Het College van Historisch Brandweermateriaal e gemeenschappelijke meldkamer, de GMK SINL 1911 1 I' ran der Lint e pgst bij de Ge... fote verdieping entallen scherm..., MBER2011 ALS DE RODE HAAN KRAAIT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 2911 «PAGINA 11 Het College van Historisch Brandweermateriaal Het oude College De Magerius uit 1929 )n 3347 Als de rode haan kraait BRANDWEER TILBURG Ml i actieve :itten er ters jaar wvi den. srius elangrijkste bewaard ie is de Magerius, eer voor sloop dor ;rvolgens de Br«=.i en Charles van Baast zorgen voor een hartelijke gemeenschappelijke Meldkamer (GMK). We zien g met veertien gigantische bureaus, voorzien icrmen, waarbij de brandweer, politie en de !n hun eigen gedeelte zitting nemen, een kolom J van iemand achter een telefoontoestel is voor een enorme hoeveelheid schermen, telefoons, jen is te zien en te horen bij het openen van de ig op I en op het rde stukken met emo- >en brandweerauto uit door een lokale leve- Jrandweer Tilburg bewerkers van de GMK zijn vrijwel allemaal ook in bij een van de hulpdiensten en Peter en Charles zit fe brandweer. Echter, de GMK is de regionale meldkamer en •bied betreft niet alleen Tilburg. De 112-meldingen en de «telefoontjes van burgers komen uit de regio Midden- en Brabant. Deze loopt van Bergen op Zoom tot Oisterwijk- jestel en van het land van Heusden en Altena tot de Belgi ans, verdeeld in tien clusters. Historie )D ger bestond er de zogenaamde burgerbescherming, uitge- !CVC I i riQ.I door het le9er- °P een gegeven moment is besloten dat taken bij de brandweer kwamen. Daardoor was er ook een I «m nodig om alarmeringen door te geven en daaruit is de ontstaan, als eerste meldingsmogelijkheid voor de burger. 1 pncedienst in hun eige amd. Het beeld van iem Üg uitgevaagd; £nen meldinge Daarbij wordt gebruikgemaakt van een ultramodern automatise ringssysteem genaamd P2000. Er werken inmiddels 15 zeer ervaren mensen in de brandweerko- lom, die met elkaar 24 uur per dag, 7 dagen in de week, onregelma tig werken om alle meldingen te verwerken. Werkzaamheden “en, binnen het GMK a met het zogenaamde GMS: n. Dit voorziet in classificatie i afwerking var heeft gegeven. De auto is bewaard gebleven door de inzet van het college in samenwerking met de leve rancier. De auto is bij open dagen te bezichtigen in de kazerne aan de Fabrieksstraat en er is een schaalmodel van de Magerius. Momenteel is dit in privé-bezit en als het ooit nog eens geschonken zou worden, zou de grootste wens van het College in vervulling gaan. Zoektocht Niet alleen de Magerius is een zoektocht waard. Ook is het college op zoek naar materiaal van weleer, specifiek voor Tilburg en/of grote incidenten. De brand van de V&D uit 1965, of andere grotere branden, zijn incidenten die bijgebleven zijn. Alle foto's, filmpjes of overige materialen die de burgers wellicht nog thuis hebben liggen, kunnen gemaild worden naar de heer Claassens, via het e-mailadres kodelo@kpnplanet.nl. Ook de originele vlag van het College van brandmees ters Gemeente Tilburg ooit aangeboden toen ze 50 ar bestonden, is spoorloos verdwenen. Wie helpt? Brandweerhuisjes Veel van de historie is bewaard gebleven en ook nog zichtbaar. Vroeger had iedere wijk in Tilburg een zoge naamde brandweerkring. Een groep van brandweer mensen verantwoordelijk voor die bepaalde wijk, hun materieel opge slagen in zogenaamde brandweerhuisjes. De best onderhouden exemplaren staan aan de Gasthuisrinc nummer 8 en o Hasseltplein. De hulpdiensten, binnen het GMK aangeduid met Kolon werken met het zogenaamde GMS: het Geïntegreerd Me Systeem. Dit voorziet in classificaties van de melc"-* mens en materieel en afwerking van de melding en Iedereen die 112 belt of direct naar een van de hulp< vraagt, wordt hier per telefoon beantwoord. Specil brandweer wordt er eerst een zogenaamde meldir gegeven, de vaststelling dat er brand is. De medewerker van de GMK vraagt dan vervolgens door of het een binnen- of buitenbrand is. Vervolgens wordt er een materieel- en mensinzet aan gekoppeld, volgens een vastgestelde procedure, ooit aangeleverd door gemeente. Met één druk op de knop gaat het alarm afin de kazerne. De medewerker geeft vervolgens de melding door aan de betref fende kazerne, die door middel van het GMS kan zien, wat, waar en met hoeveel mensen en materiaal uitgerukt moet of kan worden. Dit alles gebeurt in seconden. Een 112-melding voor politie en Tot de Brandweer Tilburg hoort sinds 10 jaar het Col lege van Historisch Brandweermateriaal. Het college wordt gevormd door een aantal leidinggevenden van weleer, die met hart en ziel het bewaarde historisch brandweermateriaal bewaken en verzorgen. Eén keer in de maand komt het college bij elkaar om allereerst de groet uit te brengen aan het glas-in-loodraam wat het ooit bestaande College van Brandmeesters representeert. Daarna storten de betrokkenen zich op het behoud van de stukken opgeslagen in de kazerne. Gust Claassens is aanvoerder van het secretariaat van het college en ooit vrijwillig brandmeester. Hij wordt vergezeld door Gerard van de Put, ook ooit vrijwillig brandmeester. Huub Hornman was brandmeester en is nu mediaman van het enthousiaste college. John Elissen en Jan van Wees, beiden brandmeester geweest, zijn onvervalste collegeleden met een hang naar techniek. Jan de Rooij maakt de verzamelingvan historici compleet, hij was ooit hoofd brandwacht. Het gehele college laat de centjes vervolgens bewaken doorTijn Groenland. Historie In het gemeentelijk regionaal historisch archief, vind je veel foto's en documenten terug over de Brandweer Tilburg. Er is zoveel mogelijk bewaard wat voor de Brandweer Tilburg belangrijk is. Zelfs nu is het be langrijk te beseffen, dat wat vandaag modern is, over twintig jaar historisch is en behouden dient te worden. De leiding van Brandweer Tilburg heeft veel waan ring voor het College en doet met enige regelmat een beroep op hen voor medewerking aan een open dag of de Bravadag Magerius Een van de bel? tionele waarde o 1929, ooit gekocht’ rancier, die het vervoli in eeuwige bruikleen ambulance wordt naar de volgende kolom doorverbonden. Bij het bekijken van alle telefoontjes en werkzaamheden hieraan verbonden, vielen we regelmatig om van verbazing. De hectiek op de GMK is dusdanig, datje automatisch respect krijgt voor dege nen die de meldingen accuraat en snel verzorgen en zich banen door het woud van meldingen, systemen, schermen en procedures. De burger kan zijn melding dus snel doorgeven en ook het maan delijks alarm wordt vanuit de GMK doorgegeven. Dit gebeurt via de zogenaamde WAS-palen, een waarschuwings- en alarmerings systeem, dat door het gehele land is opgezet. Opleiding Je kunt dus ook niet zomaar op de GMK werken als centralist, er is een speciale opleiding voor om de meldingen correct en met alle systemen te verwerken. De mensen worden eerst intern opgeleid op de meldkamer, door zogenaamde kerninstructeurs. De totale opleiding is op de politie academie en daar worden mensen per kolom opgeleid. Pas als deze opleidingen succesvol zijn verlopen, komt de mense lijke kant eraan te pas. Bij zowel Peter als Charles is zeer duidelijk, dat een ervaren centralist, wel of niet afkomstig uit actieve dienst, zeer stevig in zijn schoenen moet staan om de burger zo spoedig mogelijk van hulp te voorzien. Werken op de GMK is een vak apart en vereist toewijding, die beide heren absoluut bezitten. >mmen, /leldkamer Jding, inzet van g en wel als volgt: ulpdiensten :ifiek voor de ingsclassificatie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 43