I r Pas op voor babbeltrucs binnen’ IIJ3» Voorkomen is beter senioren wijzer Agenda an w Tips van de wijkagent ‘Hij liep hondsbrutaal naar A ’Q 13 12013 Meer op www.ouderenactief.nl :cher ten 1 over stress iENPRAKTIJK showroom Een ontsnapte salamander, geld voor de bus, nieuw in de wijk, even naar het toilet: oplichters hebben vaak een logisch klinkend verhaal om te proberen binnen te komen. Senioren zijn vaak slacht offer van deze ‘babbeltrucs’. i en win asser, ken. TEKST: ANITA VAN HASSEL FOTO: PETER LIGTENBERG Schram (tel. 013- 543 66 64) >16 64). verkdruk <ens contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@contourdetwern.nl T (013)5839999 t een interna- Zand. Model- iellen aan het volwassenen. zuid.nl. i spelletje. De organiseren aregeld gezel- >als een lunch gels en techniek ilpmiddel, en de >uding. De prak tijk bestaat uit een rit in Til- burg-Noord, inclusief een behendigheidsparcours. De dag is van 9.30 tot 15.30 uur in en bij het Ronde Ta- felhuis (Handellaan 40). Kosten €5,- p.p. Opgeven kan via tel. (013) 4686165. Contactcirkel de Baselaer In wijkcentrum De Base laer (Hoefstraat 175) komt elke eerste vrijdag van de maand een contactcirkel van 70-plussers bij elkaar voor een praatje, kopje koffie en een deelnemers daarnaast ger lige uitjes, zoal: of citytour. Andere 70-plussers uit de wijk zijn van harte welkom om mee te doen. Vrijblij vend kennismaken kan elke eerste vrijdag van de maand van 14 tot 16 uur in De Baselaer, Meer infor matie: ouderenwerker Jan- nie Haverkamp, tel. (013) 5421664. Het Nationaal Ouderenfonds organiseert samen met het Oude renwerk van ContourdeTwern binnenkort twee voorlichtingsbij eenkomsten over wat je zelf kunt doen tegen babbeltrucs. Samen met een wijkagent bespreken bezoekers hoe je een babbeltruc herkent, hoe je je het best kunt opstellen, en welke voorzorgs maatregelen je kunt nemen. De bijeenkomst wordt muzikaal af gesloten. Toegang gratis. vrijdag 29 maart om 13.15 uur in wijkcentrum de Baselaer (Hoefstraat 175) vrijdag 12 april om 13.15 uur in wijkcentrum De Back (Schout Backstraat 33) Informatie: ouderenwerkers Jenny I en Jannie Haverkamp (tel. 013- 542 Laat collectanten buiten wachten en doe de deur dicht. Haal dan pas uw portemonnee. Wees bedacht op zielige praatjes die oplich ters gebruiken om binnen te komen. Wil een on bekende ‘in nood’ bij u het alarmnummer bel len? Laat hem niet binnen en bel zelf 112. Laat vreemden niet naar uw toilet gaan, maar verwijs ze naar een openbaar toilet, grote win kel, benzinestation, café o.i.d. Betaal geen (porto)kosten voor een pakje dat u niet zelf besteld hebt. Laat de achterdeur niet onafgesloten of open als de voordeurbel gaat. Wissel geen geld aan de deur. Maak geen mondelinge afspraak over pro ducten of diensten; leg ook prijsafspraken schriftelijk vast in een overeenkomst. IRGSE KOERIER DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 21 MAART 2013- Aandacht bij mantelzorg Elke laatste maandag van de maand is er een infor matief en gezellig Familie- café voor mantelzorgers en mensen die deze zorg krij gen. Op maandag 25 maart is het thema Aandachttrai- ning (mindfulness). In een workshop leren de bezoekers hoe je je con centratie, rust en flexibili teit verbetert, en zo sterker in je schoenen staat. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: De Tongerlose Hoef (Reitse Hoevenstraat 129). Toe gang gratis. Op zoek naar zin Je eigen levenskunst en levenskracht gebruiken om contacten te leggen en een doel in het leven te vinden: soms is dat moeilijk bij het ouder worden. De cursus Op zoek naar zin biedt daarbij steun. Deelne mers putten op een crea tieve manier kracht uit oude vriendschappen en bijzon dere gebeurtenissen in hun leven. Deze cursus voor 55- plussers start op 27 maart. De twaalf bijeenkomsten in Tilburg op woensdag van 14.30 tot 16.30 uur kosten samen €25. Aanmelden voor een kennismakings gesprek: Indigo Brabant, tel. 088-0161800. @t kan iedereen zijn, f f man, vrouw, kind, al- lochtoon. autochtoon. K K Oplichters komen met de meest uit eenlopende smoezen aan de deur en zijn op zoek naar een snelle buit, zoals sieraden, pinpassen en portemonnees. “Gelegenheid maakt de dief”, legt Sabine Martens uit, een van de drie wijkagenten in de wijk Goirke-Hasselt-Bouwmees- terbuurt. “Senioren zijn vaak een makkelijk slachtoffer van de babbeltruc, omdat ze goed van vertrouwen zijn. Ze merken vaak pas dat zij gedupeerd zijn als de dader al weg is. Jongere mensen zijn vaak assertiever. Bovendien zijn ouderen soms slecht ter been, en daardoor dus kwetsbaarder. Maar geluk kig is er bij babbeltrucs nauwe lijks sprake van agressie.” Centrale voordeur In Goirke-Hasselt-Bouwmees- terbuurt staan veel appartemen tencomplexen voor senioren. “Die hebben vaak een centrale voordeur, waar de dieven mak kelijk binnenkomen”, vertelt Sa bine. “Ze lopen gewoon achter iemand aan als die deur open gaat, of drukken op de bellen van verschillende mensen tot er iemand de deur opendoet. ‘Ik kom voor de buren, maar die doen niet open’ is een veelge- 5 bruikte smoes. Eenmaal in het gebouw gaan ze zo onopval lend mogelijk een aantal wonin gen af, in de hoop snel beet te hebben.” De wijkagent kent schrijnende gevallen in de regio. Zo maak ten twee vrouwen vijfduizend euro begrafenisgeld buit. Ze be weerden nieuwe buren te zijn en wilden even het huis bekijken. Terwijl ze de eigenaren aan de praat hielden, werd boven de slaapkamer doorzocht door een derde dader. Bij een ander geval was er een man die beweerde van de politie te zijn; hij vroeg of hij de sieraden mocht meene men om er foto’s voor de verze kering van te maken. Een andere babbeltruc, waar veel mensen in het land al zijn ingetrapt: iemand beweert dat zijn salamander je huis is bin nengeglipt en wil het beestje vangen. Als hij om een bakje water vraagt, grijpt hij wat waar devolle spullen en zegt dat hij de salamander net naar buiten heeft zien lopen. Keurig in het pak De 70-jarige Tineke Verbrug gen geloofde in eerste instantie ook het verhaal van de man die voor haar deur stond. “Hij was netjes gekleed, keurig in het pak. En hij had zijn verhaal goed voorbereid.” De man liep hondsbrutaal langs de echtgenoot van Tineke die de deur open deed. “Hij liep zo de woonkamer binnen, terwijl ik mij daar stond aan te kleden. Hij vertelde dat hij de vriend was van iemand uit de buurt: ‘Je weet wel, met die twee kindjes die hier weleens spelen.’ En omdat er hier inderdaad wel eens twee kindjes spelen, had ik geen enkele argwaan. Hij moest de auto van zijn vriendin opha len in Gilze-Rijen, maar had geld nodig voor de bus. Ik heb-hem vervolgens 25 euro gegeven.” “Stom, stom, stom”, zegt Ti neke nu. Even dacht ze nog dat de man het geld wat later zou terugbrengen. Na vijf minuten begon ze aan zijn goede bedoe lingen te twijfelen. “Ik heb een politiebusje laten stoppen dat Open de centrale toegang van een woon- •gebouw alleen voor eigen bezoek.. Gebruik de intercom. In de woning: kijk door het raam of de deur- spion. Vraag een onbekende wie hij is en wat hij komt doen. Vraag altijd om een legitimatie, ook als iemand zegt namens de gemeente, een bedrijf of een instelling te komen. Medewerkers van banken, verzekerings maatschappijen, thuiszorginstellingen en der gelijke komen nooit zonder afspraak bij u thuis. Doet iemand dat wel: vraag hem later terug te komen en bel de instantie om het bezoek te controleren. Geef nooit uw pinpas en/of pincode af. Een bank of de politie vraagt daar nooit naar. Bewaar uw pinpas en pincode altijd apart. haal naar de politie; toch zou den ze ook dat bij ons moeten melden, zodat we weten dat er een dader in de wijk actief is.” Zelf zou Sabine misschien ook in een babbeltruc kunnen trappen, geeft ze toe. “Terwijl ik als agente toch een behoorlijke dosis ge zonde argwaan heb. En die zou iedereen moeten hebben. Als ie mand je telefoon wil gebruiken of een briefje wil schrijven, dan bied je aan om zelf te bellen of dat briefje te schrijven. Die persoon moet dan gewoon maar even buiten wachten. En doe de deur dicht. Als iemand geen kwaad in de zin heeft, heeft hij daar geen moeite mee. De daders werken namelijk vaak met zijn tweeën: de ene houdt het slachtoffer aan de praat, terwijl de ander binnen glipt en pakt wat hij pakken kan. Portemonnee, sieraden, pinpas of mobieltje, alles wat voor het grijpen ligt.” toevallig door de straat reed. En later ben ik naar het poli tiebureau gegaan. Maar daar ontstond een discussie tussen twee agenten of ik aangifte kon doen of niet. Ik had hem het geld namelijk zelf gegeven.” Ze heeft daarom geen goed woord over voor de manier waarop de politie haar geholpen heeft. Schaamte Wijkagente Sabine Martens kent dit geval niet, maar benadrukt dat het toch belangrijk is een melding of aangifte te doen. “De daders van babbeltrucs worden zelden gepakt. We hebben er te weinig mankracht voor, maar ook zijn de daders meestal al lang weg als wij erbij gehaald worden. Veel mensen schamen zich dat ze erin zijn gestonken, en durven geen aangifte te doen: Sommigen zijn niks kwijt en gaan dus niet met hun ver- Scootmobielcursus Het Tilburgs Overleg Ge handicaptenorganisa ties (TOG) organiseert op donderdag 20 juni een scootmobielcursus. In een theorieles krijgen de deelnemers uitleg over de verkeersregf van dit hulp juiste zithou

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 13