belhorens voor armoede’ i w LE nan III 1 Zij e: senioren 1 Zij kent Riek uit de Tilburgse vrouwenbe- ing die behoorlijk actief was 7 2 DE TILBURGSE I 3SE KOERIER DONDERDAG 24 MEI 2012 TEKST: KAREL LUIIJF FOTO: PETER LIGTENBERG 9 a m't Tuinhuis) 013 4685 T 17.00 UUR ‘RIEK PROBEERDE ALTIJD TE HELPEN’ (013)583 9899 BELEEF DEZE KEUKEN: Si 8jaren 70, ‘80 en ‘90. “Riek een van de eerste voorvech- daarvan hier in de stad”, is Riet Voogt. “Ze was na lijk ook een vakbondsvrouw, actief voor de Vrouwenbond (Maar bovenal was Riek een isenvrouw; ze had voor ie- en belangstelling. En ze had lorens voor armoede.” jeld nte fspecsavers Jzijn verdrietig. Ons redactielid Riek Flipse-Tiemens (84) is ■ge week overleden, kort voordat zij en haar man Cor (86) ■den verhuizen naar de Achterhoek, de streek waar zij Kan komt en waar ze samen de eerste periode van hun Kijk woonden. Riek zat bijna zeventien jaar in de redactie ■deze pagina en was nog langer op vele andere terreinen efin Tilburg, met name voor vrouwen en in de plaatselijke Hek. Een kleine rondgang als eerbetoon. Alzheimercafé Het Alzheimercafé is een tref punt voor mensen met de mentie, hun partners, fami lieleden en vrienden. Iedere maand staat een onderwerp centraal: op dinsdag 12 juni is dat psychiatrische problemen bij dementie. Tijd: 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Man- delahof, Korvelplein 60. Meer informatie: tel. (013) 5449466. en van de vele men sen met wie Riek sa- menwerkte of contact had, is Riet Voogt (88). Riek Flipse-Tiemens kwam eind jaren ‘60 met haar gezin in Tilburg wonen. Ze was onder meer actief in de Vrouwenbond FNV, de Rooie Vrouwen, de PvdA-fractie in de gemeenteraad (1978-1994), en in besturen van een wijkorganisatie en Traverse. Ze was een van de initiatiefneemsters van de Annie van Dierenschool (1985-2000); deze vrouwenvakschool leidde vanaf de economische crisis in de jaren tachtig jaarlijks zo’n honderd vrouwen op voor werk in de iet. Voor haar verdiensten kreeg Riek ondermeer de Emancipatieprijs van de gemeente Tilburg, de Solidariteitsprijs van de plaatselijke GroenUnks- afdeling (2007), en werd ze Tilburgs Vrijwilliger van de Eeuw (2009). Meer op www.ouderenactief.nl loederhalskanker sneenteraadslid voor de trok Riek Flipse geregel ït twee andere markant sn in de raad: Miet van broek (CDA) en Elly van ■van Reedt Dortland (D66). Btste, 91 jaar inmiddels, hls een van hun wapenfei- ■ivoering in Tilburg van het iingsonderzoek naar baar- Ihalskanker. “Het CDA f dat niet, maar we hebben één stem de meerderheid aid, die van Miet, wel CDA ook eigenzinnig.” dat Elly van Luyk in de raad 1, was ze net als Riek lid het college voor verlening bijstand, een commissie die ilijke aanvragen en beroeps- beoordeelde voor de Al- lene Bijstandswet. “We had- °P een gegeven moment de wan een man die een open- Re: Ouderenwerk de Twern ----M seniorenwijzer@twern.nl keukens hredactie: penwijzer Ufbus 3078 I3 DB Tilburg hl3) 5839999 50-plus Bios Dinsdag 5 juni is bij de 50-plus Bios in Euroscoop de Franse film Intouchables te zien. Een gehandicapte miljonair in Pa rijs krijgt een arme Senegalees uit een voorstad als persoon lijk verzorger; hun levens zul len drastisch veranderen. En tree €5, incl. vooraf een kopje koffie/thee met wat lekkers. Aanvang 14 uur. Reserveren is verstandig: www.euroscoop. nloftel. (013) 5812820 Toneel over dementie Toneelvereniging Club de la Scène speelt op zondag 3 juni om 14.30 uur het toneelstuk Verdwaald, een bewerking van de ontroerende film Iris over de Britse schrijfster Iris Murdoch. Na een succesvolle carrière wordt ze getroffen door de ziekte van Alzheimer. Dat heeft ingrijpende gevolgen haarzelf, haar man John Bayley en an dere relaties. De voorstelling is bedoeld voor alle naasten van mensen met dementie. En tree €5, incl. kopje koffie/thee. Plaats: Kunstbalie, Ringbaan Oost 8-17, Tilburg. Reserve ren: Servien van Turnhout, tel. (013) 5701945 (na 17.00 uur) of e-mail penningmeester@to- neelverenigingclubdelascene.nl !532 tieke moeder J van Eijkeren (62) was van B tot 1994 wethouder Ruim- «Ordening voor de PvdA, Hl Riek zich in die fractie de sociale portefeuille be leid. Hij herinnert zich Riek fal als “een vrouw met een pooflijke betrokkenheid met ken die het moeilijk hebben. Ie zaken in de politiek vond hinder belangrijk; daarop was piet gericht. Ik beschouwde vel als mijn politieke moe- öt is vooral gevoelsmatig, mijn vrouw net als Riek uit iterhoek komt. Het is de- achtergrond: in moeilijke idigheden opgegroeid, x>t gezin, vader arbeider, tuur wordt vooral geken- door warmte.” Film in De Driehoek Op dinsdag 29 mei is om 19.30 uur in ontmoetingsruim te De Driehoek (Gendringen- laan 179) op groot scherm de film In de naam van de vader te zien, het waar gebeurde verhaal van de Guildford Four die zestien jaar onschuldig gevangen zaten voor bom aanslagen door de IRA. En tree €2,50 inclusief kopje kof fie. Kaarten zijn al te koop: di. t/m vr. 9-12 en 14-17 uur. Groot netwerk Inez Tuerlings-van den Eisen (71) was voor, tijdens en na haar WD- raadslidmaatschap samen met Riek Flipse vrijwilliger bij Palet, een organisatie die werkte aan de integratie van allochtonen. De twee vrouwen dachten mee over de onderwerpkeuze en sprekers voor het maandelijks politiek café van Palet. Inez: “Riek had natuur lijk een groot netwerk, met name in de PvdA en de vakbeweging, en ik in en rond de WD. Ook zorgden wij voor de hapjes na de lezing en de discussie. Het was leuk werk en heel gezellig.” “Riek was een hartstikke tof mens, interesseerde zich voor nisaties, kwam geregeld binnen voor een praatje of om een sig naal over iets of iemand door te geven. Het ging haar absoluut niet om haar positie, maar om de inhoud.” Matagalpa. “Daarvoor kende ik haar natuurlijk - net als iedereen - als gemeenteraadslid.” De eerste zes a zeven jaren van deze eeuw kruisten hun paden ook regelmatig: Riek was be stuurslid van wijkorganisatie De Nieuwe Stede (St. Anna, Korvel en Westend) en Frank van Ton geren manager van het wijkteam van de Twern daar. “Als zeer be trokken bewoner en bestuurder kende Riek veel mensen in de wijk: ze was geïnteresseerd in ie dereen. Ze stond net zo dicht op de praktijk als beroepskrachten van de Twern en andere orga- Wandeling mantelzorgers De maandelijkse bijeen komst voor mantelzorgers op woensdag 30 mei in Tilburg Oud-Noord is geen bespre king in wijkcentrum De Poor ten, maar een ontspannende wandeling. De deelnemers kunnen natuurlijk onderweg gezellig bijpraten. Vertrek om 10 uur vanuit De Poorten, Hasseltstraat 194. Deelname is gratis; vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie: mantelzorgconsulent Lydia Driessen, tel. 06-19409911, e-mail lydiadriessen@noord. twern.nl hartoperatie nodig had, en dat kon alleen in Londen. Riek, Miet en ik keken elkaar aan en beslo ten: dat proberen we erdoorheen te slepen. Het lukte. Vorig jaar stond er nog een stukje in de krant over die man. Hij vertelde dat hij zonder die operatie dood zou zijn gegaan.” “Een typering van Riek? Heel veel energie! Als ze iets in haar hoofd had, wilde ze het voor el kaar krijgen. En ze had veel aan dacht voor de mensen - ik vind het een vervelende term - aan de onderkant van de samenleving. Ondanks de vele verschillen tus sen onze partijen, PvdA en D66, hebben we samen veel voor el kaar gekregen. We hebben veel steun aan elkaar gehad en zijn goede vriendinnen geworden.” Doorzetten Armoede en de positie van vrou wen: dat waren ook de beweeg redenen voor Riek om lange tijd actief te zijn in de Vrouwengroep van de Stichting Stedenband Til burg Matagalpa. Die stichting zet zich al sinds 1988 in voor deze Nicaraguaanse stad, vooral bij concrete projecten, bijvoorbeeld voor scholen, openbare werken, en het Moedercentrum waar al leenstaande vrouwen niet alleen terechtkunnen voor medische hulp bij zwangerschap en beval ling, maar ook voor onderdak, scholing en begeleiding naar werk. De Stedenband organiseerde-ge- regeld reizen waarbij groepen Til- burgers daadwerkelijk de handen uit de mouwen konden steken in Matagalpa. Jan Vugts (51), voor malig coördinator van de Ste denband, maakte in 1993 zo’n reis met Riek Flipse. “Ze had veel doorzettingsvermogen: ondanks problemen met de Spaanse taal, maakte ze toch gemakkelijk contact. Dat deed ze door haar levenservaring, goedlachsheid, en door mensen vast te pakken. Mensen ervoeren dat zichtbaar als ‘Die vrouw is betrokken bij mijn lot’.” “Riek was een doener; zo wilde ze op het platteland ter plekke iets regelen voor een vrouw met grote problemen. Ondanks tegenwer pingen als ‘Riek, dan helpen we alleen die ene vrouw; er zijn hier veel meer mensen met honger’, was haar houding: ‘Dit kan niet, we gaan het oplossen!”’ Inhoud Frank van Tongeren (54) had in de loop van de tijd op verschillende manieren met Riek van doen, on der meer halverwege de jaren ‘80 als buurman aan de Bredaseweg en als lid van een bouwploeg in iedereen. Ze probeerde altijd te helpen, of zocht voor je uit wat je bij een bepaald probleem moest doen. We waren politieke tegen spelers, maar zijn altijd heel goed met elkaar omgegaan.” Sociaal geweten PvdA Jan Hamming (45), sinds kort bur gemeester van Heusden, kwam in 1994 voor de PvdA in de Tilburg- se gemeenteraad. “Riek was daar toen net weg, maar ik heb bij haar en haar man Cor veel inspiratie opgedaan: ik ging graag een paar keer per jaar bij hen op de koffie. Dat was heel leerzaam. Een bij zonder echtpaar: Riek was een monument, samen met Cor!” “Ze had enorm veel kracht, knokte voor vrouwen en arbei ders, was actief in de partij en in de stad. Bijzonder aan haar was, dat ze niet van de grote woorden was, maar van de kleine contac ten en gebaren. Bij een van de koffiegesprekken die ik als wet houder had bij allerlei mensen in de stad, kwam ik bij een zwaar gehandicapte vrouw. Riek ging vervolgens elke week bij haar op bezoek.” “Maar ze kon ook heel erg op haar strepen staan, als ze iets niet des PvdA’s vond. Ze was ons sociaal geweten. Gelukkig gaf ze dat stokje ook door aan nieuwe generaties, aan jongeren in de partij.” De verhouding tussen Riek en de PvdA was ook wel eens uiterst moeizaam, weet Jan Hamming. “Uit onvrede met de landelijke politieke lijn is ze twee jaar lang geen lid van de PvdA geweest. Toen ik haar het speldje mocht geven voor haar 50-jarig lidmaat schap van de partij, was ik blij te kunnen zeggen: ‘Je blijft er een van ons!”’

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 7