U ‘Het mooist is de herfst’ Beurs ‘Krasse Knarren’ in De Poorten senioren Agenda <u Wandelen als gezonde liefhebberij MEjt L. W|/ zios nn Het duurt even voor het lukt als ukkie. maar 4W» E TILBURGSE KOERIf 9 Meer op www.ouderenactief.nl 495,00 395,00 950,00 995,00 525,00 TEKST: KAREL LUIIJF FOTO’S PETER LIGTENBERG 1.200,00 450,00 Loes Westgeest maakt veel natuurfoto’s tijdens het wandelen. 1.450,00 495,00 2.250,00 775,00 1.650,00 1.500,00 1.850,00 1.755,00 1.725,00 1.995,00 4.250,00 3.750,00 zijn Brat 4.950,00 3.450,00 Joyce Schijf markeert een deel van het Hertogen pad. 013-468 61 8^ dag 09.00 - 17.00 uur ZEN.NL heb. En dan is het ineens zomaar half zeven.” Uitgave: Ouderenwerk de Twern e-mail: seniorenwijzer@twern.nl Adres redactie: Seniorenwijzer Postbus 3078 5003 DB Tilburg tel- (013) 5839999 Website met natuurverhalen en -foto’s van Loes Westgeest: www.tilburg.dichtbij.nl onder de kop Regio met als titel De wande ling van Loes (aflevering Samen wandelen? www.wandelpool.nl www.dewandelsite.nfwww.wandelenmetelkaar.nl http://wandel.maatopmaat.nl http://wandelnet.nl http://wandel.startpagina.nl de vragen van een slaaptest krijgt de bezoeker advies over hoe het slaap gedrag eventueel te verbeteren valt. De stresstest geeft ook meer duide lijkheid over wat er beter kan. Mee doen aan een geheugentest levert eveneens‘deskundig advies op. Voor het wat ouder wordende li chaam zijn er diverse proefjes te doen: een rokerstest, wandeltest en metingen van bloeddruk en suiker. Gezellig dansen kan bij de work shop Oude swing van Dans school Van Opstal. Daarnaast zijn er workshops Positief denken, Er staan die middag diverse infos- tands: van De Wever tot de GGD. Maar de beurs is zeker geen fol- dertjesmarkt. Bezoekers kun nen meedoen aan allerlei tests door deskundigen en aan diverse workshops. Twee korte tests helpen op je weg bij het (weer) aanboren van eigen talen ten en interesses. Aan de hand van >BON t u uitsluitend importeur/ bon welke uw jstreert. boormachine mee om de plaat jes te kunnen vastschroeven, dat maakt mijn rugzak zwaar.” Puur voör haar plezier lopen doet Joyce natuurlijk ook. “Dat heb ik altijd al gedaan. Ik word er blij van: je komt in de natuur, je hoofd raakt leeg, je wordt op een gezon de manier moe. Het geeft geeste lijke ontspanning, ik krijg er ener gie van! In de bergen wandelen is helemaal bijzonder: het gaat stap voor stap, maar ik verbaas me al tijd hoe snel je stijgt en op grote hoogte terechtkomt.” Diepgaande gesprekken Niet alleen bij het markeren, maar ook anders wandelt Joyce wel- eens alleen. “Dat vind ik niet eng, maar ik heb het wel moeten leren. In je eentje voel je je meer verbon den met de natuur. Wandelen met zijn tweeën vind ik anders leuk. Je krijgt diepgaande gesprekken; lo pend praten is heel anders dan als je tegenover elkaar aan tafel zit.” Wandelen doet ze het hele jaar, maar: “Het mooist is de herfst, in de zomer is het veel drukker in het bos. In de winter is'het ook wel fijn, maar dan ga ik door het weer toch iets minder vaak.” Hasseltstraat. Net als het ge lijknamige tv-programma van omroep Max staat de beurs in het teken van gezondheid, be wegen en talenten. DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 NOVEMBER daarna is het heel gewoon en gezond: lopen. Veel mensen krijgen er plezier in om korte of langere afstanden te wandelen, en houden dat vaak tot op hoge leeftijd vol. “Een gezonde manier van moe worden, en geestelijk ontspannend.” Veel senioren van nu kijken terug op de jaren ‘70 als hun mooie, swingende jaren. Die sfeer is op donderdagmiddag 22 november te vinden op de teurs Krasse Knarren in wijk centrum De Poorten aan de Sommige wandelaars zien kans zich daarbij nuttig te maken voor anderen. Loes Westgeest (65) doet dat door haar tochten te combineren met twee andere lief hebberijen die ze de laatste jaren heeft opgepikt: schrijven en foto graferen. Ze zet geregeld verhaal tjes met foto’s van wandelingen op de website Tilburg.Dichtbij.nl. Frisse lucht Voordat Loes een tiental jaren terug met nordic walking be gon, wandelde ze ook al vaak. “Met mijn man heb ik langeaf standspaden gelopen, zoals het Vennekespad, het Pelgrimspad, het Graafsschapspad en het Krijt- landpad in Zuid-Limburg. Die lie pen we in losse etappes van 25 a 30 kilometer, meestal op zon dagen. En we wandelden vroeger veel op vakantie in Oostenrijk en Zwitserland.” “Het is gewoon lekker om buiten in de frisse lucht te lopen”, vindt Loes. “Door omstandigheden gaan we nu minder ver en korter: weekendjes hier en daar, en een paar keer per jaar een week naar het Sauerland, overdag lopen en ‘s avonds bridgen. Ik hoef niets anders.” "Wat ik sinds kort ook doe: een weekendje ergens gaan lopen met mijn zoon of dochter. Daarbij heb je een heel ander contact dan met de anderen erbij. Dat kan ik iedere ouder aanbevelen!” Thuis in Midden-Brabant loopt ze elke maandag, woensdag en za terdag twaalf tot vijftien kilometer. “Om kwart over acht ga ik, ook bij gietregen, op de fiets naar de vertrekplaats. Rond half twee ben ik weer thuis, met zo’n tweehon derd foto’s. Vaak macrofoto’s, van heel dichtbij; dat is geweldig! Dan volgt het uitzoeken en bewerken van de foto’s en schrijf ik een ver haaltje over wat ik allemaal gezien Dansen op Zondag Zondag 18 november draait dj Cees weer gezellige mu ziek tijdens Dansen op Zon dag in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1Reeshof). Ook 50-plussers die voor een gezellig praatje komen, zijn welkom. Tijd: 13.30 tot 17.00 uur. Entree €2,50, incl. een kopje koffie/thee. Film in De Driehoek Op dinsdag 20 november is in ontmoetingsruimte De Drie hoek (Gendringenlaan 179) de nieuwe Franse film Intou- chables op groot scherm te zien. Aanvang 19.30 uur; zaal open 19.00 uur. Entree €2,50, inclusief een kopje koffie. Voorverkoop bij De Driehoek, dinsdag t/m vrijdag 9 tot 12 en 14 tot 17 uur). Informatie over overgang Vrouwen in de overgang (VI DO) houdt inlopen op woens dag 21 november (9.30 tot 10.30 uur) en 28 november (20 tot 21 uur). Plaats: wijk centrum Het Spoor, Schaep- manstraat 36, Tilburg. Meer informatie: tel. 06-48316923, e-mail vidotilburg@planet.nl of website www.vidotilburg.nl. Familiecafé West Reeshof Tips voor mantelzorgers en zorgontvangers om de feest dagen op een prettige manier door te brengen. Daarover gaat het Familiecafé Tilburg- West op maandag 26 novem ber. Het Familiecafé is van 19.30 tot 21.30 uurinDeTon- gerlose Hoef (Reitse Hoeven straat 129). Toegang gratis. Rijbewijskeuring Op maandag 26 november is er een spreekuur voor de verplichte rijbewijskeuring voor senioren in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucij- nenstraat 156). De keuring kost €30. Vooraf afspreken is nodig: tel. (013) 5436664. Meenemen: een ingevujde Eigen Verklaring (verkrijgbaar bij de gemeente), een beetje urine, een lijst met uw medi cijnen, de bril voor in de auto, het rijbewijs of een andere legitimatie. Mantelzorg Eetcafé Lekker koken voor je mantel zorgen omdat hij of zij altijd voor je klaarstaat? Dat kan in het Mantelzorg Eetcafé! Ook wordt voor het eten een the ma besproken. Op maandag 10 december is dat: Zorgen voor iemand met een beper king. Plaats: wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175, Tilburg). Kosten €3,- p.p. Tijd: 17.30 tot circa 21.00 uur. Informatie/aanmelden (tot drie werkdagen voor de da tum): Lydia Driessen, tel. 06- 19409911, e-mail lydiadries- sen@twern.nl Qigong (variant van tai chi) en Mindfulness (gebaseerd op boed dhistische meditatie). Voor meer aardse problemen zijn er ouderenadviseurs van de Twern aanwezig. Amusement is er ook: het smart lappenkoor Ratjetoe verzorgt op tredens aan het begin en eind van de middag. 55-plusbeurs Krasse Knarren donderdag 22 november, 13.00 tot 16.30 uur wijkcentrum De Poorten Hasseltstraat 194, Tilburg gratis entree Boswachter Loes heeft drie vaste routes in het bos van Oisterwijk. “Niet één dag is hetzelfde. Mijn wandelstokken staan vaak tegen een boom, om dat ik foto’s wil maken. Nu in de herfst, tegen de winter, zie je veel soorten paddenstoelen.” “’s Ochtends hangt de mist boven de velden of zie je de lage zon. In de zomer zijn er bijvoorbeeld veel in secten. Laatst heb ik een sluipwesp gefotografeerd: zes centimeter van de voelsprieten tot het puntje van de legboor. Wonderlijk! Als ik zoiets zie, is mijn dag helemaal goed!” “Vroeger kon ik geen mus van een merel onderscheiden. Maar door het lopen zijn me de ogen open gegaan, en door het fotograferen nog meer.” Lachend: “Datje daar voor eerst ouder moet worden!” Met haar vragen kan Loes terecht bij haar ‘goeroe’, boswachter Frans Kapteijns van Natuurmo numenten. “Zo leéT ik elke keer iets bij. Geregeld behandelt hij mijn vragen zondagsochtends in zijn rubriek Stuifmail op Omroep ibant.” Haar wandelverhaaltjes zet Loes met vele foto’s op de website. “Dat doe ik ook voor mensen die niet meer zo goed kunnen lopen, om hen het gevoel te geven dat ze meewandelen. Ik krijg geregeld leuke reacties daarop.” Wandelpad markeren Een andere wandelaarster die aangenaam en nuttig combineert, is de Tilburgse Joyce Schijf (67). Ze markeert met andere vrijwilli gers het 238 kilometer lange Her togenpad tussen Breda en Roer mond. “Ik zorg twee keer per jaar voor het gedeelte van de Efteling via de Loonse en Drunense Dui nen naar Nieuwkuijk. Die twintig kilometer nakijken en markeren doe ik in vier keer, want je moet steeds heen-en-weer: niet alleen omdat je in twee looprichtingen roodwitte plaatjes controleert en aanbrengt, maar ik moet na tuurlijk ook terug naar de auto. Bovendien neem ik steeds een

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 9