ociale contacten op internet 35, Hyves senioren wijzer korting! facebook DRDEElf DE TILBURGSE 15 ETILBURGSE KOERIER WOENSDAG 1 JUNI 2011 Meer op www.ouderenactief.nl TEKST: MARLEEN HARTOG nontage*: x>k. Cursussen van Hyves en 444 63 I Steeds meer ouderen gebruiken internet: voor het zoeken van informatie, bankzaken en bestellingen. Online op internet) contact onderhouden met familie en vrienden gebeurt vooral via e-mail. Maar ook sociale netwerken als Hyves, Facebook en Twitter raken in trek bij senioren. 7 erkende stallateur om contact te onderhouden met kennissen in het buitenland. K Ouderenwerk de Twern mail: seniorenwijzer@twern.nl tes redactie: Wiorenwijzer itbus 3078 3 DB Tilburg (013) 5839999 (enden met wie je interes- deelt. con- door Ikaar te >laat- be- i van an- bepaalde fetes/ doen profielen van bekijken, en i groep die onderwerp openbaar maken, pr anderen zoeken en t lid worden van een over een bepaald discussieert. Kaatsheuvel x: 0416 - 54 01 21 interesseerde een vriend, fan ’.centralheating.nl Peter Elshout: “Door te twitteren raak je in contact met allerlei mensen.” FOTO: PETER UGTENBERG Populaire netwerken Er is een grote keus uit soci ale netwerken, maar een aantal websites springt eruit. Hyves (Engels voor bijenkorf) is het grootste netwerk in Neder land. Aanvankelijk werd deze website vooral door jongeren gebruikt, maar de trend is dat steeds meer ouderen lid wor den. Dit medium is hoofdzake lijk geschikt om Nederlandse vrienden te zoeken. Facebook gezichtenboek biedt min of meer hetzelfde als Hyves, maar is beschikbaar in meerdere talen en heeft gebrui kers over de hele wereld. Het is hierdoor een ideaal hulpmiddel ociale netwerken - in het Engels social media - zijn web sites waarmee je contact houdt met een groep mensen, laarvoor kun je jezelf aanmel- len, maar je kunt er ook ande- j en voor uitnodigen. Bij sommi- I |e websites treden ze tot jouw 1 ersoonlijke netwerk toe als je bestemming hebt gegeven. Bij ndere social media kan iedere )f volger van jou worden. Gedeelde interesses Oneen netwerk op te bouwen, met je op de website eerst aeonlijke gegevens invullen een profiel. Vervolgens kun Énifie, vrienden en (vage) be den uitnodigen voor een di- le vriendschap. Maar je kunt ook in contact komen met Communicatie via internet wordt ook voor senioren steeds belangrijken Hét kan zelfs sociaal isolement voor komen of doorbreken. De vrijwilligersorganisatie Se niorweb Tilburg en omstre ken (SSWT) maakt ouderen met cursussen wegwijs op de computer en internet. In formatie: Hans van de Snep- scheut, tel. (013) 5702611 (‘s middags op werkdagen), e-mail seniorwebtilburg@ gmail.com Some like it hot In Euroscoop draait op dins dag 6 juni, speciaal voor 50- plussers, een zwart-witversie van de komische klassieker Some like it hot, met Marilyn Monroe, Tony Curtis en Jack Lemmon. Aanvang 14 uur. Vanaf 13 uur krijgen bezoe kers een kopje koffie/thee met wat lekkers. Kaarten te koop aan de kassa of te re serveren via website www. euroscoop.nl. De komende films zijn Forrest Gump (5 juli), The Concert (2 augus tus) en La Vita e Bella (6 september). Wandeling mantelzorgers Op donderdag 9 juni is er geen inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in wijk centrum De Spijkerbeem- den, maar een wandeling in het Wandelbos. De middag begint om 13.30 uur bij de ijsverkoper op het grasveld aan het eind van de Wan delboslaan. Na de wande ling wordt bij uitspanning De Zeven Geitjes aan de Reeshofdijk een kopje koffie gedronken. Gevolgen hersenbloeding Wat is een beroerte of her senbloeding? Hoe ga je als mantelzorger om met ge volgen als spraakproblemen (afasie) of verandering van karakter? Daarover geeft Elly van Gorp van de ver eniging Samen Verder uitleg op vrijdagmiddag 17 juni in wijkcentrum De Ypelaer (Co- rellistraat 10). Aansluitend is er een bingo. Tijd: 13.30 tot 17.00 uur; de toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Opera Aida Op dinsdag 21 juni is in ont moetingsruimte De Driehoek in de Reeshof de opera Aida op groot scherm te zien. Zaal open om 19 uur; aanvang 19.30 uur. Kaarten a €2,50 (incl. kopje koffie) zijn nu te koop bij De Driehoek (Gen- dringenlaan 179, tel. (013) 5717806). Open: di. Vm vr. 9-12 en 14-17 uur. volgde ik alleen een aantal col lega’s. Ik ben op deze manier razendsnel op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in mijn vakgebied. Al gauw ontdekte ik dat het leuk is om ook zelf be richtjes te plaatsen. Je raakt zo in contact met allerlei mensen. Twitter heeft dan ook niks met je leeftijd te maken, iedereen kan het doen. Het gaat om de in formatie die je met elkaar deelt. Vaak ben ik al op de hoogte van het nieuws voordat dit in de krant verschijnt” Nut “Ik sta volop in het leven, maar merk wel dat mijn leefwereld is vergroot sinds ik twitter”, ver telt Elshout. “Je gebruikt Twitter overigens selectief: je kiest zelf wie je volgt en wat voor soort informatie je toelaat. Zo vind ik het leuk om de berichtjes van diverse politici te lezen.” Hannie van Huijkelom (63) be sloot op aanraden van haar dochter lid te worden van Hy ves. “Ik gebruik het medium om te zien wat mijn kinderen en kleinkinderen bezighoudt. Ik kijk elke dag wel even. Ook krijg ik soms berichtjes van oud-klas- genoten. Daarop zit ik niet di rect te wachten, maar ik stuur wel iets terug.” Privacy Veel mensen zijn nieuwsgierig naar wat anderen bezighoudt. Sociale netwerken worden dan ook gebruikt om profielen van anderen te bekijken. Je kunt dus ook zelf ‘begluurd’ worden. Dat hoeft niet onbeperkt te zijn: privacyinstellingen: daarmee bepaal je zelf wie al je persoon lijke gegevens mag bekijken en wie slechts een gedeelte. Peter Elshout is zich bewust van de informatie die hij deelt. “Ge zien het geringe aantal tekens dat je per tweet mag gebruiken, word je sowieso gedwongen kort en bondig te schrijven. Ik hou daarnaast ook rekening met anderen en schrijf weinig tot niks over mijn privéleven.” Veel senioren lijken waakzamer voor het behoud van privacy dan de gemiddelde jongere. Ouderen zijn dan ook terughoudender met het bekendmaken van persoon lijke informatie. Velen gebruiken de netwerken voornamelijk als toeschouwer, om zo bijvoorbeeld de (klein)kinderen te volgen. Ook Hannie van Huijkelom plaatst niet alles online: “Wan neer ik op vakantie ga, zet ik dat echt niet op Hyves. Ik denk na over de mogelijke gevolgen en hou daar rekening mee.” digitale vriendschap ge- is, kun je gemakkelijk bezigheden op de be ende site volgen. Bij deze ierne vorm van communica- ibepaal je wel zelf welke infor- atie je deelt. Wimuniceren met je ttpersonen doe je Hberichten naar elk zenden, of door te chatten !t elkaar ‘praten’ door zinnen berichtjes te typen die met- bij de ander op het beeld- verschijnen). Verder je mededelingen plaatsen posten) over wat je aan i bent, foto’s en video’s steeds meer Nederlandse senioren actief zijn op één of Klere sociale netwerksites blijkt uit een onderzoek van Mi- :oft en SeniorWeb onder zeventienhonderd deelnemers. Ie bekenden terugvinden en het delen van informatie over by’s blijken de voornaamste redenen om sociale netwerken -rn_„i. Op internet zitten, maakt )ijna vijftien procent van Twitteren Twitter is een internationaal be kend netwerk. Het verschilt in gebruik van de andere popu laire sociale media: de profielen zijn kleiner en het draait om het schrijven van korte berichtjes van maximaal honderdveertig tekens - de zogenaamde tweets (Engels uitgesproken). De be richtjes deel je met een groep volgers. Je wisselt snel en ge makkelijk informatie uit en kunt tevens op elkaar reageren. Wie zelf geen tweets wil pk sen, kan het twittergebruik perken tot het volgen deren, bijvoorbeeld t bedrijven, politici en artiesten. Enkele bekende twitteraars zijn Barack Obama, Catherine Keyl, Job Cohen en Wim de Bie. Ook kun je twitterdiscussies over een bepaald onderwerp volgen. Tilburger Peter Elshout (60) startte met Twitter om zakelijke redenen. “In eerste instantie je kunt kiezen uit verschillende Beleving Alzheimer De internetfilm Alzheimer Experience biedt een inkijk in de wereld van de Alzhei- merpatiënt. Kijkers kunnen tijdens de scènes uit het da gelijks leven van Alzheimer- patiënten de film stilzetten en kiezen door wiens .ogen ze het voorval willen zien: in de beleving van de patiënt, de partner of mantelzorger of derden. Dat kan door te klikken op ‘knoppen’ op het beeldscherm. Daarnaast kun je per scène kiezen voor des kundige uitleg over de ziekte. De film is sinds maandag op internet te zien via www.alz- heimerexperience.nl.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 15