esten ook onder ouderen ien schrijnend probleem SI» 69.-1 senioren wijzer Agenda Ongeloof TILBURGSE 9 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 20 SEPTEMBER 2012 Meer op www.ouderenactief.nl Het zogenaamd bezet houden van een zitplaats is een vorm van pesten. >or de kidi TEKST: CHANTAL VAN DIJK I FOTOGRAFIE: PETER LIGTENBERG een ten i loog delin' de t gave: Ouderenwerk de Twern teil: seniorenwijzer@twern.nl res redactie: niorenwijzer stbus 3078 53 DB Tilburg (013) 5839999 jpest >loog Van S5&4 Gepest? Bel voor een luisterend oor met de Ouderentelefoon: 0900- 6080100 (5 cent per minuut). Ook de ouderenadviseur kan steun bieden. Bel het wijkcen trum in de buurt of (013) 5350505 (werkdagen 9 tot 12 uur). Wereld Alzheimer Dag In het kader van Wereld Alz- organiseert de Midden-Brabant imer Nederland op Idelen, rechtstreekse lerkingen maken over oontes of uiterlijk, ex- met de rollator tegen and aanrijden: ook eren maken elkaar het m soms zuur. Kun je I verdedigen? En wat en instellingen tegen sten? meisjes! 20 inch I “Van onze medewerkers heb ik nog nooit Tets gehoord over pest gedrag van ouderen tijdens ac tiviteiten. Maar dat betekent na tuurlijk niet dat het niet gebeurt. Ik kan mij voorstellen dat het eerder voorkomt op plekken waar je ‘tot elkaar veroordeeld bent’, zoals in een woonsituatie, dan bij een activiteit waaraan je vrijwillig deel neemt. Maar als het toch gebeurt, hoop ik dat onze medewerkers het herkennen en zo snel mogelijk op lossen. Als ik dit soort signalen zou krijgen, moeten we onderzoeken op welke schaal dit voorkomt en het onderwerp bespreekbaar ma ken. Misschien moet er dan ook i protocol komen. Want pes- is funest. We kunnen dat niet toelaten.” Seniorenbeurs 50-plus Zorg goed voor jezelf! Dat is het thema vanxle tiende Se niorenbeurs. De beurs is op zaterdag 6 oktober van 10 tot 16 uur in bioscoopcom plex Euroscoop. De entree is gratis. Bij het thema is er onder meer aandacht voor sociale contacten, levensstijl (voeding en beweging/sport) en leren omgaan met mo derne communicatie (gsm, smartphone, tablet en pc). Optredens zijn er van zanger Michael Humblé, de Bego nia’s (levenslied), zeemans- koor De Leyezangers en het Theater van de Zakdoek. n verzorgingshuizen wordt I ongeveer 20 procent van de bewoners gepest, blijkt uit onderzoek van de Rad- I boud Universiteit. Dat vari- i eert van negeren en uitslui- n tot kwaadspreken en erger. Dffers voelen zich vaak bui- hgesloten en kunnen daardoor lêenzamen. et Nationaal Ouderenfonds, it onder meer eenzaamheid wil ptrijden, lanceerde vorig jaar >n pestprotocol voor woon- en igcentra met tips voor het te- taaan van pestgedrag. Wat peurt hiermee in Tilburg? fensoverschrijdend e Wever is hier een van de grote ganisaties op het gebied van «nzorgcentra, behandeling, validatie en thuiszorg. “De We- r streeft naar een prettige, vei- e, vertrouwde leef- en woon- ngeving”, vertelt Elly van Bavel, sstelijk verzorger bij de Wever. >aarbij speelt bejegening - hoe met elkaar omgaat - een be- hgrijke rol.” par collega, psycholoog Bianca Iters: “Er is geen apart pestpro- kol. Alle grensoverschrijdend prag, waaronder pesten, gaan Ptegen. Dat geldt voor bewo- p, andere cliënten, familiele- |n, én voor medewerkers.” lie medewerkers van De Wever foberen alert te zijn op pestge- Pg”, aldus geestelijk verzorger In Bavel. “Eerste signalen pik je pk op in de dagelijkse levens per- Pesten aanpakken gebeurt jvoorkeur door mensen aan te keken op hun gedrag. Dat kan goorbeeld de zorgcoördinator fen, al dan niet met ondersteu- K van familie. Een geestelijk porger of psycholoog kan pbij een rol spelen, omdat zij pk een vertrouwensrelatie met psen opbouwen. Binnen die ptie kunnen deze beroeps peen signalen oppikken die Peters: “Als blijkt dat gedragsver andering niet haalbaar is, zoeken we - afhankelijk van de situatie - naar een andere oplossing. Bij voorbeeld door de betrokkenen in een huiskamer andere plaat sen te geven. Of door deelname aan activiteiten aan te passen, waardoor ze minder met elkaar te maken hebben. Dat vraagt wel wat creativiteit van de medewer kers, maar het welbevinden van onze bewoners en cliënten staat voorop.” Overdagkoor Dirigent Annemieke Kamp huis is begin september gestart met een koor dat overdag repeteert. Het re pertoire is gevarieerd: mu sical, popmuziek, cabaret en klassiek. Iedereen die graag zingt, is welkom. Het koor repeteert op woensda gen om 10.00 uur in Loon op Zand. Kennismakingsre- petities zujn mogelijk. Meer informatie/aanmelden: tel. 06-47684184 of info@bin- nenbrabant.nl. Website: www.binnenbrabant.nl Pesten komt niet alleen voor in verzorgingshui zen, maar bij ook zelfstandig wonende ouderen, zo heeft de 85-jarige Nel Klaassen ondervon den. “Het begon kort na het overlijden van mijn man, toen er een nieuw echtpaar in ons appar tementencomplex kwam wonen. Ik maak graag een praatje en het contact met hen was in het begin normaal.” “Maar na een tijdje kreeg ik het gevoel dat ze me in de gaten hielden. Vervolgens begonnen ze op de vreemdste tijden, ook ‘s nachts, op mijn ra men te tikken en aan te bellen. Andere flatgenoten met wie ik erover sprak, geloofden me niet. Die hebben me echt in de steek gelaten”, vertelt Nel, zichtbaar geëmotioneerd. “Ik werd door steeds meer mensen genegeerd. Terwijl ik er al jarenlang met veel plezier woonde, goede contacten had, en voor iedereen klaarstond.” Praten met de daders loste niks op, Nel voelde zich steeds eenzamer. Na een gesprek met de woningbouwvereniging verhuisde ze naar een aanleunwoning. Maar ook daar heeft Nel te ma ken met pestende leeftijdgenoten. “Ik vind het leuk om mee te doen aan activiteiten als bingo Wijkcentra De Twern organiseert in de Til- burgse wijkcentra allerlei activitei ten voor senioren. Ouderenwerker Wendy Zwekars: “Echte pesterijen heb ik zelf niet gezien. Maar je hoort wel geregeld opmerkingen als: ‘Je mag hier niet zitten, want daar zit al iemand anders!’ Of be zoekers praten onderling bijvoor beeld over iemand die stinkt. Ou deren zijn soms weinig begripvol voor elkaar.” Marjolein de Graaff, stafmedewer ker Ouderenwerk van de Twern: op pesten wijzen, of cliënten kunnen zelf aankaarten dat ze zich gepest voelen.” Niet bewust “Pestgedrag bespreekbaar ma ken leidt helaas niet altijd tot an der gedrag, omdat een deel van onze cliënten geestelijk beperkin gen heeft”, aldus psycholoog Pe ters. “Deze ouderen zijn zich niet altijd bewust van de gevolgen van hun handelen; en dan zijn ze meestal ook niet aanspreekbaar op hun gedrag.” De Wever biedt altijd onder steuning aan degene die gep wordt, stellen de psychok en de geestelijk verzorger. Bavel: “De personeelsleden van de afdeling bekijken hoe ze er het best mee kunnen omgaan. De gepeste persoon kan ook vertrouwelijk spreken met de ei gen zorgcoördinator, of met de geestelijk verzorger of psycho loog die verbonden is aan de af- ing of locatie. Daarnaast kan cliënt gebruikmaken van de klachtenprocedure.” Familiecafé West Psychische problemen in het gezin: hoe ga je daar mee om als mantelzorger en zorgontvanger? Mensen die daarmee zelf te maken heb ben gehad, vertellen daar over tijdens het Familiecafé Tilburg-West op maandag 24 september. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: De Tonger- lose Hoef, Reitse Hoeven straat 129. Toegang gratis. of gym. Maar vaak kan ik nergens gaan zitten, omdat stoelen bezet lijken door tassen en jassen. Later blijkt dat er niemand gaat zitten.” Medebewoners hierop aanspreken durft Nel niet; als ze geen lege stoel ziet, gaat ze terug naar huis. En ze is niet de enige die gepest wordt, merkt ze op. Toch gebeurt er volgens haar weinig tegen het pesten. “Er zijn wel een paar ouderen die leeftijdgenoten op hun gedrag durven aan te spreken, zelf ben ik daar helaas niet mondig ge noeg voor.” De oorzaak van de pesterijen? Nel vermoedt dat verveling en jaloezie een rol spelen. “Veel bewo ners hebben weinig anders te doen dan over el kaar te roddelen. Als nieuweling in de groep ben je dan al gauw het slachtoffer. Ook ben ik nog goed ter been en kan mijn hondje zelf uitlaten, terwijl veel mensen hier slecht ter been zijn. Door dat pesten eet ik niet meer samen met andere be woners en sla ik ook het koffiedrinken over. Daar door en omdat ik geen kinderen heb, voel ik me heel eenzaam.” Vanwege de privacy is de naam van de geïnter viewde gefingeerd. heimer Dag afdeling van Alzheir dinsdag 25 september een feestelijke bijeenkomst met hapjes, drankjes en opera- en operettemuziek door vocaal ensemble De Melo- diva’s. Aanvang: 19.30 uur, Plaats: Mandelahof, Korvel- plein 60. Gratis toegang. Scootmobielcursus Het Tilburgs Overleg Ge handicaptenorganisaties (TOG) organiseert don derdag 27 september een scootmobielcursus. Tijd: van 9.30 tot 17.00 uur. Tij dens de theorieles krijgen de deelnemers uitleg over verkeersregels, techniek en de juiste zithouding. Het praktijkgedeelte bestaat uit een behendigheidsparcours en een rit door de wijk. De cursuslocatie is: Sociëteit Rolita, Matterhornstraat 1 5022 CZ Tilburg. Kosten €5. Informatie/opgave: tel. (013) 4686165.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 9