‘Wijs oud wijf’ krijgt lintje ff*’7 :RS Riet Voogt al lang actief voor vrouwenemancipatie Spreekuren sociaal werkers in Gezondheidscentrum Piushaven senioren - - I URGSE KOERIER 9 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 18 APRIL 2013 'E WEEK: E 2,99 [0,59 E 1,19 TEKST: ANITA VAN HASSEL e0,39 JTEIT n en -prin- aan (013 583 F ocht Maar liefst veertig jaar staat de 89-jarige Riet Voogt al op de barricaden voor vrouwenemancipatie. En nog altijd is de strijd volgens haar niet gestreden. “Soms denk ik... is dit het nu?” Onlangs kreeg Riet een onderscheiding voor haar jarenlange inzet voor emancipatie. er een lotgeno- i het Hazennest 12.00 uur is er iten te wisselen sen met ms van n Esch, tel. 013- J ‘93 ig 19 adres: Prinsenhoeven 24, 5017 GC Tilburg e-mail GHCpiushaven@contourdetwern.nl tel. (013) 5446544 jwilligers- tgochtend. had ik an- net nadat ze onderscheiden is, op de Tilburgse bijeenkomst in Paradox ter gelegenheid van lale Vrouwendag, foto:MIEKE-nelievan der Heijden Riet Voogt r Intematiom te (voor-)be- het serveren lif je gezellig i een praatje, ligersteam is ijden zijn op op de locatie Fietstocht La Trappe Toerwielerclub Tilburg organiseert op zondac mei weer de Abdijentocht La Trappe. Deelnemers heb ben keuze uit 30, 65 of 125 km. De routes zijn voorzien van pijlen; ook zijn route beschrijvingen beschikbaar. Vertrek tussen 8 en 12 uur bij de Trappistenabdij Konings hoeven (Eindhovenseweg 3, Berkel-Enschot). Deelname kost €2,50, €3,50 of €4,50, afhankelijk van de afstand. Meer informatie/inschrijven: website www.tct93.nl. de Petteflet d. Deze tuin- nderhouden. oud en jong nthousiaste en te helpen es kort uitleg van verschil- 'geleerde'in ijzen, u kunt contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@contourdetwern.nl I (013) 5839999 steunt mensen die onbetaald, intensief en lang durig voor anderen zorgen; dit kan individueel gebeuren, of in een familiegesprek, eventueel in afstemming met andere hulpverleners. De maat schappelijk werker ondersteunt mensen bij het oplossen van en/of omgaan met problemen in hun dagelijks leven of werk. Namens SARA kwam Riet ver volgens terecht bij de Tilburgse Vrouwenraad. “Dat was eerst voor de elite. Wij waren meer gespitstop radicaler. En toch kwam ik daar uiteindelijk terecht.” Onderdanig “Ik heb veel vrouwen leren ken nen die onderdanig grootge bracht waren. Die waren vervol gens heel tevreden met wat ze hadden in een onderdanig hu welijk. Zolang ze kregen wat ze wilden, waren ze best tevreden. Dat is prima hoor, maar ik had dat niet. Ik ben op een gegeven moment lid geworden van de landelijke groep Wijze Oude Wij ven, de WOUW. Een groep die nog verder ging dan de VOS.” Even is Riet stil. “Soms denk ik... is dit het nu? Heb ik hier al die jaren voor gewerkt? Ei genlijk zijn we er weinig mee opgeschoten. Er is nog veel te doen. Maar dan moet er wel iemand opstaan om de strijd aan te gaan.” “Feniks, het stedelijk centrum voor emancipatie, heeft een spe ciaal plekje in mijn hart. Dat heb ik bijna mee opgericht, en ik ben er nog steeds actief bij de kran- tenleesgroep. We lezen thuis de krant en komen een keer in de maand samen om commentaar te geven op het nieuws.” Geen opleiding “Ik ben sinds zes jaar slecht ziend. De kleine lettertjes in de krant kan ik wel lezen, maar ge- iet is slechtziend,waar- door ze minder actief is dan vroeger. Wel is K B ze nog vrijwilligster t H bij stedelijk emanci- patiecentrum Feniks en wijkcentrum Zuiderkwartier. “Door mijn slechte ogen kan ik niet meer fietsen. Dus ik moet altijd een taxi regelen. Daarom beperk ik het vrijwilligerswerk nu tot een dag per maand.” Arbeidersdochter Riet begon begin jaren zeventig met vrijwilligerswerk nadat haar jongste zoon in Eindhoven ging studeren en elke maandag van huis vertrok. “Vreselijk vond ik dat. Dus zocht ik vrijwil1’'-1"®- werk voor de maandag De rest van de week hé dere dingen te doen.” Ze werd gastvrouw bij Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) waar ze lunches verzorgde voor de bezoekers van De Garsthof, een diensten- en ontmoetings centrum voor ouderen aan het Transvaalplein. Van het een rol de ze in het ander: op aanraden van een kennis werd ze lid van de Vrouwenadviescommissie (VAC) voor de woningbouw. De VAC adviseerde architecten en bouwers onder meer over een betere doorloop van huizen: deuren die naar de verkeerde kant openden, werden op aan raden van de VAC aangepast. “We deden net alsof we door het huis liepen”, legt Riet uit.” In de VAC zaten vooral dames van goede komaf en Riet voel de zich als arbeidersdochter in het begin een vreemde eend in de bijt. “Ik durfde eigenlijk niet te overleggen met al die doktersvrouwen. Maar toen bedacht ik mij dat die dames 1 het wel over ónze arbeiders huisjes hadden. Dat gaf de doorslag. Ik heb me nooit klei ner gevoeld dan-de anderen, alleen even in het begin. En ik heb er goede vriendinnen aan overgehouden.” Huwelijken gestrand “We waren thuis met zijn tie nen: vijf meiden, vijf jongens. Ik deed het goed op school, maar ik mocht niet verder leren. Mijn moeder was te bang. Ik mocht zichten zijn vaag. Ik herken dus niemand meer. Wel ben ik ook nog actief voor de werkgroep Trefpunt Ouderen Zuiderkwar- emancipatie, waren tier in de Uitvindersbuurt. We organiseren bijeenkomsten voor ouderen waar we sjoelen, bloem schikken of voorlichting geven.” Haar halve leven stond in het teken van emancipatie, maar na de vraag hoe ze haar dhe zo nen opgevoed heeft, schiet Riet in de lach. “Heel ouderwets hoor: mijn oudste zoon kan niet eens een ei bakken! Weet je, ik had in die tijd ook niks anders te doen. Ik ben eerst dienst bode geweest en vervolgens getrouwd. Ik werd huisvrouw, had geen opleiding. Ik haakte en breide. Pas toen de jongste 18 jaar oud was, ben ik vrijwil ligerswerk gaan doen.” Week van streek “Het ene werk heeft me meer kruim gekost dan het ander. Maar ik heb geboft dat ik zo veel heb kunnen doen en ik heb er een aantal goede vriendin nen door gekregen. Ach, ik ben maar een gewone vrouw, in een gewone straat, in een gewone buurt. Ik kan niet zonder mijn krantje. Ik geniet van de vo geltjes in mijn tuin. Zo speciaal ben ik niet, hoor.” “Van die onderscheiding, lid in de Orde van Oranje-Nassau, ben ik een hele week van streek geweest. Een onderscheiding, dat was nog nooit in mij opge komen. Ik heb alle dingen met plezier gedaan!” I uit over een isatie en zet I van harte uit n van de Til- voor de spe- :ourdetwern. ?rvolgens op Een ouderenadviseur, een mantelzorgconsulent en een maatschappelijk werker van Contourde- Twern houden in Gezondheidscentrum Piusha ven afwisselend spreekuur op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 10.30 uur. Met veel vragen kun je bij alle drie terecht, maar ze hebben ook hun specialismes. Bij de ouderenadviseur kunnen individuele 60- plussers terecht voor informatie en advies over wonen, zorg, welzijn, financiën, ontmoeting en ontspanning. De mantelzorgconsulent onder- Geheugenvraagbaak Weleens twijfels over je ge heugen? De beroepskrach ten van de Geheugenvraag- baak bieden informatie, adviezen en tips over ver geetachtigheid, (problemen met) het geheugen, demen tie, en hulpmiddelen. De Ge- heugenvraagbaak is een vrij toegankelijk spreekuur op de tweede en vierde woens dag van de maand van 11 tot 12 uur in wijkcentrum ‘t Sant, Beneluxlaan 74; tel. (013) 4671926. Trefpunt in Heyhoef In wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) is er elke maandag en woensdag van 10 tot 12 uur een tref punt voor 50-plussers in de Reeshof. Onder het genot van een kopje thee of koffie kunnen ze een praatje maken, de krant lezen of een spelletje doen. Nieuwe bezoekers zijn van harte welkom; deelname is gratis. Meer informatie: ou derenwerkers Döndü Yozgat of Marleen Appels, tel. (013) 5728383. Meer op www.oudefenactiet.nl Familiecafé Tilburg-West In het maandelijkse Familie café zijn niet alleen mantel- zorgers welkom, maar ook degenen die deze hulp of zorg krijgen. Op maandag 22 april is Sjantemel (daten) het onderwerp. Tijd: 19.30 uur tot 21.30 uur. Plaats: De Ton- gerlose Hoef, Reitse Hoeven straat 129. Toegang gratis. Parkinson Café Nieuw voor mensen met de ziekte van Parkinson, hun partners, familie, mantel- zorgers, zorgverleners en vrienden: het Parkinson Café Midden-Brabant, elke vierde woensdag van de maand van 13.30 tot 16.30 uur in De Financiën (Kas- teellaan 29, 5175 BC Loon op Zand). Naast informatie is er tijd voor lotgenoten contact. De toegang is vrij. Vooraf aanmelden is alleen nodig voor de feestelijke opening op 24 april: info@ parkinsoncafemiddenbra- bant.nl. Andere data: 22 mei en 26 juni. Meer infor matie: www.parkinsoncafe- middenbrabant.nl ran Konings- uwen jproject voor end op zoek gezellig wil- aorbeeld aan een praatje jrg.nl/vrijwil- belooft een dat uw vrij- I in de stad naar school, omdat mijn moeder bang was dat we zwanger zouden worden of zo. Haha, ik wist niet eens hoe dat werkte. Ik mocht ook niet in het donker over straat en dus ben ik als inwonende dienstbode gaan werken. Wie weet wat ik geworden was, als ik wel had mogen doorleren.” Spijt heeft ze echter niet. “Ik heb niets gemist, denk ik.” Eind jaren zeventig werd Riet leid ster bij VOS-groepen, Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving. Tijdens de bijeenkomsten werd er gepraat over allerlei onderwerpen, zoals geld en werk, en leerden vrouwen op te komen voor zichzelf. “Het kon er heftig aan toe gaan. Mannen waren dan ook niet altijd blij dat hun vrouwen naar de VOS gin gen. Ze leerden er op te komen voor zichzelf, iets wat hun man nen liever niet zagen. Ik denk wel dat er een aantal huwelijken gestrand is, omdat vrouwen verder gingen denken. Daar kan ik wel mee leven, ja. Er is nie mand slechter van geworden.” Wakker geschud Na een paar jaar werden de aanmeldingen voor de VOS- cursus minder. Riet: “De vrou wen die iets wilden, hadden het al gekregen. De jonge generatie was wakker geschud. Toen zijn we met SARA begonnen: de vijftigplusvrouwen waren aan de beurt om gewekt te wor den. Bij hen ging het meer over opvoedvragen.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 9