‘Kijk wat het leven nog voor je in petto heeft’ 4? P ëlenl uur I de ♦w Redactieleden: Agenda ‘Zo lang mogelijk actief blijven!’ senioren URGSE KOERIER 21 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 22 DECEMBER 2011 Meer op www.ouderenactief.nl Uitbreiding redactie fkeren Al jaren denken ze mee over de onderwerpen van deze pagina en beoordelen ze artikelen: drie 60-plus vrijwilligers die dit met groot enthousiasme vrijwel wekelijks doen. Ze zitten juist in de redactie, omdat ze (bijna) altijd hun mening klaar hebben. Deze laatste Senioren wijzer van het jaar komen ze aan het woord. Over ouder worden en wat je als senior kunt betekenen voor de maatschappij. Of liever: zou moeten betekenen, als het even kan. TEKST: MARLEEN HARTOG sn weet i pijntje Adres redactie: Seniorenwijzer tostbus 3078 »03 DB Tilburg (013) 5839999 Daar- .chap- Uitgave: Ouderenwerk de Twern Hnail: seniorenwijzer@twern.'nl Adres redactie: JWEERTERREIN ÖPf VOOR BEZOEKERS De drie oudere redactieleden van de Seniorenwijzer: Gerry Hovers, Riek Flipse en Mat de Vries. FOTO: PETER LIGTENBERG bent, is het prettig om ouder te worden. Maar als je afhankelijk wordt van anderen, is het een stuk minder leuk. Soms ben ik opstandig, maar toch probeer ik er het beste van te maken: je moet elke dag naar de licht puntjes kijken.” Voor jezelf opkomen “Je voelt steeds meer beper kingen,” vult Gerry aan. “Daar mee moet je leren leven en dat is niet altijd gemakkelijk. Ik vind het wel belangrijk dat je - zolang het kan - zoveel mogelijk actief meedoet in de maatschappij en je bemoeit met dingen die je aangaan.” Riek: “Ouderen zeg gen te vaak dat ‘anderen het voor hen bepalen’. Ze moeten niet vergeten dat ze zelf ook iets in te brengen hebben.” “Ik denk dat het ouderen ook lastig wordt gemaakt voor zich zelf op te komen,” vindt Mat. “Ze worden nog te veel uitge buit en gemeden. Bovendien krijgen ze nu vaak als groep de schuld, bijvoorbeeld van de stijgende zorgkosten. Ik vind dat er erg min over ouderen ge daan wordt; die denkwijze moet veranderen.” Riek vindt het daarom belangrijk dat de ouderen van de toekomst hier nu al bij stil staan. “Ik hoop dat de generatie onder mij het licht op tijd ziet. Dat ze beseffen dat ze, als ze de 60 passeren, ge middeld nog zo’n 20 jaar voor de boeg hebben. Dat ze nu al naden ken hoe ze die tijd willen invullen en hoe ze willen leven, en dit niet door anderen laten uitmaken.” 1960 in Tilburg. Hij begon als chemisch analist, werd vervol gens bedrijfsleider in de me taalindustrie en eindigde zijn carrière met Du Commerce, een eigen café in het straatje naast de Heikese kerk. Mat: “Ik heb veel vrijwilligers werk gedaan, zoals bij Ba sisgroep Maranatha, die zich verzette tegen de officiële ka tholieke kerk. Dat was voor mij geestelijk ik niet in het arbeidsproces.” Tegenwoordig zit Mat in de be oordelingscommissie van ‘Mooi zo Goed zo’, onderdeel van Contour. Sinds tien jaar is hij re dactielid bij de Seniorenwijzer. “Ik werd gevraagd als vervan- De redactie van de Seniorenwijzer is op zoek naar versterking, me de met het oog op het vertrek van Riek Flipse in de loop van 2012. Gevraagd worden: oog voor de positie van senioren in de maat schappij, een redelijke kennis van de Tilburgse samenleving, een collegiale houding en gevoel voor taal. De redactie vergadert op donderdag van 12.00 tot 13.00 uur. Geboden worden: een leerzame, gezellige werksfeer en een vrij- willigersvergoeding. Gezien de samenstelling van de redactie wordt met name jongere senioren verzocht te reageren. Telefoonnummer gemeente Het telefoonnummer van de gemeente Tilburg verandert per 1 januari in 14 013. Inwo ners kunnen dit nummer bellen voor o.a. Loket Z, BAT, Burger zaken, Sociale Zaken, Centraal Meldpunt en sport. Het is be reikbaar van maandag t/m vrij dag van 8 tot 18 uur. Salon De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoeting van lesbische en homosek suele 50-plussers. De ko mende Salon is op donder dag 29 december van 19 tot 22 uur in het café van woon zorgcentrum Padua, Paus Adriaanstraat 60 (zijstraat van de Hoefstraat). Meer informatie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. (013) 5350029. Driekoningen in Reyshoeve Op Driekoningen (vrijdag 6 januari) zingen drie koren van 15.30 töt 18.00 uur in woonzorgcentrum Reyshoe ve (Gendringenlaan 15). Ook kinderen uit de wijk komen zingen; de jury (cliënten van Reyshoeve) beoordeelt hen op zang, kleding en uitvoe ring. Toegang €2,50 Dementiepatiënt thuis Het Alzheimercafé is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, fa milieleden en vrienden. Ze praten met elkaar over wat ze meemaken, over demen tie en over mogelijkheden voor hulp. Iedere maand staat een on derwerp centraal. Op dins dag 10 januari is dat Hoe ga ik thuis om met dementie? Een medewerker van GGz Breburg geeft hierover uit leg en beantwoordt vragen. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Korvelplein 60. Vooraf aan melden is niet nodig. Meer in formatie: tel. (013) 5449466. Vragen bij ouder worden Ouder worden brengt soms vragen met zich mee als ‘Hoe moet ik hiermee om gaan?’, ‘Wat doe ik met mijn vrije tijd?’ en ‘Wat beteken ik nog voor anderen?’ Ant woorden zoeken kan door over deze vragen te praten. De zelftest Ouder worden kan daarbij helpen. Tijdens de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers op 12 januari in wijkcentrum Spijkerbeem- den geeft Tanja Raams van de Twern uitleg over deze persoonlijke test. De bijeenkomst is op don derdag 12 januari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum Spijkerbeemden (Don Sarto- straat 4). De toegang en een kopje koffie zijn gratis. Infor matie: mantelzorgconsulent WillekeSloot, tel.06-34623064, e-mail willekesloot@twem.nl. e Seniorenwijzer ver scheen op 18 augustus 1988 voor het eerst. De redactie bestaat momenteel uit zes per sonen, van wie drie ouderen. Riek Flipse (83) stond als PvdA- lemeenteraadslid mede aan ie wieg van deze pagina. “Er «aren toentertijd diverse infor matiebronnen voor ouderen in ie stad. Vanuit de raad hebben «e besloten om een en ander samen te voegen. Dat resulteer- ie in de Seniorenwijzer.” Zo’n rijftien jaar geleden, een tijdje 1 haar vertrek uit de politiek, /am ze de redactie van deze igina versterken. Bk, afkomstig uit Winterswijk, jont al 45 jaar in Tilburg, en is al die tijd zeer actief. Ze as onder meer bestuurslid an de FNV Vrouwenbond en sen van de initiatiefneemsters an de Annie van Dierenschool, sen opleiding die vanaf de jaren achtig vrouwen naar betaald «erk begeleidde. lagage te Tilburgse Gerry Hovers kwam 12002 bij de redactie. Na vele mzwervingen (ze woonde on- ler andere in Zuid-Holland en liesland) keerde ze twintig jaar Bieden terug naar haar geboor- stad. Ze leidt een actief leven, ölzitten is haar onbekend. Ze gaf ss in vormingswerk, deed soci- sl-cultureel werk, jeugd- en ont- ikkelingswerk. Op latere leeftijd Bigde ze de studie theologie; jikele jaren terug studeerde ze “Het wel en wee van ouderen Interesseert me. Ik ben natuurlijk blf ouder en weet wat er speelt, bede door het lesgeven aan stu- tenten Zorg op het ROC. Daar in denk ik dat ik voldoende ba- jage heb om mijn steentje bij te Iragen aan de Seniorenwijzer. Ik Jen daarnaast taalcoach, lid van sen commissie voor informele :org, en ik pas geregeld op mijn leinkinderen. En tot voor kort jaf ik dementievoorlichting.” Betrokkenheid Mat de Vries (71), de derde ou- tere in de redactie, werd ge boren in Bladel en woont sinds Informatie reacties (liefst met een kort cv): Karei Luiijf (eindredacteur) 5003 DB Tilburg De Twern tel. (013) 583 99 99 Postbus 3078 e-mail seniorenwijzer@twern.nl ging van iemand die stopte. Het leek me leuk en ik behoor na tuurlijk tot de doelgroep. D naast doe ik dit uit maatsct pelijke betrokkenheid.” Ook bij de twee vrouwen loopt vrijwilligerswerk als een rode draad door hun leven. Gerry: “Ik was ik actief in vrouwenca fés, gaf emancipatiecursussen aan plattelandsvrouwen. Toen ik met betaald werk stopte, ben ik nog meer vrijwilligerswerk gaan doen. Het is leuk en het geeft me veel plezier: je geeft niet al leen iets, je ontvangt ook. Je ontmoet nieuwe mensen van wie je kunt leren. Bovendien vind ik mezelf te jong om achter de geraniums te zitten.” Verweven Vakbondswerk, het Rode Kruis, ziekenbezoek: het is een kleine greep uit wat Riek gedaan heeft. In 2007 ontving ze de Tilburgse Solidariteitsprijs en in 2009 werd ze in het kader van Tilburg 200 jaar stad zelfs uitgeroepen tot Vrijwilliger van de Eeuw. “Om gezondheidsredenen heb ik het vrijwilligerswerk de afgelopen jaren afgebouwd, maar het zat verweven in mijn leefpatroon. Het hóórt erbij!” “Wel was ik altijd selectief in wat ik deed. Ik verzet me zelfs tegen bepaald vrijwilligerswerk. Vrijwil ligerswerk is iets extra’s, geen werk ter vervanging van een be taalde baan, wat ik ook nu weer veel zie gebeuren. Momenteel ben ik nog wel betrokken bij di verse projecten, maar actief ben ik alleen bij de Seniorenwijzer”, voedsel, en dat vond aldus Riek. “Ik ben er zo lang mogelijk mee doorgegaan, omdat het leven niet stopt bij 65. Je moet voor jezelf en voor anderen blijven opkomen. Vaak leggen mensen zich op latere leeftijd bij veel zaken neer. Of ze ondernemen weinig meer, nadat hun partner met pensioen is gegaan. Ik raad iedere oudere dan ook aan zulke gedachten aan de kant schuiven en te kijken wat het leven nog voor je in petto heeft.” Opstandig Zo’n levenshouding is voor nogal wat senioren lastig, beseft Gerry. “Lange tijd werden we gestimu leerd onafhankelijk te zijn, maar nu met alle bezuinigingen wordt verwacht dat anderen zomaar bij jq kunnen aankloppen, en dat je dat zelf ook doet. Daarnaast is het voor veel ouderen moeilijk om contacten te leggen; ik denk dat veel mensen eenzaam zijn. Dit alles maakt het ouder wor den niet leuker.” Mat, die een hekel heeft aan ou der worden, vindt dat er te wei nig voorlichting wordt gegeven over het verouderingsproces. “Je komt zoveel dingen tegen waarvan je te voren geer hebt, vooral fysiek. Een hier, een pijntje daar...” Het lichamelijk aspect speelt bij alle drie een rol. Riek: “Zo lang je kunt meedoen en mobiel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 21