1- Gemeentenieuws leerwijzer ADVERTEREN? Tweede leven voor spoor op terrein Van Gend Loos John Körmeling tekent voor'Ophef' Start asbestsanering KVL-terrein Brandweer herdenkt - omgekomen collega's 22 augustus Aanvragen Lintjesregen vóór 15 juli indienen 5 OISTERWIJK Oisterwijk cursussen en opleidingen g bij. Komt lijft ?nd in tv, juwe IEK irs.nl disten irds. beeldende E-mail naar [achtergrond ALGEMEEN 'Een ringbaan heeft behoefte aan zekere rust en kalmte, opdat de stadsbewoner op aan gename wijze zijn stad kunne rondwandelen, ofte paard of per rijwiel haar kunne rondrijden en opdat het doorgaand interlocale verkeer niet onnoodig gehinderd worde; aldus ir. Rückert in 1917 bij de presentatie van zijn plannen voor het Ringbanenstelsel rond Tilburg. te Of 1 jelegenheid van e regerend vorst jemeester Pe- t le tten inklijke en voor Geef dan nu uw advertentie op: tilburgsekoerier.nl of bel 013-5368805 gemaakt met et terrein voor De aannemer tt terrein op en g ruimt burg de 'ballast- ertig aarin >rweg t voor Tillin- Op het terrein van Van Gend Loos in de Spoorzone is vorige week alle oude spoorinfra- structuur verwijderd. FOTO: GEMEENTETILBURG zen, maar ook verwijst naar het fan tasieland van de Efteling een eindje verderop. I TILBURG - Op het terrein van Van Gend Loos in de Spoorzone is vorige week alle oude spoorin- frastructuur verwijderd. In het najaar is er meer bekend over de tijdelijke invulling van het terrein. Meer informatie over de museum spoorlijn en de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele is te vinden op www. destoomtrein.nl. samenleving, Hierbij moet vrijwilligers^ allerlei soci< ganisaties, buitenge prestaties, unieke bijzonder schap of t pelijkwer Ook buite Scharnier De verknipte wijk wordt als het ware door het draaiend huis als door een scharnier verbonden. Dit jaar bouwt dezelfde Körmeling e?n brug over de Piushaven in Tilburg. twee overzijden die elkaar vroeger schenen te vermijden worden weer buren...', dichtte Nijhoff bij de nieuwe brug in Zaltbommel destijds. En opnieuw maakt de kunstenaar de verbinding. Niet alleen letterlijk, maar ook in fi guurlijke zin, want de nieuwe brug verwijst naar het industriële verle- In april is een begin g‘ het klaarmaken van het verdere ontwikkeling. D. schoont onder meer het t saneert de bodem. Deze werkzaam heden zijn uiterlijk in december klaar. Tilburg - Mensen met bijzondere verdiensten voor de samenleving komen in aanmerking voor een koninklijke onderscheiding, die eind april wordt uitgereikt tijdens de Lintjesregen. Iedereen mag kandidaten voor zo'n onderschei ding voorstellen. Over de locatie hadRückertal gezegd dat 'de ringbaan de bestaande stads bebouwing zoo dicht mogelijk omsluit longs rechte of flauw gebogen lijnen, zoodot de plaats ervan wordt bepaald door de meest uitstekende punten der tegenwoordige bebouwing, zulks ten einde geen of zoo weinig mogelijk hui zen te moeten afbreken'. Maar als in 1959 de Hasseltrotonde moet worden aangelegd, wordt de gelijknamige wijk doormidden ge knipt. Terwijl het toenemende au toverkeer de wijk van haar hart be- Tine van de Weyer rooft, verkassen de bewoners naar elders. Wellicht bevonden zich onder hen gelukkigen, die dé droom van de jaren zestig verwezenlijkt zagen: een doorzonwoning. Eindelijk. Een halve eeuw later wordt een kunstwerk voor deze rotonde ge presenteerd en haakt architect/kun- stenaar John Körmeling in op de ge schiedenis van de plek. Als symbool van de jaren'60, waarin de oorspron kelijke wijk werd gesloopt, plaatst hij een replica van het droomhuis van die tijd op de rotonde: een doorzon woning. En hij gaat een stapje ver der en laat het huis in slow motion rondjes draaien. Waarmee hij niet alleen een eerbetoon aan de beste kermisstad van de Benelux wil bewij- E TILBURGSE KOERIEf =Jdetilburgse KOERIER DONDERDAG 13JUNI2013 oisterwijk - Op maandag 17 juni start VSM Sloopwerken met het verwijderen van asbest uit de oude gebouwen op het KVL-terrein in Oi sterwijk. De werkzaamheden duren tot maart 2014. Het asbest wordt verwijderd door een gecertificeerd bedrijf dat werkt volgens zeer strenge veiligheids normen. Het asbest bevindt zich aan de binnenzijde van de oude Volgend jaar april vieren we voor het eerst Koningsdag. Wat niet verandert, zijn de lintjes die ter ge de verjaardag van de worden uitgereikt. Burge ter Noordanus van Tilburg roept dereen op om geschikte kandidat voor te dragen voor een konir onderscheiding. De voorsteller de Lintjesregen 2014 moeten vóór 15 juli zijn ingediend. Iemand komt voor een lintje in aan merking wanneer hij of zij één óf meer buitengewone prestaties of inspanningen heeft geleverd die be langrijk voor de maatschappij zijn. Ook mensen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Tilburg - Op zaterdag 15 juni wor den in Arnhem bij het Nationaal Brandweermonument overleden brandweermensen herdacht. Op de zes beroepskazernes Breda, Tilburg- centrum, Tilburg-Vossenberg, Ber gen op Zoom, Roosendaal en Haven Moerdijk en diverse vrijwillige korp sen in de regio vormt Brandweer Midden- en West-Brabant om 11.30 uur het ereteken als eerbetoon aan alle omgekomen collega's in Neder land. Dit wordt gevormd door twee brandweerspuiten die een ereboog van water maken. "Voor de brandweer is het her denken van omgekomen collega's belangrijk", zegt regionaal com mandant Diemer Kransen van de brandweerregio Midden- en West- Brabant. "Het overlijden van collega's tijdens de uitoefening van ons vak maakt steeds weer pijnlijk duidelijk dat het beroep van brandweerman en brandweervrouw niet zonder ri- sico'sis.” De vrijkomende materialen gaan naar de Stichting Stoomtrein Goes- Borsele (SGB). SGB is een rijdend mu seum met een eigen museumspoor lijn tussen Goes en Hoedekeriskerke, dat eveneens in Zeeland ligt. Deze 13 kilometer lange spoorlijn is voor grote stukken nog opgebouwd met spoor uit 1928. Hierdoor zijn er altijd 1 spoorlijn aan vervan- materiaal dat vrijkomt Van Gend Loos i volgens de ge meente dan ook goed gebruiken. In totaal werd er 2,5 tot 3 kilometer spoor verwijderd van het terrein van Van Gend Loos. Hiervan verwacht SGB dat ruim een kilometer ook echt tegebruiken is voor de spoorlijn. Naast de spoorstaven gaan ook antieke wis sels en een zogenaamde 'ladingmal' naar het museum. Een ladingmal is een boog over het spoor die vroeger werd gebruikt om te meten of een wagon niet te breed of hoog was be laden. Deze mal krijgt een plek op het Stoomtreinterrein in Goes. Als dank voor de schenking SGB voor de gemeente Tilbu komende maanden ook het 'L, bed'op. Het ballastbed is een dertic centimeter dikke grindlaag waam de dwarsliggers van een spoor liggen. Deze voorziening zorgt stabiliteit, het dempen van de trillin gen en voor de afvoer van overtollig regenwater. gebouwen. Tijdens de werkzaam heden wordt de buitenzijde van het gebouw voorzien van bouwdoeken. Het verwijderde asbest wordt in het gebouw verpakt en vervolgens in een gesloten container afgevoerd. Na het verwijderen van asbest wor den ook enkele niet monumen tale gebouwen gesloopt. In maart 2014 zijn ook deze werkzaamheden afgerond. Het oude ketelhuis met daarin De Leerfabriek en de historische stoom machine is in 2010 al volledig gesa neerd en gerenoveerd. Deze blijft tijdens de werkzaamheden geopend voor publiek. Bezoekers blijven ge bruikmaken van de huidige toegang aan de Almijstraat. Meer informatie: www.leerfabriekoi- sterwijk.nl/herontwikeling. Tine van de Weyer Freelance publicist kunst den van de Piushaven. En in zijn aard en constructie ook naar die andere beroemde brug, 'De Hef' in Rotter dam, dat net als Tilburg zo'n typische werkstad is. Stoer en robuust aan de ene kant en aan de andere kant speels knipogend naar de beroemde Meccano-bouwdoos, waar genera ties mee zijn opgegroeid en waar zowat elke architect zijn roots heeft liggen. De beide helften van 'den Hasselt' symbolisch verbonden door het draaiend huis, de twee oevers van het kanaal letterlijk door de brug die in de volksmond al - hoe toepaselijk gezien de vele discussies die eraan voorafgingen én gezien het mecha niek - 'Den Ophef wordt genoemd. Want 'ophef', daar tekent John Kör meling voor. Er is wat afgemaauwd over dat draaiend huis. Tegelijkertijd weet hij echter ook op een humoris tische en treffende manier de 'geest van de plek'te vangen. Met een kwinkslag en met relative rende humor bevestigt hij wat we al wisten: een gesplitste wijk die nooit meer pen geheel zal worden, krijgt een symbolisch teken uit de tijd van toen de bulldozers langskwamen en een speelgoedbrug brengt twee oevers bijeen die elkaar schenen te vermijden. Körmeling is een verbin der en weet als geen ander ons aan sporen tot 'maauwen' met elkaar, f te 'laauwen' naar den overkant. komen in aanmerking, worden gedacht aan swerkzaamheden binnen iaal-maatschappelijke or- buitengewone artistieke sportprestaties, innovatief ondernemer- baanbrekend wetenschap- erk. jiten de Lintjesregen kan een koninklijke onderscheiding worden aangevraagd. Die wordt dan uitge reikt op een bijzonder moment, bij voorbeeld een jubileum of afscheid van de decorandus. Zo'n aanvraag moet ten minste zes maanden vóór de eventuele datum van uitreiking worden ingediend. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opnemen met Hanneke Baarslag via hanneke. baarslag@tilburg.nl, onderschei- dingen@tilburg.nl of 013-5428170. Ook staat alle informatie op www. tilburg.nl/onderscheidingen. Hier zijn ook aanvraagformulieren te downloaden. stukken i ruit 1928. delen van de ging toe. Het mólc bij het terrein van kan het museum kgoec er 2,5

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 5