Lesgeven op een plank .9 Dubbelrol met een vlag ijsd! UIL MAART 2011 F KOERIER DE SPORTKRANT DONDERDAG 31 MAART 2011 PAGINA 17 1 net zo fanatiek die meer wil halen uit si alleen de plas over, is he analyse I. zlim.nl Coach je actief? tdoel was een vakantie, het werd een oplei- ig.Sinds afgelopen zomer is Bibi Scheepens (surfinstructrice bij Windsurfvereniging Goirle. rdeel van het team of neutraal? Jan Verhoeven (41zit als clubgrens- ?r van het Goirlese VOAB in die spagaat. 1 HP Goirle. 142 ELWaalw vreden ,eroe- voor »r bijrr Een goede clubgrensrechter pakt punten voor zijn ploeg? overgenomen v ■heb je niet zoveel rijd, vergeleken bij Grensrechter is een baan' waarin je het nooit goed doet? surfen dan rover, is het daarom interessant om lessen te volgen." meiden, die zijn als ik." in het veld. Zij kunnen de punten pakken, niet ik." „Nooit. Of de tegenpartij is ontevre of je eigen ploeg. Er wordt veel ger pen langs de lijn. Daar sluit ik me v af. Soms staan mensen tien meter bij mij vandaan en beweren dat het buitenspel is. Hoe kunnen zij dat zien, als ze niet op één lijn staan? Moet ik dat serieus nemeh? Het is me één keer overkomen dat een groep oud-eerste elftalspelers langs de lijn heftig begon te schreeuwen dat het buitenspel was. De tegenstander kreeg de bal inderdaad in buitenspel- pósitie, maar wel vanuit eeij ingooi. Dan kun je geen buitenspel staan. Als je het niet gezien hebt, zeg dan niets. Bij clubs als Reusel en Bladel gaan supporters altijd flink te keer. Moeten zij weten. Ik word daar niet warm of koud van." Maak je als clubgrensrechter onderdeel uit van de ploeg of ben je neutraal? „Alle twee. Buiten het veld ben ik bege leider, tijdens de wedstrijd neutraal. Dan ben ik ook veel te veel bezig met mijn eigen ding om me onderdeel van het team te voelen. Er zijn scheidsrechters bij die als arbitraal trio het veld op en af willen en die in de rust samen willen zijn, maar meestal zit ik in de pauze gewoon bij mijn eigen team in de kleedkamer." Magisch Vijftien jaar later surft Scheepens dus nog steeds. „Als ik op mijn plank sta, waait mijn hoofd helemaal leeg. Al zit ik tot over mijn oren in het huiswerk, op het water laat ik alles los. Daarbij heeft spelen met 'de natuur' ook iets magisch. Wind is niet te voorspellen. Je weet nooit wat voor vlagen er opeens voorbij kunnen komen. Als het kan, probeer ik tijdens mijn vakanties ook te sur fen. Ik heb al op heel veel ructeur. Het is een erkende iding en hij prijkt mooi op hét um vitae (cv) van Bibi Schee aareigenlijk had hij daar nooit Meten staan. Tot twee keer toe Jn de zomer van 2007 zou ik oon' op vakantie gaan, maar die I niet door. Van mijn vakantiegeld I iktoen maar de opleiding tot as- I nt-surfinstructeur gaan volgen. Ik I :efanatiek, gaf al les bij Windsurf- niging Goirle (WSVG) en vond het H om me iets meer in het lesgeven irdiepen. De leraren vonden dat J [blonken vroegen mij en nog een |enof we niet meteen door wilden I de opleiding tot su rfin st ructeur. „Ik probeer te coachen, maar veel j scheidsrechters letten daar tegenwoor- dig op. De linksback, die recht voor I mijn neus staat, coach ik wel. Sommige I scheidsrechters geven van tevoren aan j dat de grensrechter niet mag coachen. Een arbiter die sterk in zijn schoenen staat, laat het meestal wel toe. Ik ben 1 één keer door een scheidsrechter op coachen aangesproken. Dat was tijde- een oefenwedstrijd. Juist daar vind II normaal dat je wat tegen je verdedigers zegt. Daar is het een oefenwedstrijd voor." Dus ben ik ook die maar gaan doen." De Goirlese stond als meisje van neger al op de plank. Tijdens een opendag van de WSVG ging ze met vader Fer en broertje Ferry een kijkje nemen. „We deden een kennismakingsles en von den het surfen zo leuk, dat we metee lid werden. Drie a vier keer per week stond ik op het water. In Goirle of, tij dens wedstrijden, op andere plassen Nederland. Ik zat toen nog op de basis- Mg school, dus hoefde niet zoveel huiswerk te maken. Kon ik mooi surfen. Destijds SKI waren er nog niet zoveel meiden lid van jBH de WSVG, dus ik was 'one of the guys'. Nu hebben we een heel leuke club „Daar ben ik het niet mee eens. Ik wil een goede wedstrijd vlaggen. Dat is mijn prestatie. Vroeger kon je best je vlag eens omhoog steken, maar nu je niet mag vlaggen als een speler niet hinderlijk buitenspel staat, is dat anders. Je moet er ook altijd rekening mee houden dat een scheidsrechter één of twee keer niet fluit als jij vlagt. Hoe meer je die vlag in de lucht steekt, hoe vaker hij je laat staan. Dus het is eerder in het voordeel van je eigen team om goed te vlaggen. Dan zal op dat ene, beslissende momentje vlag- signaal wel overgenomen worden. Als grensrechter heb je niet zoveel invloed op de wedstrijd, vergeleken bij de spelers Comeback Als de trend zich doorzet, kan Schee- s het nog wel eens druk gaan .....gen bij de WSVG. Windsurfen is namelijk aan een comeback bezig. „Ik heb inderdaad het gevoel dat het weer hot en happening is. Veel meiden be ginnen ermee en veel mensen die zelf in hun jeugd gesurft hebben, komen nu met hun kinderen langs. Daarnaast is er een grote groep herintreders. Zelf ben ik een paar jaar geleden door studiedruk gestopt met wedstrijden, maar ik denk eraan om die weer op te pakken. Surfen is en blijft gewoon leuk." Hoelang vlag je al? „Dit is mijn zesde seizoen. Hiervoor was ik dubscheidsrechter en floot de lagere seniorenelftallen, onder 23 jaar en vriendschappelijke wedstrijden van het eerste en tweede. Nu fluit ik op zaterdagochtend de landelijke D-jeugd nog wel eens. De KNVB heeft me verschil lende keren benaderd om bondsarbiter te worden, maar dat aanbod heb ik aan me voorbij laten gaan. Zes jaar geleden stelde VOAB, met behulp van de KNVB, een profielschets op voor een grens rechter. De club kwam toen bij mij uit. De intensiteit van vlaggen is hoger dan die van scheidsrechteren. Ik moet overal kort bijzijn. Een scheidsrechter kan nog wel eens van afstand toekijken. Ik train maar op twee dingen: blessurepreventie en startsnelheid. De eerste dertig meter dens zijn van levensbelang. Als er een snelle ik het counter komt, wil ik met de achterste lijn ligers mee." wateren in Nederland gestaan, heb op Curasao gesurft en in Oostenrijk. Op Curasao vaarden we in de haven. Ideaal klimaat en een constante, harde wind. Dat was lekker scheuren." Op haar dertiende begon de 24-jarige pens het nog studente binnenhuisarchitectuur al krijgen bij de 1 met lesgeven. De stap naar instructeur is dus eigenlijk een logische. „Natuur lijk kan iemand een plank pakken, het water opgaan en het zelf proberen, maar er is zoveel meer: trucjes met je plank, trapeze varen enzovoort. De op leiding was heel uitgebreid: van EHBO tot het binnenvaartpolitiereglement, van het varen met verschillende boten tot het beheersen van je lichaamstaal tijdens lesgeven en van didactiek tot omgaan met groepen. Voor iemand

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 41