W - ’1 L Succes Erfgoed Depot reikt verder dan Goirle en Riel m a -.q sa juk IBn; i1 riLBURGSE KOERIER DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 12 DECEMBER 2013 25 FOTO: Nico de Beer L .p. ög FOTO'S: Nico de Beei ld int uur. n Toen wij, Rien van der He ijden en Eveline Passier, in oktober 2011 neerstreken in Riel hadden wij géén vermoeden waartoe onze plannen en ideeën zouden leiden. Ruim twee jaar la ter is er veel gebeurd in de voormalige zuivelfabriek aan de Dorpstraat 56. ijgen van een ig, volledige Rien van der Heijden Eveline Passier i ge- van n 5 loeten die er jen wel jden als l succes ses ste- op, aantal ierop: srtefeuille zit- plannen en ist, dus en half ^agen S is die c.treegeld. dag gesloter 1: Het Erfgoed Depot zou eind 2014 moeten sluiten, want dan loopt het het verkrijgen van een omgevings- vergunning, volledige horecaver- gunning en een vergunning om mu- seumgerelateerde zaken te mogen verkopen. (ADVERTORIAL) huurcontract af met de eigenaar van het pand. Dit is niet het geval. In de loop van 2013 is het huurcontract naar tevredenheid van beide partij en verlengd tot eind 2017. Dit geldt ook voor de opslagruimte, die inmid dels gehuurd is. j Het Erfgoed Depot is een erg s I rol particulier initiatief. Helae ken af en toe geruchten de kop die kant nog wal raken. Een geruchten en ons antwoord hit eningen n? Ondar i (sommige) ibele pet op het het succes en dan tegelijk lenwerken, samen lijkt ons efficiënter jelukkig meerdere FOTO: Nico de Beer 5: Onder het dak van het Depot zijn twee culture schappelijke organisaties Beide stichtingen hebben een ANBI status, die wordt getoetst door de belastingsdienst. De eisen zijn te recht streng en worden constant ge toetst. Deze Algemeen Nut Beogen de Instellingen hebben niet alleen de status cultureel-maatschappelijk, maar ook sociaal-maatschappelijk. 4: Dat wij een sociaalmaatschap pelijk organisatie zijn is in 2013 nog- eens extra aangetoond. De door ons georganiseerde rommelmarkt ten bate van het Rode Kruis leverde een mooi bedrag op. En van iéder verkocht boek in het Erfgoed De pot gaat één euro naar het Ronald MacDonald fonds. Wij hopen deze organisatie op het eind van dit‘jaar een mooi bedrag te kunnen over handigen. Op eerste kerstdag zijn wij geopend om alleenstaanden een 'warme stal' te kunnen bieden. Zij zijn van harte welkom. Koffie, thee of warme chocomel met een lekker miniworstenbroodje is die dag in begrepen in het entreegeld. Wijkge- bouwen zijn die dag gesloten, maar wij bewust niet. Erfgoed Depot is boven alles een iaal-maatschappelijke en sociaal- urele instelling, die zich inzet oor kinderen vanaf drie jaar met of zonder handicap tot ouderen van negentig plus, van volledig valide tot zwaar dementerend. Onze erfgoed- kisten bijvoorbeeld vinden gretig aftrek tot ver buiten onze vestigings- laats. Deze kisten met erfgoedvoor- lerpen worden ingezet voor edu catieve doeleinden (scholen), maar jok als hulpmiddelen bij ouderen die dementerend zijn (woonzorg centra). Deze activiteiten worden gefinancierd met de inkomsten van het museum. De inkomsten van het .Erfgoed Depot waren de eerste twee jaar verre van kostendekkend. Daar bij dient wel aangetekend te worden, dat onze organisatie volledig draait zonder één cent subsidie en zonder één cent externe financiering. Niet temin hebben al onze crediteuren, zelfs in deze tijd van crisis, nooit op hun geld hoeven wachten. Gestart met zijn vieren, wijzelf en twee vrijwilligers, bestaat ons team inmiddels uit ruim dertig vrijwilligers en sinds enkele maanden nog twaalf «taalde krachten. We hebben in de «arte tijd van ons bestaan enorm veel bereikt. Zo onbescheiden mogen we best zijn. Dat succes de nodige rod dels en achterklap oplevert schijnt in jnze maatschappij normaal te zijn. Ms initiatiefnemers ondervinden wij dit dagelijks. Reden om eens duide lijkheid van zaken te scheppen. Het moment is niet-toevallig. Inmiddels hebben ons namelijk verzoeken be- reikt, om een soortgelijk concept uit te rollen in een aantal andere gemeenten in het land en zelfs daar- r J Wij wensen iedereen fijne feestda gen en alle zakelijk succes toe voor 2014. Maar wat nog belangrijker is veel geluk en vooral gezondheid voor het nieuwe jaar. Wij danken het gemeentebestuur van Goirle en het merendeel van de inwoners en on dernemers van Goirle en Riel voor hun medewerking. Bent u met de kerstdagen alleen en in de gelegenheid om ons te bezoe ken? Tijdens deze feestdagen is voor iedere betalende bezoeker de eer ste consumptie voor onze rekening. Vanaf 24 december is vanaf 18.00 tot 22.00 uur de grootste kerststal van Midden-Brabant te bezoeken. Die staat tot 5 januari opgesteld voor het Erfgoed Depot en is iedere dag te bezoeken tussen 11.00 en 17.00 uur. Op kerstavond is er warme choco mel met een lekker worstenbroodje. Die worden u gratis aangeboden door enkele Rielse ondernemers, die graag met ons samenwerken... U bent wellekome... erlijk met elkaar omgaan jekers van Goirle en Riel ontvangen. We hebben alle- ize mond vol van de crisis. Het ;maal minder, het is bijna niet vol «uden. De overheid helpt ons on- ;ep. Maar is dat wel het minder dan in Conclusies Om alle in omloop zijnde geruchten, roddels, speculaties of anderszins vertelde verhalen uit de wereld te helpen nodigen wij iedereen uit om eens een kijkje te komen nemen in het Erfgoed Depot en met ons in sprek te gaan. En wie last heeft ons verblijf in Riel, mag dat eventu eel schriftelijk kenbaar maken bij ons of het gemeentebestuur (Wie ons initiatief wil (blijven) steunen mag dat ook kenbaar maken, bij voorkeur schriftelijk). Alleen op deze manier weten wij waar we staan bin nen de gemeente Goirle en de kern Riel. Als wij niet welkom zijn bij het merendeel van de inwoners zullen wij onze conclusies trekken en pas sende maatregelen nemen. Wellicht zijn we dan genoodzaakt om terug te gaan naar de situatie van voor ok tober 2011. In onze portefeuille ten inmiddels meerdere plannen aanbiedingen voor de toekoms" onze investeringen van ruim een f miljoen euro en de tijd (zeven dat per week) en energie van ons en •onze vrijwilligers en betaalde krach ten is dan niet helemaal voor niets geweest. Als commercie ons doel was waren wij een horecagelegen heid begonnen met een klein muse um in plaats van een regionaal over schrijdend museum met een kleine horecagelegenheid, dat vele duizen den bezoekers trekt. Wijzelf en ons team doen het voor die lach van de (dementerende) oudere medemens die toch nog iets herkent van vroe- 3: Het Erfgoed Depot zou van de plaatselijk horeca omzet 'wegpik ken'. Wij en ons team zijn overtuigd van het feit, dat het eerder anders om is. Gelukkig worden wij hierin gesterkt door een aantal horeca-on- dernemers ki onze vestigingsplaats, waarmee wij samenwerken om voor alle partijen een win-win situatie te creëren. Nog voor de1<erstdagen zal het aantal bezoekers van het Erfgoed Depot dit jaar de 25.000 overschrij den. In Noord-Brabant wordt dit door géén enkel particulier museum, zon der één cent subsidie, gerealiseerd. De meeste mensen die onze locatie aandoen komen voor ons museum naar Riel en niet (alleen) voor de hier gevestigde horeca. Die bezoekers komen inmiddels niet alleen uit de regio, maar uit alle delen van het land en zelfs van over de grens. Het Erfgoed Depot trekt toeristen en re creanten aan, die hun euro's ook el ders in de kern Riel besteden. ger. Of voor die bezoeker in een rol stoel, afkomstig van de mytylschool, die in ons museum de middag van zijn of haar leven heeft. Die mensen genieten van al hetgeen te zien is in het Erfgoed Depot. Zoals die termi naal zieke medemens, die nog mee mag maken dat zijn of haar spullen bij ons tentoongesteld en bewaard worden, omdat de kleinkinderen te klein zijn en de eigen kinderen geen plaats hebben voor hun waardevolle collectie. Laten we eer en de bezoe gastvrij maal on; isallem te hout dernemers om zeef zo? Natuurlijk is h< 2003, maar was dat niveau normaal te noemen, of komen we nu geleide lijk op een normaal niveau qua mo gelijkheden en consumptie. Moeten we nu de kansen niet grijpen zijn? Waarom kunnen sommige hun hoofd boven water houd' ondernemer? Waarom kunnen som migen zelfs een onderneming "uit de grond stampen" zonder één cent subsidie en zonder aan te kloppen 2: Het Erfgoed Depot zou van het gemeentebestuur op korte termijn moeten sluiten, omdat het niet zou voldoen aan de gestelde eisen qua pand, brandveiligheid en andere normen. Hiervan is al geen sprake sinds de opening op 16 maart 2012. Er was en is goed overleg tussen ons en het gemeentebestuur van Goirle, dat ons zo goed mogelijk probeert te steunen binnen de wettelijke ka ders. Dit heeft van onze kant geleid tot forse investeringen in brandbe veiliging, vluchtwegsignalering en andere voorzieningen. De kosten van deze voorzieningen hebben in middels het bedrag van honderddui zend euro ruim overschreden. Ook deze investeringen komen volledig uit eigen middelen. Op dit moment zijn we nog steeds in goed overleg met de gemeente Goirle om voor begin 2014 alle resterende zaken af te ronden, die noodzakelijk zijn voor bij een bank en daarbij netjes op tijd de rekeningen van hun crediteuren voldoen? Ondanks de tegenwerking van (sommige) 'collega's' die een dubbele pet op hebben. Die mee liften op tegenwerken. Same kansen benutten lij en daarvan zijn ge voorbeelden. zijt wellekome •Qc grootste kerstgroep van M'ddcn- f^rabant’ 'Spannende kinderkersttocht langs eer» heel oud verhaal* - Werlgrocp

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 29