ooi <3 nnen ILDTD neen 8 Algemeen 9 aanj A 1 1 D I ZJp TUburase Gemeenteraad Beslist de moeite waard Peter Noordanus na eerste ervaringen met raad: 'Dit smaakt naar meer' I i I til DONDERDAG 23 SEPTEMBER 2010 ebouwde kom iaden en 25 km/uur. j In dat geval stap je naar de raadscommissie in Peter BS (Partij ling Tilburg ts Verhuizing Hall of Fame op agenda nieuwe voorzitter -E LOON OP ZAND MOERGESTEL Veel Willem II op de agenda LOON OP ZAND LrENBEEK - DONGEN Le udenhout UDENHOUT ;en riel MOERGESTEL Maandelijkse rubriek van de gemeenteraad van Tilburg 23 september 2010 Boodschap van de fractievoorzitters voor hun Hoogvenne vindt gehoor bij raad i op het g van deze naf rijden. op het fietspad bromfietsers Udenhout hoopt op geld voor sportpark Zeshoeven Er is namelijk ■naken met de .n verhoogd i. Bovendien zijn Uitgave: Realisatie: Fotografie: Raadsgriffie gemeente Tilburg Mercuur communicatie Gemeente Tilburg, Joop Wever imeester van l zijn eerste basis van argumenten. Dat smaakt naar meer." de voc ‘Hoezo geen g Afgelopen mae dl tijn: J de irg-’ :n paro- “Ik heb it je celijk ïn met nieuwe jicht. e en con- ig.’ Tilbi gehc ichtig 2,7 i heid plaats mis en 11 oktober tief besluit. gehoor tak. Dat rvsiek rpleegkundigen worden ïvallen en een van hen s verkracht. Noordanus, onderneem actie!’ passen binnen het bud- 4 miljoen euro dat de raad ^schikbaar heeft gesteld geld?’ aandag maakte José de l - BERKEL-ENSCHOT Ierwijk 'Beste Peter, s tijd van kille met cc' een pak stad en Aanleiding stel van he geld wel v» derheid van de commissie stemde ermee in dat het college alles nog plannen te krijger de Pi *t op de was er verantwoor- door Willem II aver de afspra- ‘We willen alleen maar een ande- icedure’ s Lebesque gevoel Vorige week maandag kwam de kwestie opnieuw ter sprake in de raadscommissie Maatschappij. •g was een initiatiefvoor- het CDA dat destijds het wilde uitkeren. Een meer- Joost van Puijenbroek (TROTS) ‘Er is veel werk aan de winkel voor onze nieuwe burgemeester. Hij moet zorgen voor een vei lig Tilburg waar iedere Tilburger gelijk behandeld wordt. Met gelijke rechten maar vooral ook gelijke plichten. Daadkrachtig doorpakken en zeker niet pap pen en nathouden.’ eens op een rij gaat zetten. Het moet dan duidelijk worden of Willem al dan niet terecht aanspraak maakt op de 380.000 euro. De raad neemt op 11 oktober hierover een defi nitief besluit. Het CDA heeft 'zijn initiatiefvoorstel ingetrokken. Auke Blaauwbroek (PvdA) span je in om in deze e bezuinigingen samen college en raad te komen tot takket dat draaglijk is voor de zijn inwoners en uiteindelijk ook perspectief biedt.’ 'e ziet het resultaat irtbewoners bij de nog nooit ïkrecht dat lebben bij de Ik heb »1 posi- de politiek ■g heeft raad er alle vertrouwen in dat het met die vergelijking wel goed zit. “Er wordt hiér heel volwassen vergaderd. De discussies zijn pittig maar wel op samen met mijn buurman contact opnam met de buurtraad, is het balletje pas goed gaan rollen", licht Trouw toe. “En je met al die buurt commissie. Ikzelf had gehoord van het spreel inwoners van de stad heb raad en de raadscommissies, deze gang van zaken als heel tief ervaren. Het brengt dichter bij de burger." Inmiddels zijn de gemeente en Willem II afspraken aan het maken over de maatschappelijke activitei ten die de club de komende vier jaar gaat verrichten. Hierover buigt de commissie Maatschappij zich op 4 oktober. Dan staat ook de financiële afwikkeling van de afspraken van het afgelopen seizoen op de agenda. De commissievergadering vindt p in de raadzaal van het stadhui begint om 12.30 uur. Op 1 neemt de raad een definiti ons 500 euro en we kunnen des noods zelf gaas spannen waardoor de speelplel adviseerde i kaarten bij Die kreeg afgei toezegging van haag draad p 18 oktober bespreekt de raadscommissie Maatschappij de mogelijke verhuizing van de Hall of Fame naar de Spoorzone. Het college stelt voor om de werkplaats voor jongerencultuur zijn intrek te laten nemen in een van de hallen van NedTrain. De kosten voor de verbouwing get van 2,4 i eerder bes Nell Schoenmakers (VSP) ‘Bij onze eerste kennismaking zei hij ‘Tilburg moet veiliger, dat heeft mijn hoogste priori teit'. Het wordt steeds erger, in West durven ouderen hun voordeur niet open te doen. Wijkverpleegkundigen lastiggev is zelfs re procc Marlies Lebesque houdt een onbe haaglijk gevoel over aan haar bezoek aan de raadscommissie Fysiek van vorige week maandag. De bewoonster van St. Anna voerde er het woord over de toekomst plannen voor de voormalige brand weerkazerne in haar buurt. Het college heeft al besloten dat de kazerne wordt gesloopt en dat er woningen komen. Maar de hui dige gebruikers willen het pand kopen en behouden. “Ik had in juni een e-mail gestuurd naar alle frac ties en een aantal raadsleden maar kreeg geen enkele reactie", vertelt mevrouw Lebesque haar ervaring. gaas ek weer veilig is. De TVP e mij om de zaak aan te >ij de raadscommissie.” ïlopen maandag de i het college dat de wordt voorzien van ijzer- 1 en dat de gater aanplant worden gedi DETILBURGSE KOERIER Udenhout voerde er het woord. "Ik kwam er niet om voor eiget chie te preken", legt hij uit. de commissie namens alle clubs toegesproken.” De voorzitter had graag gezien dat de commissie had gekozen voor de duurste variant. “Die had ook de voorkeur van de dorpsraad Udenhout. De hockey club zou dan een compleet nieuw onderkomen gekregen hebben en de andere verenigingen hadden dan op Zeshoeven hun vleugels kunnen uitslaan.” Maar dat ging de commissie te ver vanwege kosten die ermee gemoeid zi miljoen euro; Een meerder- 1 koos voor de goedkoopste variant, die nog altijd ruim 1,2 e raad van Tilburg kent al langer een spreekrechtrege- ling voor inwoners van de stad. Die kunnen bijvoorbeeld tijdens commissievergaderin gen voor hun belangen opko men wanneer een onderwerp op de agenda daartoe aanleiding geeft. De raad trekt tijdens zijn maandelijkse vergadering zelfs speciaal tijd uit voor inwoners die een idee of initiatief komen toelichten. Soms krijgt een raads commissie bezoek van iemand die bij de gemeente geen vindt voor zijn of haar zal overkwam de commissie Fysi de afgelopen weken twee keer. Mieke Heuvelmans (D66) ‘D66 wenst Peter Noordanus succes en plezier in zijn leidende rol bij het verbeteren van de veiligheid, bij zijn taak om mensen en partijen ■ook in de raad- met elkaar te ver binden en met zijn ambassadeurs- functle bij de belangenbehartiging van Tilburg moet, ondanks mogelijke verschil len, een team in het veld staan." Na zijn eerste maanden Tilburg de nieuwe voorzitter van de rs Ml et de nieuwe burgemeester heeft de raad van Tilburg ook een nieuwe voorzitter. We vroegen de voorzitters van de tien raadsfracties naar hun belangrijkste boodschap voor Peter Noordanus. Cécile Franssen (VVD) 'De VVD-fractie is blij Noordanus een geschikte, onder nemende burgemeester met visie en vooruitgangsdrang te mogen begroeten. Ook met deze sociaal-, democraat als voorzitter kunnen raad en college zeker vooruit met het bouwen aan een veiliger en nóg mooier Tilburg.’ Huib Luiten Tilburg) ‘Burgemeester Noordanus staat evenals de Partij voor Tilburg voor een serieuze relatie met de burger en het bedrijfsleyen en voor transparantie en integriteit van bestuurlijk handelen en het nemen van verantwoordelijk heid. Onze partij heeft daarom vertrouwen in een fijne structieve samenwerking Veerle Siegers (SP) ‘Stel je ervaring met stedelij ke ontwikkeling in dienst van Tilburg. Heb oog voor mensen, niet voor torenhoge ambities of het stapelen van stenen. Betrek inwoners bij stadsontwikkeling én politiek. Sluit aan bij de wor tels van Tilburg. Draag Tilburg uit als grote, bijzondere stad.’ Noordanus wil vooral vooruit kijken, ook met ‘zijn raad'. “We gaan nu een traject in, waarbij we de toekomst van de stad centraal stellen. We gaan geza- Willem II en de gemeente hebben een overeenkomst dat de betaald voetbalclub allerlei maatschappe lijke activiteiten voor en in de stad verricht. Zoals het inzetten van selectiespelers bij activiteiten op het gebied van gezondheid, sport en veiligheid. De spelers trekken daarvoor de stad in en laten zich zien op scholen en in ziekenhui zen. Ook worden groepen mensen die normaal niet gauw naar het stadion gaan, uitgenodigd om een wedstrijd van Willem II bij te wonen en zijn de stewards van de club actief bij evenementen in de stad. Het lag in de bedoeling dat Willem II voor de in het seizoen 2009-2010 verrichte maatschappelijke activi- portminnend Udenhout kijkt y vol verwachting uit naar de raadsvergadering van 11 okto ber. Dan staan de plannen voor sportpark Zeshoeven op de agen da. Dit complex is hoognodig aan vernieuwing toe om de verenigin gen daar ook in de toekomst alle ruimte te bieden. Op Zeshoeven zitten een hockeyclub, tennisver eniging, voetbalclub, manege en een jeu de boulesclub. Die zijn al even in gesprek met de gemeente over de toekomstplannen. Vorige week maandag kreeg de commis sie Maatschappij vier varianten voorgelegd over de toekomst van Zeshoeven. Voorzitter Cees de Graaf van Tennisvereniging voor de verhuizing van de Hall of Fame. Die kan daarmee het huidige onderkomen in de Vormenfabriek aan de St. Ceciliastraat verlaten en een soort kwartiermaker worden van het gebied in de Spoorzone waar in de toekomst meer kunst- en cultuur- aanbieders een plek moeten krijgen. De Hall of Fame kan maximaal vijf jaar gebruik maken van de nieuwe behuizing. teiten een bedrag van 380.000 euro van de gemeente zou krijgen. Maar een meerderheid van de raad vond in juni dat daar geen sprake van kan zijn. Als reden werd onder meer aangevoerd dat de activitei ten onvoldoende zijn, gelet hoogte van het bedrag. Ook kritiek op de financiële ding van het bedrag t en werd getwijfeld o\ ken voor het volgend seizoen. Paulus Oerlemans (Groenlinks) 'Tilburgers en hun gemeente staan voor zware opgaven, sociaal en financieel. Voorbij de polarisatie en intolerantie; verschillen tussen mensen overbruggen en in een rus tiger vaarwater loodsen. Een ‘vader’ die zijn kibbelende kinderen weer t°t één, samenwerkende gemeen schap maakt.’ ‘Hoe concreter hoe beter' Natuurlijk was het Noordanus niet ontgaan dat de verhoudingen binnen de raad de afgelopen periode nog wel eens onderwerp van gesprek wa ren. “Dat komt ook ter sprake in de individuele kennismakingsgesprek ken die ik met alle raadsleden heb. Maar vergeet niet dat een groot deel van die raadsleden nieuw is. Je ziet dat er een gezamenlijke bereidheid is om te leren van de lessen uit het verleden. Dus heb ik in de goede om gangsvormen wel vertrouwen. Het is zeker een van mijn aandachtspun ten. Ik geef er de voorkeur aan om vergaderingen een beetje strak te houden. ‘Hoe concreter hoe beter’, is een van mijn uitgangspunten. Daar hebben ook de inwoners van de stad het meeste aan. Zij hebben de raad gekozen en moeten hun volksverte genwoordigers over vier jaar kunnen afrekenen op hun daden. Dus moet je als raad zichtbaar zijn en tastbare resultaten willen boeken.” Pareltjes In zijn kennismaking met de stad is het de nieuwe burgemeester op gevallen hoe gastvrij Tilburg is. “Ik voel me hier welkom." Ook de vitali teit van de stad heeft hem getroffen. “Die zie je onder meer terug in de ondernemersgeest, de sociale dyna miek en de levendigheid van het stu dentenleven.” Studenten ziet Noor danus in de toekomst ook graag in de Spoorzone. “Dat gebied is een van de vele pareltjes die Tilburg tot nu toe verborgen heeft gehouden. We kunnen daar een prachtig stadsdeel van maken dat helemaal bij Tilburg past. Met een hogeschool, onderde len van de universiteit, een moderne bibliotheek als kenniscentrum en natuurlijk studentenwoningen." Op aandringen van een meer derheid van de commissie nam het college het parkeerplan voor Hoogvenne terug. Eerst wordt geke ken wat de invloed is van toe komstige woningbouw rond de Piushaven op de parkeersituatie. “We blijven de ontwikkelingen dus volgen", besluit Trouw. “Want ook over de definitieve plannen willen we straks ons zegje kunnen doen.” Winter haar opwachting bij de raadscommissie Fysiek. Zij hield een pleidooi voor een veiliger omheining van het speeltuintje in de wethoudersbuurt. "De haag die rond het speelveld staat, vertoont tal van gaten waardoor de kin deren zo maar de straat op kun nen schieten.” Mevrouw De Winter weet uit eigen ervaring hoe levens gevaarlijk dat kan zijn. “Toen ik er zelf met de auto langs kwam, fietste er plotseling een kind door zo’n opening." Dat liep gelukkig goed af maar de buurtbewoon ster houdt haar hart vast. “Bij de gemeente krijg ik geen poot aan de grond. ‘Geen geld’ is het steevaste antwoord. Hoezo geen geld? Geef Noordanus vergelijkt het functione ren van de raad graag met het spelen vaneen goede voetbalwedstrijd. “Het mag er stevig aan toe gaan, zolang de mensen op het veld maar niet op de man of vrouw maar op de bal spe len. En behalve mooi spelen moeten we ook voor het resultaat gaan. En er “Op de website van de raad zag ik toen dat ik via de raadsgriffie meer succes zou hebben. Dat leidde ertoe dat ik mijn verhaal kon doen in de raadscommissie. Maar dat heeft niet de duidelijkheid opgeleverd waarop ik had gehoopt. De commissie ging in op de inhoud van de plannen, terwijl het ons alleen maar om de procedure gaat. Wij willen opnieuw in gesprek met de gemeente om alles goed op een rij te zetten. Ik voel me nu een beetje in een bestuurlijk labyrint. Misschien dat ik via de raadsgriffie onze zaak alsnog op de politieke agenda kan krijgen.” miljoen euro kost. Maar wanneer dat plan wordt uitgevoerd, is zeer de vraag. De gemeente heeft er nu geen geld voor, kregen De Graaf en de commissie van het college te horen. “Dat zou wel erg jammer zijn. Met die goedkoopste variant kunnen wij immers ook wel leven. Maar ik hoop toch echt dat de raad, ondanks alle bezuinigingen, nog ergens een potje vindt of in elk geval ruimte heeft in de begro ting voor 2011.” Het inspreken bij de raadscommissie is De Graaf goed bevallen. Tijdens de raads vergadering op 11 oktober zal hij het woord niet voeren. “Maar ik denk wel dat ik op de publieke tribune zit.” XfA aar liefst 150 bewoners uit Hoogvenne bevolkten vorige week maandag de raadzaal toen de parkeerplannen voor hun buurt ter sprake kwamen bij de raadscommissie Fysiek. De buurt had de plannen zelf op de agenda weten te krijgen door contact te leggen met de PvdA en de SP. “Die wilden ons vooraf geen toezeg ging doen over de inhoud maar ze bleken wel bereid om de zaak aan te kaarten in de commis sie." Buurtbewoner Toon Trouw ziet met voldoening terug op d< hele gang van zaken. “Niet alleei omdat de plannen voorlopig va tafel zijn, maar ook omdat blijkbaar als burger gemakke... toegang hebt tot de raad.” Trouw had een soortgelijke com municatie ook wel gewild rond de parkeerplannen voor zijn buurt. “Het college wil in Hoogvenne kort betaald parkeren invoeren maar wij zijn dan bang dat cen- trumbezoekers in onze buurt hun auto komen stallen. Toen het college daarover geen enquête onder de buurt-bewoners wilde organiseren, hebben we dat zelf gedaan.” Er werd in Hoogvenne aanvan kelijk nogal lauw gereageerd op de parkeerplannen. “Maar toen ik C j inds juli is Peter Noordanus aan de slag als burgen Tilburg. Drie dagen na zijn installatie leidde hij al raadsvergadering. Hij heeft inmiddels kennis kunnen maken met de stad, de inwoners en natuurlijk met de raad. We vroegen naar zijn eerste ervaringen en naar zijn verwachtingen. Hf) illem II staat de laatste tijd nogal eens op de agenda van de raad. Maandag 11 oktober is weer een belangrijke dag voor de Tilburgse betaald voetbalclub. Dan besluit de raad of Willem II wel of niet mag rekenen op een gemeentelijke bijdrage voor maat schappelijke activiteiten die de club vorig seizoen heeft verricht. Inmiddels is het zogeheten maat schappelijk convenant tussen de eredivisionist en de gemeente in de maak voor de periode 2010- 2014. Beide onderwerpen komen eerst op 4 oktober aan de orde in de commissie Maatschappij. menlijk een beeld vormen van hoe Til burg er over pakweg twintig of dertig jaar uit moet zien. De lijnen daarvoor uitstippelen is een pittige opgave." Die toekomst wil de raadsvoorzitter niet uit het oog verliezen, wanneer in no vember de begrotingsbehandeling op s agenda van de raad staat. “Die staat joral in het teken van bezuinigen en dus moet de raad scherpe keuzes maken. Zeker nu er met een nieuw kabinet nog een extra lading bezuini gingen op de gemeente afkomt. Maarten van den Tillaart (CDA) ‘Wij rekenen op zijn bijdrage aan een goede sfeer binnen de raad en tussen raad en college. En aan het succes dat nodig is bij het aantrek kelijker maken van de binnenstad en het investeren in het kerngebied van de Spoorzone. Loes Dielissen (TVP) ‘Als vicevoorzitter van de gemeenteraad én TVP fractielei der heb ik hem twee opdrachten meegegeven. ‘Tilburg is het best bewaarde geheim van Nederland, laat dat zoveel mogelijk lekken!' En, in onvervalst Tilburgs: ‘Maokt dèsse oe gère hebbe, want de meense verdienen dé'.’

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 9