Waterschei psnieuws ‘Brabantse Belta Voor meer informatie: www.brabantsedelta.nl Verra A 1 etilburgse 1 1 Situatie vanaf 2016 bij normale waterstand Situatie vanaf 2016 bij extreem hoge 'waterstand sperwer FOTO Wij staan u graag te woord! Rechten: Rudolf pas I Hig 2 Waterschap Brabantse Delta zorgt daarnaast voor sterke, veilige dijken en kades, zuivert het rioolwater, regelt het waterpeil, beschermt de natuur en zorgt voor voldoende water voor de landbouw. Het is noodzakelijk dat we dit doen. Zeker gezien de verandering van het klimaat, de toename van hoeveelheid neerslag en de stijging van de zeespiegel. Signalen vanuit de samenleving blijven voor ons van groot belang. Wij hopen dat u tevreden bent met onze inzet en dat u bij vragen of opmerkingen ons weet te bereiken via www.brabantsedelta.nl, of via onderstaand adres of telefoonnummer. Zonder het werk van het waterschap zou het leven in West-Brabant onmogelijk zijn. Stelt u zich eens voor: steden en dorpen overstromen, rivieren, beken en plassen worden stinkende, open riolen die onze gezondheid bedreigen. Daarom houden wij dag en nacht het water in uw omgeving in de peiling. Zodat u kunt blijven genieten van alles wat groeit en bloeit en onbekommerd kunt blijven recreëren in en rond het water. Kerstrondleiding Bouvigne Op 28, 29 en 30 december kunt u om 13.30 en om 1430 uur deelnemen aan een rondleiding door het kasteel en de tuinen. U kunt zich bij de WV Breda inschrijven via4nf0@vwbreda.nl Met de maatregelen die we treffen en de werkzaamheden die we uitvoeren voorkomen we overstroming, vervuiling, verdroging en het uitsterven van planten- en diersoorten. De 535 medewerkers van het waterschap, zowel op kantoor als in het veld, zetten zich iedere dag met veel enthousiasme voor u in. Mogen wij ons even voorstellen? Ik ben Joseph Vos, dijkgraaf van waterschap Brabantse Delta. Rechts van mij ziet u Guido Waajen, één van onze specialisten waterbeheer. Guido laat mij hier een watermonster zien uit de proefvijver in Dongen. Samen met de Wageningen Universiteit, de andere Brabantse waterschappen en de Stichting Toegepast Onderzoek (STOWA) doen wij hier onderzoek naar blauwalgen en de bestrijding daarvan. De zorg voor schoon water is namelijk één van onze taken. Waterschap Brabantse Delta voert de werk zaamheden uit, samen meteen groot aantal partijen en mensen uit het gebied. Door de bestaande dijk aan de Bergsche Maas te verlagen, stroomt er bij extreem hoog water overtollig water uit de Maas in de polder. Dit zal gemiddeld eens in de vijfentwintig jaar voorkomen. Om de landbouw te behouden, worden negen terpen met nieuwe boerderijen gebouwd. Daarna worden de bestaande agrarische gebouwen gesloopt. Een innovatief plan, - gericht op een duurzame toekomst, dat werd bedacht door de bewoners uit het gebied. De nieuwe dijk langs het Oude Maasje moet ervoor zorgen dat het rivier water in de polder blijft tot de waterstand voldoende is gezakt. Zijn de plannen uitgevoerd, dan kunnen we trots zijn op de nieuwe Overdiepse polder. Zowel als mijlpaal in de strijd tegen wateroverlast als vanwege het duurzame landgebruik. Zie: www.overdiepsepolder.nl Bruidsparen zeggen Ja’ op Kasteel Bouvigne Op verzoek van waterschap Brabantse Delta, eigenaar en beheerder van Bouvigne, heeft de gemeente Breda het kasteel Bouvigne aangewezen als trouw locatie. Sinds 1 oktober kunt u elkaar het jawoord geven op deze sfeervolle locatie. Ook voor registratie van part nerschappen en het omzetten daarvan in een huwelijk, kunt u voortaan op Bouvigne terecht. Vrijdag 15 oktober trouwde het eerste bruidspaar. Wilt u meer weten over trouwen op Bouvigne, kijk dan op www.brabantsedelta.nl Waterschap beoordeelt kwaliteit van de dijken Het waterschap heeft de afgelopen maan den de dijken langs de grote rivieren in West-Brabant onderworpen aan de zesjaarlijkse toetsing. Dit is een preventief onderzoek, zeg maar een soort APK- keuring van onze regionale waterkering. Hierbij wordt gekeken naar de kwaliteit van de dijken en in hoeverre die nog zijn opgewassen tegen extreme omstandig heden. De resultaten laten zien dat de dijken over het algemeen in goede staat verkeren. Wel moeten hier en daar ver beteringen worden aangebracht. Hiermee gaan we de komende tijd aan de slag. Waterschap Brabantse Delta komt in 2011 naar u toe! Weet u wat er leeft op het gebied van water bij u in de buurt? Bent u op de hoogte van wat het waterschap voor u kan betekenen? De antwoorden op deze en alle andere watergerelateerde vragen krijgt u tijdens de waterschapskringen. Dit zijn speciale bijeenkomsten die wij voor u organiseren. Iedere inwoner van West-Brabant is welkom! Meer informatie vindt u op de website. Contact Waterschap Brabantse Delta Bouvignelaan 5, 4836 AA Breda Postbus 5520, 4801 DZ Breda T 076 564 10 00 F 076 564 10 11 Redactie: afdeling Communicatie Het Platforms milieueduc. Rauwbraken C Hoofddoelstelli wonen, werkei dacht komt va «an Tilburg. Eé rubriek inform welkom! U kunt contact W-(013) 5351 Het was een g< kere warme ch buiten te houd klap tegen het ons komen bei zagen we de k raam liggen. H Op deze trieste «ns het leven n de stad op j< terhalfjaar zwe deze roofvogel dorpen. De me broedvogels bl en ze krijgen b Noorwegen, Z\ Noord-Duitslar dus de grootst, te zien. Vaak d een valk of eer maar vrijwel al vogel is herken Overdiepse polder beschermt tegen overstromingen Ten zuiden van de Bergsche Maas ligt de Overdiepse polder. Deze polder valt onder het rijksprogramma Ruimte voor de Rivier. Dit programma omvat 39 maatregelen die het riviergebied tegen overstromingen beschermen. Vanaf december 2010 zullen er onder meer negen terpen verrijzen. Opening Hof van Bouvigne De commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, Wim van de Donk, heeft op 23 september samen met dijkgraaf Joseph Vos het nieuwe kantoor van waterschap Brabantse Delta officieel geopend. Speciaal voor deze gelegenheid organiseerde het waterschap een open dag. Er kwamen op die dag ruim 4500 bezoekers. Waterschap Waterschap controleert sloten Via de sloten wordt overtollig (regen) water afgevoerd. Om te voorkomen dat de aan- en afvoer van dat water belemmerd wordt, zijn grondeigenaren en pachters verantwoordelijk voor het onderhoud. Zij moeten daarom overtollige waterplanten verwijderen, sloten uitbaggeren, sloot kanten maaien en andere noodzakelijke onderhouds- en herstelwerkzaamheden uitvoeren. Deze onderhoudsverplichting is vastgelegd in de keur van het waterschap. Schouwvoering Wij controleren dit jaar vanaf 1 december de staat waarin de sloten verkeren. Met deze controle, ofwel schouwvoering, waken wij over de doorstroming van het water. Mocht’blijken dat de eigenaar of gebruiker zich niet aan de verplichtingen houdt, dan wordt er handhavend opge treden, er kan zelfs proces-verbaal wor den opgemaakt. Alle sloten die gecontro leerd worden, vindt u op speciale kaarten die ter inzage liggen bij het waterschap en te vinden zijn op onze website: www. brabantsedelta. nl/schouwzoio Uitgave november 2010 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 NOVEMBER 2010

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 4