Rode kool blijft favoriet D 0 oeo maaltij denexpres senioren Agenda 11 ILBURGSE KOERIE DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 DECEMBER 2011 I van Ginhoven .el ar sn Broek TEKST: MARLEEN HARTOG FOTO’S: PETER LIGTENBERG smetlos iventros ART UIMING ‘KLANTEN ZIEN EEN VERTROUWD GEZICHT’ Diëten Subsidie etails. O 71 die (tij- koken, jrecht voor sidie. Is dit met vrijwil tweeën den natui rs ■nschot Uitgave: Ouderenwerk de Twern ’■mail: seniorenwijzer@twern.nl Adres redactie: Seniorenwijzer Postbus 3078 5003 DB Tilburg W. (013) 5839999 Een heerlijk geurend bord boerenkool met worst? Sappige stoofpeertjes? Of liever een stukje zalm? Iedereen heeft zo zijn voorkeuren qua eten. Alleen niet iedereen is (meer) in staat zelf een maaltijd klaar te maken. Dan komt een maaltijdenservice in beeld, bijvoorbeeld Maaltijdenexpres Brabant. De in de koeling opgeslagen maaltijden worden op klantnummer verzameld en af geleverd. gesubsidieerde banen en illigers, rijden altijd met z’n :ën eh bezorgen de maaltij- op een vast tijdstip. Dit kan jurlijk wel eens een kwartier ten. Zo hebben we afgelopen zomer de ambachtelijke koude schotel geïntroduceerd. Een da me bestelde er direct tien voor een feestje.” “Ook de kwaliteit is verbeterd. Uit enquêtes blijkt dat de nieuwe maaltijden beter gewaardeerd worden. Daarnaast krijgen we veel minder klachten binnen.” Muziek in Reyshoeve In woonzorgcentrum Reys hoeve (Gendringenlaan 15) is er op maandag 26 december een muzikale kerstmatinee met Family D. Tijd: 15.00 tot 16.30 uur. Toegang 2,50. Donderdag 29 december kunnen bezoekers van 15.00 tot 16.30 uur meezingen met koor Young at Heart. Gratis toegang. Juiste voedingsstoffen De favoriete gerechten vah ou deren? “Duidelijk rode kool”, lacht Van Rooij. “En stamppot ten als hutspot en boerenkool. We hebben tegenwoordig nog meer gerechten die veel seni oren erg lekker vinden. Zo zijn stoofpeertjes en rijstepap aan het menu toegevoegd.” Stichting Maaltijdenexpres Bra bant werkt niet meer met halve porties. “Onze ervaring daarmee was niet positief. Bovendien is het belangrijk dat de porties vol doen aan de richtlijnen van het Voedingscentrum. De meeste van onze klanten zijn ouderen. Voor 70-plussers wordt bij voorbeeld 150 gram groenten aanbevolen. We letten er ook op dat de juiste voedingsstof fen in de gerechten zitten. Vaak eten ouderen te weinig en zijn ze ondervoed, waardoor ze al lerlei klachten krijgen. Door sim pelweg elke dag goed te eten is dat op te lossen!” “Hoe ouder je bent, hoe snel ler je energie opraakt. Je moet kiezen waaraan je deze energie besteedt. Ik denk dan: beter wel naar de biljartclub en niet zelf koken. Laat je maaltijd bezor gen, zodat je in elk geval goed eet en meer energie over hebt voor je sociale contacten.” Signaleren “Onze service is bedoeld voor mensen die tijdelijk of langdurig niet in staat zijn om te koken. Een reden hiervoor kan ou derdom zijn, of een ziekte. De Maaltijdenexpres is echter niet bedoeld voor mensen die puur uit gemak willen bestellen. Voor zover we weten, wordt hiervan geen misbruik gemaakt.” “Onze bezorgers hebben een signalerende functie; bij onze service kijken we verder dan de maaltijd. We zien veel eenzaam heid. Mensen die zelden uit huis komen en verlegen zitten om een praatje. De bezorgers, mensen Maaltijdenservices Er zijn drie organisaties die in de gemeente Tilburg thuis maaltijden bezorgen. Maaltijdenexpres Brabant, Boomstraat 161, 5038 GR Tilburg; tel. (013) 5442513; e-mail info@maaltijdenexpres.nl; website www. maaltijdenexpres.nl Thebe Maaltijdservice, Minervum 7292,4817 ZM Breda; tel. 088- 1176600; e-mail via website www.thebe.nl Puur Culinair, Amarant, Bredaseweg 570, 5036 NB Tilburg; tel. (013) 4645446; e-mail via website www.puur-culinair.nl Meer op www.ouderenactief.nl Minima en ov-chipkaart Voorheen kon een huishou den met één strippenkaart reizen; nu moet ieder ge zinslid een eigen ov-chip- kaart hebben. Minima in de gemeente Tilburg kunnen de aanschaf en het starttarief van de ov-chipkaart vergoed krijgen. Dit bedrag van 11,50 euro per gezinslid kan tot 29 februari worden aangevraagd door mensen met maximaal 120 procent van het sociaal minimum. Je moet dan wel ook gebruik maken van de Meedoenregeling: een bij drage van maximaal 70 euro per jaar voor bewegingsac- tiviteiten, cultuur, cursussen, uitstapjes, enz. De aanschaf van een ov-chipkaart wordt niet van het persoonlijke meedoenbudget gehaald. Meer informatie/aanvraag- formulieren: Digitaal Loket op www.tilburg.nl (met DigiD) of tel.(013)2131313. White Christmas Op dinsdag 20 december is in ontmoetingsruimte De Driehoek (Gendringenlaan 179) op een groot scherm de musicalfilm White Christmas te zien, met Bing Crosby en Danny Kaye. Aanvang: 19.30 uur. Entree: €2,50 inclusief een kopje koffie. Kaarten zijn te koop bij De Driehoek (di. t/m vr. 9-12 en 14-17 uur). Informatie over overgang Vrouwen in de overgang (VI DO) houdt op woensdag 21 december van 9.30 tot 10.30 uur een inloopochtend in wijk centrum Het Spoor (Schaep- manstraat 36, Tilburg). Meer informatie: tel. 06-48316923, e-mail vidotilburg@planet.nl of website www.vidotilburg.nl. Seniorenacademie HOVO Brabant Seniorenaca demie heeft komend voorjaar weer een uitgebreid cursus aanbod. In Tilburg worden 23 cursussen aangeboden. Bij voorbeeld over hedendaagse sterrenkunde, de psycholo gie van het beleggen, en ar chitectuur van de oudste be schavingen. Inschrijven voor de meeste voorjaarscursus- sen kan tot en met 1 januari; voor cursussen die later star ten tot 12 februari. Informa tie: tel.(013)4668119, e-mail info@hovobrabant.nl, web site www.hovobrabant.nl antwoordde ze nee. Uiteindelijk bleek dat ze eenzaam was. In zo’n situatie kunnen we een ou derenadviseur inschakelen.” “Van zo’n honderd klanten heb ben we een huissleutel. Deze mensen zijn slecht ter been of gaan bijvoorbeeld naar een dagbesteding. Elke klant heeft ook een contactpersoon bij ons opgegeven. Als er iets niet in orde is, wordt deze persoon ingeschakeld.” Informatiemiddag Stichting Maaltijdenexpres Bra bant organiseert regelmatig in formatiemiddagen. Woensdag 18 januari van 14.15 tot 16.00 is de eerstvolgende gelegenheid om kennis te maken met deze dienst. Meer informatie: tel. (013)5442513.. het menu. Daarnaast is er nog een aparte diepvriescatalogus met zo’n 130 gerechten. Voor een hoofdgerecht betaal je (4,95 (ook in 2012). Inwoners ban de gemeente Tilburg telijk) niet in staat zijn te krijgen het hoofdgen f4,30, dankzij subsi* door een minimuminkomen nog te duur, dan kunnen Tilburgers bij de gemeente een beroep toen op de bijzondere bijstand. Kwaliteit beter ■Ons aanbod is ruimer gewor den”, vertelt coördinator Hans *an Rooij van Maaltijdenexpres Brabant. “Door de verhuizing naar de Boomstraat begin dit jaar hebben we nu een eigen, grote koelruimte en verzamelen we de bestellingen nu zelf. Het ■bereiden en verpakken van de gerechten doen onze leveran ciers. We hebben de klant ook meer te bieden doordat we ge makkelijker nieuwe producten ton het assortiment kunnen toevoegen, zoals streekproduc- Ook als je een dieet volgt, kun je bij de Maaltijdenexpres terecht. De gerechtenkeuze is iets kleiner, afhankelijk van het dieet. Co ordinator Hans van Rooij: “Ongeveer 7 procent van de klanten volgt een dieet. Vegetarisch, halal, gemalen vlees, gepureerde maaltijden, cholesterolbeperkt: het is allemaal mogelijk.” “Populair zijn de natriumarme gerechten. Overigens zit bij de be- stellijst een voedingswijzer; daarop staat onder meer hoeveel zout elk gerecht bevat. Gemiddeld is dat bij ons 0,3 gram per 100 gram. De norm is maximaal 6 gram per dag. We houden dit goed in de gaten. Daardoor krijgen we wel soms opmerkingen van klanten als: ‘Het mag wel iets zouter’.” e stichting die volgend jaar 40 jaar bestaat, bezorgt per jaar zo’n 250.000 tot 300.000 maaltijden bij Midden-Braban- ders thuis, vooral bij senioren. Op een bestellijst maak je per week kenbaar welke gerechten je wilt bestellen. Bij de koelverse maaltijden, die in de magnetron opgewarmd -moeten worden, heb je keuze uit ongeveer 50 hoofdgerechten, 1.0 soepen en 20 nagerechten. Doordat er ge werkt wordt met twee lijsten, die elkaar elke twee weken afwisse len, heb je tijdens de herfst/win- terperiode in totaal een keuze uit 100 hoofdgerechten. Het zelfde geldt voor lente en zo mer. Rond de feestdagen staat een aantal extra gerechten op of half uurtje schelen, maar we werken elke dag met vaste rou tes. De klant ziet een vertrouwd gezicht, wat ook weer een ge voel van veiligheid geeft. En er is zeker tijd voor een praatje.” “Vaak zit er een vraag achter de vraag. Zo klaagde onlangs een vrouw dat ze de verpakking van de maaltijd niet open kreeg. Op mijn vraag of ze niemand ken de die haar hierbij helpen kon, Volgend jaar ontvangt Stichting Maaltijdenexpres Brabant dank zij de gemeenteraad nog subsidie, maar in 2013 kan dat voorbij zijn. Hans van Rooij: “Natuurlijk vragen we de subsidie weer aan. Daarnaast gaan we aan de slag met het werven van fondsen en sponsors.” “We laten ons in elk geval niet zomaar in een hoek stoppen. Je moet tegenwoordig heel wat mankeren om in een verzorgings huis terecht te komen. Ouderen worden bijna gedwongen zo lang mogelijk thuis te blijven wonen. Daarvoor zijn goede voor zieningen nodig, denk aan verzorging, beveiliging, praktische zaken als stoelliften, en gezond eten. Daarop bezuinigen lijkt mij verkeerd, je moet ook naar de lange termijn kijken!”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 11