'Gehandicapten moeten zich laten zien en horen' senioren Tilburgse Taol brengt modern kerstverhaal als hoorspel op cd 25 jaar Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties Redacteur gezocht 116 117 Verkeerscursussen KBO-Brabant uit de Unie KBO het Agenda Woonsite mensen met beperking Eerste NK verstoppertje in Tilburg Korvelwandeling I E» DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 2 DECEMBER 2010 /ijkcentrum KERSTVERHAAL SPEELT IN CAMPER LANGS SNELWEG A58 *t wijkcentrum. ■linger groep KBO Ondersteun Stichting Vrienden van Muzima js, G. - mevr, rland van, R. Marijnissen, rdy, P. capten konden kennismaken met aangepaste sportmogelijkheden. Bezuinigingen Net als de meeste maatschappe lijke de I vertelt L minder subsidie. 'i, R. - mevr, lalemans, JF Berkel van, VI. - mevr. E - mevr. evr. Diallo, F. in, Y. - mevr. L - de heer Hendriks, B. Hussein, H. eer Jong de, vr. Kimman, eer Krieken in, R. - mevr. ?r Made van Mertens, L eer Musters, Ouahaby, 1, H. - mevr. F. - de heer rs, W. - mevr. I. - de heer A. - mevr. X. - de heer vol van, L. Ijes van spel-cd s in het Nieuw Vorig jaar had de Stichting Tilburgse Taol veel succes met een eerste hoor- spel-cd met het beroemde, maar Brabant. De het initiatief tot Brabants' met in I van de vergoedingen npassingen en het in kilometervergoe- :n het Stadspark Ouc Jigt omstreek tmail.com of 06-1447 06 34. op de parkeerplaats waar Maria in de kerstnacht haar Kind krijgt. Uitgave van de Twern. Redactieadres: Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg, tel. (013) 5839999. e-mail seniorenwijzer@twern.nl, Aankondigingen van activiteiten staan (ook) op www.twern.nl. Brabants dialect vertaalde liedje The Beatles. De nieuwe hoorsf 'Een kribbe aan de A58' is deels i dialect. komst van de Unie KBO. Maar deze dis cussie is nog niet uitgekristalliseerd. groepje jnst Soci- de DSW, krij- leid" I. "Ze waren lid ie organisaties Een passende woning vinden is voor men sen met een beperking niet zo vanzelf sprekend. Daarom ontwikkelde MEE een 'Funda' voor mensen met een beperking: www.meewoonwinkel.nl. Onlangs is deze website volledig vernieuwd. Met een aan- bod van ruim 1400 woningen en projecten (circa 13.000 wooneenheden) in Neder- 1 zegt Ligtenberg: "Zeker in deze tijd moeten gehandicapten voor zich zelf opkomen en hun mogelijkheden en onmogelijkheden laten zien en horen. Wij zullen hen hierin blijven ondersteunen." Meer informatie over het TOG: www.togtilburg.nl, tel. (013) 4686165. Op www.toegankelijk- tilburg.nl is informatie te vinden over de toegankelijkheid van gebouwen in Tilburg. Chantal van Dijk rswerk 2011 Gelijkheid Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) is een kleine professionele organisatie die ondersteund wordt door vrij willigers. Doel is dat mensen met een beperking en chronisch zie ken dezelfde rechten, kansen en plichten hebben als iedereen. Het TOG werkt op de terreinen toegankelijkheid, wonen, vervoer, werk en inkomen, beeldvorming en de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). De beroepskrachten en vrijwilligers nemen deel in diverse project- en stuurgroepen. Ook kaarten ze signalen en ervaringen - negatief én positief - aan bij de gemeente en andere instanties, zodat die hun beleid en uitvoering kunnen aanpassen. Op woensdag 12 januari is er om 10 uur in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) een gratis, vrijblijvende informatiebijeenkomst. De cursus in Noord is op de woensdagen 2, 9, en 16 februari, steeds van 10 tot 12 uur. Op woensdag 26 januari is er om 10 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) een informatiebijeenkomst. De cursus in de Reeshof is op de donderdagen 10, 17 en 24 maart, steeds van 10 tot 12 uur. In wijkcentrum Spijkerbeemden (Don Sarto- straat 4) is er een cursus op de donderdagen 10, 17 en 24 maart, steeds van 14 tot 16 uur. Meer informatie/aanmelden: tel. 06- 34866106, e-mail opfrisverkeer.tilburg© gmail.com. Bij de Tilburgse wijkcentra zijn folders met aanmeldformulier verkrijgbaar. leven. Voor deze dag benaderen we geregeld ook architecten. Zij houden namelijk in hun ontwerpen vaak weinig rekening met gehan dicapten, bijvoorbeeld omdat ze vinden dat aanpassingen niet in de stijl van hun gebouw passen." later kreeg het SOLGT gemeente. Het igsverband richtte 7 de toegankelijkheid ire gebouwen voor Basis versterken Op de achtergrond spelen bestaande verschillen in visie. Zo staan bij de Unie KBO relaties met commerciële partijen en mogelijkheden tot centralisering sterk in de aandacht. KBO-Brabant wil zich als ideële belangenorganisatie profileren en vooral de basis, de lokale KBO-Afdelingen, versterken. Binnen een stuurgroep van de Unie KBO loopt inmiddels een discussie over de toe ft persoon is de zoeker (die persoon wordt uitgeloot) en Smet de ogen dicht tot een dertig, terwijl de anderen zich «stoppen. Dit gebeurt buiten in het stadspark aan de Oude Dijk. Na het tellen roept de zoeker "ik kom!” en probeert ieder- land is deze website uitgegroeid tot een autoriteit op het gebied van drempelvrij wonen. In de vernieuwde MEE woonwin kel kunnen mensen met een beperking gemakkelijk zoeken naar een woning dië bij hen past. Van elke woning staat een beschrijving en een vermelding van de zorg die er wordt aangeboden. H Veel senioren kennen niet alle nieuwe verkeers- regels, -borden en wegbelijningen. Daarom H organiseren het Ouderenwerk van de Twern H en Veilig Verkeer Nederland (WN) voor oudere B weggebruikers op diverse plekken in de stad opfriscursussen over de verkeersregels. Begin jS 2011 zijn er cursussen in Tilburg-Noord, de Reeshof en Tilburg-Zuid. M De cursus bestaat uit drie lessen. Een instruc- teur van WN geeft uitleg met behulp van Rl afbeeldingen. Ook beantwoordt hij vragen van deelnemers. De cursus kost €10, inclusief een informatieboekje. TOG-directeur Jannes Ligtenberg: "Het Pieter Vreedeplein is een van de plaatsen in de stad waar slechtzienden grote problemen ondervinden door het ontbreken van gidslijnen.FOTO: PETER LIGTENBERG middeling door de heer Slangen af te breken. Dit gebeurde in een situatie, waarin steeds vaker verschil van inzicht bleek te bestaan over de koers, het beleid en de uitvoering daarvan. Een besluit van de Unie KBO tot verhoging van de contributieverplichting was in juni van dit jaar de directe aanleiding voor KBO-Brabant om het lidmaatschap van de Unie KBO met ingang van 2011 op te zeggen. Die contributieverhoging is later weer ingetrokken, maar dat was - gezien alle ontwikkelingen - voor KBO-Brabant onvoldoende grond om de opzegging in te trekken. advies over, gevraagd en onge vraagd. "Helaas is een BTB-advies nog geen standaardeis bij nieuw bouw", vertelt de TOG-direc- teur. "Maar recentelijk worden er wel iets meer BTB-adviezen gevraagd, onder meer voor de bouw van de nieuwe, grote wijk centra in Tilburg-Noord, -West en Stadsgidserij een De gidsen vertellen veel wetenswaardigheden en anek- i de oudste delen dotes. De wandeling start om 12.00 uur bij de tuin in de Zomerstraat, achter de parkeergarage Louis Bouwmees- terplein. Kosten 3 euro. Kinderen tot 12 jaar lopen gratis mee. Reserveren is niet noodzakelijk, maar de gidsen stellen het wel op prijs. Bel: 013-468 54 13 of mail naar w-franken@home.nl. Kijk ook op www.stadsgidserij.nl. De Stichting Tilburgse Taol heeft voor de tweede keer een cd uitge bracht, met daarop een zeer eigen tijds kerstverhaal. Dit speelt op een parkeerplaats langs de snelweg A58. De cd met het hoorspel is afgelopen zondag in Moergestel gepresen teerd. Oud-Noord." Om beleidsmakers en -uitvoer ders te doordringen van de nood zaak van de BTB-norm, organi seert het TOG jaarlijks een Prak tijk Doe Dag. Ligtenberg: "Dan nemen we bijvoorbeeld ambtena ren en raadsleden mee de wijk in om hen te laten voelen hoe het is met een lichamelijke beperking te Op zaterdag 18 december houdt de Dutch Hide >nd Seak Association met gepaste trots de eerste Nederlandse Kampioenschappen verstoppertje. Met het NK wil de organisatie voorkomen dat het spelletje in de vergetelheid raakt. Zoals bekend heeft het Tilburgse Muziekinstrumentenmuseum (Muzima) met veel tegenslag te kampen. Het museum beschikt niet meer over een geschikte locatie om de collectie te pre senteren en kreeg onlangs te maken met een diefstal van 80 totlOO instru menten. U kunt het museum steunen door lid te worden van de Stichting Vrienden van Muzima. U kunt vriend(in) worden voor 50,- per jaar. Ook is het mogelijk om jeugdvriend(in) voor jongeren tot 30 jaar voor 25,- per jaar. Daarnaast kunt u donateur worden voor een bedrag van 20,11 per jaar. Tenslotte kunt u Muzima steunen met een Muzieknootje voor 10,- per jaar. Maak uw bijdrage over op ING 9195821 ten name van Stichting Muzima te Tilburg o.v.v. vriend, jeugdvriend, donateur of muzieknootje. Uw bijdrage is aftrekbaar en Muzima is een ANBI-instelling. Dit betekent dat uw geld goed terecht komt. Als tegen prestatie ontvangt u de DVD Kessels Tilbourg, de nieuwsbrief Notenschrift en een uitnodiging om het museum te bezoeken voor een rondleiding. een te vinden die zich heeft verstopt. Het spel is beëindigd als iedereen gevonden is. Er is echter een extra handicap voor de teller: de tijd. De scheidsrechter houdt de zoektijd bij. De persoon die aan het einde van de middag in de snelste tijd zijn tegenstanders heeft gevonden, mag zich Nederlands kampioen verstoppertje noemen. Wie mee wil doen, kan zich op zaterdag 18 december vóór 13.00 uur melden bij de jury, duidelijk zichtbaar aanwezig in het Stadspark Oude Dijk. Het NK start om 13.30 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Inschrij ven kan via jorg_bakker@hotr traditionele kerstverhaal 'En waar de ster bleef stille staan' van de Vlaamse schrijver Felix Timmermans. Het nieuwe kerstverhaal met als titel 'Een kribbe aan de A58' is nieuw geschre ven door Jan Smeets. De muziek is van BasTummers. Op de cd is een groot aantal Brabantse amateurtoneelspelers te horen. Onder hen ook Marokkanen en Polen. Het verhaal speelt zich immers nu af op een parkeerplaats langs de A58. Daar komt bij wijze van spreken heel de wereld langs. In het verhaal doen zich allerlei hedendaagse situaties voor, zoals het beroven van een vrachtwa genchauffeur. Jozef en Maria reizen in een kampeerwagen over de wereld. Ze stranden als gevolg van autopech Architecten Belangrijk voor mensen met een handicap is dat ze geen fysieke drempels tegen komen. Bereik baar, Toegankelijk en Bruikbaar (BTB) heet de norm waaraan de openbare ruimte, gebouwen en informatievoorziening moeten vol doen. Vrijwilligers en een opbouw werker van het TOG geven er Sport Een jaar subsidie van de samenwerkinc zich vooral op fan openbare mensen met een handicap. Ook nam ze de openbare ruimte (stra len, pleinen, bushaltes en par ten) onder de loep. De vereniging bepleitte stoepverlagingen voor rolstoelgebruikers en rateltikkers bij verkeerslichten voor voetgan gers, waardoor blinden en slecht enden kunnen horen of het rood of groen is. Vanuit het SOLGT ontstond in 1985 het TOG: een vrijwilligers organisatie van en voor mensen met een handicap. De vrijwilligers werden ondersteund door enkele medewerkers van de DSW, onder re coördinator Tom Theeuwes. kast toegankelijkheid richtte het 1DG zich ook op belangenbeharti- jing op andere terreinen. Er kwam onder meer een werkgroep Sport. Die organiseerde nog hetzelfde aar een dag waarop gehandi- Samenwerking De cd is op een bijzondere manier tot stand gekomen. Het hele verhaal is opgenomen in de studio van de plaatselijke omroep MTV Moergestel. De Moergestelse amateurtechnici Eti enne Kordalski en Corné Schoenmaker slaagden er in om met minimale mid delen een prachtig hoorspel op te ne men. Net als de eerste hoorspel-cd vo rig jaar, is ook de nieuwe cd ontstaan uit een vruchtbaar samenwerkings verband tussen de Stichting Tilburgse Taol en Erfgoed Brabant. De Tilburgse Taol nam eerder het initiatief tot de cd 'Bietels op z'n Brabants' met in het De Seniorenwijzer zoekt versterking van de redactie: iemand die een of twee keer per maand het langere artikel op deze pagina voor zijn of haar rekening neemt. Je/uw pluspunten: journalistieke ervaring en/of kennis van de leefwereld van ouderen. Gewenst is deelname aan redactieverga deringen (minstens een of twee keer per maand) op donderdag van 12 tot 13 uur. Geboden wordt: een redelijke vrijwilligersvergoeding per artikel, een serieus en gezellig team, en een leerzame ervaring voor wie zich wil verdiepen in wat er bij ouderen leeft. Reacties, liefst voorzien van cv en enkele artikelen, voor 11 januari sturen naar seniorenwijzer@twern.nl of per post naar: de Twern, t.a.v. redactie Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg. Informatie: Karei Luiijf (eindredacteur), seniorenwijzer@twern.nl, tel. (013) 5839999 (ma. t/m do.). Veel werk Het bestuur van KBO-Brabant betreurt het dat een uiteengaan van KBO-Bra bant en Unie KBO onvermijdelijk is geworden. Wat de toekomst betreft vertrouwt KBO-Brabant erop, dat op enig moment de bestaande tegenstel lingen overbrugd kunnen worden. Op korte termijn is er veel werk aan de winkel voor KBO-Brabant. Er komt een volwaardig maandblad in de plaats van de Nestor, die thans door de Unie KBO wordt uitgegeven. Verder zullen de verzekeringen worden aangepast en de ledenvoordelen worden gere geld. Ook komt er -met actieve be trokkenheid van de leden- een stevige Brabantse bijdrage aan de landelijke belangenbehartiging voor senioren. KBO-Brabant telt 135.000 leden die in 313 afdelingen zijn vertegenwoordigd. De KBO werd ruim zestig jaar geleden in Brabant opgericht en is één van de grootste senioren-verenigingen in Ne derland. Zondag 12 december organiseert S*-J—!J stadswandeling door Korvel, één van de ouu^c ucicu van Tilburg. Langs de Korvelseweg zijn nog de wonin gen van de textielfabrikanten Diepen en Van Dooren Dams te zien, maar ook van andere bekende Tilburgers. Ook de monumentale Korvelse kerk en de kloosterkerk van de kapucijnen worden tijdens de wandeling bezocht. De in samenwerking met Erfgoed Bra bant gerealiseerde cd kost 7,50 euro (ex. portokosten) en is te bestellen via website www.erfgoedbrabant.nl of tel. 073-6156282. Brandveiligheid in en om huis: voorlichtingsbijeenkomst op maandag 6 december om 14 uur in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbösplaats 1) met Brand weer Midden- en West-Brabant. Toegang gratis. Filmvoorstelling voor 50-plus- sers: Haar naam was Sarah (F), dinsdag 7 december, 14 uur, in Euroscoop (Olympiaplein 2). Entree €6, incl. koffie/thee vooraf. Milieu: lezing bij Sed Vitae (vrien den Seniorenacademie) op vrijdag 10 december om 14 uur door biologiedocent Rob Veen over ecologie, biodiversiteit en duur zaamheid. Café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Toegang €5, leden Sed Vitae €2,50. Alzheimercafé: trefpunt voor mensen met dementie en hun naasten. Op dinsdag 16 decem ber geeft geriater dr. Eerenberg (Tweesteden Ziekenhuis) uitleg over de diagnose en behande lingsmogelijkheden van demen tie. Aanvang 19.30 uur in Nelson Mandelahof (Korvelplein 60). Toe gang gratis. Vooraf aanmelden niet nodig. Informatie: tel. (013) 5449466. De Salon: gezellige, maande lijkse ontmoeting van lesbische en homoseksuele 50-plussers. Donderdag 23 december, 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Informatie: Ger- rie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. (013) 5350029. Over enkele weken viert het Tilburgs Overleg Gehandicapten organisaties (TOG) zijn 25-jarig bestaan. Het TOG, een vereni ging met 21 lidorganisaties, behartigt in de gemeente Tilburg je collectieve belangen van mensen met een lichamelijke handicap of chronische ziekte. "In deze tijd van bezuinigen, waarin gekozen moet worden tussen stenen of mensen, is het belangrijk onze krachten te bundelen, dat mensen met een beperking zich laten zien en horen", vindt TOG-directeur Jan ies Ligtenberg. 'In 1983 was er een medewerkers van de Dier gle Werkvoorziening, jat wilde proberen invloed te F jen op het gemeentelijk beleid' vertelt Ligtenberg. an verschillende /oor mensen met bepaalde han dicaps, maar wilden samenwer- ten. Dat leidde tot de oprichting an het Stedelijk Overleg Licha melijk Gehandicaptenorganisaties Tilburg, het SOLGT" ftiorenorganisatie KBO-Brabant toft besloten de Unie KBO, federa- l,e van twaalf provinciale bonden, le verlaten. De verhouding tussen 180-Brabant en de landelijke Unie '80 stond al langere tijd onder spanning. •BO-Brabant liet vorig jaar al aan de Unie KBO weten de samenwerking te Pillen opzeggen als er geen verbete- "Pg zou komen in het functioneren w de Unie KBO en in de condities deelname in de federatie. een oplossing van het conflict te ”«l<en is, na een interne bemid- Wngspoging, op voorstel van KBO- wbant besloten tot externe bemid- ftng. Door de twee partijen werd «anzoor de heer drs. F. Slangen, voor- voorzitter van de KRO ingescha- ~d.Hij heeft in april van dit jaar een Knnftelijk advies uitgebracht voor de MnPak van de problemen. Alle provin ce's, ook KBO-Brabant, konden in zijn voorstellen vinden. Jammer W«g is daarna door de Unie Wig besloten, om de conflictbe- Voorlichting Ook verzorgt het TOG voorlich ting. Zo geven vrijwilligers met een beperking les aan de hoogste klassen van de basisschool. Zij vertellen uit eigen ervaring hoe het is om een handicap te hebben en hoe ze daarmee omgaan in het dagelijks leven. Doel is te laten zien dat de meeste mensen met een beperking een gewoon leven leiden. Jannes Ligtenberg: "Het is leuk om te zien dat de kinderen heel open zijn en echt van alles vragen, zoals 'Hoe kun je jezelf aankleden als je blind bent?' en 'Heb je wel een vriendje kunnen krijgen?"' Een paar keer per jaar organiseert het TOG een cursusdag voor gebruikers van scootmobielen, omdat de uitleg en het oefenen bij de aanschaf vaak te beperkt zijn, vooral voor ouderen. Daar door voelen ze zich te onzeker om dit handige vervoermiddel te gebruiken. Tijdens de training leren ze hoe ze er veilig mee aan het verkeer kunnen deelnemen. Na afloop ontvangen de cursisten een certificaat. Inclusiefbeleid De gemeente kreeg steeds meer aandacht voor gehandicapten, aldus de TOG-directeur. "In 1987 kwam er een regeling voor het toegankelijk maken van openbare gebouwen. Tilburg trok daar ruim 100.000 gulden voor uit." Tilburg was eind dat jaar ook een van de eerste Nederlandse gemeenten met een lokale Nota Gehandicaptenbeleid. Daarbij werd het begrip inclusiefbeleid geïntroduceerd. Het doel daar van is dat ook mensen met een beperking op een vanzelfspreken de en volwaardige manier kunnen deelnemen aan het maatschap pelijk leven. Ligtenberg: "Toen werd onder meer afgesproken dat bestaande openbare gebou wen goed toegankelijk moesten worden gemaakt voor mensen met een beperking. Ook nu nog bezoeken vrijwilligers van het TOG gebouwen om met hun prakti sche deskundigheid de gemeente advies te geven over aanpassin gen die nodig zijn." organisaties moet het TOG komende jaren bezuinigen, Ligtenberg. "We krijgen subsidie. Gelukkig neemt de WMO-adviesraad een deel van onze taken over. Maar we moeten ook keuzes maken: welke activiteiten willen we de komende jaren blijven uitvoeren." "Er is de afgelopen jaren wel het een en ander verbeterd voor mensen met een lichamelijke beperking", stelt de directeur. "De toegankelijkheid van open bare voorzieningen is beter, en er zijn mogelijkheden om zelfstan dig te wonen. Bovendien heeft de scootmobiel de mobiliteit van veel mensen vergroot. Maar er zijn ook gehandicapten die er de laatste jaren juist op achteruitge gaan zijn, bijvoorbeeld door het schrappen voor autoaanf afschaffen var dingen." "De WMO gaat er van uit dat gehandicapten eerst zelf moeten bekijken hoe ze hun problemen kunnen oplossen. Dat is prima, maar we moeten er ook voor zor gen dat wie voorzieningen nodig heeft, deze gemakkelijk, zonder bureaucratie, kan krijgen! Het kost mensen met een handicap namelijk sowieso extra tijd en energie om dingen te regelen en voor zichzelf te zorgen", beklem toont Ligtenberg. De tekorten bij de overheid leiden soms ook tot verkeerde keuzes, vindt de TOG-directeur. Als voor beeld noemt hij aanpassingen voor blinden en slechtzienden in de stad. "Er zou een looproute voor visueel gehandicapten in het centrum komen. Met behulp van gidslijnen - witte, gerib belde tegels - moeten blinden en slechtzienden van gebouw naar gebouw kunnen lopen. Door bezuinigingen gaat deze geplande route niet door. Terwijl iedereen volgens de WMO moet kunnen meedoen!" Dit soort zaken bewijst het bestaansrecht van het TOG,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 19