Verhuizen: niet zomaar inpakken en wegwezen PRA 14 SENIORENWIJZER DONDERDAG 21 JUNI 2012 DE TILBURGSE KOER TEKST: ANNE LEENDERTSE FOTO’S: PETER LIGTENBERG Verhuizen is voor ouderen een emotionele gebeurtenis. Na 1 Kiezen van nieuwe woning Wanneer je gaat verhuizen, komt daar heel wat bij kijken. Tal van praktische zaken moet je regelen, zoals de huur opzeggen, spullen inpakken, dingen weggooien. Naast de praktische kant is het voor ouderen ook een emotionele gebeurtenis. Verhuizen betekent namelijk ook afscheid nemen: van de oude woning, de buurt en van kennissen in de omgeving. Je laat een ‘oud’ leven achter en het is spannend hoe het ‘nieuwe’ leven er gaat uitzien. Een moeilijke beslissing en een hoop werk dus. Familieklusteam Froukje vertelt over de praktische kant van de verhuizing. Dat bleek een hele klus. “Ik ben gaan uitzoeken wat er allemaal weg kon. Dat ipartementencor t leek ons een he ^jOmprivacj artikel v< ove ngr Uitgave: Ouderenwerk de Twern e-mail: seniorenwijzer@twern.nl Adres redactie: Seniorenwijzer Postbus 3078 5003 DB Tilburg tel. (013) 5839999 laquette [oen we 4 it werk vi j is onze :lop in he en zoon aakt. Het ïi ideale st echtps mken ov )e douch aatsen al oeten we idersteui nroukje vir kotmobi ijgen we ateveren. I oberen g aar het ie V lis er bij agen kur •Oude Navra der r hulp best: •Mett die over gewt Bij hi (Bela Fami deve bij di en k< Mate •Naga Kieze je nie meei BAT/ Verze ook' Vast adrei Als je a verhuizt moet irr langrijk naast zi Woonomgeving: voldoende voorzieningen, mogelijkhe den tot ontmoeting, goede wandel- en fietspaden, goe de bereikbaarheid met openbaar vervoer en auto. Toegang: entree zonder treden of met hellingbaan. Aanwezigheid lift als het om een etagewoning gaat. Toegangspad of galerij vlak en anti-slip. De bewoner kan via een oogje of camera zien wie er voor de deur staat. Buitenlampen bij voor- en achterdeur. Liefst geen drempels onder binnendeuren. Drempels van buitendeuren, badkamer en toilet maximaal 2 centimeter hoog; bij gebruik rollator liever veel lager (er zijn dorpels van 5 tot 8 millimeter te koop). Doorgangsruimte deuren minimaal 80 tot 90 centimeter; gang of hellingbaan minimaal 120 cm breed. Toilet en badkamer: voldoende ruimte voor rolstoel. Ramen eenvoudig en gemakkelijk te openen. Lichtschakelaars en stopcontacten op hoogte tussen 80 en 120 cm. Vloeren van badkamer en toilet zijn vlak en anti-slip. Douche heeft stevige glijstang en thermostaatkraan. Eventueel nagaan of huisdieren toegestaan zijn. Emotionele voorbereiding De kinderen van het echtpaar wonen verspreid op twee plekken in Neder land; een aantal in Tilburg en een aan tal in het noorden van het land. Froukje: “Die in Tilburg hebben de laatste tijd veel voor ons gezorgd. Mijn kinderen uit het noorden zeiden vorig jaar bij wijze van geintje: ‘Goh, waarom komen jullie niet hier wonen? Dan kunnen wij voor jullie gaan zorgen.’ We zijn toen gaan informeren naar de plannen daar voor een appartementencomplex en begonnen er serieus over na te denken. Het leek ons een heel mooi complex om te gaan wonen.” Het kostte heel wat “emotionele voorbereiding” om de knoop door te hakken: “We hebben er veel over gepraat met de kinderen, maar vooral met zijn tweeën. Dan zaten we te wikken en te wegen en de voor- en nadelen te bespreken. Soms zeiden we: ‘We doen het niet!’ Ik zit hier zo graag en hou van de stad. In de binnenstad zijn er ook mooie, kleine straatjes. Tilburg heeft een plekje in mijn hart, een stad waar mensen wat voor elkaar over hebben.” Toch was een andere woning in Tilburg geen optie. “Dan missen we de buurt en de oude woning te veel. We gaan straks op een heel mooie plek wonen. Alles is helemaal nieuw, we hebben een mooi uitzicht en er is veel groen in de omgeving. Er komt ook een nieuw park. Som mige van onze kinderen wonen er dichtbij. Daarom namen we het besluit om uit Tilburg weg te gaan.” is heel veel; de bedden en een bureautje van de kinderen, servies goed en nog veel meer. We geven dingen weg aan onze kinderen en kleinkinderen. Een zoon is ook nog met een heleboel spullen op een rommelmarkt gaan staan.” “We hoeven eigenlijk geen nieuwe spullen aan te schaffen, alleen mis schien een kleine afwasmachine. De koelkast, de magnetron en de meeste meubelen gaan mee, behalve de grote tafel. Daarvoor heb ben we straks geen plaats meer: mijn man heeft ruimte nodig met zijn rolstoel. Alles wat ik verder bewaar en meeneem, stop ik in dozen. Op iedere doos schrijf ik wat er in zit.” Bij het plannen en organiseren van de verhuizing is er veel hulp van de kinderen. “Een schoondochter vermaakt de gordijnen op de juiste maat.” Er is een verhuisteam van de kinderen in Tilburg en een klus team van de kinderen die in het noorden van het land wonen. “Het huis hier moeten we natuurlijk schoon opleveren. Het appartement willen we verven en er moet vloerbedekking in. Dit regelen onze kin deren allemaal; dat is zo fijn.” “Ik heb meer dan veertig jaar met veel plezier in Tilburg gewoond, maar bin nenkort gaan mijn man en ik weg uit de stad,” vertelt de 80-jarige Froukje met een lichte zucht. “We wonen nu in een groot huis, maar we hebben steeds meer hulp nodig. Mijn man heeft zorg nodig en ik heb een aantal operaties achter de rug. Tot nu toe hebben de kinderen veel zorg op zich genomen, maar dat is niet altijd vol te houden. Zij hebben ook hun eigen leven. We verhui zen naar een zelfstandig nieuwbouw- appartement bij een zorgcentrum. Als we hulp nodig hebben, kunnen we die daar krijgen.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 14