Hulp bij aangifte belasting E z tl ff’ Ijl I senioren Aanmelden voor Belastinghulp stadsdeel Tilburg-Noord Oud-Noord Tilburg-Zuid Tilburg-West Reeshof GSE KOERIER 9 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 24 JANUARI Meer op www.ouderenactief.nl TEKST: ANITA VAN HASSEL Kees Baans helpt mevrouw Van den Sanden met haar belastingaangifte. FOTO PETER LIGTENBERG wijder 'waag De Belastinghulp van de ouderenbonden en de Twern (nu ContourdeTwern) is al jaren een groot succes. Vorig jaar hielpen vrijwilligers van de bonden bijna vijftienhon derd 65-plussers met het invullen van de belastingaan gifte. Negentig procent van hen kreeg geld terug van de Belastingdienst. varieerde tientjes tot de cent elke cent van de nieuwe oril <en bereikbaar vanaf 4 februari: ma 10-12, di 13.30-15.30, do 13.30-15.30 uur 25 februari - 29 maart: ma 9-13, wo 13-17, vr 9-13 uur 1 februari - 29 maart: ma t/m vr 9-12 uur vanaf nu: ma en do 9-12 uur 28 januari t/m 20 februari: ma, di en wo 9-12 uur telefoon 06-43 67 53 40 (013)54219 97 (013)535 32 55 06-11 42 40 58 (013) 572 83 83 een accountant zJastingaangifte. isionering kreeg ze ;ht ze dat voor de o orde itig mi- ook al Spreekuren in wijken 65-plussers die al eerder van de Belastinghulp ge bruikmaakten, krijgen in de periode van nu tot half februari opnieuw een uitnodiging. Nieuwe cliënten zijn ook welkom, als naast de AOW het aanvullend pensioen maandelijks niet hoger is dan netto 500 euro per persoon. Aanmelden: zie kader hieronder Aanmelden voor Belastinghulp. Neem alle benodigde papieren mee, zoals de 11 Uitgave: ContourdeTwern I E seniorenwijzer@contourdetwern.nl T (013) 5839999 hebt moeten rijden, of wat terug krijgen van de kosten voor het opladen van je scootmobiel. Je moet het maar weten!” Drukke tijden Dit jaar is er geen stedelijk tele foonnummer meer om je aan te melden voor de Belastinghulp, maar wordt alles in de stadsde len geregeld. Ouderenadviseurs van ContourdeTwern helpen bij de coördinatie. Door de hele stad worden er op verschillendfe dagen spreekuren gehouden in wijkcentra. De aangifte moet voor 1 apr opgestuurd worden, dus breke voor de vrijwilligers binnenkort drukke tijden aan. Toch ziet Kees er niet tegenop. “Als iemand zijn administratie goed op heeft, ben ik binnen twintic nuten klaar. Maar ik heb c eens mensen gehad die met vier schoenendozen kwamen bin nenstappen. Dan duurt het wat langer, ja.” Als de belastingaangifte anders uitvalt dan de vrijwilligers hebben uitgerekend, wordt er via de ou derenadviseur weer contact ge zocht met de consulent om alles op te helderen. Baans: “Dus het is heus niet zo dat ik na 1 april niks meer te doen heb; nazorg hoort ook bij de service. Maar heel erg vaak komt dat niet voor. Meestal klopt het precies.” Informele zorg Elke laatste maandag van de maand is er een informatief en gezellig Familiecafé voor mantelzorgers en mensen die deze onbetaalde zorg krijgen. Op maandag 28 januari is het thema Informele zorg. Odette Thijssen van ContourdeTwern legt uit hoe vrijwilligers onder steuning bieden aan mensen die aan huis gekluisterd zijn, en hoe dit ook de mantelzor gers kan ontlasten. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: De Ton- gerlose Hoef (Reitse Hoeven straat 129). Toegang gratis. Opera op groot scherm Op dinsdag 29 januari om 19.30 uur is in ontmoetings ruimte De Driehoek (Gen- dringenlaan 179) op groot scherm Bellini’s opera La Sonnambula te zien. Kaar ten a €2,50 (incl. kopje kof fie) zijn al in de voorverkoop bij De Driehoek. Tilburg-West vertelt Binnenkort start in wijkcen trum Het Kruispunt het schrijf project Kunst op het podium. Een groep van zestien oude ren en jongeren trekt enkele maanden op vaste tijden met elkaar op, vertelt ervaringen aan elkaar en leert deze op een eigen manier op te schrij ven. Ze krijgen hierbij een steuntje in de rug van schrijf ster Chevranie Huggers. De verhalen en gedichten ko men te staan in een kleurige bundel. Meer informatie: jon gerenwerker Clide Pinas (tel. 06-22761319) of ouderen werker Twan Lakeman, tel. (013)4671926. W honderden euro’s. Er is zelfs eens een echt- I paar op vakantie naar Suriname gegaan van het geld dat ze terugkregen. Een uitzondering, maar toch. De eerste keer - zo’n vijftien jaar i geleden - werden ongeveer der tig ouderen geholpen met het in- I vullen van hun belastingformulier. Dit jaar zijn er weer spreekuren in heel Tilburg; van de organisatie mogen het veel meer dan vijf tienhonderd aangiftes worden. Iedereen die al eerder van deze service gebruikmaakte, krijgt in de periode van nu tot half febru- ari opnieuw een uitnodiging. Maar ook mensen die geen uitnodiging of aanslag van de Belastingdienst krijgen, wordt aangeraden eens langs te komen (zie kader Spreek uren in wijken). Aangifte doen en dus geld terugvragen kan ook over de vier jaren voor 2012. Tonnen op de bank Kees Baans is een van de twaalf vrijwilligers die ouderen helpen met de belastingaangifte. In de zes jaar dat hij vrijwilliger is, heeft hij zo ook al honderden mensen geholpen geld terug te vragen. “Mensen die het nodig hebben. Maar ik heb ook wel eens iemand aan mijn balie gehad die tonnen op de bank had staan. Die wilde dat ik voor 5 euro zijn belasting formulier zou invullen. Dat is na- tuurlijk niet de bedoeling.” j De Belastinghulp is bedoeld voor 65-plussers die naast hun AOW een bijpensioen van maxi maal 500 euro netto per maand hebben. Baans: “Alle overige zaken, zoals getrouwd zijn of een eigen huis bezitten, zijn niet van belang.” ‘Invullen een eitje’ Baans werd vrijwilliger nadat hij met de VUT ging. Na enkele maanden thuiszitten begon hij zich te vervelen. Zijn zwager haalde hem over bij het Belas- i tinghulpproject te komen. “Dat leek mij in eerste instantie maar niks”, vertelt Kees. “Ik had als contourdetwern Rectificatie woongroepen In de vorige Seniorenwijzer stond een fout in het over zichtje van woongroepen. De woongroep in Noord heet niet Brucknerhaghe, maar woon groep Tilburg-Noord. De ver huurder is corporatie Wonen- Breburg. Geïnteresseerden in deze woongroep kunnen contact opnemen met de se cretaris, mevrouw N. de Beer (tel. (013) 5424345) of een e- mail sturen naar fahvanhest@ kpnplanet.nl De weg naar Santiago Sed Vitae, de vriendenvereni ging van Seniorenacademie Brabant, organiseert vrijdag 25 januari een lezing door KRO-presentator Wilfried Kemp over zijn tv-program- ma De weg naar Santiago. De lezing gaat over wat mensen beweegt deze pelgrimstocht te ondernemen, en over de keuzes waarvoor de makers van de tv-serie zich gesteld zagen. Ter illustratie zijn frag menten te zien. De lezing in café-restaurant Boerke Mut- saers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang €6, leden Sed Vitae €3,50. jaaropgave(n) van het inkomen, bankafschriften, bbnnen van medicijnen, toekenningen van zorg- en huurtoeslag; dan kan de aanvraag meteen verstuurd worden. Ook is dan duidelijk of je geld terugkrijgt. Het belastingspreekuur kost 5 euro per aangifte, als bijdrage in de kosten voor de vrijwilligers. Als iemand aan huis gebonden is en geen mogelijk heid heeft naar het wijkcentrum te komen, kan eventueel een huisbezoek gepland worden; dat kost 10 euro. Vier jaar geleden wees een ou derenadviseur van dez Twern haar op de Belastinghulp. Zo kwam ze bij Kees Baans terecht. “Hij rekent het tot op nauwkeurig uit. En met die ik terugkrijg, ben ik blij. Ik heb 34 jaar het zwembad gedaan, maar dat was seizoenswerk. In de winter werkte ik op zaterdag bij de bakker. Bijverzekeren voor een pensioen was te duur, denk ik, want ik heb het nooit gedaan. Toen ik 22 jaar geleden stopte, kreeg ik dus alleen AOW. Geen vetpot hoor.” Bijscholing Elk jaar krijgen de vrijwilligers een korte bijscholing Belastingdienst waarin wijzigingen worden toegelicht. Kees Baans: “Ook bij de belas ting wordt het steeds soberder. Een paar jaar geleden kon je de aanschaf van een bril, rollator en stok nog aftrekken. En ook be grafeniskosten kon je deels te rugvragen. Nu mag dat allemaal niet meer. Er zijn nog wel potjes over, maar die moet je wel we ten te vinden. Daarom vraag ik op het spreekuur altijd of iemand een speciaal dieet op dokters advies heeft, extra hulp en dat soort dingen. Mensen kennen de regeltjes vaak niet. Zo kun je in sommige gevallen geld terug- belastingen alles geregeld was. krijgen als je naar het ziekenhuis oud-politieagent totaal geen ver stand van belastingen.” Maar na een korte cursus bij de Belas tingdienst bleek het helemaal niet zo moeilijk te zijn. “En na honderden aanvragen is het in vullen een eitje.” Veel ouderen denken dat ze niks hoeven te regelen, merken de vrijwilligers van de Belastinghulp. Kees Baans: “Alles lijkt geregeld als je AOW hebt: de belasting is er al afgehaald. Ouderen denken heel vaak ‘laat maar zitten’. Als ze niks moeten betalen, vinden ze het al best. Maar er valt vaak wel degelijk iets te halen. Het zit hem vaak in de ziektekosten. Ou deren gaan steeds meer manke ren en een deel van de onkosten die zé daardoor maken, kunnen ze terugkrijgen.” Geen vetpot Mevrouw Elisabeth van den Sanden is al jaren vaste cliënt bij Kees Baans. Ook zij dacht in eerste instantie niks terug te krijgen, maar vorig jaar was dat 76 euro. Voor iemand met alleen AOW een leuk extraatje. De 87-jarige Tilburgse was vroe ger beheerder van het openlucht zwembad aan de Friezenlaan. In die jaren hielp ee haar met de bek Na haar pens AOW en dact

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2013 | | pagina 9