M Heemkundekring op de bres voor erfgoed S/ •*r B-x ti senioren Activiteiten heemkundekring Tilborch ‘Iedereen zag dat sloop veel te ver ging’ 15 iTILBURGSE KOERIER DONDERDAG 4 APRIL 2013 .BURGSE KOER TEKST: ANITA VAN HASSEL architect Jos Bedaux: v.l.n.r. Ton GoossensAd van Eijck en George Bedaux. werkgroepen, zoals de monu- 'Wtj'Z&Y Heemkundekring Tilborch is op zoek naar vers bloed, naar mensen die meer willen weten over hun eigen omge ving. Volgens de leden wordt het leven alleen maar leuker als je meer weet van de geschiedenis van de dingen om je heen. En: hoe ouder je bent, hoe leuker dat wordt. leidir de heeft spul- contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@contourdetwern.nl T (013) 5839999 de heemkundekring is het behoud van de voormalige Van Mierlo-bank van architect Kraaijvanger aan de Spoorlaan. Driekoningenzingen De heemkundekring heeft diverse zijn en welke panden het verdienen om monument waardevolle p matie verzamt van de architect, en worden foto’s gemaakt. Ad: “Je hoort in Tilburg geregeld over panden van Du- dok. Maar eigenlijk heeft die al- leeri in Philips en in Zorgvlied I ons al een werkgro« Zo hoort hij zelf bij c tiegroep die bezie Alzheimercafé Het Alzheimercafé is een maandelijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Op dinsdag 9 april is het onderwerp Psy chiatrische problemen bij’ dementie. Willy Garenfeldt, psychiater bij GGz Breburg, geeft uitleg over depressie, psychose en delier, en hoe je kunt omgaan met gedrags veranderingen en stem mingswisselingen. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvel- plein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer infor matie: tel. (013) 4678022 of 4691075. mentengroep en de Maria-erf- goedgroep. Daarnaast is er. de werkgroep Driekoningenzingen, want ook het immateriële erfgoed moet behouden blijven. “We zijn een makkelijk clubje”, zegt Ad van Eijck. “Als er twee mensen dezelf de interesse hebben, dan kun je bij Heemkundekring Tilborch zoekt zowel actieve als passieve leden die interesse hebben in het verleden van de stad en omgeving. Het lid maatschap kost €30 per jaar. Voor dat geld kun je gratis tien lezingen per jaar bezoeken, elke derde donderdag van de maand om 20 uur in Boerke Mutsaers (Vijvedaan 2, bij station Tilburg-Universiteit). De onderwerpen variëren van de mooiste kerkgebouwen van Brabant, Moerenburg, driekoningenzingen, de Eerste Wereldoorlog tot arche ologische opgravingen. Voor niet-leden kost een lezing €4, inclusief een kopje koffie. Tilborch organiseert ook geregeld excursies en 'rondleidingen, bij voorbeeld in de Heuvelse kerk en naar het erfgoeddepot in Riel, het Romeins museum in Sint-Michielsgestel en het Geniemuseum in Vught. Eenmaal per jaar gaat het verder weg, bijvoorbeeld naar Leu ven, Bergen op Zoom, Thorn, Deventer of Dordrecht. Daarnaast doet de vereniging archiefonderzoek en houdt ze bespre kingen over en acties voor het behoud van historisch erfgoed. De kring heeft een bibliotheek met ruim vijfhonderd boeken en andere publicaties; leden mogen die gratis lenen. Ze krijgen natuurlijk het mededelingenblad Actum Tilliburgis; dat is overigens - net als zijn voorgangers vanaf 1970 - ook op de website www.heemkunde- kringtilburg.nl te vinden. Informatie over/aanmelden voor lidmaatschap: website www.heemkundekringtilburg.nl e-mail tilborch@live.nl secretaris Jan Rossou, tel. (013) 5362566 De werkgroep Monumenteninventarisatie van heemkundekring Tilborch bij het kantongerecht van os Bedaux: v.l.n.r. Ton GoossensAd van Eijck en George Bedaux. FOTO: peter ugtenberg OV-chipkaart aanvragen Reizigersoverleg Brabant organiseert vrijdag 19 april om 14 uur in seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27) eén middag over de OV- chipkaart. Meenemen om de kaart meteen aan te vragen: (eventueel digitale) pasfoto en pinpas (kosten €7,50). Opgeven voor de middag: tel. (013) 4556919 of e-mail kbo.heikant-quirijnstok@ home.nl. Na enkele weken wordt met deskundige bege- '"ding ook het gebruik van OV-chipkaart geoefend. Muurreliëf kantongerecht ben dat vaak wel. Meestal wordt er een boerenschuur omgetoverd tot heemerf. Dat hebben wij niet. Ruimte in de stad is duur. We heb ben er het geld en ook de man- I kracht niet voor. Bovendien zijn er I andere zaken die nu voorgaan.” Zo is de heemkundekring in de weer voor moderne monumenten en tegen sloop. Drie weken terug kreeg Tilburg er vier rijksmonu- menten bij: het centraal station, be kapel Onze Lieve Vrouwe ter Nood, het hoofdgebouw van de universiteit en de schouwburg. Ad: “De schouwburg is nog maar vijftig jaar oud. Hij hoort bij het we- deropbouwerfgoed. In Tilburg zijn we zwaar ondervertegenwoordigd wat betreft gebouwen van voor I 1900. Maar bij het wederopbou- I werfgoed, tussen 1940 en 1970, i zie je het tegenovergestelde.” “Er is hier veel afgebroken, zeker in de jaren zestig; daar zijn veel Tilburgers nog boos over. Burge meester Cees Becht staat nog altijd bekend als Cees de Sloper. De heemkundekring is natuurlijk niet voor niets in 1969 opgericht. Iedereen zag dat de sloopwerk zaamheden veel te ver gingen. Maar pas als het kalf verdronken is, dempt men de put: misschien zijn er daarom ook zoveel boeken verschenen over Tilburg.” Het sloopgevaar is nog steeds niet geweken, stelt Ad van Eijck. “We moeten nog steeds alert zijn. We gaan naar vergaderingen van de raadscommissie en houden de krant goed bij om te kijken waar er sloopplannen zijn. Nu hebben de huizen in de Telegraafstraat 3 en 5 onze aandacht. Die moeten gesloopt worden. Maar dat laten we niet gebeuren hoor, dat kan ik je zo zeggen. We zijn gewoon erg kritisch, maar we doen nooit moeilijker dan nodig is. We werken soms met, maar soms ook tegen de gemeente. Zo is de strijd rond de Sacramentskerk met de stom pe toren nog niet gestreden." Top 40 De heemkundekring heeft een ei gen top 40 van wederopbouwarchi- tectuur. Sander van Bladel: “Tilburg wil geen gemeentelijke monumen ten meer aanwijzen. Ze hebben dat beleid even bevroren: het zijn eco nomisch slechte tijden en ze den- ken dat het geld kost. Wij zouden graag zien dat de gebouwen van onze top 40 monument worden. En als je ze een goede herbestemming geeft, hoeft het de gemeente niets te kosten, maar kan het juist geld opleveren. Want mooie architectuur trekt toeristen en die brengen geld in het laatje.” Een van de doelen van Zonnebloem Oosthoeve-Heuvel De Zonnebloem helpt men sen met lichamelijke beper kingen door ziekte, handi cap of gevorderde leeftijd, aan gezellige ontmoetingen. Het regiobestuur van Til burg wil de afdeling Oost hoeve-Heuvel nieuw leven inblazen. Eind maart was er al een leuke middag met een twintigtal gasten en drie nieuwe vrijwilligers. Meer be langstellenden zijn van harte welkom! Aanmelden kan bij Carla Janssens, interim-se- cretaris, Landréstraat 2, 5012 HS Tilburg; tel. (013) 4553060; e-mail carla.janssens@home. c! --roep oprichten.” *—'-*■ ‘*ij de inventarisa- 3 bezig is alle mogelijk interessante panden in Tilburg in kaart te brengen. De werkgroep kijkt welke panden monumenten «n panden het verdienen snt te worden. Over de panden wordt infor- meld, zoals de naam set, en worden foto’s “Je hoort in Tilburg panden van Du inlijk heeft die al- Vingboonsstraat huizen neergezet. Geef mij maar de panden van de Tilburgse architecten Jan van der Valk of Jos Donders: daar zitten wat pareltjes tussen! We komen ook vaak in contact met eigenaren die nieuwsgierig zijn waarom we foto’s aan het maken zijn van hun huis. Soms krijg je dan prachtige verhalen te horen. Echt, hoe meer ik er over de geschiedenis van Til burg leer, hoe leuker het wordt!” Reyshoeve In woonzorgcentrum Rey shoeve (Gendringenlaan 15) toont Jac van de Velde op vrijdag 5 april om 14.30 uur delen van natuurfilms die hij de afgelopen dertig jaar heeft gemaakt, o.m. in Giethoorn, De Wieden en bij Drimmelen. Woensdag 10 april brengt zanger Tim Remie er om 19.30 uur nummers van vroeger en moderne Neder landse popmuziek. Film in De Driehoek In ontmoetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179) is op dinsdag 16 april om 19.30 uur de film Billy Elliot te zien, waarin een jon gen uit een arm gezin zijn bokshandschoenen inruilt voor ‘ballet. Kosten €2,50 incl. kopje koffie en wat lekkers. et elk jaar dat je leeft, wordt ook je verleden groter. Dat is het motto van penningmeester Ad van Eijck (64) van de heemkundekring. Hij woont in een oud huis dat meer weg van een museum ‘vol oude len’ en is sinds 1972 lid van Til borch. De docent techniek had altijd al interesse in de historie en cultuur van Tilburg. De 42-jarige Sander van Bladel - hij studeerde geschiedenis en isarchiefmedewerker - is gewoon bestuurslid en een beetje vreemde send in de bijt vanwege zijn ‘jeug- dige’ leeftijd. De vereniging trekt immers vooral senioren. In zijn nieuwbouwhuis staat een goedge vulde boekenkast over allerhande lilburgse onderwerpen. Cees de Sloper De heemkundekring telt nu rond tonderdzestig leden. Ad van Bjck: “We hebben geen heemerf, geen honk. Heemkundekringen in de omliggende dorpen heb-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 19