ppen, kerststal en kookkunst f. bsite senioren Agenda welkom b 13e Herbergier heet iedereen TILBURGSE KOE 17 (TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 DECEMBER 2013 Meer op www.ouderenactiei.fi! Samen aan een groots kerstdiner. FOTO’S: DE HERBERGIER PATRICK DE KORT TEKST: HANS PETERS EN BETTY MONTULET 9 aan Kraamzorg De Herbergier in Tilburg zet de deuren wijd open voor mensen met geheugenproblemen als Alzheimer en wil hen kwaliteit van leven bieden. Met een open zorgformule: kleinschaligheid, veel huiselijkheid en warmte en weinig bureaucratie. Tijd en energie steken ze liever in hun gasten. Om een wonderbaar kerstfeest te organiseren bijvoorbeeld. T-serie en LS50 cher! 2A 16 04 een kerst- als erfstuk. zondag- decem- TOET )ES e na de bevalling 1 de bevalling >70 40 20 contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@contourdetwern.nl T (013) 5839999 jn- lijk beaamt mevrouw Verhagen. De twee dames hadden beide een groot gezin en alle kinderen ko men regelmatig langs. “Maar we hebben ook veel aan elkaar en aan Patrick.” Lachend: “Zonder hem redden we het niet.” De kerstsfeer in De Herbergier zit er dus al goed in. Met kippen, kerststal en kookkunst. Om af te sluiten met mevrouw Bruggeman (94), bladerend door een culinair handboek met oogstrelende ge rechten: “Als iedereen het ermee eens, ben ik er ook voor.” door de kinderen van alle omrin gende scholen. Muziek roept al tijd herinneringen op, vooral bij deze groep.” Kernwaarde is samen zijn Bijzonder is de kerststallenroute door het huis. Patrick: “Veel be woners hebben nog stal van thuis, vaak onze bewoners goed geaard zijn. Het valt als oudere bepaald niet mee om huis en haard te verlaten. Dat roept gevoelens orgondernemer Pa- trick de Kort runt met echtgenote Marie- ■^F Hélène, 28 medewer- ■^B kers en 20 vrijwilligers H sinds anderhalf jaar De ■herbergier aan de Elzenstraat. Helf wonen ze ook in de voor- ■lialige Montessorischool met ■let toepasselijke motto Help Mij ■liet Zelf Te Doen. Samen met ■Is ouderen met geheugenpro- ■jlemen. Patrick: “Dit wordt on- le tweede Kerst en iedere gast K nog bij ons. Een klein wonder Ills je bedenkt dat de gemiddel- ■pe leeftijd 85 jaar is. We geven |ien uitgebreide receptie op 19 jecember en een groot kerstdi- er op eerste kerstdag, samen iet en voor bewoners, mede- lerkers en familie. En we ge- ieten van muziek; voor oude- m is dat ‘hun ding’. Meezingen iet de kerstliedjes van vroeger op van rouw, verdriet, pijn en onveiligheid, vooral bij demente renden. Daarin hebben we met elkaar een slag gemaakt. Geen gedwaal, onrust en agressie, maar rust en behaaglijkheid.” Dit wijt Patrick aan de kwaliteit van hun zorgvisie: “We stemmen het aanbod af op de zorgvraag in plaats van andersom. Stellen mensen in staat een stuk van hun oude leven hier mee naar toe te nemen en we bieden een stevige structuur.” In de regu liere zorg gaat steeds meer geld en tijd zitten in management, vergaderen, rapporten schrijven en bureaucratie. Daardoor komt de persoonlijke aandacht voor Muziek in de Winkelstraat Deze december wordt het extra leuk om in de Tilburgse binnenstad te komen winke len. De sfeervolle verlichting, singer-songwriters en a-ca- pellakoren die op verschil lende plekken in de binnen stad het publiek toezingen, zorgen voor veel levendig heid. De optredens vinden plaats op het Radiopleintje/ Oude Markt, de Kattenrug (ingang Emmapassage) en in de Heuvelstraat/Juliana van Stolbergstraat. Wilt u zeker zijn van deze muzikale entourage tijdens het winke len? Op de volgende dagen komt u de Tilburgse muzi kale talenten tegen: 2122, 23, 24, 29 en 31 december. De optredens worden ver zorgd door Fontys-studen- ten. Meer leuke winter- en kerstactiviteiten vindt u op www.winterintilburg.nl Kerstmatinee 2e kerstdag Anne Linders brengt op 26 december van 14.30 tot 16.00 uur haar kerstreper- toire ten gehore. Een kleine greep uit haar repertoire: Fe liz Navidad, Stille nacht hei lige nacht, Oh dennenboom, Winterwonderland, Jingle bells en Er is ’n kindeke ge boren. Haar man Ad staat achter de knoppen en draait tussen de sessies door ge zellige kerstliedjes. Geniet mee van een glaasje glüh wein en een lekker stukje kerstkrans om de kerstsfeer extra te benadrukken. Loca tie: Zorgcentrum Reyshoeve, Gendringenlaan 15, Tilburg. Entree voor bewoners zorg passage is gratis. Bewoners woonpassages, bezoek bewoners Reyshoeve en wijkbewoners betalen €2,50 entree p.p. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de receptie. de bewoners in het gedrang. Ook het gebouw leeft op De Herbergier biedt een huis aan bewoners die normaliter op een gesloten afdeling zouden zitten. Patrick: “We hebben te maken met alle gradaties van Alzheimer. Sommige zijn in een gevorderd stadium van demen tie, andere in het begin. Iedereen doet zoveel mogelijk naar eigen kunnen en in eigen tempo. Om dat het hier een kleinschalige woonvorm betreft, kan het hui selijke en ongedwongene echt waargemaakt worden.” Aan De Herbergier kleeft het hardnekkige imago er alleen voor de happy few te zijn. Pa trick: “Dat is een misvatting. Ie dereen, hetzij met een AOW’tje of met een ruim pensioen is wel kom in onze herberg.” Het pand dateert uit 1911 en werd vroeger gerund door de Fraters van Tilburg: “Dit prachti ge pand straalt een rijke geschie denis uit. We willen niet alleen de bewoners een nieuw leven ge ven, maar ook dit gebouw. Van de klaslokalen zijn ruime appar tementen gemaakt. De oude bi bliotheek wordt weer in ere her steld. Grappig genoeg door Ad en Theo, voormalige onderwij zers van de school, die ook nog eens handige klussers zijn. Ze zijn inmiddels rond de zeventig en werken met hart en ziel in hun oude honk, alsof het nooit anders geweest is.’’Verder heeft De Her bergier een ruime, gezellige huis kamer en een prachtige tuin met terras, bloembedden, fruit- en sierbomen, een moestuin en een kippenren met vijf kippetjes. “Die zijn vernoemd naar alle konin ginnen, van Emma tot Maxima”, zegt Patrick, “ze leggen nu voor het eerst eieren.” Komt mooi uit, gezien de traditionele egg-nogg op eerste kerstdag. Andere koninginnen Mevrouw Dijken (95) woonde op zichzelf in Zwolle, maar dat ging niet meer zo goed. Ze brak haar schouder en had hulp nodig in het dagelijkse leven. Een echte dame: “Mijn zoon woont in Til burg en voordat ik het wist, zat ik hier.” Met een knipoog: “Ik ben hier gedropt. Ook al ben ik niet meer selfsupporting en een beet je doof, het bevalt me hier prima. Ik kon mijn eigen spulletjes mee nemen, mag doen en laten wat ik wil en ik verheug me nu al op Kerst.” Als Patrick roept: “Me vrouw Dijken is blij met ons en wij zijn blij met haar,” antwoordt ze gevat: “Ik heb mijn toeters in. Je hoeft niet zo te schreeuwen.” Mevrouw Verhagen (84) uit Rotter dam verheugt zich op kerst: “Deze dagen zijn hier net zo gezellig als vroeger thuis in (het Brabantse) Putten. Heb er veel zin in. Lekker eten, drinken en vrolijk zijn. Daar ben ik altijd voor in. Ik doe overal aan mee. Geef mij maar kerst, Sin terklaas bestaat toch lekker niet.” Mevrouw Corstens 82) komt uit Hapert. Haar man was daar huisarts en zij deed de apotheek. Mevrouw Corstens: “Misschien bestaat Sinterklaas niet, maar Zwarte Piet komt jou wel ophalen. We hebben allebei humor, dus dat klikt. Ik heb het hier fijn, er is veel contact onder elkaar.” Ze hebben een mooi leven gehad, vinden ze allebei, maar sinds Alzheimer toesloeg hebben ze het zo slecht nog niet: “We worden goed ver zorgd, we lijken wel koninginnen”, Vroege Vogel Natuurexcursies Bioloog en Moerenburg- kenner Gert Brunink neemt u deze maand mee op een natuurwandeling met ontbijt door Landschapspark Moe renburg. De wandelingen vinden plaats op ochtend 22 en 29 ber. Al wandelend beleeft u de zonsopgang in Moeren burg. Daarna is er geleger heid voor een gezamenli ontbijt in café Zomerlust. Verzamelen om 7.45 uur en starten om 8.00 uur ’s och tends bij café Zomerlust. U bent om ongeveer 10.15 uur terug. Deelname: 7,50. Het basisontbijt kost 9,75. In verband met het aantal te verwachten eters is reserve ren noodzakelijk. Reserve ren doet u door een mailtje te sturen naar: meenaarbui- ten@gmail.com of te bellen naar: 06 - 81 75 87 38. Dan komen de verhalen los. Dit past bij een kerstbeleving waar in we onze kernwaarde heel erg voelen: samen zijn.” Bij de Her bergier is het belangrijk dat al les mag, maar niets hoeft. Wil je meezingen met de kerstliedjes, prima. Blijf je liever op je kamer een kerstshow kijken, ook goed. Samen gaan ze wandelen, kof fiedrinken, kranten lezen, liedjes zingen en tv-kijken. Patrick: “Na 18 maanden kun je stellen dat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 12