i best nog i tie. De begroting is ook fraaij teveel tekst, lekker overzichte dan voorheen. Maar het g waar het dan vooral aan or le benadering van zaken. Er zi. over betere samenwerking met allerlei partners in stad én regio, maar het ontbreekt aan uitwerking. Je leest wel iets over impulswijken en WMO in de buurt, maar een echte visie op de wi niet. Hetzelfde zie je bij onderwerpen cipatie en werkgelegenheid. Hoezo 5.C erbij als ambitie, terwijl je de 320 ID banen hebt geschrapt? Hoezo meer mensen aan het werk, terwijl we steeds meer willen overlaten aan man- telzorgers en vrijwilligers? Het is vooral een eco nomische begroting die over projecten en stenen gaat en niet over mensen. We investeren in een dure Spoorzone, terwijl we korten op zowel indi viduele als collectieve voorzieningen voor men sen die zorg nodig hebben. De kracht van de stad ontleen je aan de mensen die er wonen, studeren en werken. Dat zou centraal moeten staan. In hen moet je investeren. Dan zou ér ook meer oog zijn voor de meest kwetsbare burgers in onze stad, die nu de hoogste prijs moeten betalen. Het is gewoonweg gênant dat de OZB niet verder wordt verhoogd. Met die extra inkomsten kun je iets doen voor de onderkant van de samenleving. Dat is echt lokale politiek bedrijven, maar dat doet dit college niet. Dat zet na een meevaller weer extra miljoenen op de bank. Je kunt ook teveel willen bezuinigen. Een gemiste kans.” I DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 3. NOVEMBER 2011 9 ugd’ gemeente Tilburg Loes Dielissen (TVP): ‘Jan Modaal betaalt de rekening’ Beslist de moeite waard Joost van Puijenbroek (TROTS): ‘Rekening niet bij burger neerleggen’ Joost van Huijgevoort (DAT): ‘We stappen in een stilstaande trein’ Sandra Franken (Fractie Franken): 'Investeer liever in mensen’ Uitgave: Realisatie: Fotografie: Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg Rebecca Pol (Party voor Tilburg): ‘Bezuinigingen kunnen slimmer’ Paulus Oerlemans (GroenLinks): ‘Ook in moeilijke tijden perspectief bieden’ Nell Schoenmakers (VSP): ‘Reserves aanspreken voor ouderen’ meer dan 300 de aandelenver jkheid nemen, k beleid en de is eige voor c De THburgse Gerrieegteraad. zuinigingen g in de stad i vooral in ‘gelenpakket leren snijdt Kortom, het college 1 bezuinigingen de reker burg neer. Bezui Maar de pijn moet je de di de inwoners zoveel mog rond de alt het rijken is er i als eman- .000 banen de stadswinkels en de milieustraat in Berkel-En- schot moeten open Tilburg Magazine, nigd, moeten naar de hebben de Tilburgers e te gaan en we hebben v even volhouden dus.'f ;estalte ten niet r de reserves worden aan- en die onlangs i versterkt door rallers die dege- heeft. Dat geld geparkeerd om e nieuwe bezui- k in petto heeft deel van dat geld aar help je men en halen uit een ;ing van de OZB.’ “Met deze begroting maakt het college zich vol strekt ongeloofwaardig. Er is geen stad in Ne derland met zo’n grote financiële buffer. Tilburg heeft maar liefst 750 miljoen euro in haar reser ves. Dat is bijna 90% van de totale begroting. Van die reserves is 144.000 miljoen direct inzetbaar. En wat doet dit college? Dat gaat de OZB absurd verhogen. Dat komt met exorbitante stijgingen van tarieven en leges. Dat voert.een onzinnige st niet e stad an Modaal, aagste inko- ïlburg blijft negen maan- an 50 miljoen irf-"'t het col- 'iu net straks t. Dat zie bezuinigd <e gebouwen. Het is goed dat de eigen kosten snijdt, maar doe de sportaccommodaties. We willen er meer mensen gaan sporten. Dan laken. De sport- Over een paar jaar omdat we de fan weer moe- een kans maken. Dat zie je mensen en organisa ties doen door zelf op een vindingrijke manier in actie te komen. Het Brabants Natuurmuseum, dat ook moet bezuinigen, is daar een voorbeeld van. Dat willen we dan ook graag helpen om zelf extra inkomsten te genereren. Ook als politieke partij moet je kansen pakken. Zo komen we tijdens de begrotingsbehandeling met het voorstel om iets te doen aan de grondprijzen. Nu zie je dat grote kavels relatief veel goedkoper zijn dan de kleinere stukken grond. Daarmee help je de bovenkant van de samenleving in plaats van de onderkant en dat genlijk bizar. Ook zou wat ons betreft de OZB duurdere woningen omhoog mogen.” op orde hebben kunnen houden. Zo is er voor schuld hulpverlening nu structureel geld. We investeren ondanks alle bezui ook nog i en dan duurzaamheid. Bij het maatrege óm bestaande woningen te isolei het mes aan meer kanten tegelijk: goed voor het milieu, voor de werkgelegenheid en niet te vergeten voor de portemonnee van de be woners. Soms kun je van bezuinigingen ook le verbreding van insluiting van de maar even wach- ile investeringen^ bezuinigingen op t paard achter de egbezuinigen van e. Er zijn partijen neer eigen verani- in moet je ze wel aeslissen.” “Deze begroting is een typisch product van rekenmeesters, niet van beleidsmakers met een voldragen visie op stad. Cijfermatig ipt het allemaal. De zuinigingen worden orgevoerd, al zijn er 'g onzekerheden zoals in de grondexploita- begroting is ook fraai gepresenteerd. Niet tekst, lekker overzichtelijk. Een stuk beter gaat om de inhoud. En ontbreekt, is een integra- zijn goede aanzetten net allerlei zone heet. Met dat project .moeten we' maar eens pas op de plaats ma ken. Het wordt een blok aan ons been. Gebruik die mee vallers liever voor de inwoners. Dan hoef je niet die gigantische tariefsverhogin gen door te voeren, die nooit meer worden teruggedraaid. We hebben de afgelopen jaren “3 miljoen euro ontvangen voor ïrkoop van Essent. In 2015 krij gen we nog eens 15 miljoen. Dat zijn dan wel zogeheten incidentele meevallers, maar daar kun je wel structureel geld van maken. De TVP zal volgende week voorstellen om een aantal tariefsverhogingen ongedaan te maken. Ook zuinigingen zijn ch en iedereen er door getrof- gemeente heeft ken met forse jen van het rijk jgt van de re- nieuwe taken eeld zonder dat telijk huishoud- ir bezuinigen wil Integendeel, we investeren, klaar ngen bieden ook er aanpakken en [en dubbel doen, t D66 belangrijk. :en. Zoals met de Dat is goed voor t de laagste inko- verduurzaming wil investeren in udentenvoorzie- ik aandacht voor oor wie meedoen minder vanzelf- t beleid voor de :scherpt. We heb- willen bereiken, uilen we goed in ijk kinderen, die ik kunnen maken choolse educatie n tot ontplooiing ird nodig bij een Onlangs is een sloten. Die gaan isen met minder Ve blijven scherp ingen. Dat de re de reserves gaat, e nodig voor het [gingen en om in n.” “Het gezegde is ‘instappen in een rijdende trein’. Maar voor mijn nieuwe fractie Democratisch Actief Tilburg geldt dat we aan de vooravond van de begrotingsbehandeling in een stilstaan de trein stappen._Erger nog, de trein rijdt achter uit. Dat komt doordat we in Tilburg alle bezuini gingen, die het rijk ons oplegt, één op één door vertalen naar de stad. Omdat de gemeente in het recente verleden teveel heeft uitgegeven, staan we nu met de rug tegen de muur. Ook de raad. We kunnen slechts in de marge zaken in de be groting veranderen, en dat is best frustrerend. Daar komt nog bij dat we, nationaal en inter nationaal, economisch in een diep dal zitten. Dat los je in de raadzaal niet op. De vergelijking met de 30’er jaren crisis dringt zich op. Dat moeten we ons goed realiseren. Nu niet aankomen met “Dat in deze tijd van bezuinigingen ieder een moet inleveren, is helaas niet anders.. Maar het kan niet zo zijn dat ouderen, die moeten rondkomen van alleen AOW en een klein pensioen, nu in de kou blijven staan. Zij hebben altijd keihard gewerkt voor een toekomst, waarvan wij nu kunnen profiteren. Ze verdienden wei nig en hebben dus geen kans gehad om een be hoorlijk pensioen op te bouwen. Als stank voor dank worden ze nu zowel door het rijk als de gemeente gekort. De gemeente zou nu moeten bijspringen in de. inkomenssfeer en daarvoor de reserves aanspreken. Die zijn ruim genoeg. Wanneer het college niet met een dergelijk ini tiatief over de brug komt, voel ik er weinig voor om de begroting voor volgend jaar te steunen. Ook wil ik nu eindelijk wel eens horen of het college iets gaat doen aan de onveilige situatie voor de gehandicapten die gebruik maken van de hengelsportfaciliteiten in het Quijrijnstok- park. De verbeterde verblijfsruimte, die nodig was, is er gekomen. Maar de vissers in hun rolstoelen moeten het nog altijd doen met onveilige vlonders. Dat weet het college ook, maar er gebeurt nog steeds niets. Nü hebben ze de kans om de zaak verder op te knappen, omdat in de winter het hengelsportseizoen stil ligt. Het zijn deze mensen, waarvoor in het beleid eens meer aandacht moet komen. Ook in een tijd van bezuinigingen. Het geld hoeft niet alleen naar grote projecten. De gemeente moppert wel op de bezuinigingen uit Den Haag. Maar dankzij het regeerakkoord en het gedoogakkoord met meneer Wilders krijgen de verzorgingshuizen voor hun intramurale zorg nu wel extra geld. Aan die aandacht voor ouderen kunnen de beleidsmakers in Tilburg nog een voorbeeld nemen.” ‘het valt wel mee’ of‘we hebben nog reserves’. Want dan ligt potverteren weer op de loer. Ook niet in de po pulaire val trappen van de sterkste schouders die de zwaarste lasten moeten dragen. Die kunnen inderdaad best wat hebben. Maar vergeet niet dat zij door de crisis ook worden getroffen. De allerzwaksten, die moeten steun krijgen. Anderen moet je perspectief bieden, zodat ze geloof krijgen in eigen kunnen en de daar bij behorende verantwoordelijk' Daar moet je het gemeentelijk én blijven. En de 70.000 euro voor die eigenlijk al waren wegbezui- e wijk- en buurtbladen. Daar echt iets aan. Nog 860 dagen i weer raadsverkiezingen. Nog “We realiseren ons dat aan forse bezuinigingen niet valt te ontkomen. Gelukkig wordt er niet be zuinigd op veiligheid. Öat staat bij ons op één. Als je het totaal overziet, dan kunnen de bezui nigingen een stuk slimmer. Je moet voorkomen dat je het paard achter de wagen spant. jij bijvoorbeeld bij sport. Er wordt be: op gemeentelijke gemeente in de dat niet bij immers dat moet je het wel aantrekkelijk ma tarieven gaan ook al omhoog. Ov: staan we weer voor een inhaalslag, kwaliteit van de accommodaties da ten verbeteren. Je moet ook niet teveel ballen in de lucht willen houden. Kijk naar de grote pro jecten: Spoorzone, Stappegoor, Piushaven. Maak keuzes en doe het vervolgens goed. En vooral, maak het af. Tilburg wil tot de top behoren. Dan moeten voorzieningen ook van topniveau zijn. Dat lukt niet, als je alles tegelijk wilt doen. Dan maak je fouten, zoals bij de sport hal T-Kwadraat, die tot extra kosten leiden. Met dat geld had je bezuini gingen op andere terreinen kunnen voorkomen. Slim bezuinigen is vaak ook een kwestie van goed communiceren en regisseren. Bij cul tuur wordt er met de botte bijl gehakt. Dan trékken voorzieningen de stad uit. Zoals het Scryption naar Eindhoven. Dat is niet nodig, wanneer je tijdig met mensen en organisaties om tafel gaat om te kijken hoe het anders en goedkoper kan. Dat is een kwestie van mentaliteit. Een andere manier van denken en doen. Die benadering hebben we keihard nodig bij de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat. Met alleen mensen een andere plek geven ben je er niet.” “Hoe je het wendt of keert, we moeten bezuini gen. Maar dat het rijk zoveel bezuinigingen bij de gemeenten neerlegt, wps niet het idee van GroenLinks. En ook voor al die pijnlijke maat regelen van de regering voor grote groepen in woners dragen wij geen verantwoordelijkheid. Dat doen we wel voor de manier, waarop we in Tilburg de klappen nu opvangen. Dat zit rede lijk in balans. Onder meer omdat we de meest kwetsbaren in onze samenleving, die door Den Haag vaak dubbel worden gepakt, toch nog enig perspectief kunnen bieden. Daar heb ben we bij de eerdere bezuinigingsdebatten en in het college flink op aangedrongen. Met als resultaat dat we het armoedebeleid goed “Dit college wil de stadswinkels sluiten, de milieustraat voor Udenhout en Berkel- Enschot dichtdoen, fors bezuinigingen op de openbare bibliotheek terwijl .de schouwburg niets hoeft in te leveren. legt met de begroting en de kening bij de burgers van Til- jinigingen moeten, dat weten we. i eerlijk verdelen, moet ook. En dan iienstverlening van de gemeente aan >gelijk ontzien. De kwestie sluiting van de stadswinkels speelde ook I bij het bezuinigingsdebat eerder dit jaar. Maar I et college luistert niet en blijft gewoon zijn ei gen gang gaan. Het gaat drie jaar lang 145.000 euro uitgeven aan een zogenaamd stadsbos op het dak van het tweede stadskantoor. Met het geld voor dat 'bos op hoog niveau’ kun je nota bene alle stadswinkels openhouden. Dit college blijft subsidies geven aan allerlei clubjes in de stad die 'nadenken over de samenleving’. Laat dat maar aan ons over, zou ik zeggen. Zo zijn er meer van dat soort uitgaven, die al jaren doorgaan en onder de oppervlakte blijven. Dat past niet in deze tijd, waarin je zorgvuldig met je geld moet omsprin gen. En het dus ook niet moet uitgeven aan een college dat maar liefst zeven wethouders telt. We zijn Amsterdam niet. Durf dan in eigen vlees te snijden. En betrek de stad actief bij je plannen. Je kunt als gemeentebestuur wel roepen dat je gaat zorgen voor 5.000 nieuwe banen, maar waar staat die banenmachine in het stadhuis dan? Volgens mij heb je daarvoor je ondernemers in de stad no dig. Geef hen letterlijk en figuurlijk meer ruimte. Maak het ze aantrekkelijk om hier succes te boe ken en denk pragmatisch mee’over de problemen die ze tegenkomen.” toeristenbelasting in, waarvan de opbrengst eens naar de toeristische kwaliteit van de gaat. Wie mag dat allemaal betalen? Jar De middenklasse is de klos. Niet de laag mens, daar wordt extra op ingezet. Tilb maar aan het oppotten, De eerste den van dit jaar hielden we meer dan j< over op de lopende begroting. Dat stopt lege klakkeloos in de reserves. Om het te gebruiken voor de bodemloze put die Spoor- begroting op afstemmen. En ook de gemeente lijke organisatie. Niet denken datje als gemeente alles kunt regisseren en controleren. Het roer omgooien met deze begroting lukt helaas niet meer. Voorstellen van andere partijen die passen in onze visie, zullen we ondersteunen. We stap pen nu in deze stilstaande trein en hopen ‘m in het voorjaar van 2012, bij de behandeling van de Perspectiefnota, weer in beweging te krijgen.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 9