mlvi iaai l 'n Kwestie van anders denken Tigchelaar verlengt haar Erkend Duurzaam-certificaat i- jiiH EM Volledig nieuwe Hyundai 110 I ÏÏk 1 3 Zeg ons wat je zoekt! Hartslag URGSE KOE Tesla Model S [H EV 7692 gen euro, der vi op Uitgave van De Tilburgse Koerier Jaargang 24 nr 34» Donderdag 5 september 2013 Oplage 112.500 Het lijkt wel alsof alle vraagtekens die bij elektrisch rijden worden geplaatst in één keer worden weg gevraagd. Verantwoordelijk daarvoor is het Amerikaanse Tesla dat met de Model S een uitermate bruikbare vijfdeurs lanceert die met name onder zakelijke rijders populair zal worden. 335,- derom na aanraking van het de auto in hoogte verstellen. Tesla verkoopt de Model S vanaf 72.600 “,ro. De 85 kWh batterij blijkt een aanra- uci vanwege de grotere actieradius. Dan 3 zowel limte en volume krijgt als toevoeging achter z'n naam 'Performance'. Dat wordt beslist waarge maakt met een acceleratie naar 100 km/u in slechts 4,4 seconden en een topsnelheid van 210 km/u. Vertel ons welke jonge rijden, wij vinden ‘m én Ringbaan Zuid 301 - Tilburg MMI www.zuid-o< tonen duurzaam haar business te doen en ook voor de langere termijn keuzes te maken die hierop aansluiten. Punten waar onder andere naar gekeken worden zijn: afvalscheiding, gebruik maken van energiebesparende LED-verlichting, bewe- gingssensoren in weinig gebruikte ruimtes e.d. De Erkend Duurzaam scan van BOVAG zal uiteindelijk bijdragen aan de reductie Ultraplat Dat blijkt al snel nadat de sierlijk gelijnde zakenlimousine voorrijdt. Tot op de klein ste details dachten de makers over het concept na. Aan de buitenkant doen de Ja- guar-achtige lijnen, de grote wielen en de fraaie metaalkleurige details wellicht den ken aan een 'gewone' auto. Dat mag ook niet vreemd genoemd worden. De Tesla Model S functioneert als een gewone auto, ondanks toepassing van compleet nieuwe technieken. Tesla ontwikkelde een ultraplatte bodem- groep waarbij de batterij deel uitmzi'rt -- de structuur. Dit voor het model zo belang rijke onderdeel neemt de volledige ruimte tussen de vier wielen in. Tegelijk kan het totale pakket door deze oplossing uiter- Het is de Amerikaanse ondernemer Elon Musk die na het opzetten van Paypal zich heeft vastgebeten in het fenomeen elek trische auto. Dat leidde al eerder tot een op de Lotus Elise gebaseerde elektrische sportwagen. Met de komst van de bijna vijf meter lange Model S bereikt Musk met zijn merk vliegensvlug het stadium van volwassenheid. Snellader Het mag voor zich spreken dat wie deze prestaties van de auto vraagt, bij lange na niet aan de beloofde actieradius komt. Normaal rijdend blijkt het echter geen enkel probleem zo'n 400 kilometer met de auto te rijden, voordat deze weer aan de stekker moet. Het laden van de batte rij kan op verschillende manieren, via een normaal stopcontact of een snellader. De laadtijd wordt sterk door het type laadsta- tion bepaald. Tesla start binnenkort met de bouw van een Europees laadnetwerk waaraan eigen klanten de auto gratis mo- n°n opladen op de meest snelle manier. i eventuele angst bij de koper weg te nemen, biedt Tesla al haar auto's aan met acht jaar volledige garantie op de batterij bij de 85 kWh versie zelfs ongeacht het aantal kilometers. Tot zover de techniek. Omdat motoren en batterij volledig uit het zicht van de gebruiker liggen, biedt de auto - voor als achter een bagageruirr komt daarmee aan een totaal van 745 liter. De bank kan op normale wijze worden neergeklapt tot 1.645 liter. In de vloer van de bagageruimte zit een tweepersoons bankje voor kinderen die in één beweging tevoorschijn komt. Van wege de volledig vlakke vloer biedt de auto binnenin een extra ruimtelijk effect. De bediening geschiedt vooral op een 17 inch computerscherm dat.als middencon sole dienstdoet. Navigatie, internet, maar ook het openen van het schuifdak of het inschakelen van de mistlampen gebeurt met een lichte aanraking van het scherm. De enige fysieke knoppen dienen voor het openen van het dashboardkastje en het inschakelen van de alarmlichten. Subsidie Met de sleutel op zak komen de vier por- tiergrepen automatisch naar buiten als de bestuurder zijn auto nadert. Direct bij het instappen meldt de auto zich al gereed voor vertrek. Gordel om, hendel aan het stuur in de D-stand en gas geven. Kinder lijk eenvoudig en dat blijkt kenmerkend voor de gehele bediening van de Tesla. Al les gaat uitermate intuïtief. Zoevend glijdt de Model 5 weg en blijft, op wat banden geruis na, altijd fluisterstil. Dat blijkt in de praktijk een element waar bestuurder en passagiers heel snel aan wennen. 'r.-jw.3 of nieuwe auto je wilt i voor een betere prijs! )-Tel. 013-4647676 ZUID-OOST iost.nl mate plat worden geconstrueerd, zodat een basis ontstaat waarop het merk tot in lengte van jaren vooruit kan. De klant kiest uit een 60 of 85 kWh batterij, een keuze die lineair samenhangt met de actieradius van de auto. Bij de Model S drijven twee elektromotoren de achterwielen aan. Ook itmaakt van bij het opgetelde vermogen van beide mo- I zo belang- toren kan de klant kiezen uit 302, 362 of 416 pk. Met dit vermogen neemt eveneens het koppel toe van minimaal 430 tot maxi maal 600 Nm. De meest krachtige versie Door het lage zwaartepunt en de gekozen komt de auto op 83.150 euro. Het model techniek bij de ophanging, bewijst de Tesla valt volledig in alle denkbare subsidies zich als een uitermate stabiel en sportief zoals de verhoogde afschrijving (MIA/VA- rijdende auto. De duurste uitvoering be- MIL regeling), vrijstelling van BPM en tot schikt zelfs over schokdempers die we- 31 december geen bijtelling. Dat zal per 1 derom na aanraking van het beeldscherm januari gaan veranderen, maar dan nog is de zakelijke aanschaf van de Tesla Model S bijzonder aantrekkelijk voor ondernemers. De video van deze impressie staat www.youtube.com/automediaNL. Met enige regelmaat vraag ik me af hoever de techniek in auto's zal gaan. Wat er nu allemaal elektro nisch mogelijk is, hielden we tien jaar geleden nog niet voor mogelijk. Hetzelfde gevoel heb ik als ik na ja ren een nieuwe computer aanschaf. Het ding is dan zo snel en doet veel meer dan je vraagt, dat je niet kunt voorstellen dat hier nog wat aan te verbeteren valt. Navigatiesystemen die je bijna op een meter nauwkeurig voor de deur brengen, systemen die in de gaten houden of je de aandacht er wel bij houdt automatisch afrem men als er plots een obstakel voor de auto verschijnt en noem maar op. Inch zijn we nog lang niet aan het einde van het Latijn van de elektro nica. Zo hoorde ik afgelopen week bij Ford, die vooruitlopend op de IAA van Frankfurt de concept van de volgende generatie S-Max lanceerde. Mensen geven steeds meer geld uit aan gezondheid, gaan meer naar fitness en zijn geïnteresseerd in al lerhande onderwerpen rondom deze materie. Daar willen autofabrikanten graag een graantje van meepikken. Vandaar dat er geëxperimenteerd wordt met een hartslagmeter in de bestuurdersstoel. De auto heeft al een permanente internetverbinding, dus kunnen de gegevens voor ana lyse zo worden doorgestuurd. Ook iemand met suikerziekte kan con stant in de gaten worden gehouden. Het is niet ondenkbaar dat op basis van medische gegevens en metingen de auto op een gegeven moment zelfstandig ingrijpt. Een voorbeeld, van de C02-uitstoot die wordt veroorzaakt door bedrijfsactiviteiten. Tevens kijkt Tigchelaar naar de bedrijven waar zij zaken mee doet of deze eveneens duurzaam bezig zijn. "Samen moeten we er namelijk het beste van maken", zegt Boelo Tigchelaar, mede-eigenaar van Tig chelaar Autobedrijven. "Ook wij willen ons steentje daaraan bijdragen! Ah een van de eerste dealerbedrijven in de regio haalde Tigchelaar het Erkend Duur- zaam-certificaat in 2010. Dit certificaat is een initiatief van BOVAG en wordt gecerti ficeerd door ARN, de partij die ook verant woordelijk is voor een milieuvriendelijke demontage van sloopauto's en hergebruik van auto onderdelen. Met deze erkenning kan Tigchelaar aan- Hyundai gaat haar positie op de markt voor compacte auto's -■danig versterken. Binnenkort verschijnt de volledig nieuwe '10 waarvan het merk de eerste foto's bekend heeft gemaakt. De auto is een stuk groter dan het huidige model en biedt zelfs een zeer volwassen bagagevolume van 252 liter. Het moge duidelijk zijn het model meer in de richting gaat van concerngenoot Kia die met de Picanto goede zaken doet. Ill I Motorisch blijft de auto bekend en wordt een keuze geboden I ut de 1 liter driecilinder en de 1,2 liter vierpitter. De productie A/nnn p'aats 'n Turkije, de lancering volgt in september op de u IAA in Frankfurt. Tony Vos

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 11