I I 'Het leukste vind ik gedichten die je na tien keer lezen pas snapt' K-=-l Inwoner Reeshof 0® 'Het mysterie van Tilburg' geeft eigen wijk dikke voldoende i i O w 3 a' openingsconcertMagogo stadsmuseum lanceert hifi brerigt He regio In beweging Ijsland belicht in expositie GGz-locatie JOP in Reeshof Campagne GGz Breburg I Tricolores WILLEM II O 90 O (/i s Lezing over toponiemen - Milieucafé ontvangt Wouter van Dieren i DeTilburgse Koerier OPLAGE 111.000 VERSCHIJNT IN TILBURG, GOIRLE, RIEL, LOON OP ZAND, UDENHOUT, BERKEL-ENSCHOT, OISTERWIJK, MOERGESTEL, HILVARENBEEK EN HULTEN. .G 1 6 SEPTEMBER 2010 JAARGANG 53 NR. 2763 Ambities ONDERZOEK NAAR LEEFBAARHEID stadsdichter van Tilburg. FOTO: PETER LIGTENBERG Tilburg: mijn stad, mijn thuis lichten nu japier Aldert van der Burg Gemeentenieuws Sara Bidaoui W 6, 7 en 8 lit het boekje,© FOTO: PAUL HILKENS lonen met hangplek. Nieuws Kijk op www.ScheidingCentrum.nl of bel (013) 583 22 99 Scheiden voor slechts ADO DEN HAAG LEES MEER OP PAGINA 21 Stel, je moet een gedicht over Tilburg schrijven. Voor de meeste kinderen (en volwas senen) is dit heel moeilijk. Sara Bidaoui (14) schreef zo'n mooi gedicht over Tilburg, dat ze werd verkozen tot Kinder- Meer info leest u in de bijlage. Ga naar pagina's 9 en 10 Stadsmuseum Tilburg heeft onlangs een wandeling door de binnenstad van Tilburg gelanceerd, waarbij een raad selachtige puzzel moet worden opgelost. Het museum daagt iedereen uit om dit Mysterie van Tilburg op te lossen. SARA BIDAOUI (14) IS KINDERSTADSDICHTER VAN TILBURG De gemiddelde inwoner van de Reeshof is zeer tevreden over de leefbaarheid in die wijk. Het woongenot wordt gemiddeld met een 7,6 gewaardeerd. Dat blijkt uit een onderzoek van het wijk- blad Reeshofjournaal naar de veiligheidsbeleving, de leef baarheid en het voorzienin genniveau in de Reeshof. Waterschap 1 De Dommel 1 organiseert 1 zijn jaarlijkse i Open Dag op waterzuivering Tilburg. Ikv Jel Marike Jager is te gast bij het Openingscon cert van Magogo. GGz Brebi den-Brat daag aftrap op I van "al- chten sgon- i wat chreef )ver mijn seizoene I in kl< JKKl ;ect. Normaal geen slecht !Jen van eco- i al zoveel gd, is het gemeente te maken, gen dat de en informatie: of Ticketser- 13-5432220. op de gedichten die il vind ik ze helemaal nil lingen aard nog te I ook van dit i alt in ieder geval am- ik op de basisschool schreef, niks!' lacht ze. worden ge- bezien, college zijn re- winkel- acent, g' 30 Detail van een tekening uit Luc Verschuuren 2010 Rococo Variaties van Tsjalkovski en Fantasy on Bizet's Carmen. De presen- op tatie van deze avond is in handen van Roeland Kooijmans. Bestellen van kaarten en www.theaterstilburg.nl vice Theaters Tilburg: 01; Anoniem Sara vindt het leuk dat ze haar gedichten r.u onder haar eigen naam bekend kan maken. Vroeger durfde ze dat nog niet zo goed. "Ik heb pen uit L Economic de kunstc vanTilbur de internationale economische crisis op hun leven. Daarnaast fotografeerde Wolthaus Paauw landschappen, die in hun ruige ongereptheid doen denken aan de oertijd, aan het ontstaan van de aarde. Ze fotografeerde zowel tijdens heldere zomernachten als op korte win terdagen. De expositie vloeit voort uit de recente aankoop van dertien landschap- Day for Night door de Faculteit tie en Bedrijfswetenschappen en jnstcommissie van de Universiteit uuurg. HET EYSTERIE TIlÜlRG Tot en met 21 oktober exposeert foto- euro, graaf Gerdien Wolthaus Paauw in het op bij Cobbenhagengebouw van de Univer siteit van Tilburg Iceland Day for Night - a photography project on a sustainable economic future. De expositie bestaat uit IJslandse dag- en nachtlandschappen en portretten van IJslanders in crisistijd. In de zomer van 2009 en winter 2010 be reisde deTilburgse fotografe alle uithoe ken van dit afgelegen, geologisch jonge eiland. Ze portretteerde 38 IJslanders en interviewde hen over de gevolgen van |°e wooneditie Man DeTilburgse GGz Breburg opent op vrijdag 17 sep tember haar vernieuwde locatie Men- delssohnstraat 21 in Tilburg. Dit ge beurt in aanwezigheid van deTilburgse wethouder Marjo Frenk en Dr. van bezewijk, lid van de Raad van Bestuur van GGz Breburg. Het nieuwe complex gasts omvat een kliniek met 30 bedden, 6 jonge HAT-eenheden, een behandelgebouw en een activiteitencentrum. ■♦y Met een feestelijk Openingscon cert gaat het Magogo Kamer orkest van start met een nieuw en enerverend muzikaal jaar. Het huisorkest van Concertzaal Tilburg gaat daarmee haar vijfde seizoen in. Gastsolisten Voor het Openingsconcert heeft het kamerorkest een aantal bijzondere gastsolisten uitgenodigd, zoals de ,...ge singer-songwriter Marike Jager, het Fontys Jazz Choir en de Indiase zanger Droeh Nankoe. Allen brengen zij samen met Magogo een aantal nummers ten gehore. Daarnaast speelt Magogo ook enkele 'klassieke' stukken zoals Riverdance van Bill Whelan, de ^woensdagavond 22 september wordt eerste officiële Jongeren Ontmoe- bngs Plek (JOP) geopend in de Reeshof. Dat zal zijn aan de Moerse Dreef. -en aantal maanden geleden is door W jongerenwerk van De Twern, ge meente Tilburg en de politie een ge sprek aangegaan met een groep 'han gende' jongeren uit de Reeshof. Door net goede gedrag wat zij lieten zien op de hangplek, hebben alle genoemde Partijen daarop besloten, ze te be nnen met een moderne, overdekte hannnl«L Mlljoeuentekort door minder geld va» Rijk voor uitkeringen Cemeente moet fors bezuinigen hstreting van natuursteen op deel Piushaven El zeggen dat het voor Sara altijd gemakkelijk is om een gedicht te schrijven. "De ene keer gaat het vanzelf, de andere keer gaat het heel moeizaam. Bijvoorbeeld als ik lang niet geschreven heb. Ook over Tilburg schrijven is niet altijd even gemak kelijk. Meestal schrijf ik wat trefwoordjes op en ga ning en het opruir ik dan knippen en plakken." van anderen. Zelf ecologische crisis aan te pakken. Verder maakt wethouder Marieke Moorman van Water, Natuur en Land- schap haar opwachting. Zij boekte afgelopen zomer een politiek succes toen de gemeenteraad de nota Biodi versiteit aannam. In het café komt zij vertellen hoe het nu verdergaat met de uitvoering ervan. Henkjan Kievit, regiodirecteur Zuid van Staatsbosbeheer, is te gast als colum nist. Ook is er aandacht voor de Week van de Smaak en het belang van eer lijke voeding. Annelie de Vries zingt en begeleidt zichzelf op toetsen. De avond wordt weer afgesloten met cabaret. Heemkundekring Tilborch organiseert opdonderdagavond 16 september een lezing met als onderwerp Toponiemen/ gebiedsnaamgeving en heemkunde door onderzoeker en schrijver ir. Christ Buiks. Aanvang om 20.00 uur bij Boerke Mutsaers, Vijverlaan 2 in Tilburg. leuk om te doen. Het leukste vind ik dat ik ook herkend wordt hier in de buurt en bijvoorbeeld in de bibliotheek. En ik ben op het Jeugdjournaal geweest. Binnenkort krijg ik trouwens ook een ei gen website waar mijn gedichten te lezen zijn." Met een nieuwe naam, een nieuwe huisstijl, een nieuw telefoonnummer en een nieuwe website wil GGz Bre burg haar bekendheid en toegankelijk heid verder verbeteren. eburg komt voort uit GGZ Mid- sbant en GGZ regio Breda. Van- g geeft de nieuwe organisatie de aftrap voor een campagne. Dit gebeurt >p de locatie aan de Lage Witsiebaan 4 in Tilburg. Om de telefonische bereik baarheid van GGz Breburg te verbete ren, heeft de organisatie gekozen voor een nieuw algemeen telefoonnummer: 088-0161616. Dit kan vanaf aanstaande maandag worden gebeld. "Onze nieuwe naam is kort, omdat dat beter is, maar vooral omdat we inmid dels geen groep van stichtingen meer zijn", zegt voorzitter Guus van Weelden van de Raad van Bestuur. "Ook denken we dat deze nieuwe naam minder ver warrend zal zijn voor cliënten en verwij- zers. De oude namen laten we nu echt verdwijnen. Zeker omdat steeds meer burg. De illustraties zetten de deelne mer aan het denken en de teksten prik kelen tot het verrichten van speurwerk, zowel op de route als achteraf. Op de plattegrond in het boekje is te zien welke route moet worden gevolgd. Het Mysterie van Tilburg is bedoeld voor volwassenen en families. De wan deling kan in groepsverband of alleen Een landschapsfoto van Gerdien Wolthaus Paauw. worden gemaakt. Ook op de fiets is de route goed te doen. De boekjes zijn in Tilburg voor 1 e -* inclusief poster en potlood, te koop L, de VW aan de Nieuwlandstraat 34 en bij Vincents Tekenlokaal aan het Stad huisplein 128. Een antwoordkaart met de oplossing van het raadsel kan worden gestuurd naar Vincents Tekenlokaal of daar wor den afgegeven. Voor meer informatie kunnen belangstellenden kijken op www.stadsmuseumtilburg.nl of www. vincentstekenlokaal.nl. in het begin mijn gedichten eerst anoniem, dus zonder mijn naam erbij, op internet gezet. Toen zag ik dat veel mensen mijn gedichten heel goed vonden en nu durf ik gerust mijn naam erbij te zetten." Veel mensen vinden de gedichten van de Kinderstadsdichter dus mooi. Maar dat wil niet een originele en gesigneerde tekening van Verschuuren. Het boekje zit vol verrassingen, humor en weetjes en wijst op onbekende te kens, geheimzinnige symbolen en de kleurrijke geschiedenis van de stad Til- ambulante cliënten gebruik maken van ons aanbod, moeten zij ons goed kun nen vinden. Ook een verbeterde web site maakt daar onderdeel van uit." In Paradox aan de Telegraafstraat 62 wordt volgende week donder dag, 23 september, vanaf 20.30 uur weer het Milieucafé gehouden. Hoofdgast is Wouter van Dieren, wel licht Nederlands bekendste milieuacti vist. Al sinds de jaren '70 is Van Dieren lid van de Club van Rome en hij stond toen ook aan de wieg van Milieude fensie. Sinds 1985 is hij directeur van zijn eigen adviesbureau op het ge bied van duurzaamheid en innovatie. Tegenwoordig pleit hij ervoor om de financiële crisis aan te grijpen om de Wouter van Dieren wil je zoveel vertellen j laten zien watje mist Maar het enige waar ik op kom is: Mijn stad, mijn thuis Ik wil je zoveel vertellen Al is het maar op pc Ik wil je laten zien Mijn mooiste plekken hier Maar het enige wat ik kan zeggen is: Mijn stad, mijn thuis Ik wil je zoveel vertellen Maar ik weet niet hoe en wat Woorden zat Maar in mijn hoofd maar één gedachte: Tilburg Mijn stad, mijn thuis In samenwerking met Tilburg-kenner Berry van Oudheusden en kunstenaar Luc Verschuuren maakte Stadsmu seum Tilburg deze wandeling met speurtocht. Speurneuzen hebben de mogelijkheid om een pittig raadsel te lossen aan de hand van vragen en cryptische aanwijzigen. Aan het oplossen van het mysterie is ook een beloning verbonden. Tot uiterlijk 30 november kunnen deelnemers inzen dingen inleveren en meedingen naar Rijmvorm Sara is nu al een paar jaar bezig met het schrij- ven van gedichten. Ze heeft inmiddels al zo'n 7 I gedichten geschreven. Haar manier van dief f is in die tijd wel veranderd. Sara: "Ik ben bec I nen in groep 7. Tijdens de les had ik even I tijd over en toen begon ik te schrijven. Ik sch t toen nog gedichten die rijmden. Over mijn opa L en oma, over huisdieren, de seizoenen, over de I boom voor het huis waar ik altijd in klom. Maar la- f ter ging ik anders schrijven. Toen hoefde het niet meer te rijmen, maar vond ik het belangrijker of I het gedicht mooi was. En ik schrijf nu ook over I andere onderwerpen. Tilburg natuurlijk, de om- I geving waar ik woon, over personages in boeken, I dingen die in het nieuws zijn. Als ik nu terugkijk Het concert op zaterdag 25 september om 20.30 uur biedt een vooruitblik op een nieuw seizoen vol verrassend re pertoire en sfeervolle avonden. Maar ook blikken dirigent Arjan Tien en zijn musici terug en presenteren ze een aantal memorabele hoogtepunten uit eerdere seizoenen van Magogo. Ze verwachtte het zelf niet, maar het gebeurde toch: in januari 2010 werd Sara Bidaoui uit Til burg verkozen tot Kinderstadsdichter van Til burg. "Ik was al lang blij dat ik genomineerd was. Dus ik was wel verbaasd ja", vertelt de leerlinge uit 3havo/vwo van het Theresialyceum.” Tot de zomer van 2011 blijft Sara nog Kinderstadsdich ter. Dat houdt in dat ze bij verschillende activi teiten aanwezig mag zijn om haar gedichten te laten horen. Ze somt op wat ze allemaal al heeft gedaan. "Ik heb de straatspeeldag in Tilburg geopend en daar een speciaal gedicht voorge lezen. En ik heb opgetreden bij Via del Mondo, een kinderfestival. Eens in de zoveel weken ga ik naar een evenement toe. Ik vind het allemaal erg Opvallend is dat een grote meerder heid van 70 procent zich nooit onveilig voelt in de wijk. En van de mensen die zich weleens onveilig voelt, geeft 56 procent aan dit slechts 'zelden' te er varen, tegen 33 procent 'soms' en 11 procent 'vaak'. Meest genoemde vormen van overlast zijn rommel op straat en hondenpoep, gevolgd door vandalisme en gedrag van buurtbewoners. Opvallend is dat overlast door jongeren relatief weinig wordt genoemd. Maar liefst 80 procent van de respon denten zegt zelf iets te doen om de overlast te beperken. In de praktijk gaat het dan om het schoonhouden van de directe omgeving van de wo- -L limen van de rommel van anderen. Zelf iets organiseren en buurtpreventie scoren laag. Inwoners van de Reeshof over het aanbod: 'goed' vindt 10 proc'”" 'voldoende' 31 procent, 'matig' procent en 'onvoldoende’ 19 procent. Bij het gemis van winkels worden mannen(merk)modezaken genoemd, erigens supermarkten als Lidl, Aldi en Net- maken. torama, en interieurzaken. Dagelijkse boodschappen worden vooral ge daan in winkelcentrum Heyhoef (72 procent), gevolgd door Dalem en het Buurmalsenplein (10 procent) en ver der op afstand de Westermarkt, de 'grote Albert Heijn', het Paletplein en Rijen. Door het ontbreken van winke laanbod worden onder meer meubels, auto's, kleding en fietsen buiten de wijk gekocht. Sportvoorzieningen Van alle deelnemers aan het onder zoek is 70 procent tevreden over de beschikbare sportvoorzieningen. Een buitenzwembad wordt echter wel ge mist. Ook hockeyfaciliteiten worden als wens genoemd. Een meerderheid van 60 procent is nog steeds niet te vreden over de ontsluiting van de wijk. Slechts 26 procent is tevreden over het horeca-aanbod. Gemist worden voor zieningen als een pannenkoekenhuis je, jongerencentra, een Indiaas, tapas en pizza-restaurant en meer afhaal- mogelijkheden. Bijna driekwart van de inwoners van de Reeshof vindt de wijk groen genoeg. Gevraagd naar suggesties om de vei ligheid en leefbaarheid te verbeteren, worden tips gegeven als het plaatsen van megagrote borden met 'Verboden voor fietsers', minder buitenlanders in de buurt, honden aanlijnen, meer en zichtbaar politie op straat, een bus verbinding naar Koolhoven, betere en verlichte fietsroutes naar Koolho ven, meer ruimte voor fietsen bij het station, beter en eerder strooien bij sneeuw en het opruimen van glas en rommel in de bosjes van het Reeshof- park. De suggesties worden binnen kort doorgespeeld naar de gemeente, de wijkwethouder en wijkraad. Redacteur Arjen Roos van het Reeshof journaal verbaast zich niet over de uit slag. "In het verleden hebben we wel vaker dit soort onderzoeken gedaan. Er blijkt weinig veranderd te zijn tus sen de oren van de inwoners van de Reeshof en de wijk zelf. Het cijfer voor sportvoorzieningen is wel iets om hoog gegaan, maar op het gebied van horeca en mode blijkt er nog steeds een gemis te zijn. En de ontsluiting v de wijk is ook een bekend verhaal", dus Roos. De gemeente moet de komende jaren vele miljoenen bezuinigen. In deze editie van De Tilburgse Koerier kunt u daar op de Gemeen- tepagina's meer over lezen. Het Grote Snoeien betekent niet dat er geen ruimte zal zijn voor nieuw beleid. Burgemeester en wethou- ders hebben maar liefst 26 ambi ties geformuleerd voor de periode tot 2014 en daar zit een aantal pit tige uitdagingen tussen. Ik noem er een paar: het college wil dat alle jongeren in Tilburg eind 2013 aan het werk kunnen zijn of onderwijs volgen. Over vier jaar zijn de tan genten gereed en is de verbre ding van de Bredaseweg in gang gezet. De gemeente 'creëert een levendige Piushaven' en eind 2013 ■of zelfs eerder indien mogelijk - is Tilburg uit de top tien van onvei lige steden. Tegen die tijd moet ook de oververtegenwoordiging van niet-westerse allochtonen in de criminaliteit, in de schooluitval en in het werklozenbestand zijn teruggebracht. Met hoeveel pro cent staat er niet bij, maar de con cretisering van de ambities schijnt zeer binnenkort bekend te worden gemaakt. De Tilburg Dome, die de grootste sport- en concerthal van het zui den zou moeten worden, komt tot mijn spijt ook in de ambities voor. Volgend jaar moet een besluit worden genomen over de haal baarheid van dit projec' gesproken wellicht g< idee, maar in deze tijden norinische crisis, waarin moet worden bezuinigt natuurlijk beter om als g even pas op de plaats t Eerst maar ervoor zorge lagere Inkomens het hoofd boven water kunnen houden, om 's wat te noemen. Hou je dan geld over, dan kun je alsnog kijken of het zin vol is om dat uit te geven aan een megaproject. Of alle doelstellir haald, valt uiterae Maar wat je o vindt, er straalt bitievanaf. Betekenis Ook de gedichten van anderen vindt Sara mooi delijk tevreden om te lezen. "Er is bijvoorbeeld een gedicht van aanbod: 'goed' Bart Moeyaert, een Belgische schrijver, dat ik erg 'voldoende' 31 f mooi vind. Volgens mij heet het Ik heb je lief. Het procent en 'onvok mooiste zijn gedichten die je na tien keer lezen o:: u-* pas helemaal snapt. Gedichten waar je steeds een andere betekenis in kunt zien." Óveri; wil Sara van het dichten niet haar beroep make,,. Ze wil psycholoog worden. Maar wel een schrij vende, want het maken van dichten blijft ze dan gelukkig gewoon doen! De komende tijd lees je meer gedichten van Sara op de Fluks. Hou deze pagina dus goed in de gaten! iet gem tenfmer

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 1