Elkaar steunen moet weer vanzelfsprekend worden’ luderen zijn de oorzaak van dp stijgende zorgkosten. Baby boomers zijn profiteurs. Je OL 3 ••4 Hoogleraar Ouderenbeleid René Schalk senioren wijzer I Agenda 11 Meer op www.ouderenactief.nl TEKST: KAREL LUIIJF netwerk onderhouden.” ure of /✓orden? Ff STIHL id •ties Leerstoel idvies roorwaarden. 35 jaar! lanten de beste lit vertrouwen! leuren ien liten pleidingen lergweg I biet laar) jurg 16-12643662 december naar zond. 19.30 tot 21.30 9ave: Ouderenwerk de Twern 'Wil: seniorenwijzer@twern.nl «s redactie: •jrenwijzer «tbus 3078 53 DB Tilburg •1013)5839999 ing- je de Hoe Hoogleraar Ouderenbeleid René Schalk r.): “Een goed sociaal FOTO: PETER LIGTENBERG Architectuur voor ouderen Op vrijdag 7 december or ganiseert het Centrum voor Architectuur en Stedenbouw Tilburg (CAST) een openbare avond over Ouderenzorgar- chitectuur. Hierover spreekt Noor Mens, schrijfster van het boek De architectuur van de ouderenhuisvesting. Ook verschillende architecten komen aan het woord over de toekomst van wonen en zorg in Tilburg. Aanvang om 19.30 uur in Servicecentrum Het Laar (Generaal Winkel- manstraat 175). Meer infor matie: www.castonline.nl. 'LADBl_AZER$ Vanaf €99, - Financiële prikkels De vitaliteit van ouderen is onder meer zichtbaar in lange vakanties en verre reizen. Om hen ook ac tief te maken voor anderen kun je “inspelen op een stukje ego- isme”, stelt Schalk. “Bijvoorbeeld dus met een ruilsysteem: nu iets voor een ander doen, en als je zelf in problemen komt, die per soon vragen iets voor jou te doen. Daarnaast vind ik dat het taboe op is in iemand naar fysiotherapie vervoe ren, hulp bij leren internetten, etc. Andere voorbeelden zijn volgens de hoogleraar “ouderen met de zelfde ideeën en achtergronden die bijvoorbeeld een of meer hui zen kopen om samen te bewonen. Of het Ru van Rossemhuis, een woonvorm voor 50-plus kunste naars. Het zijn wel kleine clubjes, maar het komt steeds meer voor.” €2,50 per formatie er Beynon, online.nl; Op loop donderdac Mantelzorg Eetcafé Lekker koken voor je mantel- zorger, omdat hij of zij altijd voor je klaarstaat? Dat kan maandag 10 december in het Mantelzorg Eetcafé! Voor het eten wordt een thema bespro ken: Zorgen voor iemand met een beperking. Plaats: wijk centrum De Baselaer (Hoef- straat 175, Tilburg). Kosten €3,- p.p. Tijd: 17.30 tot circa 21.00 uur. Informatie/aanmel- den (tot drie werkdagen voor de datum): Lydia Driessen, tel. 06-19409911, e-mail lydi- adriessen@twern.nl Minimaal inkomen Te weinig middelen zijn er volgens de hoogleraar ook voor ouderen met een minimaal inkomen. “Voor de meesten valt het gelukkig mee: veel mensen die nu ouder wor den, hebben een pensioen. VoC- gens het Centraal Planbureau kan 63 procent van de ouderen zich goed redden. Maar er zijn ook vrij grote groepen aan de financiële onderkant: met alleen AOW, soms een klein pensioentje. En migran ten met een gedeeltelijke AOW, afhankelijk van hoe lang ze hier gewoond hebben. Dat moet niet kunnen: de overheid zou een ab soluut minimum op het niveau van ipleidingen.nl oort en leest dit tegenwoordig - geregeld. René Schalk, hoog leraar Ouderenbeleid aan de UvT, verwijst dit soort uitspra ken naar het rijk der fabelen. i Hij vindt wel dat senioren meer voor elkaar kunnen doen. klieren meer belasting betalen een «I van de oplossing? Schalk: [denk wel dat het nodig is, F volgens de prognoses stij- de zorgkosten enorm. Daar- ast begrijp ik dat de regering de Alzheimercafé Het thema van dit maande lijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners en andere mantelzorgers is op dinsdag 11 december: Wat is de rol van de huisarts? Plaats: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Toegang gratis. Dam- en schaakclub Sinds enkele maanden be staat in ontmoetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179) een recreatieve dam- en schaakclub voor 50-plussers, inclusief koffie en een praatje. Nieuwe dammers en scha kers zijn van harte welkom. Tijd: elke donderdag van 9.30 tot 11.30 uur. Contributie: °r maand. Meer in- en aanmelden: Paul e-mail paulbeynon@ tel. 06-51554577. eens binnen op ïgochtend! de tuin bijhouden of boodschap pen doen. Ook kan het via een organisatie: in Japan kun je jezelf zo met bepaalde werkzaamhe den aanbieden; de organisatie koppelt je aan een vrager en die betaalt ervoor. Het bewustzijn dat het niet allemaal voor niks hoeft, moet nog groeien. Maar het ge beurt nu deels ook al: vrijwilligers krijgen vergoedingen, of ze krij gen bijvoorbeeld een feestavond aangeboden." Maatwerk Mensen stimuleren meer zelf te doen en elkaar te helpen: het is dé gedachte achter de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Ook steeds meer voor zieningen en diensten gaan onder de WMO vallen. Dat de gemeen ten deze wet uitvoeren, is volgens Schalk prima, omdat ze dichter bij de mensen staan dan de rijks overheid of een Zorgkantoor: “Je kunt veel beter naar het individu kijken, maatwerk leveren. Bijvoor beeld als iemand moeite met lo pen heeft. Wat is nuttig: een rol- lator, een - al dan niet gedeelde - scootmobiel, of iets anders? We moeten af van de standaardrege ling: als je dit probleem hebt, heb je recht op dat. Zo krijg je claim- gedrag en dat leidt tot verspilling. Denk maar aan de verhalen over de scootmobiels die ongebruikt in schuurtjes staan.” De hoogleraar Ouderenbeleid is niet zo blij over het geld dat de ge meenten voorde WMO krijgen. Dat is minder dan er eerst beschikbaar was. “Het is niet duidelijk waarop het rijk dit budget baseert. Belar rijke vragen worden: hoe ga j< beperkte middelen verdelen? voorkom je dat mensen in een ar me gemeente iets niet krijgen wat ze echt nodig hebben? Dat is een punt van zorg!” Daarnaast ziet Schalk het risico van verkeerde keuzes bij nieuwe bezuinigingen: “Dat een ge meente bijvoorbeeld een relatief goedkope informatievoorziening schrapt, waarna mensen moeten aankloppen bij een beroepskracht van een WMO-loket. Dan ben je als overheid duurder uit.” Kerst-in Voor mensen die zich een zaam voelen, organiseert de stichting Alleen op deze Aarde op eerste kerstdag weer een kerst-in met muziek, spellen en lekkere hapjes. De kerst-in op 25 december is van 10.00 tot 20.30 uur in café/zaal Bie- rings (Goirkestraat 50, Til burg). Kosten (zonder loterij en bingo): €20,- per persoon. Opgeven en betalen voor 20 december. Aanmelden/infor- matie: Corrie van lersel, tel. (013) 5369370, of Frans van de Moosdijk, (013) 7502557. Betalingen op rek.nr. 5307989 van Stichting Alleen op deze Aarde; vermeld daarbij ‘Kerst in 2012’. De bijzondere leerstoel Ouderenbeleid aan de Universiteit van Til burg (UvT) bestaat circa twintig jaar. De leerstoel wordt tot medio 2014 betaald door de provincie Noord-Brabant. René Schalk (57), van oorsprong organisatiepsycholoog, bekleedt sinds 2003 deze leerstoel. Dat doet hij een dag per week; de rest van de werkweek is hij personeelwetenschapper. Hij onderzoekt oude renbeleid met o.a. collega-professoren aan de universiteiten in Am sterdam (sociale gerontologie), Nijmegen (onderzoek eenzaamheid), Maastricht (dementie) en Rotterdam (vrijwilligerswerk, civil society). m uropa heeft 2013 uitge- I roepen tot het Jaar van de actieve ouderen. r Mede door de econo- mische perikelen doet ook de Nederlandse rheid steeds nadrukkelijker beroep op de inzet van bur- svoor de maatschappij; oude- kunnen daarbij een belangrijke f spelen. Terecht, vindt Schalk, ’■■"fear hij benadrukt daarnaast dat zwakken beschermd moeten Kien door de overheid. Hdvorming i het rechtvaardigen van bezui- Ingen worden ouderen vaak er een kam geschoren. Het W van de zelfbewuste baby- bmers overheerst te veel, stelt hoogleraar: “Die zijn opge- oeid in jaren ‘50 en ‘60, in de Bode van toenemende welvaart (protest. Ze zijn behoorlijk indi- walistisch en willen hun leven ar eigen visie inrichten. Maar ■naast is er de stille generatie n vóór hen: gezagsgetrouw en Bestal bepaald niet rijk.” K de beeldvorming van oude- n als dé grote kostenpost klopt R aldus Schalk. “De stijgende ■kosten geheel op het conto Ode vergrijzing schrijven: dat is h verkeerd beeld dat echt moet Weren! Een belangrijk deel o die stijging wordt veroorzaakt f nieuwe technologie en me loen. Ook is de zorg niet effi- p georganiseerd en zijn er al- fi overlappingen in regelingen. F heeft dus niets met leeftijd knaken. De maatschappelijke K is: hoe gaan we daarmee beroep doen op jongeren, want hun aantal neemt af. Dus js juist ook hulp van andere ouderen no dig en moeten we hen stimuleren meer voor elkaar te doen.” Schalk ziet overigens al veel posi tiefs gebeuren: “Belangrijk is dat je dit vooral op wijkniveau doet. Het welzijnswerk doet natuurlijk al veel: de sociale samenhang be vorderen, zorgen dat mensen el kaar leren kennen. Huisbezoeken door vrijwilligers zijn ook erg nut tig. Mede daardoor kunnen oude renadviseurs problemen vaak op tijd signaleren en oplossen.” Zorgruil Het vertrouwen dat ouderen el kaar meer gaan steunen, baseert Schalk niet alleen op het welzijns werk: “Ik geloof er wel in dat veel ouderen elkaar helpen, spontaan of georganiseerd. Het meeste mag je daarbij verwachten van betaling mag verdwijnen. Dat is in de AOW moeten garanderen en de leeftijdsgroep tussen 65 en 75 de informele sfeer te regelen met dat voor iedereen gelijktrekken." jaar, want zij zijn het meest vitaal. Maar ook 75-plussers kunnen zich zeker nuttig maken: bijvoor beeld in kleinschalig menselijk contact. Het kan veel betekenen: op bezoek gaan bij iemand die ziek is, telefonisch of via internet contact houden met iemand die eenzaam is. Je moet natuurlijk wel een goed sociaal netwerk onderhouden.” Als voorbeeld van georganiseerde steun noemt Schalk het project ZorgRuilbrabant. Ouderen en jon geren helpen elkaar met allerlei diensten, zoals kinderen tijdelijk opvangen na school, tuinieren, drempel voor zwaardere zorg ho ger maakt. Want bijvoorbeeld van de kosten van dementie gaat 96 procent naar verpleeghuiszorg. Zorgen dat een deel van die men sen met de nodige hulp thuis kan blijven wonen kost veel minder. De grote vraag is natuurlijk: wie geeft die hulp?” De maatschappelijke ontwikke ling is dat je veel meer zelf moet regelen, en dat burgers meer voor elkaar moeten doen, aldus de hoogleraar Ouderenbeleid. “El kaar steunen moet weer vanzelf sprekend worden, zoals vroeger. Alleen kun je lang niet altijd een 3E TILBURGSE KOEK (T1LBURGSE KOERIER DONDERDAG 29 NOVEMBER 2012 ilburg gen ^0/

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 11