Oud-ijshockeykeeper Toon van Rijswijk (89) schaatst nog steeds i 13 Agenda senioren Ss 11 Meer op www.ouderenactief.ni TEKST: ANITA VAN HASSEL mnd. TO.NL Als zestienjarige jongen werd hij verliefd op ijshockey. Over enkele maanden hoopt Toon van Rijswijk zijn negentigste verjaardag te vieren en nog altijd raakt hij niet uitgepraat over ijshockey en TIJSCZTilburg Trappers, waarvan hij al 75 jaar lid is. “-Het is een harde, snelle sport, maar zeker niet gemeen.” Oud-ijshockeyket schaatstechniek >95,- k '70’- oo.- v 'O,- s contourdetwern Uitgave: ContourdeTwern E seniorenwijzer@contourdetwern.nl T (013)5839999 keeper Toon van Rijswijk (midden) bracht gedurende 26 jaar honderen jeugdspelers onder meer de ,k van het ijshockey bij. foto: peter ligtenberg !013» PAGINA! 'DETILBURGSE KOERIER DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 balbroek, met hier en daar een scheenbeschermer erop ge naaid door mijn moeder. En ik keepte niet met een helm op, maar met een petje. Ik heb een keer een puck uit de goal gekopt en natuurlijk lag mijn hoofd toen open. Ik werd eruit gehaald, kreeg er krammen in, verband om en werd weer terug op het ijs gezet. Toen ik in de kerk een hostie moest halen en mijn petje afzette, schrok de pastoor zich een ongeluk. Al dat verband, hahaha. Na die wedstrijd keepte ik met een petje met daaronder een stukje dik vilt.” “Ja, dat was een mooie tijd. Sa men in de bus naar alle wedstrij den. En in en na de oorlog kro pen we met zijn allen achterin de ijswagen. Deur een beetje open en zo reden we dan naar Ant werpen. Nu kan dat niet meer. Het ijshockey is ook veranderd. Nu mag jé bijvoorbeeld slappen: zo hard mogelijk tegen de puck slaan. Maar vroeger mocht je hem alleen pushen, schuiven. Dat kon ook hard aankomen, zeker bij iemand met een heel goede sticktechniek. Maar sinds dat slappen moet je veel beter beschermd zijn.” Lol Na de opkomst van de elektri sche koelkast werd de ijsfabriek overbodig. In de wijk Theresia lag een geasfalteerd speelveldje waarvan in de winter wel eens een ijsbaan werd gemaakt met een getimmerde boarding er omheen. Trappers ging er in de jaren vijftig spelen. Toon: “Bij wedstrijden kwamen er twee duizend bezoekers kijken en die parkeerden allemaal in die woonwijk.” Later, eind 1969, ging in Theresia de Pellikaanhal open; nu wordt op Stappegoor geschaatst en j a oetbal is veel geme- gUj ner. dat is mets voor 1— mij. Ik heb ooit een ■v dubbeltje uitgege- ven aan een wed- R strijd van Willem II. Van dat dub- jbeltje heb ik nog steeds spijt”, 'grapt hij. lUsfabriek In de jaren dertig werkte Toons Ivader Frans bij de Rotterdam- sche bank en was hij financieel adviseur van de ijsfabriek aan de Elzenstraat in Tilburg. De fabriek maakte ijsstaven voor slagers en vishandelaren; elektrische koelkasten en vrieskisten waren toen nog zeldzaam. Als “man van de centen” vond Frans van Rijswijk het zonde dat de ijsma chines in de winter maar voor twintig procent draaiden en er niet veel geld binnenkwam. Zo kreeg hij samen met fabrieks eigenaar Piet van Geloven het idee een kunstijsbaan aan te teggen. De demonstraties kunstrijden en ijshockey waren meteen po- pulair. Nederland had op dat HMHH moment twee ijshockeyclubs, =iA in Amsterdam en Den Haag. Tilburg wilde ook bij dat selecte clubje horen. In 1938 werd daar- om TIJSC Tilburgse ijshockey Club, opgericht, de voorloper van Tilburg Trappers. Drie Belgi- I serie clubs en drie Nederlandse clubs streden vanaf toen om de titel. In 1947 wordt TIJSC kam- pioen. Met Toon van Rijswijk in de goal. Brutaler Toon was in de voorhoede van TIJSC’s tweede team begon nen. Maar met zijn lengte van anderhalve meter kwam hij altijd kracht tekort, vertelt hij. “Een grote tegenstander duwde mij zonder al te veel moeite naar de andere kant van de baan. Tussen de middag mochten we gratis schaatsen in de Elzen straat en dan keepte ik weleens voor de lol bij de jongens van het eerste. Dat ging zo goed dat I ik hun goalie werd.” Erg pijnlijk voor zijn broer Louis die eigenlijk keepte. “Ik was leni- ger, sneller en waarschijnlijk ook brutaler”, zegt hij met een grote (lach op zijn gezicht. “Louis is daarna maar gaan paardrijden.” Schaatsen in colbert Voor Toon is er altijd maar één sport geweest. Hij behoorde tot jde eerste leden van TIJSC-Til- geijshockeyd. “Maar de meeste lol hebben we in de Elzenstraat gehad”, vindt Toon. “Tijdens de rust van wed strijden waren er demonstraties kunstrijden. Een van die dames had een jurkje aan met een groen broekje eronder. Eerst gooide ze aan de ene kant van de ijsbaan haar rokje omhoog naar het publiek en vervolgens aan de andere kant van de baan. Een vriend van me riep ‘Wat poept dat kindje groen!’ Voor de lol heb ik ook een keer een kunstrijdemo geschaatst op ijshockeyschaatsen, gewoon om te laten zien dat het kon. En natuurlijk had ik toen ook een groene onderbroek aan die ik aan het publiek liet zien. Ik hield wel van een uitdaging en een grapje.” Schaatsend paard “En dan was er nog de sensatie van het schaatsende paard. Na de eerste wedstrijdperiode werd het paard van de ijsfabriek een stukje door de poort geduwd, zodat iedereen het zag. De omroeper riep: ‘Nee! Nee! Het schaatsende paard komt pas na de tweede periode.’ Het publiek dacht echt dat dat paard zou gaan schaatsen. Na de tweede periode kwam ik met mijn maat verkleed als paard de ijsbaan op. Een kunstrijdster in zwart jurkje leidde het ‘paard’ rond de ijsbaan. Toen ze de staart om hooghield, blies mijn maat talk- poeder door een slangetje naar buiten. Heel dat zwarte jurkje wit. Wat hebben we gelachen!” Nostalgie: op YouTube staat een filmpje van de eerste Tilburgse ijs baan aan de Elzenstraat. Zoekter men: kunstijsbaan Elzenstraat 1943. Op een ander filmpje is de opening in 1969 van de Pellikaanhal te zien. burgse Trappers en is dit jaar 75 jaar lid. Hij stond er bijna dertig jaar in de goal. Ook bracht hij ip 26 jaar tijd honderden jeugd spelers de schaatstechniek van het ijshockey bij. Vanaf de jaren zeventig gaf hij scheidsrechter- cursussen, tot de gezondheid van zijn vrouw dat in 2004 niet meer toeliet. Tegenwoordig zit hij als Penalty timekeeper bij jeugdwedstrijden op de naar hem genoemde officialbank om de opgelegde straf(minuten) bij te houden. “En ik schaats nog steeds, op de Ireen Wüstbaan. Ik ben de me neer op de ijshockeyschaatsen in het mooie pak die twee keer in de week rondjes schaatst. Ik trek op mijn leeftijd natuurlijk geen trainingspak meer aan en dus schaats ik in colbert.” Bang om te vallen en iets te breken is hij niet. “Ik ben in mijn hele leven slechts een keer echt gevallen. Dat was toen ik een dame probeerde uit te leggen hoe je moet remmen. Ik trapte op een lucifer en daar lag ik. Maar zonder die lucifer was ik nooit onderuit gegaan.” “Inde zomer, als de ijsbaan dicht is, ga ik zwemmen. Op mijn leef tijd moet je in beweging blijven.” Zes jaar geleden kreeg Toon een nieuwe heup. Vijf maanden na de operatie stond hij alweer op het ijs. Ook een lekke hartklep en een gekneusde knie heb ben hem nooit lang weg kunnen houden van zijn sport. Voetbalbroek en petje Tegenwoordig zijn de ijshockey spelers door hun uitrusting goed beschermd: met een helm, keel band, een borst- en schouder pantser en een toque voor het kruis. Dat was in de beginjaren van ijshockey heel anders. “Ik stond in de goal met een voet- Mantelzorg en autisme Elke laatste maandag van de maand is er een informatief en gezellig Familiecafé voor mantelzorgers en mensen die deze onbetaalde zorg krijgen. Op maandag 25 fe bruari is het thema Ervarin gen bij late diagnostisering van autisme. De invulling van de avond is tot stand gekomen in samenwerking met RIBW-Brabant, twee er varingsdeskundigen en het Autisme Informatiecentrum Tilburg. Er is mogelijkheid tot het uitwisselen van erva ringen. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: De Tongerlose Hoef (Reitse Hoevenstraat 129). Toegang gratis. AWBZ en erfenis De Anbo afdeling Tilburg e.o. organiseert een infor matiemiddag met als thema AWBZ, testament en erfenis. Notaris dhr. Beijsens van no tariskantoor Daamen legt uit wat de gevolgen van de stij gende eigen bijdragen voor de AWBZ kunnen zijn voor de nalatenschap. Er is volop gelegenheid vragen te stel len. De middag op dinsdag 26 februari in pand Levens- bouw (Melis Stokestraat 40) begint om 14.00 uur. Mozartopera op scherm Op dinsdag 26 februari is in ontmoetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179) op groot scherm.de opera Die Entführung aus dem Serail van Mozart te zien. Entree €2,50 incl. een kopje koffie/thee. Kaarten zijn vooraf te koop bij De Driehoek (di. t/m vr. 9-12 en 14-17 uur). Rijbewijskeuring In wijkcentrum Het Kruis punt (Sabelhof 12) is er eens per twee weken op dinsdag ochtend een spreekuur voor rijbewijskeuring. Informatie/ afspraak: tel. 036-7200911 of kijk op www.Rijbewijs- keuringsArts.nl. VGZ ver goedt deze keuring. Toneel in Heyhoef Toneelgroep Nooitgedacht staat binnenkort op de plan ken met een nieuwe voor stelling: Tomaten en dukaten. Een van de voorstellingen is op vrijdag 8 maart om 13.30 uur in wijkcentrum Heyhoef in de Reeshof (Kerkenbos plaats 1). Kaartjes zijn daar te koop voor 2 euro (incl. kopje koffie/thee). Zangvereniging Zingt u graag? Kom dan op woensdagmiddag meezin gen bij zangvereniging Can tabile in Het Rondeté (Haendellaan 40, Noord). Meer ir meez ng C tafelhuis Tilburg- Noord). Meer informatie: www.cantabile-tilburg.nl of tel. (013) 4555758.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 15