Ul fl I Viering 200ste geboortedag Adolphe Sax Stichting Kunstprojecten op zoek naar dichttalent 'd •URGSE KOERIB TILBURG-In 2014 saxofoon. Ook in Mid- den-Brabant wordt Adolphe Sax FOTO: MIMBRUSSEL M I Initiatiefnemer Andreas van Zoelen. Kessels Passier Museum Nederlands Saxofoon Festival wordt de 200ste ge boortedag gevierd van Adolphe Sax, de uitvinder van de stilgestaan bij deze gebeurtenis. Tentoonstelling in Park De (kleine) sopraansaxofoon speelde vroeger een belangrijke rol in de shows van Bassie en Adriaan. foto: jan stads/pixaprofs naar van i dei de jves- i Til isioen van di- ts H. Roujon. 7 febru- Parijs. Hij amiliegraf genheid om monstreren Franse mili zijn zo enthousiast» wordt gt" militaire door Di- Stedelijk een instrument ontwerpen, dat _.j kracht van blaasinstrumenten combineert met de speelsnelheid van strijkinstrumenten. Sax weet zich gesteund door verschillende componisten. Hij krijgt de gele- /olgers. pronkstukken in de col- in sopraansaxofoon van cht. Het Kessels Pas- leeft dit exemplaar tomen van Bas van Toor, I bekend als clown Bas nu kennen is i 1842 verhuist Adc Parijs, in die de muziek, i. Sax in België geen patenten strumenten meer kon krijgt de Franse hoofdstad bijzon. november Rue Neuve stad Dinant. In gezin Sax naar rles-Joseph, een jmentbouwer en re- daar uren Chaar i u. tot 18.00 u I utot 18.00 u 1 u tot 17.00 u id tot 21.00U L am zijn saxofoon te de in ten overstaan van de ilitaire autoriteiten. Die t dat de saxofoon geïntroduceerd in de Franse ire orkesten. Sax ontwikkelt verschillende modellen en typen saxofoons, waarvoor hij patenten aanvraagt. De saxofoonfamilie be staat van klein naar groot uit de soprillo, sopranino, sopraan, alt, tenor, bariton, bas en contrabas. Naar Parijs Adolphe Sax verandert veel instru menten en vraagt hier ook patent op aan. De basklarinet zoals wij die door hem bedacht. In iolphe van Brussel e tijd hét centrum Omdat Adolphe patenten op in- (gen, was inder ge- Adolphe Sax is op 6 1814 geboren aan de I in de Belgische s 1815 verhuist het Brussel. Vader Chart bekende instruman< parateur, gaat daar van start met een instrumentenfabriek. Zoon Adolphe werkt al op 11 -jarige leef tijd in de fabriek van zijn vader. Als instrumentmaker krijgt Adolphe Sax in 1835 een eerste eervolle ver melding voor zijn klarinet met 24 kleppen. Niet veel later neemt hij de leiding van de fabriek over. van de Week van de Amateurkunst. De winnaar verdient een masterclass dichten, begeleid door een Neder landse topdichter naar eigen keuze. De publiekswinnaar ontvangt een boekenbon ter waarde van 75 euro. Wie meer wil weten over de vorige editie, kan een kijkje nemen op www. dichttalenttilburg.nl. Fontys Conservatorium in Tilburg. Naast zijn activiteiten als docent geeft hij als uitvoerend musicus concerten over de hele wereld. Kijk voor meer informatie over het programma en kaartverkoop op www.nederlandssaxofoonfestival.nl. hebben met deze gemeente door er bijvoorbeeld te studeren. De mini mumleeftijd is 16jaar. Belangstellenden kunnen zich aan melden door vóór 1 mei een e-mail te sturen naar info@kunstdichterbij. nl. Ze worden verzocht hun naam, telefoonnummer en een korte uit leg over hun achtergrond als dichter en zijn opvc Eén van de lectie is een sopre Kessels Maastricht sier Museum hec overgenomen van Bas van Toor, ook wel bekend als clown Bassie van het duo Bassie en Adriaan. In het begin van hun carrière waren de broers Van Toor vooral actief als muzikale clowns, met daarbij een belangrijke rol voor, de sopraan saxofoon, die in het Kessels Passier Museum te bewonderen is. Kijk voor actuele informatie en openingstijden op website www. erfgoed-depot.nl. Tilburg Op zaterdag 1 februari vindt in Park de opening plaats van de tentoonstelling Becoming Un becoming met recente tekeningen van Anita Groener en Simon Benson. De tentoonstelling loopt tot en met 16 maart a.s. Aanvang om 17.00 uur. De opening wordt verricht i ana Wind, directeur van het Museum Schiedam; Platform for visual arts Park is gev tigd aan hetWilhelminapark53 in’ burg. Open vrijdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. Meer informatie: www.parkOI 3.nl. tilburg Stichting Kunstprojecten Tilburg is op zoek naar dichters voor het project 'Tilburgs dichtta lent 2014'. Pensioen Adolphe Sax heeft met zijn instru menten en fabriek heel wat succes sen gekend, maar die kwamen niet zomaar aanwaaien. De onderne mer heeft daar hard voor moeten werken in een omgeving, die hem niet altijd vriendelijk gezind was. Zo heeft hij veel rechtszaken aan moeten spannen over patenten, die wel of niet toegezegd werden. Het zat zakelijk niet altijd mee. In 1877 gaat Adolphe Sax failliet en moet hij alles verkopen. De laatste jaren van zijn leven krijgt hij op voorspraak van de componisten Lacome, Chabrier, Massenet en Saint-Saëns een pensi recteur des Beau-Arts Adolphe Sax komt op ari 1894 te overlijden in P wordt begraven in het far op Montmartre. Bingo tilburg K.B.O. Broekhoven 1 houdt op vrijdag 31 januari een bingo in wijkcentrum De Spijkerbeemden, Don Sartostraat 4 in Tilburg. Aan vang om 20.00 uur. Open dag Rockacademie tilburg Op zondag 2 februari houdt de Rockacadmie onder de naam The Inside Out Showcase haar open dag in 013 Popcentrum aan de Veemarktstraat. Tijdens The Inside Out Showcase kom je alles te weten over de Rockacademie. Op de podia van De Jupiler Zaal en de Kleine Zaal van Poppodium 013 worden presen taties gegeven over de opleiding en zijn er tien spetterende optredens van studenten. In de foyer staan info- stands waar docenten en studenten geïnteresseerden informeren over een studie aan de Rockacademie. Kom je alleen voor de bandjes, dan ben je ook van harte welkom. The Inside Out Showcase duurt van 10.30 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. Kijk voor meer informatie op facebook.com/ Rockacademie onder'events'. edereen die gedichten schrijft, kan liervoor in aanmerking komen, lij/zij hoeft niet per se in Tilburg te Honen, maar wel verwantschap te door te geven. Het project behelst twee voorrondes en één finale. De twee voorrondes vinden plaats op de zondagmid dagen 11 en 18 mei in café Cul de Sac aan de Heuvel 48, van 15.00 tot 17.00 uur. De finale vindt plaats op zondagmiddag 25 mei in Theater De Nwe Vorst en vormt een onderdeel Musical Sonneveld bijgeboekt tilburg - Vanwege het grote suc ces van de musical Sonneveld vindt op woensdag 2 april om 20.15 uur een extra voorstelling plaats in de schouwburg. De musical is ook al op 15 en 16 februari te zien in The aters Tilburg. De musical vertelt het verhaal van een van Nederlands grootste chansonniers: Wim Sonne veld. Tony Neef schittert in de rol van Sonneveld. Kaarten zijn verkrijgbaar via www.theaterstilburg.nl, tel. 013-5432220 en aan de balie van Infoservice &Tickets van Theaters Tilburg. In Midden-Brabant wordt de ko mende tijd ruim aandacht ge schonken aan de uitvinder van de saxofoon. Van 2 tot en met 8 fe bruari vindt op het Fontys Conser vatorium Tilburg in het kader van de 200ste verjaardag van Adolphe Sax het Nederlands Saxofoon Fes tival plaats. Een fantastische week vol unieke interactieve concerten, lessen en lezingen door saxofonis ten van wereldniveau, zoals Carina Raschèr en Jean-Marie Londeix. Onder andere het Nederlands Saxofoon Kwartet op Adolphe Sax instrumenten, het beroemde Raschèr Saxophone Orchestra, New Cool Collective en vele an deren stellen volgende week de saxofoon in al haar facetten voor. Er is tijdens het festival veel aan dacht voor Nederlandse muziek, daarnaast o.a. een boekpresenta tie over de historische ontwikke ling van de saxofoon in Nederland door Andreas van Zoelen. Initiatiefnemer van het festival is Andreas van Zoelen, hoofdvak docent klassiek saxofoon aan het schikt als nieuwe vestigingsplaats. In de volgende jaren krijgt hij op heel veel uitvindingen en verbe teringen patenten. Sax ontwerpt onder meer een stoomorgel, ver betert de fagot, maar hij ontwerpt en bouwt ook een concertzaal voor 400 mensen. Hij krijgt het patent op een nieuwe vormgeving voor concert- en theaterzalen, die zorgt voor een betere akoestiek. Kort na de verhuizing naar Parijs stelt Adolphe Sax zijn uitvinding de 'bassaxofoon' voor aan de Fran se componist Hector Berlioz en het conservatorium van Parijs. Hij wil- Philharmonie Zuidnederland tilburg - Op donderdag 6 februari geeft de philharmonie zuidneder land in kamerorkestformatie onder leiding van Jan Willem de Vriend een concert in Concertzaal Tilburg met de Ouverture in Italiaanse stijl van Schubert, Schumanns Derde symfonie en het Celloconcert in C van Joseph Haydn. Solist is de Duitse cellist Jan Vogler. Aanvang om 20.00 uur. Kaartverkoop: 013-5432220 en e-mail ticketservice@theaterstilburg. nl. Om 19.00 uur is er een concertin leiding door Kees Wisse. Meer informatie: www.philharmoniezuidnederland.nl. Het Adolphe Sax jaar is ook voor het Kessels Passier Museum aanlei ding om stil te staan bij deze Bel gische muziekinstrumentenmaker en de saxofoon, zijn belangrijkste uitvindi ng als bo uwer van muziek instrumenten. De maand febru ari is uitgeroepen tot Adolphe Sax maand. In deze periode kunt u in het museum aan de Dorpstraat 56 in Riel, onderdeel van het Erfgoed Depot, een fraaie tentoonstelling bezoeken, waarin de saxofoon centraal staat. In deze expositie zijn verschillende saxofoons opge nomen van deTilburgse muzièkin- strumentenmaker Mathieu Kessels Songbelt berkel-enschot Op zondag 2 febru ari geeft de band Songbelt uit Uden- hout een optreden in café't Raadhuis in Berkel Enschot. Aanvang om 17.00 uur. De toegang is gratis. 7EEK

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 7