an smoutolie tot Smarius hal 1 f hiel heel wat te ruiken in Tilburg’ Jg/l senioren 7 Meer op www.ouderenactief.nl TEKST: PETRA JANSEN staan woorden. ie n oud! Geuren en ouder worden Een parfum dat je doet denken aan je tante die altijd op bezoek kwam. De lucht van kaarsen en wierook die je terugvoert naar de kerkbezoeken van vroeger. Geuren zijn onlosmakelijk verbonden met onze herinneringen. Ook Tilburg had en heeft zo zijn eigen herkenbare luchtjes, bijvoorbeeld van blauwsloten en de IFF. t i UUUI launeKen voor m ater. Doordat het met Plaats: ten, Has- iatie/aan- :h Tilburgs derop heeft veel geschre- er het Tilburg van vroeger, andere over typisch Til- 1 geuren van toen. “Geu ten me gewoon meteen viel heel wat te ruiken in Maar ook in andere ste- or. Als je in Den Bosch rook je de koffiebranderij Gruyter, in Breda kwam ucht van het bier je al van temoet.” "uür9 verspreidde elke wijk beetje zijn eigen geur, af wijk van de wind. De stank te genoemde blauwsloot |te bijvoorbeeld vooral als je ■■ttM Geurherinneringen maken meer indruk dan beelden, geluiden en FOTO’S: PETER LIGTENBERG Spurrie Geuren zijn niet alleen afhanke lijk van waar je bent, maar ook van de tijd van het jaar. Dal- derop geeft een voorbeeld: “In de herfst waren en zijn geuren altijd sterker door de hoge lucht vochtigheid. In de omgeving van Tilburg rook je daardoor de toch al sterk geurende spur rie extra goed, een gewas dat vanaf augustus op het akkerland groeide en als veevoer diende. De frietkarren met gaslicht die door de straten reden, waren op novemberavonden ook altijd goed te ruiken. In het voorjaar waren het de aardbeien die hun DE™«E<BURGSE KOERIER DONDERDAG 19APRIL2012- Weduwen en weduwnaars Donderdagmiddag 14 juni start een contactcirkel speciaal voor weduwen en weduwnaars. Net als bij de contactcirkels voor 55-plussers leren de deelne mers er nieuwe mensen ken nen, met wie ze samen leuke dingen kunnen ondernemen. Maar in deze nieuwe contact cirkel kunnen ze ook ervaringen over rouw uitwisselen. Daar naast is er om de drie maan den een gespreksgroep onder deskundige leiding. wijkcentrum De Poorter seltstraat 194.lnforma. melden: ouderen werker Wendy Zwekars, tel. (013) 4649210 of 06-16634270, e-mail wendy- zwekars@twern.nl blauwsloot stroomde een I paarse prut, die eruitzag ikt”, herinnert de Tilburger blderop (80) zich. “Vooral erverijen loosden gekleurde stoffen op het water. De 'hing een beetje af van de te werd gebruikt. De geur omschrijven als die van iak, die werd gebruikt bij en. Aan het begin van werd het afvalwater nog om de stroming te be- i. Verderop was dat niet dig en daar, aan de rand stad, begon dan ook de stank die in heel Tilburg te was.” Ouderenwerk de Twern p,; seniorenwijzer@twern.nl J*s redactie: ■jorenwijzer ■tos 3078 FOB Tilburg ■(013) 5839999 Ziekte en medicijnen Niet alleen door hogere leeftijd kun je minder goed je ruiken. Ro ken is (ook) op dit gebied een grote boosdoener. Oorzaken van een reukstoornissen kunnen ook diabetes of een slechter werkende schildklier zijn. Minder goed ruiken kan daarnaast een vroeg symp toom van parkinson of alzheimer zijn. Medicijnen kunnen eveneens invloed hebben, bijvoorbeeld antidepressiva, middelen tegen hoge bloeddruk en chemotherapie. Blijvende indruk Hoe komt het toch dat terugdenken aan je kindertijd vaak herin neringen aan geuren oproept? Aan sudderend eten, kolenkachels, industrie, blauwsloten? Israëlische onderzoekers deden daar enkele jaren geleden onderzoek naar. De uitkomst: ‘geurherinneringen’ la ten een heel ander soort spoor na in onze hersenen dan andere soorten herinneringen als beelden, geluiden en woorden. Dat maakt van geurherinneringen een ‘gepriviligeerd’ soort herinneringen; ze komen op de eerste plaats. Leeftijd Bij de meeste 65-plussers neemt het reukvermogen af. Ouder dan 80 jaar ruikt menigeen weinig of niets meer. Daardoor lijkt het of het eten minder smaakt. richting Moergestel ging. In de Hoogvensestraat had je een ver verij, die een zure en bittere geur verspreidde. Maar er waren na tuurlijk ook lekkere luchtjes. Van de broodbakkerij en koekjesfa briek van Smarius bijvoorbeeld, bij de Hasselt. Dan rook heel Tilburg naar broodjes, speculaas en taaitaai.” smoutolie niet. “Ik weet alleen dat smout een oud woord is voor margarine. Maar misschien herken ik het als ik het ruik. Wellicht is het de geur die ik associeer met wol. Tilburg had natuurlijk vele textielfabrieken die een karakteristieke wolgeur verspreidden. Ik herinner me nog goed de geur van de vracht wagens met grote balen vette, vuile wol erop, die de hele dag voorbijkwamen.” Verdwenen Geur als sociologisch verschijn sel is volgens Dalderop vrijwel verdwenen. “Vroeger was er geen arbowet, dus waren alle luchtjes in de wijde omgeving te ruiken. Niemand had de be hoefte om stank of geurtjes af te laten zuigen. Het hoorde er nu eenmaal bij. En het gaf ook een gevoel van vertrouwdheid en veiligheid. Veel mensen verdien den bovendien hun boterham in stankverspreidende fabrieken; die klaagden zeker niet. En soms rook het ook gewoon lek ker. Maar zelfs aan de dingen die stonken, bewaar ik positieve herinneringen. De geur van koei- enpoep bijvoorbeeld of van het maal. Tegenwoordig worden auren gedempt, dat vind ik mmer. Al moet ik toegeven dat mijn eigen reukvermogen door de ouderdom ook sterk achter uitgegaan is, helaas.” Houtteer Wat vond Dalderop nu zelf het lekkerste ruiken of het hardste stinken? “De leerlooierijen ston ken het ergst”, zegt hij. “En de beste herinneringen bewaar ik toch aan de vers gezette koffie die ik ‘s morgens als kind rook als ik naar beneden kwam. Wat ook lekker rook, was houtteer; dat werd gebruikt voor de sche pen die in het kanaal lagen. Het gaf de geur van rook, maar het riep vooral de lucht op van cer- velaat of rookworst. Ik kreeg er honger van!” Blijf actief! In beweging blijven is belang rijk voor het lichamelijk en geestelijk welzijn, ook voor mensen met beginnende de mentie. In de buurt van wijk centrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) maken vrijwilligers van Alzheimer Nederland elke woensdagmiddag een wan deling met mensen die kam pen met geheugenproblemen en met hun mantelzorgers. Meer informatie: Lisette Her- mus-Hermsen, tel. (013) 5369468 of 06-39149439, of afdeling Midden-Brabant van Alzheimer Nederland, tel. (013) 4691075, e-mail alzheimer.afd. middenbrabant@planet.nl heerlijke geur verspreidden. En in de arbeidersbuurten rook je altijd meteen wat de seizoens- groenten waren.” Vette wolbalen In 2007 ging het Brabants Dag blad op zoek naar de geur die Til- burgers het meest typerend voor hun stad vinden. De uitkomst: smoutolie en textiele luchten. Niet zo gek voor een textielstad. Smoutolie, een stinkend goedje, werd toegevoegd aan gewassen wol, om die weer vettig te krijgen. De smoutolie zorgde ervoor dat de wolvezels niet beschadigd werden bij het spinnen. Ed Dalderop kent het woord En dan hèbbe we nóg yen blauwe sloot, Ufsgem ruukt __Ban valde dood’ o luidt een bekende V Tilburgse dichtregel uit de vorige eeuw. Wie oudere Tilburgers I vraagt waar nou vroe- u ger de grootste stank stad vandaan kwam, zal voord blauwsloot regelma ten vallen. Blauwsloten m waterlopen die als open n werden gebruikt, vanaf de ede helft van de 19e eeuw J door fabrieken voor hun af- rallenstoffenfabrieken waren hun blauwzwarte afvalwater den, kwam de naam blauw- I in zwang. Een bekende wsloot was het riviertje de eLeij aan de zuidoostkant e stad, dat in de volksmond Jk de Vuile Leij heette. Mantelzorg en vakantie Er soms tussenuitgaan is broodnodig voor mantelzor gers. Over allerlei vormen van (aangepaste) vakanties en verzorging thuis gaat het Familiecafé Tilburg-West op maandag 23 april van 19.30 tot 21.30 uur in De Tongerlo- se Hoef (Reitse Hoevenstraat 129). Toegang gratis. Zorg voor psychisch zieke Langdurig zorgen voor ie mand met een psychiatrisch probleem is niet gemakkelijk. Ondersteuning voor de man- telzorger biedt onder meer Ypsilon, een vereniging van familieleden en andere naas ten van mensen met een psy chiatrische stoornis. Tijdens de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers op woensdag 25 april in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) geeft Truus de Vries uitleg over wat Ypsilon biedt aan advies, lotgenotencontact, trainingen, belangenbeharti ging, etc. Tijd: 10 tot 12 uur. Toegang gratis. Vergeetachtigheid Het verschil tussen gewone vergeetachtigheid en demen tie, het herkennen van demen tie, geheugentraining, hulp van de dementieconsulent, de mantelzorgconsulent en het Geheugensteunpunt Tilburg- West. Over deze thema’s gaat de voorlichtingsbijeenkomst Zo lang mogelijk thuis met ver geetachtigheid op woensdag 25 april in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Tijd: 10 tot 12 uur. De toegang is gratis.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 7