Jaar met gemengde gevoelens voor Muzima Parochie Frater Andreas w - Algemeen 123 122 VEEL STEUNBETUIGINGEN VOOR GEDUPEERDTILBURGS MUSEUM kl v 'Aanmeer- en ankerplaats' in Tilburg West erier Een plaats voor God onder ons Adje schenkt Kessels instrument aan Muzima SU, flERS8 Voor een arme en gedupeerde man toch een kerstfeest... Wl J Af DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 DECEMBER 2010 dua ’toon buurt gast, kerst i I Zalig Kerstmis Ruime keui enen om bij Het pastoresteam van de parochie Frater Andreas wenst u een fijn kerstfeest Waar God welkom is. dus geen inhuur van Parochie Frater Andreas Kerst-in - 25 december EWOON GOED! Pastor Ma rijn van de Laar elkom. MBO opleiding hte instelling; sen/opleidingen ro is aangesloten bij van rier Voor de vieringen van kerst: zie www.kerkwest.nl Arijan van Bavel, Adje, heeft onlar mu jaar oude K< Het geboorteverhaal van Jezus Lucas 2,1-7 Inlooplunch - plaats maken voor elkaar Tilburgse Muziekinstrumen tenmuseum (Muzima) naast hoogtepunten een enorme dieptepunt moeten incas seren. ct met ons op! Carl 4, c.derks@referro.nl stvrije kerst-in. Iedereen die wil is ilal) een glaasje wijn of frisdrank. Parochiebestuur secretaris: Niek van P Anke Servaeshof 33,1 Marie Grublit Kerst in de jaren dertig ZEKERINGEN CZ P I AUTOSCOUT24 Voor meer parochie-informatie: www.kerkwest.nl info@kerkwest.nl Poppel I.Tel. 013-4683052 wer praten van afspra- Conservator Eveline Pussier (foto) en haar vrijwilligers zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. FOTO: RIENVAN DER HEIJDEN ieder budget Hing prachtige s lar ze over i nakomen ■j bezoekers naar expositie van dit joed wilden be- Parochiecentrum Lage Witsiebaan 85 5042 DHTilburg. Tel. 013-4670885 Geopend op werkdagen 9.30-12.30 uur. Op zaterdag 25 december is er van 14.00 tot 17.00 een gast welkom. Er is muziek, thee, koffie, worstenbroodjes (ook hal Adres: Beneluxlaan 76, naast wijkcentrum ‘t Sant. Als u slecht ter been bent komen we u halen: tel. 468 25 25 Tot parochie Frater Andreas behoren de St Lucaskerk en de gebeds-locaties MFA het Kruispunt Goede Herderzaal, Duynsberg en Kievitshorst zoals het Kokofist in Bosvreuc tionale Taptoe in Ahoy Rotter Maasland Concours in Oss en een eve nement op 21 november in Concert zaal Tilburg. Tijdens een prachtig con cert door Koninklijk Erkende Harmonie Kaatsheuvel en Koninklijke Sophia's Vereeniging uit Loon op Zand werd een ode aan Mathieu Kessels gebracht In die tijd kondigde keizer Augustus een decreet af dat alle inwoners van het rijk zich moesten laten inschrijven. Deze eerste volkstelling vond plaats tijdens het bewind van Quiri- nius over Syrië. Iedereen ging op weg om zich te laten inschrijven, ieder naar de plaats waar hij vandaan kwam. Jozef ging van de stad Nazaret in Galilea naar Judea, naar de stad van David die Betlehem heet, aangezien hij van David afstamde, om zich te laten inschrijven samen met Maria, zijn aanstaande vrouw, die zwanger was.Terwijl ze daar waren, brak de dag van haar bevalling aan, en ze bracht een zoon ter wereld, haar eerstgeborene. Ze wikkelde hem in een doek en legde hem in een voederbak, omdat er voor hen geen plaats was in het nachtverblijf van de stad. •reen am ik stond in lich- Hijzelf stond had helemaal dij werd op- Als u het fijn vindt om met anderen te lunchen en een praatje te maken dan bent u op 23 en 30 december van 12.15 u. tot 13.30 van harte welkom op onze inlooplunch. (ook halal) De lunch is gratis, maar een vrijwillige bijdrage is welkom. De vrijwilligers staan klaar om u gastvrij te ontvangen. Adres: Schiphollaan 30 Tilburg. mij opviel was dat er geen rook uit zijn schoorsteen kwam. Door het raam kijkend zag ik dat hij op de stoel zat gewikkeld in een deken of wat daar voor door moest gaan. Een troosteloze aanblik, die mij deed huiveren. In deze maand werden we opgeschrikt door brand in onze stad. Op de rook afgaand kwar bij het huisje van de oude man. Het terlaaie, er was geen redden meer aan. f troosteloos voor zich uit de staren. Hij hac niets meer, zelfs zijn jas was verbrand. Hi jmotiecampagne "Koop een muziekr in nood". Deze jpig tot begin 2011. De een>lc tbare resultaten heeft dè vrien- ing van Muzima reeds mogen Conservator Eveline Passier is blij met de bas van Arijan'Adje'van Bavel. >n. Dit is overigens slechts één talrijke steunbetuigingen, do- >n bemoedigende wensen, die Arijan van Bavel, ook wel bekend als het museum heeft mogen ontvangen Adje, heeft onlangs een echte bijna en waarvoor het team van Muzima 100 jaar oude Kessels bas geschon- ontzettend dankbaar is. ken aan conservator Eveline Passier In het jubileumjaar 2011, als Muzima van Muzima. Muzima, het muziekin- 25 jaar bestaat, zal het museum nog strumentenmuseum in Tilburg, werd van zich laten horen. Zo is Muzima ge- precies een maand geleden getroffen start met een reizende tentoonstelling door een laffe (koper) diefstal, waarbij langs verzorging- en behandelcentra zo'n 80 tot 100 instrumenten uit het voor ouderen. In verzorgingshuis Pa- -‘• a is een deel van de collect:; t;r. 1 toongesteld en een kleiner deel vindt u in verzorgingshuis De Kievitshorst. Er zijn plannen om in De Kievitshorst van in 2011 een ruimere tentoonstelling te de K gaan opzetten. Wilt u Muzima steunen, kijk dan op de sites www.muzima.nl en www.verledentotheden.nl. Campagne Eveline Passier en haar vrijwilligers zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. Samen met de Stichting Vrienden van Muzima gingen zij voorvarend aan het werk om de collectie alsnog in veilig heid te brengen. Hetgeen werd bevor derd dankzij een sponsor, die opslag mogelijk maakte. Al snel kwamen uit heel het land so- lidariteitsreacties los en de Tilburgse stichting Verleden tot Heden startte een promotiecampagne onder het motto: "Koop een muzieknootje voor Muzima in nood". Deze actie loopt voorlopig tot begin 2011. De eerste vruchtt denkrir ervaren van de t naties er de winkel, mijn moeder nam hem even apart en nodigde hem uit Zijn droevige gezicht veranderde van een verbaasde blik naar een stralende lach. Hij stotterde nog dat hij dat niet kon, maar mijn moe der hield voet bij stuk, zo hadden wij met kerst een gast, die in onze warme huiskamer genoot van een kerstmaaltijd. Voor die man een klein lichtpuntje in deze koude decembermaand. Tijdelijk De koude en vochtige periode die ken merkend is voor najaar en winter heeft zich ook doen gelden. Het ontvangen van groepen werd een probleem, het was eenvoudig te koud in het museum Muzima om de gasten fatsoenlijk te kunnen ontvangen. Bovendien is het 1 instrumenten, sinstrumenten, suken hebben hier- r werden plannen ie collectie tijdelijk op gevangen in het St. Joseph gasthuis en kreeg van Vincentius een "nieuwe" jas. Thuis aangekomen vertelde ik mijn hele verhaal, het was twee dagen voor Kerstmis, het was druk in onze winkel. Tijdens de voorbereidingen voor het kerstmaal vroeg ik aan mijn moeder of wij die oude man zouden kunnen uitnodigen om met kerst bij ons te komen eten. Zij keek mij aan en haar ogen begonnen te stralen. "Een goed idee, we nodigen die man uit, dan is hij met kerst niet alleen", zei mijn moeder opgewekt. De volgende dag stond hij in Het Nationaal Museumweekend in april was voor museum Muzima een echt hoogtepunt. Nog nooit kwamen zoveel bezoekers (600) op één dag naar het museum. Conservator Eveline Passier had met haar team vrijwilligers gezorgd dat er extra veel te zien en vooral te horen was tijdens dit week end. Diverse bands, waaronder Sax-O- Factory, Blue Sox, de Gangmoakers, de Beneluxband en Bad Duck gaven op zondag acte de présence en op zater dag trad saxofonist Ruud van Heijster op. Het aantal aanvragen van groepen om het museum te bezoeken nam in 2010 steeds meer toe. Ook omdat Muzima bij diverse evenementen aanwezig was om het museum te promoten - jgd.deNa- erdam, het klein deel totaal vernield teruggevon den bij een schroothandelaar in de omgeving van Tilburg. De waarde van het koper bleek voor dit deel van de collectie het doel van de inbrekers. Afgelopen jaar 2010 heeft het door middel van de compositie 'Herin neringen aan de slag bij Waterloo'. Een stuk dat Kessels in 1911 schreef voor de Commissaris van de Koningin. Met soldaten en het verhaal verteld door Napoleon, werd het een ware happe ning. Door intensieve samenwerking met zowel de KNFM als de Concertse rie Verrassende Ontmoetingen werd vocht niet goed voor de ii geweldig concert gegeven, waar- Vooral de houten blaasii r Muzima vele positieve reacties de piano's en de pan' onder te lijden. Er gemaakt om de te slaan. Alvorens deze plannen tot uitvoering gebracht konden worden, was het inbrekersgilde conservator Eveline Passier en haar vrijwilligers te vlug af. Tijdens een brutale nachtelijke inbraak verdwenen de inbrekers met een fors deel van de koperen blaasinstrumen ten. Daags na de inbraak werd een van Muzima. Muzima, I strumentenmuseum in a ge- precies een maand gelee elling door een laffe (koper) die zo'n 80 tot 100 instrumenten uu museum werden ontvreemd. Jlectie ten- Arijan van Bavel hoorde van de diefstal in gesteld en een kleiner deel vindt de media en was erg geschrokken. Geïn teresseerd luisterde hij naar het verhaal “1 Eveline Passier, over de historie van _j Kesselsfabriek. "Wij werken regelma tig met musici van het conservatorium en echt iedereen kent de naam Kessels", wist hij opgetogen te vertellen. In de jaren dertig kwam dagelijks een man bij ons in de winkel, hij kocht één sigaret Hij zei weinig en verliet de winkel alsof hij een kostbaar kleinood had gekocht Het trok mijn aandacht en ik besloot de man te volgen. Hij ging naar een vervallen huisje, opende piepend de deur en hij verdween. Ik besloot een kijkje te nemen door het raam. Het huis was ingericht met een eenvoudige tafel, één stoel en een houten bak, die door moest gaan voor een bed. De rest van de bezittingen lagen op een plank. De kleding hing aan een spijker aan de een geweldig concert gege.„., over Muzima vele positieve reacties heeft ontvangen. Uit alle delen van het land leefden musici mee met het gedupeerde museum, dat eerder die week werd getroffen door een brute inbraak. De huisvesting van Muzima was welis waar niet optimaal, toch kwamen er tot 16 november nog I het museum die de ex unieke culturele erfgo wonderen. In één van de kerstliedjes, die wij als kinderen leerden, zongen wij: “Klein, klein Jezuke, hebt ge zulk een kou. Kom in m’n harteke wonen en maakt u daar een schouw.” Dat is een prachtig beeld, want de schouw is en was in veel huizen en culturen een plek, waar omheen geborgenheid en veiligheid was. Na al het werk, dat er gedaan moest worden, verzamelden mensen zich vroeger om de schouw, waar verhalen verteld werden en de rozenkrans werd gebeden. Als God onder ons komt wonen en een schouw maakt, dan biedt Hij ons die geborgenheid en die veiligheid. De laatste weken zijn we wéér eens opgeschrikt door het zoveelste geval van grootschalig misbruik, nü in een kinderdagverblijf in Amsterdam. Kinderen moeten veilig zijn en geborgen bij volwassenen, waar blijven we anders. Als wij kinderen aan anderen toevertrouwen, dan moeten we toch voor 100 het gevoel hebben, dat daar ook volledig vertrouwen aan ten grondslag ligt. Kerk of school of vereniging, ze moeten bijdragen aan geluk van mensen, Eveline bedankte Arijan voor de Kes sels bas, een instrument dat hij enige tijd geleden had gebruikt voor een project. Arijan nam contact op met Muzima en wilde door middel van dit gebaar het museum een hart onder de riem steken. Conservator Eveline Passier is zichtbaar blij met dit gebaar. "Gelukkig kunnen we de collectie langzamerhand weer aanvul len met diverse instrumenten. Ik ben erg blij dat Adje dit instrument aan ons wil schenken!" Heeft u nog Kessels instrumenten die u wilt schenken aan Muzima? Neem dan contact op met Eveline Passier, e-mail info@muziekinstrumentenmuseum.nl of tel. 06-10799009. muur. Een kleine schuin hangende petroleumlamp was de enige verlichting in die ruimte. Een kleine kachel in de hoek diende als verwarming, daarnaast lag een stapel hout. Ik sloop achterom een keek die ruimte binnen, deze als keuken moest dienen. Op een plank stond een petroleumstelletje met een pan daarop. Voor zover ik kon zien was er geen wa terkraan, boven de "geut". Die geut kwam via een uitsparing in de muur op de achterplaats uit. De bla ker gaf aan dat er naar alle waarschijnlijkheid geen ander licht was in deze ruimte. van kinderenen als dat vertrouwen geschonden wordt, dan wordt er ook veel kapot gemaakt.. Toen ik nog klein was, gingen wij ‘s zaterdags allemaal na elkaar in de teil met warm water; daarna kregen we onze pyjama aan en mochten we rond de schouw zitten. De fijnste dagen waren de dagen rond Kerstmis, want dan werd de kachel aangemaakt in de ‘goei kamer’, die dan rook naar dennengroen vanwege de kerstboom en het groen boven de schilderijen. Dat gaf een geweldig gevoel van veiligheid. Jezus was dicht bij ons in het stalletje van Bethlehem en onze ouders zorgden goed voor ons met de middelen, die er toen waren. Het één versterkte het ander. Wat zijn veel mensen - ten opzichte van die tijd toen - nü toch ontheemd.We hebben alles, zijn rijker dan ooit te voren, maar we zijn ook arm in onze liefde en verbondenheid. Ons leven vol glans en glitter is verschraald, als we elkaar niet meer kunnen vinden en voor elkaar een veilige schouw kunnen zijn. Misschien is dit ook wel het heimwee, dat ons vooral rond Kerstmis bekruipt. Samen rond de schouw, een beker chocolademelk, kerstliedjes zingen en weten dat geluk zit juist in die kleine dingen. Ik wens ons allemaal toe, dat wij voor elkaar het leven goed en geborgen mogen maken. Zalig Kerstmis! In de hof stond de toilet, via het hartje in de deur zag ik dat het een poepdoos was, met als toiletpa pier kranten en oude zakjes. De kale tuin maakte op mij een droevige indruk. Weken gingen voorbij, de dagen werden korter en vooral kouder. De sneeuwvlokjes waren voor het eerst gevallen rond 5 december en het pak sneeuw nam in de loop van de maand toe. Een scherpe noordwesten wind blies de sneeuw op een hoop tegen muren en huizen. Ik besloot nog eens een kijkje te gaan nemen bij de oude man. Het eerst wat Bijna is het zover Dan is het kerstmis. Dan vieren we de komst van het kerstkind.We vieren dat God zelf s*’.'.,-J.' onder ons komt wonen, als een klem kwetsbaar kind. In het kerstverhaal horen we duidelijk dat er geen plaats voor zijn vader en moeder is in de herberg. Jezus wordt daarom geboren in een stal, tussen de dieren. God wordt dus helemaal met zo welkom geheten, op het moment wSSK van zijn geboorte. De wereld wil hem geen plaats geven. Mensen die kerst vieren, doen dat op veel manieren. Sommigen pakken echt uit met heerlijke diners, ge- BBKSK." wenste cadeaus, gezellige samenkomsten met de familie Anderen doen het wat soberder. Een worstenbroodje, JHMI een wandeling. Het kan ook fijn zijn zo’n feest: gezellig, warm, met de goede mensen om je heen, een fijne sfeer. In de kerk, ook in de parochie Frater Andreas, vieren we Kerst uitbundig. Dat feest vieren we. omdat we plaats willen maken voor het kerstkind Dat doen we feestelijk. met verzorgde vieringen, feestelijke verlichting, mooie gebeden en oude en nieuwe kerstliederen die mensen kunnen meezingen of waarnaar ze kunnen luisteren.Welkom, kerstkind, God onder ons, kom bij ons wonen! We willen graag dat God onder ons komt wonen.We willen graag dat het heilige in de wereld een plaats vindt. We willen ook leren van het evangelieverhaal dat aan ons is verteld. Dus we proberen tegen iedereen die bij ons aanklopt te zeggen: wees welkom, kom maar hier. Je mag hier met ons vieren. Kom vieren dat het kerst is, wie je ook bent. We ontvangen mensen op eerste kerstdag, die het gezelliger vinden in de kerst-in bij elkaar te zijn, dan om alleen thuis te zitten. We proberen te laten zien dat mensen die eenzaam zijn, een plaats hebben waar ze welkom zijn met kerst, (dat doen we niet alleen met kerst, maar het hele jaar) Iemand zei laatst:“Je zou aan mensen moeten kunnen zien dat je in God gelooft. Dat zou je moe ten kunnen merken.” Met kerst laten we feestelijk zien dat we in God geloven. Dat het kind wel kom is. Je zou het ook kunnen laten merken door plaats te geven aan God, door plaats te maken in jezelf voor het heilige. Door je af te vragen: waar komt God in mijn leven wonen? Waar is plaats voor God? Is God welkom? Te^en^ rotzooi nemen U C»W«rX«»i ■obleempjes" 1 voor elk ^budget!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 23