E F! Scootmobielcursus NL: BSBSSi K senioren wijzer Agenda Aanmelden themadag 19 >E TILBURGSE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 7 APRIL 2011 Durf te vragen! Meeropwww.ouderenactief.nl TEKST: MARLEEN HARTOG dag (Has PCESSOIRES 1 Je leven in eigen hand hebben lijkt heel vanzelfspre kend. Toch zijn er omstandigheden waardoor dat dit liet altijd lukt. Je wordt een dagje ouder en sukkelt jijvoorbeeld met je gezondheid, of je bent slecht ter been, zodat zelf boodschappen doen tijdelijk of hele maal niet meer kan. De simpelste oplossing - dat aan een familielid, vriend(in) of buur vragen - ligt voor de ''"gani- april onder- Kosten: €3,- Aanmelden redactie: laeniorenwijzer Postbus 3078 F03 DB Tilburg lteL (013) 5839999 I luteuil 9773 uurzame en, verstel- voetdeel, in leder tör- I Uitgave: Ouderenwerk de Twern l’-mail: seniorenwijzer@twern.nl 0 er mensen die gewoon behoefte hebben aan meer contacten, maar niet weten hoe je dit moet aanpakken.” Op de themadag krijgen bezoe kers hiervoor allerlei tips, zegt de ouderenwerker. “Erkennen dat je iets niet alleen kunt, valt niet mee, maar het is erg belangrijk je ver legenheid te overwinnen. En dat hoefje zeker niet alleen te doen.” isen die FOTO: PETER LIGTENBERG een idiiiinciiu, viiciiu\iiij ui uuui viciyeii - nyi vuui uc hand, maar velen doen het niet. Iets voor jezelf dur ven vragen vinden veel 60-plussers te lastig. De themadag Durf te vragen! is op donderdag 28 april van 10 uur tot 16 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). per persoon, inclusief lunch. kan zowel schriftelijk als telefonisch. Blauwe formulieren met een groot vraagteken op de voorkant liggen in de Tilburgse wijkcentra. Ingevulde for mulieren inleveren bij wijkcentrum De Poorten (Hasselt straat 194) of 't Sant (Beneluxlaan 74). Wie de kosten be taalt, ontvangt een deelnamebewijs. Telefonische opgave en/of meer informatie: - Wendy Zwekars, (013) 4649210 - Twan Lakeman, (013) 4671926). kruisingen, en het op- en afrijden van trottoirs. Harting-Bank, leverancier van scootmobiels, geeft uitleg over dit hulpmiddel en over de juis te zithouding. Een opticien neemt vrijblijvend een ogentest af. Ter afsluiting reikt wethouder Roel Lauwerier certificaten uit aan de deelne mers. Locatie: TOG, Dragonstraat 13. Informatie/aanmelden (tot 5 mei): TOG, tel. (013) 4686165. Jeanne van Hest: “Niet durven vragen? Er zijn genoeg ment willen helpen! Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisa ties (TOG) organiseert donderdag 26 mei een scootmobielcursus. Tussen 9.30 en 16.00 uur krijgen de deelnemers een theorieles (verkeers regels) en een praktijkgedeelte met een behen- digheidsparcours en een rit door Tilburg-West. Onder deskundige begeleiding oefenen de deelnemers met verkeersdrukte bij een winkel centrum, obstakels op de weg, het nemen van heel €15: informatie over vervoer). Zonder extra kosten is een arrangement mogelijk met o.a. koffie/thee, hapjes en drankjes. zelf moet vragen, gaat het mis." Bij Jeanne speelt het geen rol dat ze eenzaam is of weinig mensen kent. Integendeel zelfs: “Er zijn genoeg mensen in mijn omgeving die willen helpen en die dit ook zeer geregeld aan bieden, maar voorheen sloeg ik dit altijd af. Dat was zo erg dat ik het aanbod van de buurman afsloeg om boodschappen mee te nemen van de supermarkt. Hij wist dat ik ziek was. Ik had een aantal dingen nodig, maar zei toch: 'Nee bedankt, ik red me wel'. Meteen daarna besefte ik dat dit ontzettend stom was.” Waaraan het precies ligt, weet Jeanne niet, maar ze realiseert zich dat ze gedachten voor mensen invult. “Daardoor maak ik het voor mezelf zo moeilijk! En waarom? Voor de eerste keer dat ik een huishoudelijke hulp zou krijgen, heb ik een paar nachten wakker gelegen. Ik piekerde dat ze mijn huis misschien vies zou vinden, of dat ze hier helemaal niet wil zijn. Achteraf begrijp ik dan niet waarover ik me zo druk heb gemaakt.” Herkenbaar Door te praten over haar vraag- verlegenheid merkte Jeanne dat ze niet de enige is die last heeft van dit probleem. “Ik zie het dagelijks om mij heen. Neem bijvoorbeeld ouderen die in de supermarkt geen zware fles sen kopen, omdat ze niemand durven vragen de flessen voor hen te dragen. Ik ben mij nu heel bewust van dit probleem en weet dat veel mensen er last van hebben; daarom vind ik het heel goed dat er een themadag komt. Er moet nodig over ge praat worden!” De themadag heeft als doel dat de bezoekers minder last hebben van vraagverlegenheid, beaamt ouderenwerker Twan Lakeman: “Voorop staat dat ze dit probleem bij zichzelf erkennen, naar hun I I eze vraagverlegen- heid is een grote rem op hulp aan elkaar, Blijkt uit onderzoek. Meer dan Bdat de omgeving bereid is die Hulp te geven. Naar aanleiding ■hiervan vroegen ouderenwerkers ■wan Lakeman en Wendy Zwe- I rars aan Tilburgse senioren of zij dit ook kenden. ‘Het blijkt inderdaad een ontzet tend herkenbaar thema te zijn; deze ouderen wilden ook dat het bespreekbaar moet worden,” vertelt Twan Lakeman. “Veel mensen weten niet hoe ze over de drempel kunnen om iets te durven vragen. Daarom org< seren wij op donderdag 28 a een themadag met als werp Durf te vragen! \Ne willen de deelnemers meer inzicht ge ven in het onderwerp vraagver legenheid. Er zijn diverse work shops, je krijgt handige tips, er is een infomarkt en je kunt erva ringen uitwisselen met anderen. Ook worden in diverse sketches situaties nagebootst waarin je vraagverlegenheid herkent. En humorist Gees Mallens zorgt vooreen komische noot.” Redenen Vraagverlegenheid kan diverse redenen hebben, legt Lakeman uit. "Mensen gaan er soms vanuit dat ze alles zelf moeten kunnen en willen niet afhankelijk zijn. Of ze denken dat het ongebruike lijk is om iets te vragen: ‘Zo ben ik niet opgevoed’. Bij anderen gaat vraagverlegenheid pas een rol spelen wanneer je leefsitu atie wijzigt, bijvoorbeeld na het wegvallen van je partner. Als je voorheen alles samen deed en "u op jezelf aangewezen bent, kan dat ervoor zorgen dat je in ren isolement raakt.” liet lopen leuren 'aak denken mensen dat ze an ken tot last te zijn. Jeanne van ^t (80) bijvoorbeeld: “Ik wil "et lastig zijn, niet lopen leuren het mijn sores. Het gekke is dat k geen enkele moeite heb om jzaken voor anderen te regelen. ^Ik ben absoluut niet verlegen, haar wanneer ik iets voor me- Zorg bij dementie Het Alzheimercafé is een trefpunt voor mensen met dementie en hun omgeving. Op dinsdag 12 april geeft dementieconsulent Marjan van Dijk uitleg over moge lijkheden van zorg. Tijd: van 19.30 tot 22.00 uur. Adres: Nelson Mandelahof, Kor- velplein 60. Meer informa tie: tel. (013) 5449466. Mantelzorger op vakantie Ook mantelzorgers kunnen op vakantie. Een aange paste vakantie biedt een toegankelijke plek met de juiste verzorging. Of de zorg voor de zieke of gehandi capte wordt tijdelijk over genomen; deze respijtzorg kan thuis of elders geboden worden. Meer informatie tij dens twee gratis toeganke lijke bijeenkomsten: donderdag 14 april van 13.30 tot 15.30 uur in wijk centrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4) maandag 18 april van 19.30 tot 21.30 uur in wijk centrum Heyhoef (Kerken bosplaats 1). Persoonlijke geheimen Sed Vitae, de vriendenver eniging van Seniorenaca demie Brabant, organiseert vrijdag 15 april een lezing door psycholoog Andreas Wismeijer over persoonlijke geheimen. Waarom hebben we die? En kun je er ziek van worden? Café-restau- rant Boerke Mutsaers (Vij- verlaan 2), 14 uur. Toegang €5, leden Sed Vitae €2,50. Dierbare herinneringen Lang voor een zieke naaste zorgen is zwaar. Mooie her inneringen aan de tijd dat alles nog goed ging samen, geven troost en kracht. Daarover gaat de bijeen komst voor mantelzorgers op woensdag 20 april in wijkcentrum Het Kruispunt (Sabelhof 12). Bezoekers wordt gevraagd foto’s mee te brengen van goede her inneringen. Tijd: 13.30 tot 15.30 uur. Toegang gratis. Niet-Meer-Zo-Piep in Midi Zondag 24 april is er in het Midi-theater een leuke mid dag voor 65-plussers. Met om 13 uur een informatie markt over hulpmiddelen, computers, telefoons, uit stapjes, verenigingen, clubs enz. En om 14.30 uur De- Niet-Meer-Zo-Piep-Show, gepresenteerd door Mouna Goeman Borgesius (Zus in de tv-serie Toen was geluk gewoon). Kaarten a tel. (013) 8200000 (ook hart luisteren en tegen zichzelf durven te zeggen: ‘Dit wil ik niet langer!’ En dat kan op verschil lende terreinen slaan. Je kunt je bijvoorbeeld kwetsbaar voelen en sterker in je schoenen willen staan. Daarnaast zijn er mensen die wel de stap namen om hulp te vragen, maar zo teleurgesteld zijn na een negatieve reactie dat ze dat niet meer doen. Ook zijn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 19