Een commandant met een liefde voor water De brandweervrouw staat haar mannetje COLOFON J.NL I VJF l ALS DE RODE HAAN KRAAIT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 2011 PAGINA 3 Marcel Appeldoorn is sinds 6 jaar de bevlogen leider van het korps Brandweer Tilburg, de zogeheten Clustercommandant van het cluster Tilburg. Het cluster maakt onderdeel uit van de per 1 januari 2010 ontstane ie brar ale hen Veiligheidsregio Midden West Brabant. Appeldoorn volgde de zeevaartschool. Tijdens zijn opleiding was het aangeboden werk op de zeevaart echter beperkt en iemand tipte de huidige commandant over de brandweeracademie. De brandweer heeft niet alleen brandweermannen maar ook brandweervrouwen in haar gelederen. Voor het cluster Tilburg hadden wij het genoegen met één van de vier brandweervrou wen Natascha Brouwers te mogen praten, maar Ellie, Nicole en Annette zijn evenzo geweldige brandweervrouwen. ■WAHDwee, De Tilburgse Koerier BV Uitgever: Oplage: 113.800 ex. Redactie: Wendy Kroes Fotografie: Wendy Kroes Acquisitie: De Tilburgse Koerier Layout: Peter Ligtenberg Brandweervrouw Natascha Brouwer Als de rode haan kraait BRANDWEER TILBURG 313 www.watdoejijbijbrand.nl luur voor meer litech.com kK TER .nschap. Dit korps is een korps om n, je doet er als medewerker echt Appeldoorn. lokale gemeens trots op te zijn,, toe, zo zegt Apr i van mens Je familie vindt Marcel ie de gi- i genomen door de rmensen, veelal uit Brandweer Mid- le 26 gemeenten ■"teindelijk een .^r het afdragen js ook o.a. de brand- BE TILBURGSE KOERIER IER 2011 PAS'* Redactieadres: De Tilburgse Koerier NS Plein 14 5014 DA Tilburg Tel. 013-5368805 redactie@tilburgsekoerier.nl Bij een woningbrand heb je 3 minuten om jezelf in veiligheid te breien Natascha is vrijwillig brandweervrouw voor Berkel-Enschot en beroeps bij Post Centrum Tilburg. Ze heeft eigenlijk 3 banen: de stoerste moeder op het school plein van een 9-jarige zijn, brandweer vrouw als beroep en vrijwillig aanjaagster van de Bravadag. Een mooi initiatief dat in 2010 onder andere geresulteerd heeft in een speciale brandweerdoedag voor mensen met een beperking. Daarnaast verzorgt Natascha met haar evenzo betrokken en professionele collega’s rondleidingen op de kazerne en voorlich ting op scholen. De dagindeling In de 18 jaar dat ze werkzaam is bij de brandweer heeft Natascha vrijwel geen fysieke beperkingen ondervonden van haar werk als brandweervrouw. Haar oor spronkelijke wens was om politieagente te worden, maar haar opa en vader droegen de passie voor vuur, in positieve zin, aan haar over. Iedere 24-uursdienst die ze draait, heeft een drukbezet schema. Niet alleen voor haar, maar voor alle brandweermannen en vrouwen in een ploeg. Om 8 uur is de opkomst op de kazerne, waarna de besprekingen plaatsvinden over bijvoor beeld speciale afzettingen in de stad en overige procedures. Daarna gaat ieder een beginnen aan de taakstelling die ze die dag hebben toegewezen gekregen in de kazerne. Dat varieert van werken in de werkplaats voor het onderhoud van de auto's, tot en met de administratieve verwerking van gegevens. De middag van de 24-uursdienst bestaat uit oefenen, zodat de brandweerman nen en vrouwen in elke situatie goed getraind zijn. Om optimale conditie te behouden, gaan ze aansluitend sporten. Na de avondmaaltijd is men tot 20.00 uur bezig met werkzaamheden. Vanaf 20.00 uur tot de volgende ochtend 08.00 uur zijn de brandweerlieden nog steeds paraat voor uitruk. Passie Vuur is voor iedere brandweerman- en vrouw een passie. In de zin van effectief bestrijden en derhalve de burgers te beschermen. Verbazingwekkend is dan ook, vindt Natascha, dat er tegenwoordig veel belemmeringen zijn van publiek die de brandweer tijdens haar reddingsac ties fysiek in de weg staat. Het besef dat mens, dier of pand gered moet worden, gaat bij het publiek boven het besef van gevaar. De ploeg is volgens Natascha een hechte samensmelting van professionals die letterlijk en figuurlijk voor elkaar door het vuur gaan. Toekomst De brandweervrouw staat haar mannetje zeer zeker en als ze ooit met pensioen moet, omdat aan het wek eenvoudigweg een leeftijdsgrens aan verbonden zit, zal Natascha de verhalen naar haar kind al meerdere malen overgebracht hebben. Dan zit er wellicht een nieuwe generatie Brouwers op post Centrum. Clustercommandant Marcel Appeldoorn Dankbaar werk Marcel Appeldoorn is tevens lid van het begra fenis bijstandsteam. Als een brandweerman in Nederland tijdens de uitvoering van de taken overlijdt, wordt deze, mits de familie daar prijs op stelt, met korpseer begraven. Het begrafenis bijstandsteam is een landelijk team met een vaste kern van mensen en regelt alles voor de betreffende familie omtrent de uitvaart. Per soonlijk vindt Marcel het zeer dankbaar werk vanwege de gepaste en respectvolle manier De hoofdtaken De clustercommandant zorgt en facilteert dat de mensen binnen het korps hun werk goed kunnen doen. Hij stuurt ook de afdelingshoof den aan. De clustercommandant verzorgt de afstemming met de gemeente(raad) en burgemeester en is eindverantwoordelijk voor de brandweerzorg. De Brandweer Tilburg, vertegenwoordigd door de commandant, adviseert de gemeente over de aanleg en ontwikkeling van nieuwe wijken/bouwplannr en geeft advies bij grote evenementen. Marce Appeldoorn is tevens de vaste adviseur van en deelnemer aan het bestuur van het NVBR, de landelijke branchevereniging van de brand weer. De Brabander ging aan de slag in Amstelveen als Hoofd Preventie, en groeide uit tot plaats vervangend commandant van het korps. Daar heeft Marcel alle facetten van de brandweer leren kennen, van preventie en preparatie tot brandbestrijding en allerlei ondersteunende taken. Inhoudelijk heeft de commandant niet als brandwacht gewerkt, maar tijdens de opleiding heeft hij wel alle facetten doorlopen, versneld door de rangen heen. Rond die tijd deden zich helaas enkele grote rampen voor, zoals de explosie bij chemische fabriek Cindu in Uithoorn en de Bijlmerramp, beide in 1992. Die gebeurtenissen w aren weliswaar leerzaam om mee te maken, maar vanuit het menselijk aspect maakten zij grote indruk. Uiteindelijk kwam Marcel terecht in zijn geboorteregio Noord-Brabant. Clustercom mandant van dit korps zijn, betekent volgens Marcel onderdeel uitmaken van een mooie mix van mensen, die allen ten dienste staan van de waarop afscheid kan worden familie en collega brandweerr het hele land. Brandweermonument De Brandweer Tilburg neemt deel in de project groep, die bezig is met het oprichten van een landelijk permanent brandweermonument, ter ere van de overledenen. Zo heeft de brandweer straks in Schaarsbergen een centrale herden kingsplaats bij het NIFV. Bijdrage Primair wordt de Regionale Br den- en West Brabant door de 26 betaald. De burgers betalen uiteii bijdrage aan de gemeente, door tl van belasting. Waarmee dus weer wordt gefinancierd. Beeldvorming clustercommandant vindt het belangrijk dat beeldvorming over de brandweer breder rdt, onder andere met behulp van een special zoals deze bij de Tilburgse Koerier. De mensen weten vaak niet, wat er allemaal bij de brandweer gebeurt en wat een korps allemaal doet voor de veiligheid van haar burgers. Er is een landelijk traject geweest, bekend onder de naam Strategische Reis of de Brandweer Overmorgen. Een van de conclusies die hieruit naar voren kwam is dat de burgers de brandweer kunnen helpen door meer te gaan beseffen dat ze ook zelf verantwoordelijk zijn voor hun eigen veiligheid. Heeft iedereen een eigen rookmelder, eigen blusmiddelen? Hoe ga je naar buiten bij een rampmelding? Waar ver zamel je je? Als de sirene gaat, wat doe je dan? Nu reageren burgers veelal nog afwachtend, of ze denken dat de overheid wel in actie komt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 35