3 3r veldbiologie A, IQ Weerzien met ijshockeycoryfeeën van weleer F <ll atuur weinig de verborgen armoede' 'Politici kennen te riLBURGSE KOERIER ALGEMEEN 11 Oud-ijshockeyer George Peternousek kandidaat voor Lijst Smolders Tilburg bij gemeenteraadsverkiezingen jurg Reünie en alumni game bij afsluiting 75 jarig jubileum Tilburg Trappers Wall of Fame dat de LST na oppositie komt. JE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 DECEMBER 2013 euro, een www.trap- gina's verschijnen organisatie heeft De Zweed Jens Hemström wordt door veel ijshockeyliefhebbers gezien -an de beste aanvallers die George Peternousek hoopt dat de LST na 19 maart mag mee besturen. "Dan kunnen we in de toekomst misstanden zoals met het Midi Theater voorkomen." foto: peter ligtenberg Lid van het allereerste uur en voormalig doelman Toon van Rijswijk. FOTO: FRANS LAHAYE TILBURG - Dit seizoen wordt stilgestaan bij het feit, dat Tilburg driekwart eeuw ijshockeystad is. Het 75 jarig bestaan van Tilburg Trappers werd officieel gevierd op 21 oktober j.l. Bij die gele genheid werd een bronzen beeld onthuld van TilburgerToon van Rijswijk. eerst officieel varme streken is hij in vele onder eten volhouden zon- Meebesturen Peternousek hoopt 19 maart niet in de 1, dan zorgt ernstiger als het «r is door het ‘I nodig, arin ze zich ten en ga met ige kerstnacht, en in dichte >ostzegels de n het kerstdiner ;e zorg je wel n je heen. Rob Vereijken TILBURG - George Peternousek (66) is één van de beste i ijshockeyverdedigers die Nederland ooit heeft gekend. Hij speelde honderden wedstrijden voor Tilburg Trappers en kwam ook vaak uit voor het nationale team. Onlangs maakte de oud-speler, die oorspronkelijk uit voormalig Tsjechoslowakije komt, bekend dat hij op de kandida tenlijst van Lijst Smolders Tilburg staat. Hij staat bij de emeenteraadsverkiezingen die op 19 maart volgend jaar worden gehouden, op de negende plaats. iternousek, die sinds 1968 in Til burg woont, is al meer dan dertig kar bevriend met LST-lijsttrekker Rans Smolders. "Ik heb hem des- Sjds onder mijn hoede genomen", ferinnert hij zich. "Toen Hans bij het lerste team kwam, was hij al aardig mondig als hij onrecht zag. Soms was hij misschien te open. Daarom 19.00 uur met een wedstrijd, waarin i van Tilburg Trappers op het ijs verschi ganiseerd door een commissie namet ten Tilburg Trappers (SETT), die besta Oerlemans en Frank van Roemburg i Vermelis. "Het is de bedoeling dat in c Peternousek en kerst Ook Peternousek viert dit jaar kerst. "Dat doe ik met I familie, onder anderen met mijn schoonzus en mijn zwager. De vrouwen maken samen het kerstdiner. Ver der zet ik thuis een kerstboom neer. Vorig jaar heb ik er één gekocht en in de tuin in de grond gezet. Die kan dit jaar nog worden gebruikt." In de Canadese stad Toronto is de wereldberoemde Hockey Hall of Fame gevestigd, een museum over de ijshockeysport. Zo'n omvangrijk project is hier niet te realiseren, maar Tilburg Trap pers hoopt om aan het eind van dit seizoen een Wall of Fame te kunnen presenteren in het IJssportcentrum Tilburg. Het gaat om vitrines, waarin allerlei attributen uit het rijke Tilburgse ijs- hockeyverleden zijn terug te vinden. De club hoopt zo'n Wall of Fame te kunnen onthullen tijdens de reünie op 22 maart. wordt een uitgeno- it is reeds evéstigin- gends' die als een van Ik geval acte actief zijn geweest in Nederland. m zijn Geor- foto: frans lahaye •s, Marco Donders Tislav Nazarov er s het zilvervisje, van suikers en de badkamer >gen. Ook dan gaten kreeg, rat vochtiger gjes nemen ze Is het ineens ijn de huizen aardoor in Kaarten Kaarten voor de alumni-wedstrijd kosten slechts 7,50i historisch bedrag. Ze zijn te bestellen via website w pers.nl en de Facebookpagina's. Op deze pagi regelmatig updates van het evenement en de c nog diverse verrassingen in petto. Let op! Seizoenkaarten zijn op 22 maart niet geldig. i spelers uit de rijke historie lijnen. Het duel wordt geor- namens de Stichting Evenemen- - bestaat uit de oud-spelers Cees I én SETT-voorzitter Werner deze wedstrijd de lijnen uit 'Legends' Het feestelijk duel zal op ge paste wijze worden omlijst met extra activiteiten. Voor de reüniewedstrijd w groot aantal spelers digd. Op dit moment een groot aantal beves gen binnen. 'The lege op 22 maart in elk ge de présence gever. ge Peternousek, Hub van Dun. Doug Mason, Hans Smolders, Marco Donders, Daniel Granqvist, Tim Vos, Jens Hemström, Stanislav Nazarov en Rody Jacobs, die vorige week nog werd uitgeroepen tot Tilburgs sportman van het jaar. Na afloop van de wedstrijd is er een afterparty met disco en live muziek in het IJssportcentrum Tilburg. Het betekent een weer zien tussen de Tilburgse ijshockeyfans en de gasten uit binnen- en buitenland. Het spreekt voor zich dat menig supporter een praatje zal willen maken met de voormalige spelers en coaches van Tilburg Trappers. En als het even kan met hun idolen van weleer op de foto wil gaan. Er lopen nog uitnodigingen naar meer oud-spelers. Als ze daad werkelijk komen, wordt dat bekend gemaakt via social media. Mocht je zelf oud-speler zijn en je hebt nog geen uitnodiging gehad of je kent oud-spelers, meldt dit dan via reunie@trappers. nl. De organisatie wil namelijk zoveel mogelijk oud-spelers op de reünie hebben. nend om erachter te komen of er cadeautjes onder de boom lagen. En we mochten iedere dag één choco laatje, niet meer. De kerstmaaltijd bestond uit karper en kartoffelsalade, een traditioneel Tsjechoslowaaks kerstgerecht, en daarna een ijsje. Daar waren we heel blij mee, dat was feest. Pas toen ik naar Nederland kwam, kwam ik met luxe in aanraking. Ik herinner me ook de kuipen met karpers die door heel Praag ston den en waaruit klanten er één konden uitzoeken. Kerst was trouwens ook de enige tijd van het jaar dat er in Tsjechoslowakije sinaasappels verkrijgbaar waren." moest ik wel 's op 'm inpraten." Sindsdien volgde Peternousek nauw gezet de verrichtingen van de oud- chauffeur van Pirn Fortuyn. "Hans' sterke punt is dat hij beslissingen durft te nemen. Het was voor hem een grote stap om zijn bedrijf in de koeltechniek te verkopen, maar hij heeft het met succes gedaan. Ener zijds was ik verrast toen hij daarna met Pim Fortuyn in zee ging, ander zijds paste het wel in z'n straatje. Hij wil zich ontwikkelen, nieuwe dingen leren en beschikt daarbij over een groot doorzettingsvermogen." Hij is dan ook van mening dat Smolders het goed heeft gedaan toen die tussen 2006 en 2010 voor het eerst in de gemeenteraad zat. "Hij moest natuurlijk heel veel zelf uitzoeken en regelen. En met veel zaken heeft hij achteraf gelijk gekregen, zoals het Midi Theater. Jammer dat hij ziek werd toen hij zulke smerige beschul digingen over zich,heen kreeg. De mensen die dat hebben veroorzaakt, zouden zich eens moeten voorstellen hoe zij dat zelf zouden hebben erva ren. Er is karaktermoord gepleegd en dat was een teken van zwakte van zijn tegenstanders. Het lijkt mij toch dat het voor hen makkelijker moet zijn om te zeggen: 'Oké, we zijn geen vrienden van de LST, maar we moeten kunnen samenwerken'. Wij zijn in ieder geval bereid de hand uit te steken." aar meestal in postzegelal- i ze een hapje Als een volwas- eer 6 weken Is een volwassen et. Het papier- vervett hij. verschillende jaren tegen el kaar in het strijdperk treden. De lijnen uit hetzelfde tijdperk spelen tegen elkaar, zoals ja ren'60 tegen jaren'60 en jaren '70 tegen jaren '70", aldus Ver- 9 melis. "Het gaat om verschil- |^9| lende generaties spelers, die 9 zomogelijk in dezelfde tenues 9 als vroeger op het ijs komen." I maar mag meebe- sturen."Dan kunnen we in de toekomst misstanden zoals met het Midi The ater voorkomen. Ik volg de politiek al lang en momenteel erger ik me aan wat er in Nederland ge beurt. Er worden onwaarheden ver teld. Het ontkennen van armoede is één van de grootste leu gens. De democra tie is weg. Je mag alleen praten over dingen-die niet te gevoelig liggen en geluisterd wordt er niet. Politici doen te veel wat ze zelf willen. Ze denken te weinig aan grote groepen mensen, met of zonder baan, die al weinig heb ben en door de bezuinigingen nog verder in de modder en de verborgen ar moede zakken." Heel belangrijk voor de LST is het con tact met de burger. Daarom zijn de vele contacten die Pe ternousek in zijn tijd als huismeester bij Tiwos opdeed, zeker in zijn voordeel. “Jeruzalem en de Vogeltjesbuurt waren mijn werkgebied. Ik heb toen gemerkt dat je moet doen watje zegt en geen loze beloftes moet doen. Als mensen iets wilden waarvan ik zeker wist dat het niet kon, dan zei ik dat meteen. Als ik twij felde, zegde ik toe om het bij Tiwos na te vragen. Mensen begrijpen dat best." Peternousek staat bij de LST (voorlopig) op plaats 9, het nummer dat hij als speler van Tilburg Trappers op zijn shirt had staan. "Ik moet niet te hoog wil len grijpen en eerst proberen te begrijpen hoe de politiek werkt. Ik wil Hans helpen en hem 100 procent steunen. Ongelooflijk knap zoals hij zich in de politiek heeft ontwikkeld." De negentigjarige Van Rijswijk is vanaf het begin lid van de Tilburgse ijshockey- m club. Hij maakte furore als doelman van TraPPers' maar bekleedde verschillende Nederlandse ijshockey. Op 21 oktober 1938 werd in het toenmalige Hotel Riche op de Heuvel deTilburgsche Us Sport Club (TIJSC) opgericht. Nadat de dub op 18 januari 1939 officiéél erkend werd, wordt de eerste wedstrijd op 3 maart 1939 gespeeld. Tegenstander is een team uit Brussel. Tilburg verliest deze wedstrijd met 6-2, maar sportief succes zal niet lang uitblijven. In het seizoen 1946-1947 mag de dub zich voor het eerst officiéél kampioen van Nederland noe men. Inmiddels staan op de erelijst van de club dertien landsti tels en eveneens dertien nationale bekers. De wedstrijden van TIJSC werden aanvankelijk afgewerkt op een kunstijsbaantje bij een ijsfabriek aan de Elzenstraat. Dat zou duren tot het seizoen 1951-1952. Na een periode dat de stad verstoken was van kunstijs, speelde Trappers in de jaren 1963- 1968 op een open kunstijsbaan in de wijkTheresia. In 1969 werd op dezelfde plaats de overdekte en befaamde Pellikaanhal ge opend. In de zeventigerjaren maakte Tilburg Trappers daar een ongekende bloeiperiode door. Met een reeks nationale titels, bekeroverwinningen en een halvefinaleplaats in de Europa Cup zetteTrappers de stad Tilburg definitief op de nationale en inter nationale ijshockeykaart.ln het seizoen 1998-1999 verhuisde de dub naar het IJssportcentrumTilburg in het Stappegoorgebied. Reünie Het jubileumjaar van Tilburg Trappers is afgelopen september ingezet met een internationaal ijshockeytoernooi. Naast de of ficiële viering van het 75 jarig bestaan op 21 oktober staan nog andere jubileumactiviteiten op de rol. Afsluiting van het jubile umjaar is een grote reünie met alumni game voor mensen, die een belangrijke rol hebben gespeeld binnen de Tilburgse club. Hieronder een groot aantal oud-spelers. De alumni-wedstrijd in het kader van 75 jaar ijshockey in Tilburg vindt plaats op zaterdag 22 maart in het IJssportcentrum Tilburg aan de Stappegoorweg. Het programma begint die avond om In het communistische Tsjechoslowakije, waar hij op groeide, was hij al gewend aan de kersttraditie. "Ook al was er armoede toen ik daar nog woonde, kerst was iets bijzonders en werd gevierd. Het was altijd span-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 6