C ~/I ff 0% i I iu Site bundelt informatie energiezuinigheid woning Energie en kosten besparen door betere beglazing en isolatie Gek op groen De wooneditie van De Tilburgse Koerier wHff I Wallflower plantaardig Verbouwing wordt goedkoper schilderij Eigen straatje schoon met sneeuwschuiver en ijsschraper Dalende vermogenspositie corporaties II Huisnummer ft In Huisnummer 1 woningaanbod, wonentrends, en interieur. DONDERDAG 16 DECEMBER 2010 H U LT E N VERSCHIJNT IN TILBURG, De Help vogels een handje met vetbolletjes en pindaslingers. •itsnummer 1 is de indelijkse wooneditie De Tilburgse Koerier nieuws, wetenswaar- lieden en achtergronden r de huizenmarkt en het meur van de woning. taat uw huis iok te koop, maar nog niet met ten advertentie in I luisnummerl? volgende Yluisnummeri verschijnt 20 januari Zonnige actie Wie in januari groen in huis haalt, geholpen. Zij kunnen een jaar langer de rente aftrekken over de hypotheek van de te koop staande woning, mits die onbewoond is. Deze maatregel loopt tot 2013. Twitter Hoewel veel vogels tijdens onze winter in het Middellandse Zee gebied bivak- deze prijs. Op tevens een over} verbouwingskosten. De BTW verlaging mag niet leiden tot hogere winstmarges voor aannemers. Bouwondernemers moeten daarom het BTW voordeel doorberekenen aan hun klanten. Jê iel 013 - 5368805 LSK' en vraag naar de hAV mogelijkheden. Woning aan de buitenzijde schil deren of het dak vernieuwen? Dat kan aanleiding zijn de energiezui nigheid van de woning door bouw kundige maatregelen te verbeteren. Voor complete en praktische infor matie is er vanaf nu de website www.eigenhuisenergiezuinig.nl. Renteaftrek Als een te koop staande woning tijde lijk wordt verhuurd vervalt de renteaf trek tijdens de verhuurperiode, maar komt weer terug als de huurder is vertrokken en de woning weer leeg te koop komt te staan. Deze maatregel wordt eveneens met een jaar verlengd, dus tot 2013. Nieuw is ook dat als een woning bin nen een jaar na aankoop weer wordt verkocht, alleen overdrachtsbelasting is verschuldigd indien de woning voor een hogere prijs wordt verkocht Er hoeft dan alleen belasting te worden betaald over de winst; het verschil tus sen de aankoop- en verkoopprijs. isolatie van de binnenzijde van de gevel, tot kierdichting, koudebruggen en ventilatie. Elke kenniskaart bevat een indicatietabel, waaruit eenvoudig is af te leiden wat de investering en de terugverdientijd zijn en welke milieubijdrage en comfortverbetering de maatregel leveren. Ook kan de doe-het-zelver bepalen of hij beter een aannemer kan inschakelen. Drie stapj Avans Hoge: en breidt uc De laatste 20 jaar is er steeds meet aandacht gekomen voor wooncom fort en het binnenklimaat van wonin gen. Zowel uit milieuoogpunt als het besparen op energiekosten. "Uit onderzoek blijkt dat de maatregelen van de overheid zoals het verlaagde btw-tarief van 6%, het vrijkomen van het spaarloon, subsidieregelingen op isolatieglas en speciale enetgiepre- mies en kortingsacties van VELUX een zolderverbouwing nu nog inte ressanter maken," aldus Kalis. Niet die een woning heeft bij hun keuze voor een nieuwe woning. "Dus door een donkere rommelzolder te ver bouwen tot lichte extra kamer wordt niet alleen een beter wooncomfort gecreëerd, maar wordt een woning ook betere verkoopbaar." bevestigen of kan, net als een foto- lijstje, worden neergezet op bijvoor- winter, beeld een dressoir. In de lijst is een slim plantengroeisysteem met Waterre servoir verwerkt. Het enige dat je hoeft te doen is regelmatig checken of het reservoir voldoende water bevat. Dat alleen het verbouwen van een woning is hierdoor aantrekkelijker, maar ook het nemen van energiebesparende maatregelen, zoals het extra isoleren van muren en daken of het vervan gen van glaselementen en ramen vallen onder de renovatiemaatregelen die huiseigenaren laten uitvoeren. op het dakraam tetplaatsen wordt een extra isolatielaag gecreëerd. Dit zorgt voor een betere warmte-isolatie tot wel 27 procent. Daarnaast worden alle dakramen nu standaard geleverd met het PEFC duurzaamheidkeurmerk wat garan deert dat het hout uit duurzaam beheerde bossen komt Ook beschik ken ze over verschillende moderne opties, zoals elektrische bediening met regensensor, meer onderhouds- gemak met een onderhoudsarm dak raam, extra veiligheidsvoorzienin gen met het Politiekeurmerk Veilig Wonen® en een esthetischere afwer king in het dak. keren, blijven veel koolmeesjes, rood borstjes en winterkoninkjes gewoon in Nederland. Ze kunnen echter wel wat hulp gebruiken, zeker als er buiten een pak sneeuw ligt Hang daarom vetbol len of pindaslingers in de tuin. Als dank twitferen ze er vrolijk op los. Waardestijging Een ongebruikte zolder wordt nor maal gesproken door makelaars bij woningtaxaties voor slechts één derde van de vierkante meterprijs meegerekend. Met een volwaardige woonruimte kan de zolder tweederde meer waard worden. Bij een gemid delde zolderoppervlakte van 31 m2 en de gemiddelde Nederlandse vier kante meterprijs van 2.104 euro is dat een waardevermeerdering van 43.000 euro. Om het creëren van een lichte zolder te vereenvoudigen heeft VELUX Nederland een digi tale zolderplanner ontwikkeld. Deze kan gratis worden gebruikt via www. velux.nl om de indeling van de zolder te visualiseren en berekent naast de geschatte kosten ook gelijk de gemid delde waardestijging van de zolder en dus van de woning. versies van de sneeuwschui ver: één met aluminiumstrip voor egale ondergronden en één met een kunststofstrip die zeer geschikt is voor oneffen ondergronden en natuurstenen paden. Hoe dan ook... de sneeuw ligt in een mum van tijd aan de kant. Aangevroren neerslag vastgelopen sneeuw is met een sneeuwschuiver lastig te verwijderen. Beter is het om dan een zogenaamde ijs schraper te gebruiken. Met de slimme combisysteem- steel van Gardena maak je van de sneeuwschuiver in een handomdraai een schraper. Het extra st blad van verenstaal z ervoor dat stoep snel weer ijsvrij is. Kijk voor meer informatie Goed nieuws voor huiseigenaren met verbouwplannen: het btw- tarief voor een verbouwing van een 2ilaag van 19 procent naar 6 procent. De overheid wil met deze en een aantal andere maatregelen de woningmarkt en de bouwsector een impuls geven. G O I R L E R I LOON OP ZAND, UDENHOUT. B E R K E L - E N S C H O TOISTERWIJK, MOERGESTEL, HILVARENBEEK EN Het lagere btw-tarief geldt voor een periode van negen maanden: van 1 oktober dit jaar tot 1 juli volgend jaar. De datum van beëindiging van de werkzaamheden is daarbij van belang, als u nu aan het verbouwen bent en de verbouwing eindigt op of na 1 oktober maar voor 1 juli 2011, profiteert u van het lage BTW tarief van 6% over het arbeidsloon. De woning die wordt verbouwd of gerenoveerd moet minimaal twee jaar oud zijn. De regeling is van toepassing op arbeidsloon, niet op bouwmateria len. Gewoonlijk maakt het arbeidsloon het grootste deel uit van de totale Kerstboom eruit In de jaren zeventig waren kamer planten niet weg te denken uit het interieur. Vaak stond de vensterbank vol met verschillende soorten planten. In 2011 zijn kamerplanten terug van nooit weggeweest. Grootbladige en exotische planten als Olifantsoor, Dra caena of palmen zijn ideale vervangers van de kerstboom die na 6 januari (Drie Koningen) toch echt de deur uit vliegt... Heb je overigens een kerst boom met een kluit? Plant de boom dan op een beschut plekje in de tuin! irisnummer 0 raai tuinieren is een van de nieuwste trends. Dat kan nu behalve nook in huis. Een noviteit voor het interieur is Wallflower: een mini- I je met echte kamerplanten aan de muur. Het schilderij met planten is huis gaat tijdelijk omla I oudig op te hangen en is een natuurlijke sfeermaker en eyecatcher in Een ideaal kerstcadeau! Als een woning niet goed geïso leerd is, gaat energie onnodig verloren. Met relatief kleine investeringen kan een woning al worden voorzien van energiebe sparende oplossingen. maakt kans op een zonrijke Middel landse Zee cruise voor twee personen. Exotische en grootbladige planten als Dracaena, Cycas, Alocasia, Ficus lyrata, Achmaea en Senetio bevatten nameEjk een unieke actiecode. Vul deze code in op www.gekopgroen.nl en je maakt automatisch kans op - deze website vindt je t zicht van deelnemende tuincentra. Creëer bijvoorbeeld een extra natuur lijke sfeer in huis met grote en exoti sche kamerplanten of help vogels een handje. Kortom, genoeg zaken voor groenliefhebbers om in het nieuwe jaar een vliegende en zonnige start te maken. In januari is het buiten vaak ijzig koud en lijkt de natuur in een diepe winterslaap. Voor iedereen die een beetje gek op groen is, is er echter in en om het huis voldoende te beleven. jpen dogeschool beheert de website it de informatie uit afhankelijk actualiteit en product- eri technische ontwikkelingen. De website is zodanig opgezet dat de bezoeker in drie stappen naar de juiste informatie wordt geleid; er wordt niet doorgelinkt, want op de site is alle informatie te vinden. Iedere doelgroep treft er zijn eigen relevante informatie aan. Eigenhuisenergiezuinig.nl is volgens de initiatiefnemers de eerste website in Nederland die alle praktische informatie bevat over bouwkundige en technische maatregelen voor energiebesparing in de bestaande woning. Glaselementen Glaselementen zijn ontworpen om zo goed mogelijk te isoleren en warmte verlies via het glas tot het minimum te beperken. Ook de technologie van VELUX dakramen heeft zich de afgelopen decennia enorm ontwik keld. De huidige VELUX dakramen waren in 2001 als eerste standaard voorzien van HR++ beglazing met betere geluidsisolerende en ener giebesparende eigenschappen. Een nieuw dakraam isoleert daarom tot bijna driemaal beter dan een raam van 20 jaar oud. Ook het toepassen van raamdecoratie en rolluiken kan een belangrijke bijdrage leveren aan de energiebesparing in huis. Zo zorgt VELUX raamdecoratie voor betere isolatie van het dakraam tot wel 34 procent. Door een VELUX rolluik Bestaande woningen "Eigenhuisenergiezuinig.nl biedt een volledig overzicht van wat je op het gebied van energiezuinigheid in je huis kunt doen", meldt Carel Geenen, projectmanager Innovatie van Avans Hogeschool "Op verschillende plaat sen waren wel delen van informatie te vinden, maar deze site biedt als eerste een compleet overzicht Dat is handig voor de consument, maar ook voor de aannemer en de makelaar. Het doel van de website is energiebesparing van de bestaande woningvoorraad in Noord-Brabant te bevorderen. Maar uiteraard kan heel Nederland er zijn voordeel mee doen." hr kerstsfeer aan de muur. ^flower is een goed alternatief 'de kerstboom en ideaal voor met een klein interieur. De 'plinten laten zich namelijk een- Ij decoreren met kerstmaterialen. «haar, kerstballen of kerstver- 8 brengen het plantenschilderij Ifeestsfeer. Na de kerst blijft er Uren een bijzondere plantendeco- tataan die gewoon doorgroeit. Wlower is verkrijgbaar in ver- ®de kleuren en maten (small, en large). Daarnaast zijn er *te plantencomposities verkrijg- Met de meegeleverde beugels De vermogenspositie van woningcorporaties zal tot 2018 in neerwaartse zin ontwikkelen: de solvabiliteit daalt van 31,6% per ultimo 2008 naar 24,9% per ultimo 2018. De achteruitgang in de vermogenspositie wordt hoofdzakelijk veroorzaakt doordat gedurende deze periode een steeds groter deel van de investeringen onrendabel wordt. NHG grens Een andere maatregel om de verkoop van woningen te stimuleren, is een verlenging van de hogere grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De maximum hypotheeksom blijft ook volgend jaar 350.000 euro. Mensen die een nieuw huis hebben gekocht maar nog geen koper hebben kunnen vinden voor de oude woning, kunnen voor beide huizen hypotheek renteaftrek krijgen. De maximumter mijn voor renteaftrek voor de leeg te koop staande woning wordt met een jaar wordt verlengd. Vooral eigenwo- ningbezitters die dit jaar tegen het einde van hun termijn van de dub bele renteaftrek aanlopen zijn hiermee Vooral op zolder liggen vaak kan sen. Zo kan met een betere isolatie van het dak en het vervangen van dakramen van twintig jaar en ouder al een hoop energie en dus ook een hoop kosten worden bespaard. Uit onderzoek van USP Marketing Con sultancy in opdracht van VELUX Nederland blijkt dat voor 13 procent van de cpnsumenten de verlaging van het btw-tarief een belangrijke reden is om juist nu te gaan verbou wen. Voor 5 procent van de respondenten maakt het vrijkomen van het spaarloon het aantrekkelijk om nu te gaan verbouwen. "Is de zolder nog een donker rommelhok, dan is nu de kans om deze met een aantal dakramen om te toveren tot een lichte extra kamer. Deze inves tering leidt door de uitbreiding van het woonoppervlak tot een beter wooncomfort, maar ook voor een waardestijging van de woning," aldus Michel Kalis", commercieel directeur van daglichtspecialist VELUX. Veel weerdeskundigen verwachten dat er ook de komende winter veel sneeuw zal vallen. Om het gevaar i van gladheid tegen te gaan, I is het raadzaam om er voor I te zorgen dat eigen stoep of I pad sneeuwvrij is. Gardena heeft diverse handige hulp middelen die haast onmis baar zijn tijdens een witte ■-±itïr. Zelfs het straatje van de buren is in een handom draai schoon. De sneeuwschuiver van Gardena vormt onder deel van het zogenaamde gaat zeer eenvoudig doordat een inge- combisysteem. Aan een .combisysteem-steel kun je eenvoudig diverse (tuingereedschappen mon teren al naar gelang de klus. De sneeuwschuiver (40 of 50 centimeter breed) is licht, stabiel en glijdt makkelijk Kenniskaarten Een eenvoudige beslisboom voor aanpassingen aan vloer, gevel en dak leidt de gebruiker naar de meest geschikte soort van isolatie. Vervolgens verwijst dat resultaat naar ruim twintig kenniskaarten met gedetailleerde praktische informatie. Van onder andere isolatie van de bodem of onderzijde vloer, naar bouwde indicator aangeeft wanneer water nodig is. Het bijvullen met een gieter is eveneens eenvoudig doordat er een vulgat aan de zijkant van de lijst is voorzien. Verkrijgbaar vanaf 49,95. Meer informatie via het tuincentrum of kijk Leefruimte Naast het één op één vervangen van een ouder dakraam of glaselement is het ook mogelijk het huidige dak raam te vervangen door een dag- lichtsysteem. Er ontstaat dan meer daglicht in huis en de uitbreiding van het woonoppervlak leidt bovendien tot een waardestijging van de woning. Uit onderzoek van Woonkennis blijkt dat acht op de tien potentiële huizen kopers let op de hoeveelheid daglicht Op de langere termijn nemen de bouw- en onderhouds- lasten sneller toe dan de huurprijzen en wordt door het Fonds rekening gehouden met een hogere kapitaalmarkt- rente dan de huidige. Hiermee bevestigt het Centraal Fonds het in 2009 gepubliceerde beeld: toen werd voor het eerst aangegeven dat de komende tien jaar dat de financiële ruimte bij woningcorporaties voor investerin gen zou afhemen. De oorzaken werden toen geschetst in de beheerlasten, bouwkosten en onderhoudslasten, die relatief sterker zullen stijgen dan de huurinkomsten. De relatief sterke kostenstijgingen doen zich al meerdere jaren voor. Door deze kostenstijgingen loopt de bedrijfs- waarde van het bestaande woningbezit terug en wordt een steeds groter deel van de investeringen in huurwoon- gelegenheden onrendabel. Corporaties teren hierdoor in op hun vermogen. Het beeld uit 2009 wordt bevestigd in het nu gepubli- De focus van de informatie ligt op duurzame energiemaatregelen. De website is bedoeld voor consumenten, woningcorporaties, aannemers, instal lateurs en makelaars en is een initiatief van de provincie Noord-Brabant en Avans Hogeschool. Door de woning te isoleren of de installaties te vernieuwen, kan flink worden bespaard op energiekosten. Meer warmte in huis, minder tocht en een frisser binnenklimaat verhogen ook het comfort Om dat te bereiken is er in bestaande woningen heel veel mogelijk. Verbeteringen die bewoners zelf kunnen doorvoeren, of samen met een aannemer of professionele klusser kunnen aanpakken. investeringen kan worden gedacht aan meet verkopen en/of een betere balans tussen de lasten en opbrengsten uit de exploitatie. Om de vermogenspositie op peil te houden, kan volstaan worden met een betrekkelijk kleine verhoging van de exploitatie opbrengsten respectievelijk bezuiniging op exploitatielasten. De corporaties (exclusief hun verbindingen) hebben in 2009 in totaal 8,3 miljard euro geïnvesteerd in vastgoed voor de eigen portefeuille Dit zijn de projectkosten van de in 2009 gerealiseerde productie. In vergelijking met de voorgaande prognoses over 2009-2013 daalt het totale investeringsvoornemen voor de prognoseperiode 2010-2014 met bijna 9% naar ongeveer 47 miljard euro. Die daling in het voorgenomen investeringsvolume wordt grotendeels veroorzaakt door de daling bij de voorgenomen nieuwbouwinvesteringen. s De corporaties hebben ongeveer 24% (circa 80.000 woongelegenheden) minder nieuwbouw van huur en koop geprognosticeerd voor de periode 2010-2014, dan dat ze twee jaar geleden over de periode 2008-2012 deden. Daarnaast zijn ook de voorgenomen aankoopinvesterin- gen en verbeterinvesteringen enigszins gedaald. Wel is sprake van duidelijke accentverschillen: corporaties gaan meer inzetten op woningverbetering en op investeren in maatschappelijk vastgoed. Overigens is 2009 in produc- tietermen voor nieuwbouw voor de corporaties opnieuw een topjaar: 31.500 nieuwe huurwoongelegenheden en LAGE 111.000

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 17