lil LAATSTE WONINGEN TE KOOP! DE WERF nieuw bouwdag.nl Zaterdag 28 sept. Kom langs! ocht Tnborgh www.dewerf.nl Stadsnatuur IRGSE KOERIER ..DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 26 SEPTEMBER2013 11 'n de buurt 5 Interesse in een woning aan de gezellige Piushaven of een stadsappartement met een prachtig uitzicht over Moerenburg en per direct te betrekken! Kom naar de Nieuwbouwdag op zaterdag a staan voor u klaar bij De Werf 97. Dit is ter hoogte van het Stadsstrand. Verkoopinformatie B i volgende deelnemer Tijdens de landelijke Nieuwbouwdag zijn tussen 11.00 en 15.00 uur honderden huizen opengesteld. seed by niki.nl Tilburgse zomersneeuw gesmolten een fulltime leeuw op de grond gekomen blijkt het m/v ,..j. .,,k 'i in ihines en iratuur; in Natuurmuseum Brabant heeft veel opgezette dieren in de collectie. FOTO: MARIA VAN DER HEYDEN Rob Vereijken Zomersneeuw in hartje Tilburg FOTO: HENK KUIPER ter attentie w gebledsontwlkkellng en Tilburg, dichtbij het stadscentrum en de uitvalswegen (A65 en A58) gelegen? In nieuwbouwplan De Werf, in de gezellige wijk Armhoefse Akkers’, zijn nog maar een aantal verschillende typen woningen en stadsappartementen te koop Demonstratie opzetten van dieren in Natuurmuseum Brabant Ontdek de voordelen van een nieuw gebouwd huis tijdens de Nieuwbouwdag op zaterdag 28 sept. Kijk op nieuwbouwdag.nl voor alle deelnemende projecten. bent in Je wordt ipakt. Voor mball.nl en DO" in je hin de retailen van Deze artikelreeks is ee ninklijke Nederlandse eventuele vragen of on deKNNV-afdelingl,. VIB-ALL TOEZICHT I, kan meedoen aan het programma. Er is een T 013 577 25 40 Ie infoiatriborgh.nl T 013 580 18 67 E infoiadebontmakelaardij.nl weeheiden hthouders, erken juristen, elitatief Lezing en bezichtiging expo Wie meer wil, uitgebreide p vereniging voor veldbiologie H tje tussen 13.00 en lemonstratie opzetten door museummede- ;en gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko- e Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor f opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van Tilburg (wvwv5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). lei'e planten- bfoemlote‘plantenz i stad Tilburg van de hier gevonden ude rangeer- tot ieders verbeelding: Rond dambordje, Patatzak-bekermos, Oranje dooiermos, Gevorkt heidestaartje, Kleine citroenkorst, Steenpurperschaaltje, Kiezeloogje en Spoorkorrelloof. Deze laatste soort groeit hier op het aangetaste metaal van de sporen. Het bovenstaande verhaal is al voor een deel verleden tijd. De spoorrails is onlangs verwijderd en het grootste deel van het gebied is geschoond. Meer ingrepen staan op stapel. De kale gele grond wordt zelfs afge dekt met teelaarde en ingezaaid Tijdens de themamiddag gaat het vooral over het gebruik van dierlijk materiaal in de beeldende kunst. De technische, ethische en juridische aspecten worden belicht door des kundigen, aangevuld met een per spectief vanuit de kunst. Wie gewoon het museum komt bezoeken zonder inschrijving voor de themamiddag, krijgt als extraatje 17.00 uur een dem en prepareren Gu werkster Nadine Muller. Er daar loop je dan tijdens een hete nazo- omdat de brede lobben wel wat lijken op rangeerterrein, konden allerlei dieren en merdag. Je hebt zin in water en je vreest een gewei van een eland. planten het hier volhouden. Zo midden dat de warmte jou in zijn greep heeft. in de stad zijn enkele toppers: duizend- Een fata morgana? Er lijkt wat heer- Zomersneeuw groeit in Nederland vooral guldenkruid, diverse wilde bijtjes en het lijke, koele, witte sneeuw op de grond in open duingebieden aan de kust en hier kleine sprinkhaantje Knopsprietje. te liggen. Dichterbij gekomen blijkt het en daar in het binnenland in heidevelden Het rendiermos, een struikvormig korst- Zomersneeuwtezijn. en stuifzanden. Misschien vraagt u zich mos van droge arme gronden, groeit er af wat die soort dan in een rubriek over ook, samen met zo'n 30 andere soorten Voor de verklaring van Zomersneeuw moet stadsnatuur doet. Dat is heel duidelijk: het korstmossen. Hoewel het vrij onopvallende je niet bij een meteoroloog zijn. Het is is een van de meest bijzondere planten- bloemloze planten zijn, spreken de namen namelijk een korstmos dat op de grond soorten die we midden in de stad Tilburg van de hier gevonden soorten vast wél groeit. Een korstmos is een samenleving hebben. Hij groeit op het oude rangeer- rat i«i«>rc wrhepHinn- RnnH damhnrdio van een schimmel met een alg of een terrein van Van Gend&Loos tussen de Hart blauwwier. Het lijkt één plant, maar kijkend van Brabantlaan en het spoor. In de wijde door een microscoop herken je wel de ver- omtrek is geen andere groeiplaats van dit schillende onderdelen. De groeivorm is zeer korstmos bekend, verschillend van plakkaten tegen muurtjes en op stenen tot lange slierten van tien- HetVanGend&Loos-terreinisookeenvan tallen centimeters aan boomtakken. De demeestwaardevollenatuurgebiedenvan Zomersneeuw bestaat uit gelobde schub- Midden-Brabant. Dat komt door het open ben. Aan de bovenkant zijn die geelgroen en voedselarme karakter van het gebied. en de onderkant is bijna wit. In droge Grote delen zijn ontzettend droog, terwijl periodes, krullen de bladeren om, waar- op plaatsen waar water blijft staan de door de lichte onderkant naar boven wijst libellen je om de oren vliegen. Vroeger Daardoor zien de polletjes er heel bijzonder waren er langs het spoor meer van zulke gHM witachtig uit. Sproei je er water op, dan plaatsen met heide, stuifzand en 'woeste' dekt met teelaarde en ingezaaid buigen de bladeren weerterug. Een andere gronden. De wijk "t Zand'heet niet voor met gras. Door alle ingrepen op naam voor dit plantje is Elandgeweimos, niets zo. Door de relatieve rust op het deze plaats zijn bijzondere plan ten en dieren al weg of zullen bin nenkort voorgoed verdwijnen. Tot nu toe heeft de Tilburgse politiek onvoldoende laten blijken dat ze snapt wat de waarde van dit gebied is, ook in samenhang met de hele spoorzone. De zomer is afgelopen en het ziet er naar uit dat de Zomersneeuw onder tussen ook uit het hart van onze stad is verdwenen. Dat gebeurde dus niet door de hoge temperaturen, maar door het ontbreken van goed beleid voor de meest waardevolle stukken natuur in onze stad. Nee, ik heb geen last van een najaarsdepressie, maar op de herfsttafel past ook wel eens een kritische noot. Tilburg - Op zondag 29 september organiseren bkke en Natuurmu seum Brabant een gezamenlijke themamiddag rond het opzetten van dieren. lezing door preparateur Mickel van Leeuwen over opzetten van dieren en skeletten, afgietsels maken en modellen, gevolgd door een toelich ting op de juridische aspecten van het gebruik van dierlijke materialen. Ook de ethische kant komt volop aan bod. Kunstenaar en taxidermist Hanny van den Brand vertelt over haar visie op het gebruik van dieren in de beeldende kunst en taxider- mie. Directeur Frans Ellenbroek van Natuurmuseum Brabant, tevens bio loog en kunstenaar, bespreekt en be- discussieert de ethische vragen. Aan sluitend is er een bezoek aan de expo Een halve hond heel denken over dit onderwerp bij bkke, met een borrel. Inschrijven kan op www.bkkc.nl/dier. De kosten voor deelname bedragen 14,50 euro. Meer informatie: www. natuurmuseumbrabant.nl of bel 013- 535 39 35.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 11