‘Ben ik nu dement?’ 3 Blijf Actief! senioren T (UUR ZIN 11 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 12 JANUARI 2012 TEKST: MARLEEN HARTOG LNL i Tilburg g.nl JANUARI 0 UUR E BONHEUS !G 441, pvoeden Het overkomt iedereen weleens: je staat in de winkel en weet plotseling niet meer wat je nodig hebt. Of thuisgekomen besef je dat je de verkeerde spullen hebt gekocht. Wanneer je ouder wordt, is de kans groot dat dit vaker gebeurt. In het Geheugensteun- punt Tilburg-West kom je meer te weten over ver schillen tussen vergeetachtigheid en hersenziektes als dementie. Het is belangrijk om het geheugen actief te houden. Geheugenfit- ness helpt hierbij, foto: peter ligtenberg vermogen testen.” Je kunt zelf kiezen wat je tijdens dit uur wilt doen, en er wordt ingespeeld op de behoefte van de deelnemers. “Mocht er bij voorbeeld behoefte zijn aan een quiz over Tilburg of spreek woorden, dan regelen we dat”, vertelt Janssen. “We hechten belang aan eigen inbreng. Dit moet ook wel, want anders ko men de mensen niet meer terug. Niet voor niets is er een groep wijkbewoners actief betrok ken bij de ontwikkeling van het steunpunt. Hen is gevraagd om mee te denken en onze ideeën zijn aan hen voorgelegd.” De bedoeling is dat er meer ac tiviteiten georganiseerd gaan worden om het Geheugen- steunpunt vorm te geven, mo gelijk ook in andere delen van de stad. Na een jaar wordt ge ëvalueerd. De klankbordgroep van wijkbewoners kan advies geven en ideeën aandragen. Muziek in De Kievitshorst In woonzorgcentrum De Kie vitshorst (Beneluxlaan 101) treedt woensdag 18 janu ari het koor Resurrexit op. Zondag 22 januari is er een koffieconcert met tonpra- ten, woensdag 25 januari een optreden van Dikke Mik. Aanvang steeds: 14.15 uur. Kaarten a €4,- te koop bij De Kievitshorst. Actief bewegen in de buitenlucht is belangrijk voor lichaam en geest. Als je daarbij wat steun en begeleiding kunt gebruiken, kun je meedoen aan de wandelgroep ‘Blijf ActiefOok is het mogelijk samen met je partner, een familielid of vriend(in) deel te nemen aan deze groep. De wandeling is elke week op woensdag van 13.30 tot 14.30 uur. Tussendoor worden enkele eenvoudige bewegingsoefeningen gedaan. De groep verzamelt vanaf 13.00 uur in wijkcentrum ’t Sant. Na afloop is er gelegenheid om gezellig in het wijkcentrum na te praten. Blijf Actief!de derde activiteit van Geheugensteunpunt West, is een initiatief van afdeling Midden-Brabant van Alzheimer Neder land, met ondersteuning van de dementieconsulenten. Voor opgave of meer informatie: tel. (013) 4691075. Telefoonnummer gemeente Het telefoonnummer van de gemeente Tilburg is per 1 ja nuari veranderd in 14 013. Dit nummer geldt voor o.a. Loket Z, BAT, Burgerzaken, Sociale Zaken, Centraal Meldpunt en sport. Bereikbaar: werkdagen van 8 tot 18 uur. raagbaak Ike tweede en vierde woens- agmorgen van de maand kun je n wijkcentrum ‘t Sant voor een Idividueel spreekuur terecht bij ie Geheugenvraagbaak. Een >eroepskracht van Thebe, de wern of De Wever beantwoordt ragen en geeft informatie over let functioneren van het geheu- litgave: Ouderenwerk de Twern f-mail: seniorenwijzer@twern.nl idres redactie: ieniorenwijzer 'ostbus 3078 003 DB Tilburg |i. (013) 5839999 FILBURGSE KOER^ Zieken en de bezuinigingen Iedereen heeft te maken met de bezuinigingen, bij voorbeeld met het verhoogd eigen risico bij de zorgver zekering. Waarmee krijgen chronisch zieken, gehandi capten en hun mantelzorgers te maken? Daarover gaat de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers op woensdag 25 januari in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). Tijd: 10 tot 12 uur. Toegang gratis. peil door bijvoorbeeld dagelijks een puzzel op te lossen, maar anderen doen dat niet”, aldus Janssen. “Neem bijvoorbeeld een echtpaar waarvan de vrouw het wandelende geheugen van de man is. Zij onthoudt alles, re gelt alle afspraken et cetera. De man gebruikt op dit gebied zijn hersenen niet. Zolang zijn vrouw in de buurt is, is er niks aan de hand. Maar je kunt je voorstellen dat dit problemen kan opleveren als de vrouw wegvalt. Hieraan kan de man zelf iets doen door zijn geheugen te activeren.” Spelcomputer “Bij Geheugenfitness kun je al lerlei spellen spelen. Er is onder andere een Braintrainer aanwe zig. Dit is een spelcomputer met een gebruiksvriendelijk aanraak- scherm. Senioren kunnen hier mee onder meer het geheugen activeren, de rekenvaardigheid op peil houden en hun reactie- Film en levensbeschouwing Film is niet alleen vermaak, maar kan ook levensvragen oproepen of juist antwoor den geven. Hoe werkt dit proces? Hierover organiseert Seniorenacademie Brabant samen met filmtheater Ci- necitta (Willem ll-straat 29) filmcolleges op de zonda gen 22 januari, 5 februari en 4 maart. De film wordt steeds ingeleid door kunst historicus Cora Westerink. Vertoond worden: Kadosh, The Village en As it is in Hea ven. In kleine groepen kun nen de bezoekers napraten over de zingevingsvragen. Tijd: 10.30-14.20, incl. korte lunch. Kosten: €90, incl. les materiaal, zes consumpties en drie lunchpakketjes. In schrijven t/m 18 januari: tel. (013) 4668119, e-mail info@ hovobrabant.nl. en groot aantal ouderen leeft met milde geheu- HH genproblemen die deel uitmaken van het nor- PBi male verouderingspro ces. Hoewel veel van deze haperingen weinig invloed nebben op het dagelijks leven, vinden 60-plussers ze toch on prettig. Want hoort dit nu bij het Luderdomsproces, of moet je ie zorgen maken als de naam van de buurman je steeds vaker Ontschiet? Dm senioren hierbij behulp zaam te zijn is deze maand in kijkcentrum ‘t Sant het Geheu- lensteunpunt Tilburg-West van (tart gegaan, een gezamenlijk nitiatief van diverse instellingen jp het gebied van zorg en wel- lijn. Het steunpunt is er voor ie dereen die vragen heeft over het leheugen of wil deelnemen aan activiteiten om mentaal in con ditie te blijven. edereen welkom Jen Janssen is als projectleider pn het Midden-Brabantse Re- lionaal Dementie Ondersteu- ingsnetwerk (RDO)betrokken lij het Geheugensteunpunt. “Dit jroject is in samenwerking met liverse organisaties en wijk bewoners tot stand gekomen, n eerste instantie dachten we ian een ontmoeting- en onder- fteuningspunt voor dementie, biteindelijk hebben we de doel- Iroep verbreed en besloten ons Het alleen op mensen met de- hentie te richten. Er zijn bijvoor beeld veel kwetsbare ouderen pet vragen rond het geheugen, -In het is belangrijk dat er ook landacht voor hen is. Iedereen B dus welkom!” {et Geheugensteunpunt start M|net drie initiatieven: de Geheu- ^jenvraagbaak, Geheugenfit- sss, en Blijf actief: bewegen in B buitenlucht. Misdaad en ‘bovenwereld’ Sed Vitae, de vriendenvereni ging van Seniorenacademie Brabant, organiseert vrijdag 27 januari een lezing door de bekende criminoloog Cyrille Fijnaut.Hij gaat in op de vermenging van de geor ganiseerde misdaad met de bovenwereld: de leveranties aan de zwarte markt, corrup tie en intimidatie om invloed te krijgen op legale markten. Als voorbeeld belicht Fijnaut de aanpak van deze verwe venheid in het centrum van Amsterdam. De lezing in café-restaurant Boerke Mut- saers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang €5, leden Sed Vitae €2,50. gen en de invloed daarvan. Janssen: “Geheugenproblema- tiek zorgt voor onzekerheid bij ouderen. Waarom vergeet ik tegenwoordig steeds de bood schappen of de namen van mijn buren? Ben ik nu dement? We verwachten vragen over ver geetachtigheid en wat daaraan gedaan kan worden. Bij geheu- genproblemen wordt gekeken naar de oorzaak. Heb je te veel hooi op je vork genomen? Hangt de vergeetachtigheid misschien samen met een depressie? Of is er iets anders aan de hand? Niet alle problemen zijn gemak kelijk te op te lossen, maar de beroepskrachten kunnen je wel hulpmiddelen aanreiken. Dit kan heel simpel zijn, bijvoorbeeld het beter invullen van je kalen der of agenda. Als je dit nooit gewend bent geweest, denk je hier niet zo snel aan. Wanneer de beroepskrachten serieuze problemen constateren, kunnen ze je doorverwijzen voor verder onderzoek. Ze stellen zelf geen diagnoses, hun rol is louter signalerend.” Familieleden “De diagnose dementie is so wieso niet in een handomdraai gesteld”, vertelt de RDO-pro- jectleider. “Dementie verloopt in verschillende fasen. Vroege ver schijnselen die op een vorm van dementie kunnen duiden, zijn vergeetachtigheid en desori ëntatie. Bijvoorbeeld niet meer weten welke dag het vandaag is, of in welke plaats je bent. Het is echter niet zo dat, als je dit meemaakt, het automatisch betekent dat je dement aan het worden bent. Gelukkig maar! Dit soort vergeetachtigheid over komt iedereen weleens. Maar als je je zorgen maakt: schroom vooral niet om langs te komen. Ook mantelzorgers, familiele den en andere geïnteresseer den zijn van harte welkom op het spreekuur.” Geheugenfitness Het is belangrijk om het ge heugen actief te houden: dat voorkomt dementie helaas niet, maar draagt wel bij aan een goede geestelijke conditie. Ge heugenfitness helpt hierbij. Het steunpunt biedt deze activiteit in ‘t Sant met behulp van spel, puzzels en digitale middelen. De geheugenfitness wordt elke eer ste en derde woensdagmorgen van de maand verzorgd door Contour, De Wever, de Twern, Thebe en GGz Breburg. “Sommige mensen houden de conditie van hun geheugen op Geheugensteunpunt Tilburg-West Adres Informatie: wijkcentrum ‘t Sant, Beneluxlaan 74, Tilburg; tel.(013)4671926. Geheugenvraagbaak: individueel spreekuur op de tweede en vier de woensdag van de maand. Tijd: 11.00 tot 12.00 uur. Geheugenfitness: elke eerste en derde woensdag van de maand. Tijd: 11.00 tot 12.00 uur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2012 | | pagina 11