Jöê3 W', Joosen t r v ƒ- K; 7 Otje weet altijd raad Audio - Video F p] Fluks 5 F* k Stadsnatuur o Nu89.- Nu799.- 499.- Beneluxlaan 61 5042 WK Tilburg tel. (013) 467 05 37 AL RUIM 50 JAAR UW ZELFSTANDIGE AUDIO-VIDEO SPECIALIST De zoete inval Natuurmuseum Brabant opent de OO-ZONE Verrassing EEN NIEUWE TELEVISIE OF AUDIOSET KUNT U OVERAL KOPEN eschermt erstand US Maar nu is hij dus ook op het witte doek te zien. 'waterstand 4 tussenuit. N 'kool- Tf Doe in de OO-ZONE onderzoekjes als een echte detective. n 'ja' op I de kie Rob Vereijken sperwer FOTO: NATUURMUSEUM BRABANT De hoofdrolspelers van de musical 'Otje'. FOTO: LEO VAN VELZEN Beste Koop consumentengids november 201OJ ten: Rudolf pas DVD Home Entertainment Systeem van BOSE High tech kan eenvoudig zijn. Levensechte film en muziekbeleving, gewoon thuis. 56 CM 4x HDMI 2x HDMI Brabantse r van :e Breda het »n als trouw- u elkaar ifeervolle van part- »n daarvan rtaan op oktober lar. Wilt u >p Bouvigne, edelta.nl nvan hun tuur van de r de huiz lert de werk- >n groot het gebied, ie Bergsche bij extreem jit de Maas ld eens in ien. Om de den negen en gebouwd. agrarische ovatief plans komst, dat lers uit het het Oude at het rivier- le waterstand plannen :rots zijn op Zowel als Veroverlast mdgebruik. il tse Delta toe! ‘bied van t u op de lap voor u ien op deze erde vragen pskringen. :en die wij iwoner van er informatie grond beginr de ti PHILIPS BLURAY SPELER BDP2500 High Definition weergave HDMI aansluiting Op zaterdag 4 december organiseert Tiliander in Oisterwijjk samen met de Sint en zijn Pieten een 'Zoete Inval'. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn alle Oisterwijkse kinderen welkom om Sinterklaas, Roelie Boelie, Julio, Sjaak Sjoerd, Trammelanto, Carmelita, Juanita en Margarita in Tiliander te ontmoeten. Dus heb je altijd al een keertje met Roelie Boelie op de foto gewild, of zou je graag een liedje zingen met Carmelita of een kleurplaat kleuren met Trafn- melanto....het kan allemaal! Als klap op de vuurpijl is er om 14.30 uur en om 15.30 uur een speciaal liedjesprogramma, samen met het enige echte Sinterklaasorkest. Daar kun je allerlei Sinterklaas- en Tilianderliedjes mee zingen. De toegang is gratis. Tiliander vind je aan de Spoorlaan 82c in Oisterwijk. LG LCD TV HD Ready 2xScart Ideaal als 2e tv SAMSUNG LED TV UE32C4000 Laag stroom verbruik Geschikt voor Cl+Ziggo Pakje voor de Sint Op zaterdag 27, zondag 28 november en zaterdag 4 december kun je in theater La Vida in Tilburg kijken naar de musical Pakje voor de Sint. Je ziet een dag uit het leven van Sint-Nicolaas, in zijn eigen paleis. Mientje de huishoudster is de grote regelaar in het paleis, maar ze heeft het eigenlijk veel te druk. Daardoor gaat er nogal eens wat fout... en de Sint heeft het druk met Mientje om alles weer te herstellen. Diverse Pieten komen in het stuk voor, zoals de Rijmpiet, de Huispiet en de Chefpiet, het hoofd van de keuken. Zelfs het paard van Sinterklaas is te zien in de voorstelling! Wil jij ook weten of het alle maal goed komt met Sinterklaas? Bestel dan snel je kaartjes via www.pakjevoorsint.nl. Op zaterdag 27 november zijn er voorstellingen om 10.00 en 12.30 uur. Zondag kun je Pakje voor de Sint zien om 12.30 uur. Op zaterdag 4 december zijn er maar liefst drie voorstel lingen: om 10.00,12.30 en 15.00 uur. Theater La Vida vind je aan de Veldhovenring 79 in Tilburg. Heb jij meegedaan aan de kleurwed strijd of de rebus van De Tilburgse Koerier? Dan win je misschien wel kaartjes voor deze voorstelling! Kleurwedstrijd Vincents Tekenlokaal is speciaal voor Sin terklaas een kleurwedstrijd begonnen. De Tilburgse kunstenares Marthe Nagengast en maakte een vrolijke tekening om in te kleuren. Download de tekening op www.vincentste- kenlokaal.nl. Print hem vervolgens uit en kleur hem in. Je kunt de tekening inleveren bij Vincents Tekenlokaal tot en met 10 december. De winnaar ontvangt een verrassingspakket van Vincents Tekenlokaal. Je vindt Vincents Tekenlokaal aan het Stadhuisplein 128 in Tilburg. jn jas ligt de valt onder or de Rivier, tregelen die mingen >oio zullen irrijzen. burg Stadsnatuur Tilburg anier eindigt nogal i een sperwer die it gaat In het win- an er heel jDETILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 NOVEMBER 2010 82 CM Sinterklaas op bezoek Sinterklaas heeft het in deze tijd ontzettend druk. Maar toch maakt hij een gaatje vrij om .op woensdag 1 december zelf zijn gezicht te Jaten zien in de bibliotheek van Udenhout. Weet je waarom? De Sint is dol op verha- Ien! Samen met Riet, Corry, Moffel en Pier tje wordt er in Bibliotheek Udenhout vooraf gezongen en voorgelezen om in de stemming I te komen. Corry brengt natuurlijk haar gitaar f mee. Vooraf kun je gratis kaartjes afhalen in I de bibliotheek. Wees er snel bij want op=op! Sint is in de bieb tussen 15.45 en 16.45 uur. I Het adres is Tongerloplein 15 in Udenhout. U kunt contact opnemen met Johan Heeffer van Natuurmuseum Brabant, tel. (013) 535 39 35 of e-mail j.heeffer@natuurmuseumbrabant.nl Vanaf deze week kun je in de bioscoop kijken naar de avonturen van Dik Trom. Er zijn vijf boe ken over deze ondeugende jongen verschenen. Het Platform Stadsnatuur Tilburg is een samenwerkingsverband van Natuurmuseum Brabant, IVN Vereniging voor natuur- en milieueducatie - afdeling Tilburg, KNNV (Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) - afdeling Tilburg, Rauwbraken Onderwaterpark en gemeente Tilburg. Hoofddoelstelling van het platform is het ve., wonen, werken en/of recreëren. Tegelijkertijd dacht komt voor behoud en versterking van een i van Tilburg. Eén van de activiteiten is deze artik rubriek informatie verstrekt over stadsnatui welkom! Altijd al een keer achter de gesloten deuren van een tnuseumdepot willen snuf felen? Door de bril van een uitvinder of kunstschilder naar de natuur kijken en daarna zelf aan de slag, als een echte onderzoeker? Het kan allemaal in de OO-ZONE van Natuurmuseum Brabant in Tilburg. In dit Ontdek- en Onderzoeksdomein voor Natuur is slechts één ding onmogelijk: je vervelen! Hier kun je langs meterslange en - hoge vitrines dwalen en bijna tweeduizend objecten bekijken. Aanraken mag: uber 2010 Het gaat nu goed met de sperwer. Rond 1970 waren er nog maar zo'n 200 broed- paartjes in heel Nederland. De sperwers werden vergiftigd. Niet direct, maar wel doordat ze veel kleine vogels aten die gif in hun lichaam hadden. Vooral DDT, een landbouwgif, was de grote boosdoener. In 1975 is het gif verboden. Daarna ging het weer bergopwaarts tot bijna 5000 paartjes pp dit moment. We hebben zelfs het vermoeden dat er af en toe een in de stad Tilburg broedt. Het liefst bouwen ze het nest in dichte rtjes sparrenbosjes in grotere villa- of kloos- rel, tertuinen. sommige objecten mag je I uit het depot halen om ver der te onderzoeken. Nog dieper in de materie duiken via een educatief compu- I terprogramma kan ook: je I kunt er in de huid kruipen 1 van bijvoorbeeld een kunst- schilder, juwelier of detec- 1 tive en zelf onderzoekjesgsn opdrachten doen. Je komt' I vast heel verrassende din- I gen tegen! Voor alle speur- I neuzen vanaf 8 jaar. Het I adres van het museum is I Spoorlaan 434 in Tilburg. I Kijk ook vast op www.oo-- I zone.nl. Listzijn bij mensen die in Tilburg iverse fronten meer aan- j stedelijke omgeving ijks wordt in deze i) Reacties zijn vergroten van het natuurbewus_ -*ijd wil het platform dat op diver n gevarieerde natuur in de ste iikelenreeks. Maandelijks uur (auteur is Rob Vereijken) Dik Trom is een vrolijke, eerlijke, beetje gezet- te jongen. Samen met zijn ouders woont hij in xAilflilrllLSlm het knusse Dikkedam, waar iedereen net zo dik en uitbundig is als hij. Het is er elke dag feest en de mensen eten hun buik rond aan taart en vettigheid. Dik heeft er veel dikke maatjes en is de koning van het bommetjes maken in het zwembad. Diks gelukkige leventje verandert als de familie gaat verhuizen naar Dunhoven, waar zijn vader een restaurant begint. In Dunhoven is niemand uitbundig of dik. Iedereen is juist hartstikke dun en de mensen zijn alleen maar bezig met uiterlijk, gezondheid en sport. Ze zitten dan ook helemaal niet te wachten op die dikke familie Trom en hun restaurant vol calorieën. Niet alleen het restaurant kent een moei lijke start, ook Dik heeft moeite zich aan te passen. Voor het eerst in zijn leven denkt hij na over zijn gewicht. Helemaal als hij verliefd wordt op Lieve, het dunste meisje van heel Dunhoven. De moeder van Lieve is diëtiste en zij weegt haar dochter elke dag. Dik is niet de enige die zijn oog heeft laten vallen op de mooie Lieve. Ook Viktor, de brutale zoon van sportschoolhouder Dolf, dingt naar haar hand. De strijd tussen de twee kemphanen zal beslecht worden tijdens de lokale zomerwedstrijd. Het was een gezellig middagje met lek kere warme chocolademelk om de kou buiten te houden. Plots hoorde we een klap tegen het raam. Zou zwarte piet ons komen bezoeken? Buitengekomen zagen we de klopper dood onder het raam liggen. Hij had zijn nek gebroken. Annie M.G. Schmidt heeft veel boeken geschreven met grappige hoofdpersonen. Denk maar aan Pluk en Floddertje. Otje is ook zo'n typisch Annie M.G. Schmidt-meisje: vrolijk en eigenwijs. Ze is grappig en ze kan praten met dieren. Annie M.G. Schmidt schreef Otje in 1981 en ze kreeg er met een een Gouden Griffel voor! Nu is er dan de musical Otje. Zaterdag 27 november is de voorstelling te zien in Theaters Tilburg. Otje en haar opvliegende vader en kok Tos wonen en werken in hotel De Koperwiek bij meneer en mevrouw Pardoes. Op een dag krijgt haar vader weer een van zijn driftbuien en wordt hij ontslagen. Maar Otje zou Otje niet zijn als ze daar geen oplossing voor weet te bedenken. Ze pak ken hun boeltje en in hun oude bestelwagentje gaan ze op pad. Er is een voorstelling om 14.00 en 16.00 uur. Bestel je kaartjes via www.theaterstilburg.nl of bel 013-543 22 20. Doordat een sperwer met zo'n hoge snelheid door de tuin vliegt, zijn ruiten gevaarlijke obstakels. Door de spiege ling zie je in de ruit ook een stuk tuin. Doorzichtige glazen terrasschermen lijken soms al helemaal geen barrière te zijn. Met volle kracht vliegen ze er recht tegen aan. Door de klap breken ze vrijwel altijd hun nek. Laten we hopen dat als er weer een klap tegen het raam gegeven wordt, dat het wel Zwarte Piet is met een verrassend kadootje. Misschien is het wel een vogel- sticker voor op het raam. Je vergroot daarmee in ieder geval de kans dat de arwer de ruit tijdig ziet, zodat hij juist .net voor verrassingen komt te staan. Volgens de consumentengids krijgt u bij uw zelfstandige winkelier de beste dienstverlening met fijne dwarsstreepjes. De rug van de mannetjes is blauwgrijs en die van het vrouwtje grijsbruin. Daarnaast is er nog een bijzonder verschil tussen de beide sexen: het vrouwtje is groter dan het mannetje. Nu komt dat bij roofvogels wel meer voor, maar bij een sperwer is het echt een groot verschil. Een klein mannetje is soms maar 28 centimeter lang, terwijl een flink vrouwtje wel 38 centimeter kan halen. Dit verschil in grootte is handig als je veel voedsel voor de jongen moet bemachtigen. De man netjes zijn behendig in het vangen van de kleinere prooien, zoals mussen, kool mezen en vinken. De grotere vrouwtje' komen thuis met een gevangen merel, spreeuw of zelfs een gaai. De manier van overrompelen prooi past prima bij de structu stad. Een sperwer vliegt over de huizen en duikt plots een tuin in, scheert langs heggen en struiken en grijpt met zijn -;ns een nietsvermoedende e vangst blijven ze op de grond zitten, spreiden de vleugels uit en pinnen daarna met het plukken van prooi. Zo tref je ze ook regelmatig in i tuin aan. Met onze goede bedoelingen helpen we de sperwer wel. Door voedertafels te maken en buiten wat lekkers in het rond te strooien, lokken we allerlei vogels in '“'te tuin. We denken goed te zijn voor sperv mc kleine gevleugelde vrienden, maar niet i de sperwer kiest al vliegend het lek kerste hapje uit en grijpt deze er ineens Up deze trieste hnar ens het leven van I) de stad op jacht r_ terhalfjaar zwerven er heel wat van deze roofvogels door de steden en dorpen. De meeste van onze eigen broedvogels blijven hier rondhangen en ze krijgen bezoek van trekkers uit Noorwegen, Zweden, Denemarken en Noord-Duitsland. In deze tijd heb je dus de grootste kans om een sperwer te zien. Vaak denken de mensen dat er een valk of een buizerd in de tuin zat, maar vrijwel altijd is een sperwer. De vogel is herkenbaar aan zijn lichte borst klauwen ineen vogel. Met de I grond zitten, si

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 5