Dichter bij de dood I DELTA ond de dood ond de dood I A'S *1 F i 117 ding - E KOK Weekend Gezin en Rouw Vooraf üüi' a Ook voor niet verzekerden I Testament helpt bij belasting besparen bij overlijden Afscheid is emotie r 2010 annierutten Een persoonlijke uitvaart voor iedereen - F I - DONDERDAG 28 OKTOBER 2010 Niet vreemd of raar VERANDERENDE RITUELEN EN GEBRUIKEN BIJ DE UITVAART Harriet van der Vleuten Nabestaanden laten zelfde kist dalen. FOTO: DHINAND KLEINE Uitvaartonderneming bv zJet met nart trr Uitvaartzorg Tel. 013 - 505 25 80 Tel. 013 - 505 67 27 .NL n thee In OVER STERVEN EN UITVAARTVERZORGING www.harrietvandervleutcn.nl T 013 592 00 48 KM streken OVER STERVEN EN UITVAARTVERZORGING '0 I Heel vroeger, zeg tot in het begin van de 20e eeuw was de dood onlosmakelijk met het leven verbonden. De dood hoorde er bij, het buurtschap regelde de uitvaart. Door betere gezondheidszorg, een hogere levensver wachting en de opkomst van de uitvaartver zekeringen in de jaren '30, kwam er echter meer afstand tot de dood. Als een van de ouders over lijdt, zorgt de wet ervoor dat de overblijvende ouder de erfdelen van de kinderen niet meteen hoeft uit te betalen. De overblijvende ouder erft namelijk alle bezittingen. n, is een christe- :amenlijk worden inds de negende g later -op 2 no en en Allerzielen lood en leven na Tilburgse Koerier erheiligen en Al ia uitvaart en uit- «uren voor u open. >t columbarium, ran het Muzekoor bevat geestelijke Bodepad5l - 5051 EH Goirle dag en nacht te bereiken via telefoonnummer 013-5300196 je bepaalt zelf wat je nu vastlegt en wat we later wel zien Voor je dood je uitvaart regelen? Frankenbocht 2 5081 SV Hilvarenbeek www.vanhamond-uitvaart.nl DELA Midden-Brabant Karei Boddenweg 3 5044 EL Tilburg (013)4691696 dns- Joen >86204 jmtilburg.nl Emiel van Hemeldoncklaan 4,5081 SK Hilvarenbeek www.annierutten.nl Uitvaartbegeleiding Harriet van der Vleuten UITVAARTBEGELEIDING De auteur is professioneel ultvaartbegeleidster en oprichtster van de onderneming Harriet van der Vleuten Uitvaartbegeleiding. Meer informatie: www.harrietvandervleuten.nl. MARCO VAN HAMOND UITVAARTBEGELEIDING Met zorg, aandacht en ruimte voor gevoelens, regelen, begeleiden en verzorgen wij een begrafenis of crematie. ding van het mo- overleden. Een aring van erfbe- oet vaak bij het Verschuiving Met een testar de erfbelasting ment dat beide testament kan ook tot I lasting I overlijdt erfbelasting i voor een bep besparing Oi worden berel voorbeelden situatie inzii lijke bij de bespar moet rekeni' van cU verm™ geziio: (TILBURGSE KOERIER Dode lichaam Ook in de omgang met het dode lichaam zie je een kentering. In de loop van de jaren zijn overal uitvaartcentra gekomen, maar tegenwoordig zie je het thuis opbaren weer terug komen. Men wil de overledene bij zich houden, vaak helpt men dan zelf mee De kinderen houden hun erfdelen teg< krijgen de erfenis pas als beide oude overleden. Goed geregeld? Als u onlanc de uitzending van TROS Radar heeft ge^ic weet u inmiddels wel beter. Ook al krib de kinderen hun erfdeel bij het overlijdt van de eerste ouder nog niet uitbetaald, i moet in veel gevallen toch erfbelasting den betaald. En omdat de kinderen hun deel niet I blijvende In sommige van het spaa verwachte re. ging van de auto. Met zorg, aandacht en ruimte voor gevoelens, regelen, begeleiden en verzorgen wij een begrafenis of crematie. Ook als u een (uitvaartverzekering heeft kunt u ons inschakelen. I spelen in .Een kleinkind elling in 2010) rs erven. Door Symbolen De gebruikte rituelen en symbolen bij afscheidsdiensten zijn geva rieerder geworden. Natuurlijk, er wordt vaak gebruikt gemaakt van kaarsen en bloemen, maar ook eigen eenmalige symbolen krijgen een plek. Zoals de laatste gebreide lap van de demente moeder met de losse eindjes, die zo beeldend haar leven weergaf of de speciale bonbons die de oom altijd uitdeelde, die aanwezig moeten zijn in het crematorium omdat ze zijn gastvrijheid symboliseren. met de laatste verzorging, het afleggen, en neemt zo stapje voor stapje afscheid. Ook het toenemende gebruik van de zoge naamde 24-uurs kamers sluit hier op aan, afscheid nemen in het tempo en op de tijden dat men zelf wil. En de nieuwste trend op dit gebied is de lichte balseming (thanatopraxie), die sinds 1 januari van dit jaar is toegestaan. Dit is een tijdelijke conservering van het menselijk lichaam na het overlijden. Hierbij wordt een formaldehyde houdende vloeistof in een lichte concentratie in de bloedbaan gebracht. Uiterlijk tien dagen na de behandeling zal het natuurlijke ontbindingsproces op gang komen. iment kunt u de betali verschuiven naar h ouders zijn c bespar leiden, maar dan moe ien van de eerste ouder wel wat aan -*:~g worden betaald. Met de keuze -i> oepaalde testamentvorm kan dus !-g of verschuiving van erfbelasting jereikt. Wij kunnen dit met cijfer en gebaseerd op uw persoonlijke lichtelijk maken. Deze persoon- In het weekend van 14,15 en 16 januari 2011 vindt in de Oisterwijkse bossen het eerste Brabantse gezir weekend van Achter de Regenboog plaats. Er do< ruim tien gezinnen aan mee. Zij hebben één erva ring gemeen: de dood van een dierbaar gezinslid. In het ene gezin is papa of mama overleden, het andere rouwt om het verlies van een dochter of broertje. Tij dens het gezinsweekend ontmoeten ze elkaar en de len ze als lotgenoten hun ervaringen in aparte groe pen: kleine kinderen, grote kinderen en ouders. Ze praten, knutselen, spelen, zingen, huilen en lachen met elkaar en vinden zo (h)erkenning bij elkaar. Ook zijn er gezamenlijke komen de gezinnen weer bij elkaar op een terugkomdag. Dar» vertellen ze wat het weekend hen heeft gebracht. Dan horen en zien we wat het delen met lotgenoten voor hen heeft betekent in het eigen leven. Momenteel leidt stichting Achter de Regenboog nieuwe Brabantse vrijwilligers op, die in januari voor het eerst meegaan. De andere begeleiders zijn ervaren professionals en vrijwilligers uit het hele land. Het weekend wordt mede mogelijk ge maakt door giften van het Dr. CJ. Vaillant Fonds en ziektekostenverzekering CZ en marathonloper Ar thur Robbesom. Daarnaast werd er ondersteuning ontvangen van het Tilburgse crematorium en vele In beweging En dan hebben we het nog niet gehad over de enorme variatie in kisten, van hout, bamboe, wol, wilgentenen of karton. Of he lemaal geen kist, maar een wade, het lichaam gewikkeld in een doek, ook dat is mogelijk en wettelijk toegestaan. Een ook de mogelijkheden van bestemming voor de as zijn allang niet meer beperkt tot een urn, uitstrooien of een sieraad. Met de as kan een boom opgekyveekt worden of hij kan verwerkt worden in een tat too. En het aantal activiteiten rond Allerzielen, buiten de kerken, neemt ieder jaar toe. De uitvaartwereld is in beweging en voorlopig zet die ontwikke ling zich onverminderd voort. Eigen hand Eigenlijkzijn het heel oude gebruiken, van voor de jaren 30 van de vorige eeuw die weer terug komen. Gaandeweg zie je dat steeds meer mensen een eigen en persoonlijke invulling willen geven aan de uitvaart. Men neemt de uitvaart weer in eigen hand en de ultvaartprofessional wordt meer begeleider dan verzorger. Op begraafplaatsen wordt steeds vaker afscheid genomen bij het graf in plaats van op een centrale plek, wil men de kist la ten dalen, zand in het graf werpen en een enkele keer komt het voor dat nabestaanden ook zelf het graf willen dichten. En in het crematorium komt het steeds meer voor dat men de overledene begeleid tot in de ovenruimte en ook bij het invoeren in de oven anwezig wil zijn. De ovenruimte is van een technische ruimte ongebouwd tot een rituele ruimte, zodat nabestaanden waardig hj dit allerlaatste stuk van het afscheid aanwezig kunnen zijn. Ouders met kinderen die niet getrouwd zijn, moeten sowieso een testament en een samenlevingscontract maken. Gebeurt dat niet dan bepaalt de wet bij overlijden van de eerste ouder dat alleen de kinderen erven. De Kort Van der Kolk Netwerk Notarissen kan u adviseren over de verschuiving en be sparing van erfbelasting. Heeft u al een tes tament? Dan kijkt men dit testament voor u na. Op 1 januari 2010 is de wet die de erfbe lasting regelt ingrijpend gewijzigd. Dit heeft gevolgen voor bestaande testamenten. De Kort Van der Kolk Netwerk Notarissen Til- burg-Udenhout: www.kktnotarissen.nl. situatie is overigens heel belangrijk ie keuze voor een testament. Naast de iring of verschuiving van belasting er bij het maken van het testament ining worden gehouden met de leeftijd degene die het testament maakt, het rmogen (bezittingen en schulden) en de zinssamenstelling. Ook als u een (uitvaart) verzekering heeft kunt u ons inschakelen. Kleinkinderen Kleinkinderen kunnen ook een rol de besparing van erfbelasting. E mag namelijk 19.000 (vrijstel belastingvrij van grootouders middel van een legaat in een testament kan dit bedrag aan kleinkinderen worden nagelaten. Het kleinkind krijgt dan bij het overlijden een geldbedrag zonder dat daar over erfbelasting hoeft te worden betaald. Zonder dit legaat betalen de kinderen (of de partner) over ditzelfde bedrag waarschijn lijk wél belasting. Het is dus bijna altijd gunstig om in een testament door middel van een legaat het vrijgestelde bedrag aan kleinkinderen na te laten. Vanzelfsprekend kan ook een lager bedrag dan 19.000 in het testament worden opgenomen. goed en Iers zijn onlangs -jezien krijgen —lijden nog niet uitbetaald, er eel gevallen toch erfbelasting wor- ild. En omdat de kinderen hun erf- krijgen uitbetaald, moet de over- ouder deze erfbelasting betalen, e gevallen gaat dat dan ten koste largeld dat bedoeld was voor on- reparaties aan het huis ofvervan- De uitvaart kwam in handen van professionals, de doden kwa men terecht in rouwcentra aan de rand van de stad. De veelal kerkelijke uitvaarten hadden een standaard karakter, waarin het zielenheil van de overledene centraal stond. Sinds de ontkerke lijking en de individualisering van de jaren '60 is de samenleving veranderd. In de uitvaart zijn deze veranderingen pas later tot uitdrukking gekomen. Een stimulans voor verandering waren de vele AIDS-doden in de jaren tachtig. Jonge, vaak homosek suele mannen, die zich verzetten tegen een standaard uitvaart. Zo was de in 1994 overleden Manfred Langer, oprichter van de IT in Amsterdam, de eerste die in een roze rouwauto werd ver voerd. Dit betekende geen booming business voor de verhuur van roze rouwauto's, maar wel dat de zwarte rouwauto niet meer vanzelfsprekend was. En zo maak je tegenwoordig mee dat een vrouw naar het crematorium gereden wordt in haar eigen auto, gereden door een van haar vriendinnen. En is opk de loopkoets weer in ere hersteld.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 17