m senioren Ontmoeting en informatie voor 60-plussers wijder Agenda 1 ‘Je ontkent het’ Fris opstaan Dikkere portemonnee Complimenten ILBURGSE Kö I DONDERDAG 13 JANUARI 2011 DE TILBURGSE KOERIER- ook een bloedonderzoek doen.” ;n van Tilburg’, een p jlpen door hun verhali Mantelzorgers De eerste inloopbijeenkomst voor mantelzorgers van 2011 in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194) is vooral gezellig. Ook worden de the ma’s voor de eerste helft van 2011 afgesproken. Tijd: 10 tot 12 uur. Entree en koffie of thee met iets lekkers zijn gratis. alen en tici. Me beurt de| vergroten. project van alen over de van alles dat je kunt ondernemen. Zo is er onder andere een workshop stijldansen; het geheugen krijgt een opfrisser met her sengymnastiek of met een potje bridge. En je komt in beweging aan de sjoeltafel. Bezoekers kunnen ‘Het Geheugen het Stadsmuseum, een handje hel; stad en haar omgeving te delen. Tiankelijk- f medicijn lelijke of len ontsta» t met een iatste heel jan GGz Kentron. jeenkoms# oohol ofi ren. De I en bevofl zegt ps) De deelrt epsgespiï arslaving arachter. slavingsgf Spv-er Vj oep vind® Aan de groep leefstijltraining die de Seniorenwijzer bezocht, neemt I meestal een twaalftal ouderen deel, in de leeftijd van 55 tot 83 jaar. De deelnemers, ongeveer evenveel vrouwen als mannen, hebben allerlei achtergronden, van weinig opleiding tot universrteit. Hoever ze zijn? Van “vandaag honderd dagen vrij” tot al jaren geen druppel meer. Een enkeling drinkt nog wel, maar weinig en alleen in het ,.T weekend. Eén deelneemster heeft een verslaving aan slaapmiddelen overwonnen. Een aantal ouderen in de groep kampt met lichamelijke gevolgen van hun verslaving, waaronder leverproblemen en spataderen in de slokdarm. Wanneer ze verslaafd geraakt zijn, weten de meesten niet precies: “Het gebeurt gewoon.” “Je hebt het zelf niet in de gaten.” Of: “Je ontkent het, je gelooft het niet.” De namen van de deelnemers zijn om privacyredenen gefingeerd. Deelname aan de leefstijltrai ning is gratis. Meer informatie: GGz Breburg, afdeling Senioren, tel. 088-0161100 Algemene informatie over alcohol gebruik, onder meer door oude ren, bieden twee websites van het Trimbos-instituut: www.alcoholihfo.nl www.drinktest.nl. Kees: “Vroeger heb ik eerst gewoon meegedronken als er iets te doen was, een verjaardag of voetbal. Als je dan een cola dronk, was je een watje! Later ben ik veel gaan zuipen. Met veel moeite ben ik gestopt, maar later toch weer begonnen, stiekem, ook al vond ik het niet meer lekker smaken. Je hebt de gekste plaatsen om een fles te verbergen, bijvoorbeeld in een afgedankte centrifuge, in de schuur.” “Onze dochter zei me dat ik een zombie was. Zo ben ik via de huisarts hier gekomen. Ik weet nu: als ik er nu één durf te pak ken, worden het er zo twee, tien, de hele fles. Vandaag ben ik honderd dagen vrij. Ik heb me nog nooit zo lekker gevoeld. Bij het opstaan voel ik me nu fris; dat vind ik heerlijk!” Nelleke: “Het gaat nu weer goed, dankzij de sociaal-psychiatrisch verpleegkundige en deze groep. Na de dood van mijn man kreeg ik slaapmiddelen op voorschrift van de huisarts. Ik overwinterde in Spanje: daar kun je ze zonder recept krijgen. Ik nam er heel veel, maar wist niet dat ik verslaafd was. Mijn lichaam heeft er weer aan moeten wennen om het zonder pillen te doen.” De meeste deelnemers praten vrijuit. Zonder uitzondering zijn ze positief over de leefstijltraining. Marieke: “Het is lachen en huilen. Je leert luisteren en door eikaars levensverhalen begrijp je: ik ben de enige niet. Je hebt hulp nodig, die is hier altijd. Bovendien is er begeleiding door twee professionele mensen.” Rinus: “Ik zag het eerst niet zitten. Ik dacht: dat gepraat helpt niet. Maar na twee keer werd dat anders: je kunt hier je verhaal kwijt, thuis niet. Dat is in het begin natuurlijk het moeilijkste: jouw verhaal durven vertellen. Dat heeft wat tijd nodig.” “Ik ben opgevoed door mijn oma. Je mocht haar niet tegen spreken; dat was een moeilijke tijd, jarenlang. Dat is er later uitgekomen: ik dronk een liter jenever per dag, vijftien jaar lang. Nu ben ik blij dat ik er van af ben. Ik heb het nog nooit zo goed gehad! En ik heb een veel dikkere portemonnee!” Expositie Tot en met 31 januari is ook de expositie ‘Ontmoeting’ in deze bibliotheek te bezichtigen. De tentoonstelling bevat foto’s die Joop Wever maakte bij allerlei (ontmoetings)activiteiten van oude ren. Ook zijn er kunstwerken van 65-plusser Kees Koster te zien. Meer informatie: www.bibliotheekmb.nl/gezelligheid Uitgave van de Twern Redactie: Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. (013) 5839999; e-mail: seniorenwijzer@twern.nl. Activiteiten staan ook op www.ouderenactief.nl en www.twern.nl. Ine: “Ik heb veertig jaar strijd achter de rug, en heb nu elf weken niet gedronken. Toen ik afgekickt was, zei mijn dochten ‘Ik heb mijn moeder weer terug!’ Ik dacht: ‘Waarom heb ik niet eerder naar haar geluisterd? Wat heb ik haar aangedaan?’ Op het moment dat je drinkt, heb je daar geen erg in.” Corrie: “Ik drink nu sinds een paar maanden geen alcohol meer. Op een gegeven moment ga je jezelf testen door weer naar ver- jaardagfeestjes te gaan en dan fris te nemen. Kort geleden heb ik het aan familie en kennissen verteld. Daar ik wel wat tegenop gezien, maar ik kreeg complimenten!” Lege flessen Natuurlijk kun je je voor de training zelf bij de GGz aanmelden. “Maar i de meeste ouderen komen via de huisarts bij ons terecht”, aldus Van I de Ven. “De verslaving heeft vaak te maken met problemen die uit de leeftijd kunnen voortkomen: I somberheid, verminderde mobi- liteit, verlies, rouw en eenzaam heid.” Ook angsten, geheugenproble- men of een depressie zijn voor huisartsen redenen om, ouderen i voor hulp naar de GGz te verwij zen. Maar geregeld blijkt hierbij I overmatig drank- en/of medica- tiegebruik de oorzaak te zijn. Dat komt vaak aan het licht bij het huisbezoek dat potentiële deelne mers voor de cursus krijgen. Sig- I nalen zijn een verwaarloosd huis, I slechte hygiëne, een alcohollucht, veel lege drankflessen. Psychiater Willy Garenfeld: “Om de versla ving aan te tonen laten we soms Tai chi in centrum De Chinese oefenleer tai chi bestaat uit eenvoudige, rustige bewegingen. In wijk centrum Hoogvenne (Kazer nehof 76) start deze maand een cursus. Daarbij is er aandacht voor klachten van individuele deelnemers. De oefeningen kunnen ook zit tend gedaan worden. De les sen zijn elke donderdag van 10.30 tot 11.30 uur. Kosten €110,- voor 22 lessen; een proefles is gratis. Tussentijds instromen is mogelijk. Aan melden kan bij het beheer van wijkcentrum Hoogvenne, tel. (013) 5422730. deelnemers herkenning en erken ning. Bovendien ondersteunen en motiveren ze elkaar: samen stop pen is makkelijker dan alleen. Veel ouderen hebben ook buiten de training contact met medecursis ten. Natuurlijk zijn er ook individu ele gesprekken, al dan niet samen met de partner. Na de training is ongeveer 60 procent van de deelnemers erin geslaagd te stop pen of het verslavingsgedrag te verminderen.” laving >ij vrouwen' jm, maar 4 aan slaap. 3len of mei sderland Bezorgde dochters krijgen. “I denken al i hun beh| us Stan va i recepten} tsen vragei en via inil land, in Si Verkeerscursussen Het Ouderenwerk van de Twern en Veilig Verkeer Nederland (WN) organiseren begin 2011 in Tilburg-Noord, de Reeshof en Tilburg-Zuid opfriscursussen over verkeers regels. De cursus door een instructeur van WN bestaat uit drie lessen en kost €10, inclusief een informatieboekje. Vooraf is er nog een gratis, vrijblijvende informatiebijeen komst: op woensdag 26 janu ari om 10 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerken bosplaats 1). Meer informatie: tel. 06- 34866106, e-mail opfrisver- keer.tilburg@gmail.com. In de wijkcentra liggen folders met aanmeldformulier. Omgaan met verzorgde Mantelzorg kan zwaar zijn, zeker als dè relatie met dege ne die je verzorgt anders wordt, bijvoorbeeld door dementie of veel pijn. Hierover gaan drie bijeenkomsten van de Twern en GGz Breburg. De laatste gaat over hoe je omgaat met de verzorgde: wat heb je daarvoor nodig? Deze gratis middag is op vrij dag 21 januari van 13.30 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Voor Tilburgse 60-plussers is er op vrijdag 21 januari een gezel lige en informatieve middag in Bibliotheek Tilburg-Centrum op het Koningsplein. Van 13 tot 16 uur is er een activiteitenmarkt met live muziek verzorgd door het Party Combo en het Saxofoonensem- ble van het Seniorenorkest NKH. De bezoekers kunnen ook een praatje maken onder het genot van een gratis kopje koffie of thee. En Thebe Maaltijdservice deelt erwtensoep uit. Ondernemen De Twern, Thebe, Contour en Bibliotheek Midden-Brabant pre senteren deze middag op een leuke, interactieve manier hun producten en diensten. Voldoende informatie over allerlei zaken waarmee je te maken krijgt als je ouder wordt. Maar ook over “Mijn handen trilden licht, maar ik bleef het eerst nog ontkennen”, zegt Kees. “Ik ben eens door de politie thuisgebracht; toen zijn mij de ogen opengegaan.” Henk: “Ik ben in het ziekenhuis wakker geworden, en kon me niets herinneren van hoe dat gebeurd was.” Marieke: “Mijn dochters waren bezorgd; ze vonden dat ik erg vergeet achtig was. Ik ben naar de huisarts gegaan en die stelde vast dat drank de oorzaak was. Ik ben van de ene op de andere dag gestopt.” Twee deelneemsters kwamen tot het inzicht dat ze een serieus pro bleem hadden, nadat ze van de trap gevallen waren. Samenwerking Er is ook een nazorggroep. Daarin ligt de nadruk op de psychosociale problemen van de ouderen, zoals omgaan met verlies. De bege leiders bekijken ook samen met de deelnemers of hulp nodig is van andere organisaties, bijvoor beeld op het gebied van schul den, huisvesting of dagbesteding. Daarbij wordt samengewerkt met onder meer het maatschappe lijk werk, RIBW Midden-Brabant (beschermd wonen), huisartsen, Novadic-Kentron, de Wever (zorg centra) en thuiszorgorganisatie Thebe. “Verslaving is een ziekte”, stelt Stan van de Ven, “en helaas wer ken onze training en nazorg niet bij iedereen. De ouderen die we niet kunnen helpen, proberen we te plaatsen in een beschermde woonvorm. In het uiterste geval worden ze gedwongen opgeno men. Maar we laten mensen niet gauw los, hoor!”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2011 | | pagina 17