m o 0 0 Agenda senioren 15 E TILBURGSE KOERIE- Meer op www.ouderenactief.nl PRAKTISCH De verhuisdag 1 Websites rvoor neter; en 80 in, servies anderen en lien op een alleen mis- itron en de irvoor heb- jig met zijn dozen. Op Is van meter arpels ijkhe- goe- www.erkendeverhuizers.nl www.verhuizenkunjezelf.nl www.woonwebsite.nl www.verhuistips.eu Oude woning Loop alle vertrekken in de oude woning na. Vergeten spullen meenemen. Ramen en deuren sluiten. Het oude huis schoonmaken. Gas afsluiten. Meterstanden opnemen om eindafrekening te kunnen controleren. Sleutels inleveren. i in de nieuwe woning hangen, nieuwe woning meteen in het al- via open deze ingen met lampen als en dozen in de r el hulp van >p de juiste n een klus- onen. “Het jpartement 3 onze kin- Open dag zorgboerderij Zorgboerderij Hemelrijksc Hoeve houdt op zaterdag juni van 10.30 - dag. Met informatie over vdagbesteding voor de menterende ouderen. Koffie en thee staan klaar. Adres: Gom- melseStraat 30, 5074 RA Bie- zenmortel; tel. (013) 5111368; www.hemelrijkschehoeve.nl Vooraf Koffie, thee, frisdrank en broodjes voor de helpers/verhuizers. Neem de tijd om te eten. Voldoende contant geld en/of pinpas bij de hand voor onverwachte zaken. Belangrijke spullen (medicijnen, sleutels, geld en documenten) apart houden van de verhuisspullen. Hemelrijksche op zaterdag 23 i tot 15.30 uur een Wijzigingen AWBZ en WMO Het rijk verschuift taken voor chronisch zieken en gehandi capten uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) naar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Gemeen ten moeten dat uitvoeren. Ook mantelzorgers krijgen ermee te maken. Deze wijzigingen, indi caties en de eigen bijdrage staan op maandag 25 juni centraal bij het Familiecafé Tilburg-West en Reeshof. Mantelzorgers en men sen die onbetaalde zorg krijgen, zijn van harte welkom. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: De Tonger- lose Hoef, Rertse Hoevenstraat 129. Toegang gratis. Volge pelijke moeten onderster Als je als senior van een grote naar een kleinere woning wilt werhuizen, is er een aantal zaken waarop je gespitst bent. Het moet immers een geschikt huis zijn om ouder in te worden; be- I langrijk daarbij is meestal dat de woning gelijkvloers is. Daar- naast zijn er ook veel andere praktische vragen. Nog meer verhuistips? Kijk bijvoorbeeld op: Nieuwe woning Zorg dat er fitting Zet alle meubels juiste vertrek. Koelkast en vriezer waterpas zetten; pas na 24 uur stekker in stopcontact. Wasmachine waterpas op zijn plek zetten en aansluiten. Naambordje aanbrengen. Kennismaken met de buren (vooraf een kaartje in de bus?) en eventueel met de huismeester. Ike spullen neem je allemaal mee? Wie kan je helpen met regelen en verhuizen? is vooral een kwestie van goed organiseren. Lijstjes helpen overzicht te houden. Op deze pagina’s een voorzet: de jlangrijkste tips en praktische zaken op een rijtje! -> 1 t/m 5 WMO en inkomenssteun jens de Wet Maatschap- Ondersteuning (WMO) gemeenten hulp en juning regelen voor mensen die dat nodig heb ben, zoals ouderen en gehan dicapten. Daarnaast bestaan er inkomensondersteunende maatregelen. Over deze onder werpen geeft een medewerker van Sociale Zaken van de ge meente op maandag 25 juni voorlichting in wijkcentrum Het Spoor (Schaepmanstraat 36). Tijd: 10.30 tot 12.00 uur. Toe gang gratis. Alzheimercafé Het Alzheimercafé is een maan delijks trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrienden. Op dinsdag 10 juli is het onder werp rechtsbescherming en bewindvoering, toegelicht door Bram van Veghel, deskundige op dat gebied. Tijd: 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Man- delahof, Korvelplein 60. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: tel. (013) 5449466. Seniorenwijzer na de zomer In de zomer verschijnt deze ou derenpagina niet. De volgende Seniorenwijzer staat op donder dag 20 september in deze krant. Je balans vinden Signalen als hoofdpijn, spier pijn en malende gedachten geven aan dat het lichaam of de geest overbelast is. Tijdens de maandelijkse bijeenkomst voor mantelzorgers op woens dag 27 juni in wijkcentrum De Poorten leren de deelnemers een ontspanningsoefening. Ook leren ze spanningssigna- len bij zichzelf te herkennen. Samen bedenken ze manieren die helpen een balans te vinden tussen inspanning en ontspan ning. Tijd: 10 tot 12 uur. Adres: Hasseltstraat 194. Deelname is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. laquette [oen we 45 jaar geleden naar Tilburg verhuisden, deden we dat voor ïtwerk van mijn man. Het was een besluit gericht op de toekomst, nis onze verhuizing ook gericht op de toekomst, want wij staan nog top in het leven.” en zoon van Froukje heeft een maquette van het appartement ge- aakt. Heel handig: de papieren meubels kun je verschuiven om tot ïi ideale inrichting te komen. i et echtpaar moest, vanwege de zorg die het nodig heeft, ook na- jnken over aanpassingen en hulpmiddelen in de nieuwe woning. )e douchestoel en -beugels nemen we mee, maar die willen ze pas aatsen als je er woont. Ik zou ook graag een laag aanrecht willen. Dat neten we aanvragen bij de gemeente via de Wet Maatschappelijke idersteuning, de WMO.” 4 oukje vindt dat geregel wel omslachtig. Hetzelfde geldt voor de sotmobiel van haar man. “Die moeten we eerst mee verhuizen, dan I ijgen we straks daar een nieuwe, en moeten we de oude hier weer Ij leveren. Kunnen ze dat nou niet handiger regelen?” Zij en haar man oberen goed op de hoogte te zijn van mogelijkheden en regelingen, aar het is wel ingewikkeld. Gelukkig is er de hulp van haar kinderen lis er bij de nieuwe zorginstelling een consulent aan wie je dit soort 1 agen kunt stellen. Om privacyredenen is een andere naam gebruikt. Het echtpaar op de foto’s komt niet I dit artikel voor. Maand voor verhuizen O Verhuisdozen en -dekens regelen; dozen niet te groot i.v.m. gewicht (boeken!) en stapelen. Begin met inpakken. Schrijf goed zichtbaar op de doos wat erin zit en voor welk vertrek het bestemd is. Af- en aansluitingen regelen van gas, elektra en waterleiding voor de oude en nieuwe woning. Kijk contract energieleverancier eerst na op voorwaarden voor en/of boetes bij opzeggen. Regelen wie de aangebrachte veranderingen in de oude woning verwijdert. Afspraken maken over overdracht sleutels van oude en nieuwe woning. Eventueel opvang regelen voor huisdieren. Na contract nieuwe woning Oude woning: verkopen of huur opzeggen. Navragen in welke staat je de woning moet achterlaten, on der meer zelf aangebrachte verbeteringen. Bedenk welke hulp je daarbij nodig hebt en deze hulp regelen; hiervoor bestaan ook gespecialiseerde bedrijven. Met toekomstige bewoners van oude woning en degenen die vertrekken uit uw nieuwe woning afspraken maken over overname van vloerbedekking, gordijnen e.d.; des gewenst contract maken en ondertekenen. Bij huur: informeren naar mogelijkheden van huurtoeslag (Belastingdienst, ouderenadviseur e.a.) Familie en/of vrienden vragen of ze willen meehelpen met de verhuizing. Vóór het inschakelen van een verhuisbedrijf: bij diverse bedrijven informeren naar service, verzekering en kosten. Maten van de nieuwe woning opnemen. Nagaan of er beter hang- en sluitwerk nodig is. Kiezen welke spullen je wilt meenemen. Inventariseren of je nieuwe spullen moet aanschaffen. De spullen die je niet meeneemt weggooien, te koop aanbieden of regelen dat BAT/La Poubelle ze ophaalt. Verzekeringen regelen voor de nieuwe woning; eventueel ook voor inboedel tijdens verhuizing (lees de polis). Vaste telefoonaansluiting tijdig overzetten naar nieuw adres. Adreswijzigingen De Verhuisservice op de website van Post NL (www. postnl.nl) stuurt gratis een verhuisbericht naar alle bedrijven en organisaties die je se lecteert. Post die na de verhuizing nog aan het oude adres gericht is, wordt door Post NL doorgezonden naar het nieuwe adres, gedu rende de periode die je zelf aangeeft. De eerste maand is dit zo goed als gratis 0,05); Daarna zijn er hogere kosten aan verbonden. Lijsten maken voor de andere adreswijzigingen en/of opzeggingen. Denk aan: huisarts, tandarts, specialisten, apotheek, thuiszorg, Maal tijdenexpres, sociale alarmering, verzekeringen, bank, abonnemen ten op krant en tijdschriften. Adreswijzigingkaarten aanschaffen en versturen (verkrijgbaar bij postagentschappen). Nieuwe adres doorgeven aan de gemeente; dat kan van één maand voor de verhuisdatum tot vijf dagen na de verhuisdatum. De ge meente geeft de verhuizing automatisch door aan de Sociale Verze keringsbank (AOW), pensioenfondsen en de Belastingdienst. Verhuis je binnen Tilburg dan kan dit via het Digitaal Loket op de web site van de gemeente (www.tilburg.nl) of schriftelijk door een brief met kopieën van de legitimatiebewijzen te sturen naar: Gemeente Tilburg, Klantcontactcentrum, Stadskantoor 1 kamer 010, Postbus 90118, 5000 LA Tilburg. Als je naar een andere gemeente verhuist, hoef je de verhuizing leen te melden bij de gemeente waar je gaat wonen. Vaak kan dit internet. He

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 15