‘Vrijwilligerswerk, op mijn 80ste nog!’ nE -k lijpï r r-i sse? IG K> senioren wijzer Vraag en aanbod ns naar [periode ijn 9 DETILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 MEI 2013 -Phyto Meer op www.ouderenactief.nl TEKST: ANITA VAN HASSEL Vrijwilliger Rosa Stuart bezoekt wekelijks de 90-jarige mevrouw Weezeman. FOTO: PETER LIGTENBERG 1 ir.f.l erier dagen DIEP BRUIN. 3rn.nl TLBURGSE KOERIER Er is van alles te doen, als je zin hebt iets voor een ander te doen. Duizend-en-een organisaties zijn op zoek naar vrijwilligers die zich beschik baar willen stellen, bijvoor beeld voor een paar uur per week of maand. Els de Wijs en Rosa Stuart gingen na het verlies van hun banen niet thuis kniezen, maar maken zich nuttig als vrijwilliger. i; ik laar i ze neemt en teren. “Ik ben jer van praten IETICA :ht werkt Fe ALGA-SUN in de winkel LLEN je eigen iwen. goes Opera ierdag 6 juni de Fledermaus van koerier.nl kantiewerk ens langs >14 Tilburg cheden om ld te verdienen. ingere uitstraling! chtcrème-serum voor langdurig lts 38,70 en, het heerlijke terlijk, vlekken. PIGMENTVLEKKEN KORTING - per product |i| •’i' contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@c T (013)5839999 e hebben er ver schillende redenen voor. De 66-jarige Rosa Stuart was maatschappelijk werkster, pnaar werd eind jaren negentig volledig afgekeurd. “Lichame lijk mankeerde ik van alles; kon niks en mocht niks. Me geestelijk werkte alles nog prima. Ik vond thuiszitten niets en dus heb ik mij als vrijwilliger aangemeld.” De drie jaar jongere Els de Wijs besloot enkele jaar geleden als vrijwilliger aan de slag te gaan toen zij haar baan verloor. “Sinds mijn man is overleden, is thuis blijven geen optie voor mij. De muren komen op me af, ik moet echt iets omhanden hebben.” ren. Dat red ik goed alleen, de ouderen vinden het leuk en de bazen zijn tevreden. Dan is het toch goed? Ik krijg veel waarde ring, af en toe ook een stuk cho colade, elk jaar een kerstpakket en een uitstapje.” De hemel in geprezen Ook Rosa vindt dat ze als vrij williger veel waardering krijgt. Ze spreekt zelfs van een “warm bad: ik krijg een onkostenver goeding, een kerstpakket en een uitnodiging voor de nieuw jaarsborrel. En... je wordt de hele tijd de hemel ingeprezen. Ik kan vrijwilligerswerk van harte aanraden.” Het mes snijdt volgens de da mes aan twee kanten. Zij maken zich nuttig door vrijwilligerswerk én zitten niet de hele dag thuis. Rosa: “Ik werk nu zes uur per week. Normaal tien uur, maar er zijn onlangs een paar cliënten overleden. Het is vrijwillig, maar zeker niet vrijblijvend. De men sen rekenen op je. Het biedt mij de structuur die ik nodig heb. Ik kan niet elke dag tot 12 uur in mijn bed blijven liggen, ik moet op pad.” Mantelzorger ontlasten Omdat Rosa lichamelijk niet veel kan, is ze beperkt in haar keus voor vrijwilligerswerk. Bij één dame gaat ze wekelijks op visite, bij de 90-jarige mevrouw Weezeman die graag eens een praatje maakt. Daarnaast ontlast Rosa soms voor een dagje een mantelzorger, zodat deze even kan ‘bijtanken’, en quêtes af bij oud« natuurlijk geen vervange een beroepskracht. We onder meer over eenzaamheid, de relatie met familie en kinde ren, burenoverlast, gevoel van veiligheid, en ook over koetjes en kalfjes. Ik luister voor de hon derdste keer naar hetzelfde ver haal, en als ik wegga zet ik de knop om en pieker er niet meer over. Regelmatig is er een cur sus of themamiddag voor vrij willigers, bijvoorbeeld over ster vensbegeleiding: dan leer je wat je allemaal kunt verwachten.” Voor vol aangezien Els krijgt eens per jaar een eva luatiegesprek, maar ze heeft geen stem in het beleid van de woonzorgcentra. “Als je het vrij willigerswerk goed doet en de mensen het leuk vinden, ben je snel klaar met evalueren.” Rosa daarentegen vindt dat ze wel degelijk een stem in het beleid heeft. Ze zit samen met vijf anderen in de Denktank van ContourdeTwern. Die geeft ad vies, onder meer over informele zorg. “Toen de Twern en Con tour gingen fuseren hebben wij gekeken hoe het vrijwilligers- beleid van de twee partners in elkaar geschoven kon worden. Ja, ik heb echt het gevoel dat ik voor vol word aangezien.” Hoe lang de dames nog door gaan met vrijwilligerswerk we ten ze niet. Els: “Ik ben nu 63 en een betaalde baan zit er voor mij niet in. Mensen in mijn om geving roepen dat ik over twee jaar hiermee kan stoppen, met pensioen kan. Nou echt niet! Zo lang ik gezond van lijf en le den ben, blijf ik vrijwilligerswerk doen. Op mijn tachtigste schenk ik nog steeds koffie, speel ik bingo en spelletjes van vroeger, en maak ik samen met ouderen kaarten. Laat mij maar lekker bezig blijven; thuiszitten is niets voor mij!” n vermindert het n. Verder bevat dit jurlijke vitaminen, rartel- en fruitex- aoallergeen getest i geschikt voor alle mannenhuid. Een topompflacon(5l) or 48,70. Lezers ier krijgen 10 euro iductiewaardebon Iers in deze krant), tie: www.algasun. laar ook online te Tiwes-lmport in 50 51. ie productinformatie:', ilgasun.nl online te bestellen) I ves-import /aalwijk 0416-335051 Vrijwilligerswerk kun je doen om allerlei (combinaties van) re denen: om iets goeds voor de samenleving te doen, eigen ta lenten te ontplooien, werkervaring op te doen, nieuwe contac ten te leggen, of je vrije tijd op een leuke manier in te vullen. Je kunt zelf bij een organisatie navragen of je er iets nuttigs kunt doen, maar ook je licht opsteken bij een Steunpunt Vrijwil ligerswerk van ContourdeTwern. Dat is in Tilburg dé centrale organisatie op het gebied van vrijwilligerswerk. Ze heeft op haar website een vacaturebank en de pagina Tilburg Talent waarop vrijwilligers zichzelf aanbieden. Ook bemiddelt het Steunpunt Vrijwilligerswerk actief tussen vraag en aanbod, onder meer met een wekelijkse rubriek in De Tilburgse Koerier. Daarnaast hebben zes stadsdelen hun eigen wijksteunpunt voor vrijwilligerswerk. Een belangrijk gebied van vrijwilligerswerk is de informele zorg: o.a. vrijwillige thuishJlp, terminale zorg, opvoedingsondersteu ning, buddyzorg voor ernstig zieken, en Samenspraak (Neder lands spreken met anderstaligen). Het Steunpunt Vrijwilligerswerk van ContourdeTwern verzorgt ook (introductie)cursussen, professionele begeleiding en the mabijeenkomsten voor de eigen en andere vrijwilligers. Meer weten? Kijk op website www.contourtilburg.nl Bezoek een Steunpunt Vrijwilligerswerk in de wijk Bel ContourdeTwern, tel. (013) 583 99 99, voor een infor matief gesprek over vacatures en jouw mogelijkheden. Peuterspeelzaal Els stond als jonge vrouw in een winkel, maar haalde nooit een beroepsdiploma. Nadat ze moeder geworden was, hielp ze als vrijwilliger op de peuter speelzaal en de basisschool. In I 2001 overleed haar schoonva- der. “Een schat van een man: hij was een betere vader voor mij dan mijn eigen pa. Op zijn I sterfbed beloofde ik hem voor I mijn schoonmoeder te zorgen. I Dat heb ik gedaan. Ze had een H persoonsgebonden budget I waarmee ze mij inhuurde. Het is I een moeilijke vrouw die elke dag hulp nodig heeft. Dat was heel lastig, maar beloofd is beloofd. II Twee jaar geleden is ze naar een iï verzorgingstehuis gegaan en Jij zo verloor ik mijn baan. Nu ze daar woont, bezoek ik haar één keer per week; dat is goed vol te houden.” Els doet tegenwoordig drie volle Hanor, per Week vrijwilligerswerk in De Bijsterstede en Konings- voorde: in het ene woonzorgcen trum ondersteunt ze een betaal de kracht, in het andere verzorgt ze zelf activiteiten. Ze heeft niet het idee dat vrijwilligers op den duur beroepskrachten zullen vervangen. “Ik kan best koffie en thee schenken, maar ik kan half-verlamde mensen niet hel pen met naar het toilet gaan. Ik sta wel eens in mijn eentje voor een groep dementerende oude- Reeshofparkfestival Tijdens het Reeshofparkfesti- val aan de Campenhoefdreef op zaterdag 1 juni wordt van 14.00 tot 17.00 uur de markt Hier Woon Ik! gehouden met informatie en activiteiten op het gebied van wonen, zorg en welzijn. Er zijn ook gezellige meezingoptredens. Aanwezig onder meer: RIBW, Zorgbe- lang Brabant, Contourde- Twern, ontmoetingsruimte De Driehoek, Thebe (rollatorcon- trole), De Wever Thuis en GGz Breburg. Gratis toegang. Bewegen bij dementie Op maandag 3 juni is er een Vergeet-Me-Niet-bijeen komst in Servicecentrum Het Laar voor mensen met inte resse voor dementie. Deze keer geeft prof. E. Scherder uitleg over het thema Beter geheugen door te bewegen. Er is ook gelegenheid om vragen te stellen. Tijd: 19 tot. circa 21 uur. Adres: Generaal Winkelmanstraat 175. Toe gang gratis. Euroscoop Op dinsdag 4 juni is de maandelijkse filmvoorstelling voor 50-plussers in Euros coop: Quartet, de eerste, mu zikale en komische speelfilm van acteur Dustin Hoffman. Aanvang 14.00 uur. Entree €5, inclusief een kopje koffie/thee met wat lekkers. Adres: Olym- piaplein 2. Euroscoop brengt op donde operette Die Johan Strauss jr. Vooraf zingt koor Scampolo om 18.45 uur enkele liederen. Fred Brou wers verzorgt een korte in leiding over de operette, die opgenomen is in het Wiener Staatsoper. Aanvang 19.00 uur, inloop vanaf 18.30 uur. Reserveren: tel. (013) 5812820 of www.euroscoop.nl Alzheimercafé Maandelijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners en andere mantel- zorgers. Op 11 juni worden twee kleinkinderen van ie mand met dementie geïnter viewd. Plaats: Nelson Man- delahof, Korvelplein 60. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Aanmel den vooraf niet nodig. Mantelzorg Eetcafé Wil jij jouw mantelzorger be danken, omdat hij of zij altijd voor je klaarstaat? Kom dan dinsdag 18 juni samen naar het Mantelzorg Eetcafé in wijkcentrum De Symfonie, (Eilenbergstraat 250). Man- telzorgers bespreken voor de maaltijd een thema. Deel name: €3 p.p. Aanvang 17.30 uur; aan tafel van 19.00 tot circa 21.00 uur. Informatie/ aanmelden (tot twee dagen vooraf): Jesse van Venrooij (tel. 06-2554351e-mail jes- sevanvenrooij@contourde- twern.nl) of Susan van den Nieuwelaar (06-22897973, susanvandennieuwelaar@ contourdetwern.nl).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 9