)e paden op, de lanen in TIE- H verier senioren ienda DEIEBAAN! irdienen? n augustus >e: achten E TILBURGSE KOERIER 13 ETILBURGSE KOERIER DONDERDAG 16 JUNI 2011 uurt TEKST: MARLEEN HARTOG jik van maken, maar,.. laarM/V Wandelclub 55+ Tilburg in de buurt van Hilvarenbeek. FOTO: PETER LIGTENBERG Voordelen Meer informatie rsoneelsgebk renst. 88 05 sekoerier.nl vakantiewerk jramma en routes. Na twee keer J per jaar aan contributie. O - 251 82 00 en 7 kt bestaat moment axibele instelling die, willen verrichten. (ave: Ouderenwerk de Twern pil: seniorenwijzer@twern.nl redactie: lorenwijzer K Us 3078 ®3DB Tilburg 1 (013) 5839999 Bel ons dan even. J» UL S+ loon! taande functie? ite en vul online J n eens langs Jein 14 Tilburg lijkheden om >geld te verdienen. J lemotiveerdt sPorten en bewe9en J zijn belangrijk, ook I voor ouderen. Je lijf lannen, regelen verdient het goed on thouden te worden, 'i De mogelijkheden om «in beweging te blijven Jzijn talrijk, maar wan delen kan iedereen, ongeacht de leeftijd. Enige voorwaarde is :je redelijk tot goed ter been bent. Wandelclub 55+ Tilburg Tel. (013) 4680548 voor prograi proefwandelen betaal je €17,50 Wandelvierdaagse Tilburg Van 20 tot en met 23 juni 2011Afstanden: 5 en 10 km. Startlocatie: SV Reeshof. Kosten: 3,00/€3,50 per persoon. Aanmelden: tel. (013) 4670086. Wandelen in de Wijk Informatie verkrijgbaar bij de wijkcentra. Wandelsportvereniging Hart van Brabant Diverse tochten voor gevorderden. Informatie: tel. (041) 6362246. WV Tilburg Er is een uitgebreid wandelroutenetwerk in en rond Tilburg. Ook zijn er beschrijvingen van diverse soorten wandelingen te koop. Nieuwlandstraat 34; tel. 0900-2020815; website www.vwtilburg.nl. Meer op vvw.ouderenactief.nl nioren aan,” vertelt de energieke mevrouw Kok (74), secretaresse van Wandelclub 55+ Tilburg. “Ook binnen onze groep draait het om de sociale contacten. We merken dat dit gewaardeerd wordt. Iedereen kletst met ie dereen. Voor nieuwelingen is het wellicht even wennen om een vaste club binnen te stappen, maar je zult merken dat je bij ons snel op je gemak bent. Hoe wel de groep gemengd is, doen er in verhouding meer vrouwen mee. En ja, die houden sowieso van praten!” lacht ze. Wandelclub 55+ Tilburg sinds 1995 en telt op dit r zo’n 65 leden. Om de groep bij het wandelen overzichtelijk te houden is deze in drieën opge splitst. Op de eerste, tweede of derde donderdag van de maand loop je met dezelfde club men sen steeds een nieuw uitge zette, gevarieerde route van ongeveer 10 kilometer in Tilburg of - veelal in de zomermaanden - omliggende plaatsen. “Op het startpunt is altijd een toilet aanwezig, want op onze leeftijd kan niet iedereen zomaar achter de bosjes”, zegt mevrouw Kok vrolijk. “Daarnaast is er na zo’n 5 kilometer een rustpunt voor een kopje koffie. Je loopt in je eigen tempo. Bij gevaarlijke oversteekplaatsen wachten we om samen over te steken.” “Het leuke is dat je zoveel van de omgeving ziet: bloemen, kleu ren, noem maar op. Wil je dus op een actieve, gezellige manier in beweging zijn en nieuwe plek ken ontdekken, schroom dan niet en meld je aan voor een proefwandeling.” Tochten Heb je echt de smaak te pak ken, dan kun je deelnemen aan lange, georganiseerde tochten. Tilburger Ad Mensen (64) weet hier alles van. Als vrijwilliger van Wandelsportverenging Hart van Brabant is hij betrokken bij diverse wandelevenementen, waaronder de winterserie wan deltochten in Tilburg en de tocht Amsterdam-Tilburg. “Het mooie van wandelen is dat je buiten bent en in beweging blijft,” vertelt hij. “Ik ben spor tief aangelegd en heb heel veel gewandeld. Het begon met de Vierdaagse van Apeldoorn. Sa men met een kameraard deed ik mee en ik was direct ver kocht. Vanaf toen zat het in m’n benen.” Trots bladert hij een fotoboek door; vele foto’s van wandel evenementen en tientallen stempelkaarten komen voorbij. “Helaas wandel ik tegenwoor dig niet meer, ik heb last van mijn voeten. Erg jammer, want ik had graag nog genoten van deze mooie sport. Gelukkig heb ik mijn vrijwilligerswerk en ben ik nog steeds actief betrokken bij deze sport. Ook dit jaar sta ik weer langs de route bij de vierdaagsen in Apeldoorn en Nijmegen. Daarnaast bezorg ik De Tilburgse Koerier en haal ik oud papier op. Ik zorg dat ik in beweging blijf!” F oor wandelen heb B je weinig ‘techniek’ I nodig, en deze laag- 1/ drempelige sport verbetert je bewe- igsmotoriek aanzienlijk. Niet een wordt je lichaam sterker, aar lekker lopen werkt ook po- lief op je gemoedstoestand: je beter in je vel. n ander voordeel is dat je de andelsport altijd en overal kunt aefenen: van rustig aan tot jur en vraag naar er actief. Je kiest een locatie, Jtiveert jezelf, trekt je schoe- aiaan en stapt de deur uit. roners van Tilburg en omge- ig kunnen hun hart ophalen, int stad en omgeving vormen ii uitstekend decor voor de indelliefhebber. S mdelen in de Wijk «I senioren vinden het prettig de eigen woonomgeving te en. Het project Wandelen in Wijk sluit hier prima op aan. »r heel Tilburg zijn wandel- tes van ongeveer 4,5 kilome- 'uitgezet. De routes beginnen 'eindigen bij een wijk- of zorg- ntrum. Daar kunnen wande rs tijdens de openingstijden i gratis routekaart ophalen, kiest zelf wanneer je de route pt. Het is gratis en je ont- 'd op een sportieve manier bijzondere plekjes van Til- V KJ. Zo’n wijkwandeling duurt I geveer een uur. Daarnaast laniseren wijkcentra geregeld ^^dfcmenlijke wandelingen. |Mciale contacten •W^Hhet wandelen doe je gemak- ^^^"i|k sociale contacten op. In lenstelling tot veel andere often heb je tijdens het lopen doende energie over om te üen. Wandelen is dan ook Iactiviteit waarbij je makke- in gesprek raakt met men- rJuist dat spreekt veel se- aflevering is te zien dag 27 juni om 1 (daarna iedf tot 17.10 uur de vok dag). Aflevering gemis, www.omroepbral eeuwigeweekend Grenzen stellen bij zorg Familiecafé Reeshof is een maandelijkse informele avond voor mantelzorgers én men sen die onbetaalde zorg van een naaste krijgen. Het thema op maandag 27 juni is Hulp vragen en grenzen stellen. Bij goed weer wordt daarover al wandelend gesproken, naar en in het Reeshofpark. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Toegang gratis. Plaats: ontmoetingsruimte De Driehoek, Gendringenlaan 179. Mantelzorger en huisarts Wat kun je als mantelzorger van de huisarts verwachten? En hoe help je de dokter met jouw inzet en informatie? Daarover gaat de inloopbij- eenkomst op woensdag 29 juni in wijkcentrum De Poor ten (Hasseltstraat 194). Tijd: 10 tot 12 uur. Toegang gratis. Forrest Gump Elke eerste dinsdag van de maand is er in Euroscoop (Olympiaplein 2) een filmvoor stelling voor 50-plussers. Op dinsdag 5 juli Forrest Gump te zien, met Tom Hanks. Aan vang 14 uur. Entree €6, incl. koffie/thee met wat lekkers; Gevolgen hersenbloeding Wat is een beroerte of her senbloeding? Hoe ga je als mantelzorger om met de li chamelijke en geestelijke gevolgen daarvan? Daarover gaat een bijeenkomst van de Twern en De Zonnebloem op vrijdag 17 juni in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Aansluitend is er een bingo. Tijd: 13.30 tot 17.00 uur. De Salon Gezellige, maandelijkse ont moeting van lesbische en homoseksuele 50-plussers. De ene maand op donder dag van 19 tot 22 uur in het café van zorgcentrum Padua, Paus Adriaanstraat 60 (zij straat Hoefstraat). De andere maand op zondag van 14.30 tot 17.30 uur bij een van de deelnemers thuis. Komende data: 23 juni (Padua), 17 juli (Thuissalon) en 25 augustus (Padua). Informatie: Gerrie en Cobie (tel. 013-8507930) of Jan (5350029). Dansen op Zondag 50-plussers kunnen dat (ook stijldansen) op 26 juni in wijk centrum Heyhoef, Kerken bosplaats 1. Tijd: 13.30 tot 17.00 uur. Entree €1,50, incl. kopje koffie. Het eeuwige weekend Omroep Brabant zendt een tv-serie uit over alcoholpro blemen bij 55-plussers: Het Eeuwige Weekend. De laatste a#lz»,«ring jg zjen op maan- juni om 18.10 uur ieder uur herhaald olgende list? Zie ibant.nl/ wandelen helpt je bewegingsmotoriek in stand te houden sterkere spieren bevordert aanmaak van botmassa, verkleint de kans op botontkalking steviger kraakbeen verlaagt je bloeddruk, minder kans op hart- en vaatziekten goed voor het geheugen bij stevig wandelen verbetert je conditie ontspannend goed voor je gewicht: bevordert vetverbranding je traint je evenwicht, waardoor de kans op vallen afneemt 3

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 13