Het geeft hoop dat er nog zoveel jonge mensen hierheen komen1 senioren s 99 Moederdagcadeau met een bijzonder tintje r wjzer -^1 I Ill Posters in bkkc /erschil Agenda www.verledentotheden.nl Hasseltse kapel trekt nog steeds vele bezoekers /- Zomeracademie op Universiteit van Tilburg Meimaand in de Hasseltse kapel Zonnebloemregio Tilburg r FOTO: CLAUDINE EVERAERT Petra Jansen Cia van Woezik, de nieuwe beheerder van de Hasseltse kapel. H«d«n rr/) de gedachte dat er meer is tussen hemel en aarde." amengd koor zingt in de kapel t blokfluitensemble Panta Rt jsruimte anlaan .,i met melk, 11.45 Uitgave van de Twern. Redactieadres: Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg, tel. (013) 5839999. e-mail seniorenwijzer@twern.nl, Aankondigingen van activiteiten staan (ook) op www.twern.nl. enorm succesvol gebleken, een feestje voor jong en oud. igen voor tot 16.00 jvel, dr. Olav den Heuvel linder echt. 'Op nuit filosofisch, Heden delen, zoals een gratis wijkwandelini kortingen op publicaties van de stiel ting en gratis deelname aan de jaar lijkse 'vriendendag'. in de 18 mei jyshoeve -> ^'ddag wijk U&K Theresia in de schijnwerpers, 1 door tijd en wijk Ze is al vier eeuwen oud, maar spreekt nog steeds tot de ver beelding: de Hasseltse Kapel. Inmiddels is het oudste monu ment van Tilburg volledig ingesloten door stadsbebouwing; aan de ene kant staat het altijd drukke TweeSteden zieken huis, aan de andere kant ligt de Hasseltrotonde met zijn voort razende verkeer. Toch ervaren velen de kapel en haar omge ving nog als sereen en sfeervol genoeg om er te bidden, zich te bezinnen of een kaarsje op te steken. Met de meimaand, wanneer zo'n honderdduizend bezoekers de Mariakapel bezoeken, als hoogtepunt. De Seniorenwijzer sprak met drie mensen die op de en of andere manier betrokken zijn bij de kapel. Hoe ervaren zij dit bijzondere stukje Tilburg? Niks moet De meeste mensen komen vol gens Van Woezik om te bidden. "Maar wat dat is, weet niemand, ieder doet dat op zijn eigen manier. Oase van rust Henk Vettmeijer (61) en zijn vrouw wonen al zo'n dertig jaar aan het Hasseltplein, schuin achter de kapel. Hij is voorzitter van de Vereniging Leefbaarheid Hasseltplein en de Stichting Behoud Frankische Drie hoek Hasseltplein. Zijn kinderen zijn hier opgegroeid. Veltmeijer vind het "echt prettig wonen" op deze plek. "Het is een oase van rust", vertelt hij, ''afgezien van wat geluid van het verkeer". Veltmeijer kwam hier al als kind, aan de hand van zijn ouders. Toen woonde hij in de wijk 't Zand. "Dan gingen we een dagje uit. Vroeger was hier ook een kermis", zo herin nert hij zich. Later woonde Vettmeijer op verschil lende plekken in Nederland, in ver band met zijn werk. Toen hij weer naar Tilburg kon, zocht hij meteen Sommigen steken een kaarsje aan en staan binnen twee minuten weer buiten. Anderen zitten tien minuten stil in de kapel. En dan heb je nog alles daar tussenin. Er zijn bezoe kers die het heerlijk vinden alleen te zijn met de stilte en het geluid van de klok, anderen vinden het prettig als ik muziek aanzet. Je bent hier altijd overgeleverd aan je medebezoekers; die willen bijvoor beeld wel eens de laatste nieuw tjes samen gaan bespreken. Maar de meesten mensen houden toch rekening met elkaar. Dat maakt de plaats wel duidelijk. Dat is ook de kracht van de kapel: niks moet. Je kunt hier religiositeit beleven op je eigen manier. Iedereen is hier welkom." Korvelseweg 110, de kapper zonder afspraak din.t/m zat. 10.00-17.00 Nijverstraat 42, Wijkgebouw Theresia ma. 13.00-16.00 Wilhelminapark 74 Kadosjop en atelier't Klein Verschil Gerund door mensen met een beperking ma.t/m vrij. 10.00-15.00 en geze I4.00 tot njuni heeft HOVO Brabant voor alle leergierige geesten drie zomercursussen georganiseerd. Deze activiteiten vinden plaats op de Universiteit van Hburg. De Seniorenacademie heeft een hoog staande reputatie op het aanbieden van kwalita tief hoger onderwijs op diverse wetenschapsge- bleden en telt jaarlijks zo'n 2000 deelnemers. fe}.?en 3 iuni maken dr. Laetitia van den Heus enjnen, dr. Paul Overmeer en drs. Paul van c tu een reis: virtueel, maar daarom niet mir.J- Sflfi2ikeen rnult'd'sciplinaire cursus, die vanu., zalhoi'kOr'5ch en artistiek oogpunt het fenomeen reizen “'wichten. Tijdens de eendaagse 'De grote Wereldreligies een namelijk viteiten ii centra voor oi de vorm van tentoonstellingen goedobjecten, het gev over historische onde tonen van obje Daarnaast krijg, legenheid on, Dit wordt in er voor de toekor, Verder onders* een huis in de buurt van de kapel. “Dit huis kwam vrij en ik wist met een: hier wil ik niet meer weg!" Zijn oudste kind is getrouwd in de kapel. En zelf komt Veltmeijer er ook nog regelmatig. "Vooral om een kaarsje op te steken, samen met de kleinkinderen." Hij moet even nadenken over het gevoel dat hem zo bindt aan de kapel en haar omgeving. "Als ik de buiten kant van de kapel zie denk ik: wat woon ik hier toch mooi. Als we terugkomen van vakantie weten we weer dat we hier oud willen worden." De bewoners van het Hasseltplein i Verteden tot Heden geeft een jndekring Tilborch (voor nadere werpers, door Tijd en Wijk. Iburg nl) Aanmelden voor de vriendenkring kan foto suzanneverhagen eenvoudig via de website www.verleden- totheden.nl iting Verleden tot Heden heeft een vriendenkring, waarvan men lid worden. Dit lidmaatschap maakt het de stichting mogelijk om haar maatschappelijk werk te doen. Door moeder en/of oma lid te maken, snijdt het mes aan twee kanten. Voor tien euro per jaar steunen leden meerdere doelen en genieten ze meerdere voor- „abants cultuur (bkkc) De tentoonstelling is het resultaat van een onderzoeksperiode naar het format 'poster', een initiatief van kunstenaar en |n de lijst van 100 belangrijkste tradities staat Moederdag op de zestiende plaats. Deze dag 1.500 AKV St. Joost, gastdocenten van die oplei- is hét moment om moeders en oma's extra te verwennen. In samenwerking met De Tilburgse Koerier kunnen moeder en oma in één dag' op 11 juni, staat het spirituele centraal. Drs. Evert Jan Ouweneel geeft historische bezinning op de huidige tijdsgeest aan de hand van de oudste en invloedsrijkste we reldreligies: hindoeïsme, boeddhisme, taoïsme, jodendom, chirstendom en islam. Dr. Stef Bugter doceert op 21,22 en 23 juni 'Leidt ieders weg naar Rome?Een afwisselende cur sus over al die duizenden Europeanen die door de eeuwen heen naar Rome zijn gereisd. Rome fascineert velen tot op de dag van vandaag. De brochure is op te vragen via info@ hovobrabant.nl of 013-4668119. Alle informatie is ook te vinden op www.hovobrabant.nl. De zomeracademie 2010 wordt georganiseerd door HOVO Brabant Seniorenacade mie in nauwe samenwerking met de Universiteit van Til burg, Fontys Hogescholen, Avans Hogeschool en de Techni sche Universiteit Eindhoven. HOVO Brabant biedt onderwijs op academisch niveau. deren en Zonnebloemvrijwilligers. het brabants kenniscentrum kunst en ÏÏÏÜSÏS* MAAK MOEDER VRIENDIN VAN VERLEDEN TOT HEDEN... Enschot en Goirle is deze show te zien op woensdag 12 mei in Schouwburg TilburgAanvang om 14.00 uur. Nationale Vereniging de Zonnebloem vierde in 2009 haar 60-jarig jubileum. Met bijna 40.000 vrijwilligers en 1. afdelingen is de Zonnebloem een van de grootste vrijwilligersorganisaties van Nederland De regio Tilburg k 19 afdelingen. Hierin zijn ruim 300 willigers actief voor bijna 2200 gas, De Zonnebloem zet zich in voor I welzijn van mensen met een fysie beperking voor wie sociaal isolement dreigt. Al zestig jaar staat bloem voor betekenisvolle gen door op huisbezoek te gaan, ex cursies te organiseren en aangepaste vakanties aan te bieden. Doel tweeledig De stichting Verleden tot Heden heeft grofweg twee doelstellingen. Enerzijds wil zij immaterieel erfgoed vastleggen en materieel erfgoed bewaren, alles in de ruimste zin van het woord. Niet al- Rien van der Heijden van de stichting I leen in de wijk Theresia, maar in heel lezing over de wijk Theresia bij Heemkur informatie zie www.heemkundekringtilburg.nl). Theologe Cia van Woezik is de nieuwe beheerder werd van de Hasseltse kapel. Ze woont nog niet in de beheerderswoning aan het Hasseltplein, maar pendelt nog heen en weer. Van Woezik heeft verschillende taken. Als een stel in de kapel wil trouwen, stelt ze een voorganger voor en helpt ze bij het opzetten van de viering, januari Verder zorgt ze voor praktische vieringe zaken als het op peil houden van de kaarsenvoorraad, het geven van informatie en het afhandelen van telefoontjes. Van Woezik is blij dat ze in deze kapel mag werken: "Een heilige plaats, die noodt tot Schuurkes Nieuwlandstraat 58a, I De Soete Inval, di.t/m zat. 10.00-17.00 4 en don. tot 21.00 al Veldhovenring 36, Tapijttegelhuis Tilburg, project- en woningstoffering sin ma. 13.00-17.00, din. t/m vrij. 0930-1730 zat. 0930-14.00 Besterdring 54, Postzegel-Munthandel Den Besterd www.verledentotheden.nl Tilburg. Daarnaast heeft de stichting jecten op scholen in de vorm van maatschappelijke doelstelling, kleine exposities, lezingen, lesbrieven, het ondersteunen van acti- wandelingen en kleine projecten. 'Ver- in verzorgings- en behandel- leden tot Heden' komt in het bijzonder r ouderen. Dat gebeurt in tot uitdrukking in de combinatie van het inrichten van kleine ouderen met schoolkinderen van bij- met materiële erf- voorbeeld groep zeven. De tachtiger -even van lezingen vertelt de elfjarige scholier over vroe- .iderwerpen en het ger en omgekeerd --*-■* ijecten uit het verleden.- krijgen de ouderen de ge- jm hun verhaal te vertellen. i goed overleg opgetekend komst. .ersteunt de stichting pro- Mei is traditioneel de Mariamaand. Meer dan honderdduizend mensen bezoeken deze maand dan ook de Hasseltse kapel. De kapel is het hele jaar door dagelijks geopend, maar in mei extra lang: van 6 uur 's ochtends tot 20.30 uur. Iedereen is welkom, om te bidden, te mijmeren, een kaarsje op te steken. Elke dag in mei bidden de gelovigen om 15 en 19 uur een rozen hoedje: een serie van vijftig weesgegroetjes en vijf onzevaders. Op de maandagen is er - zoals het hele jaar - om 13.30 uur een rozenkransgebed. Op de zon- en feestdagen in mei zijn er 's mor gens om 6.30 uur missen voor bedevaartgangers. Dat betekent dit jaar nog op 9, 13 (Hemelvaart), 16, 23, 24 (tweede pinksterdag) en 30 mei. Hoogtepunt van de meimaand vormt traditiegetrouw Moederdag (9 mei). Dan is er na de bedevaartreis van 6.30 uur om 11 uur ook nog een massaal bezochte moederdagmis in de open lucht. Vlakbij de kapel staan ook weer de snoepkramen met traditionele lekkernijen. Het Hasselts gemengd koor zingt in de kapel op 19 en 26 mei om 19.30 uur en het blokfluitensemble Panta Rhei speelt op 22 en 30 mei om 16 uur. Over de kapel is recent een boek verschenen onder de titel Has seltse kapel, Tilburgs springlevende Mariamonument (ISBN 978- 90-815045-1-5). Voor €19,50 is het verkrijgbaar in de boekhandel, en in mei op drukke dagen ook bij de kapel. Aanmelden Exclusief voor Moederdag biedt de stichting dit lidmaatschap aan in combinatie met een speciale actie in samenwerking met De Tilburgse Koe- r. leder nieuw lid maakt kans op een rtis lidmaatschap gedurende één ir en ontvangt een waardebon van vijf euro, te besteden bij de stichting Verleden tot Heden. Deze waardebon kan ook verzilverd worden bij de ver kooppunten van het boek Theresia in de Schijnwerpers, door tijd en wijk. Zie hiervoor de bijgaande advertentie. On der de nieuwe aanmelders verloot De Tilburgse Koerier een aantal exempla ren van het boek Theresia in de Schijn- 3projec Sn tot Heden' komt in het I .jt uitdrukking in de con ouderen met schoolkinde voorbeeld groep vertelt de elljaric >t ger en omgekeerd vertelt de scholier v hoe dingen nu gaan. Deze interactie is Nationale Vereniging De Zonnebloem I bestaat 60 jaar. Daarom presenteert de I activiteitencommissie van de Zonne- I bloem in de regio Tilburg in samenwer- I king met Esther Bronkhorst Events met I veel trots de speciale theatertournee I De Ontmoeting”. De top musicalarties- ten Danny de Munck, Henk Poort en Lucie de Lange en het showorkest van Eddy van Damme staan garant voor een fantastische show. De Ontmoeting is een revue-achtige show. Veel zang in de vorm van heerlijke meezingers afgewisseld met beroemde sketches I zorgen voor groot plezier en ook voor I intimiteit en ontroeringDaarnaast vor men een flitsend showballethumor en 009strelende kostuums de ingrediën ten van een wervelend programma. I ^Ontmoeting is een middagvullende voorstellingdie van september 2009 toten met juni 2010 ongeveer 140 keer J^dt gespeeld in een groot aantal Nederlandse theaters. Een exclusieve Kaarsje Audrey Briefjes (27) gaat niet elke week naar de kerk, maar beschouwt zichzelf wel als gelo vig. De Hasseltse Kapel loopt als een rode draad door haar leven. "Als kind ging ik er al vaak naar toe", vertelt ze. Later volgde er een periode in haar leven waarin ze depressief was. "Toen kwam ik vaak een kaarsje aansteken. Ik vond rust in de kapel." In september vorig jaar is ze getrouwd in de kapel. En nu is ze in verwachting van haar eerste kindje, dat ze wil laten dopen in de kapel. "Het is nog maar de vraag of dat laatste gaat lukken, want katholieke kinderen horen het doopsel te ontvangen in de parochiekerk waartoe ze beho ren", zegt Briefjes. "Toch blijf ik zoeken naar een priester die dit voor ons wil doen". Ze is ook vastbesloten haar kind de tradi tie van de Hasseltse Kapel mee te geven in de opvoeding. Kort geleden werd ze gevraagd als bloemschikster voor de kapel, een taak waar ze "natuurlijk geen nee tegen zei". Ook daarbuiten komt ze nog geregeld in de kapel, om een kaarsje op te steken. "Gek genoeg doe ik dat alleen als het even tegenzit, maar ik denk dat dat voor veel mensen geldt. Als het goed gaat, doe je dat blijkbaar niet zo snel." Gevarieerd publiek De Hasseltse Kapel trekt een zeer gevarieerd publiek, weet ook Van Woezik. "Je hebt de ouderen die hier al van jongs af aan komen om de rozenkrans te bidden, een kaarsje aan te steken of gewoon stil te zijn. Maar ik zie hier ook jongeren, moeders met kleine kin deren en natuurlijk de stellen die hier trouwen. Ik vind het leuk dat er zulke jonge mensen komen, dat geeft hoop. Ik zie wel dat de groep die hier op vaste tijden een kaarsje aansteekt, vergrijsd is. Jongeren zijn wat dat betreft anders: het komt gewoon ineens bij ze op om naar de kapel te gaan. Je ziet het ook aan de groepen pelgrims, die hier ove rigens nog steeds veel komen. Die clubjes worden steeds kleiner en ouder. Jongeren komen toch meer op eigen houtje hierheen." Veel patiënten van het nabijge legen TweeSteden ziekenhuis en het Verbeeten Instituut gaan naar de kapel om te bidden of te danken voor genezing. En bij mooi weer krijgt de kapel ook veel bewoners van zorgcentrum De Hazelaar op bezoek. zetten zich volgens Veltmeijer alle maal in voor tiet behoud van hun bijzondere woonomgeving. "We houden het samen netjes hier. En we proberen de sfeer authentiek te houden. Als iemand bijvoor beeld gaat verbouwen, laat hij dat de andere bewoners weten." tournee voor ruim 70.000 lichamelijk Ze vormen een bonte verzameling; --J;' ent/m6juni in in kenniscentrum kunst en Lezingen Van Woezik wil de inhoudelijke functie van de kapel verder uit breiden. "Denk bijvoorbeeld aan lezingen over dichters en schrij vers. Op mijn initiatief zijn er sinds --j elke donderdag heiligen vieringen in de kapel. Verder wil ik van het beheerdershuis deels een ontmoetingscentrum maken. Ik denk dat de kapel nieuwe ini tiatieven kan gebruiken. Het kan een ander put jongeren. Verder denk ik dat veel DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 6 MEI 2010 Filmvoorstelling voor 50- plussers. Op dinsdag 11 mei is in Euroscoop (Olympiaplein 2) de tragikomische Japanse film Departures te zien, die de Oscar voor beste niet-Engelse film van 2009 won. Hoofdper soon is een jonge cellospeler die de kost gaat verdienen met het ritueel afleggen van lijken. Aanvang 14.00 uur. Entree €6,-, incl. vooraf een kopje koffie/thee met wat lekkers. Creativiteit en risico's bij mantelzorg. De bezoekers van de inloopbijeenkomst voor man- telzorgers op dinsdag 12 mei in wijkcentrum 't Kievitslaer (Rei- nevaarstraat 55) praten over de valkuilen van mantelzorg en over hun creatieve oplossinc problemen. Tijd: 13.30 i uur. Toegang gratis. Fietsplezier bij Abdijentocht. Bij de tiende Abdijentocht La Trappe van Toerclub Tilburg op zondag 16 mei is het proeflokaal van het trappistenklooster aan de weg tussen Tilburg en Moer gestel start- en eindpunt voor drie fietsroutes: van 30 (€2,50), 60 (€3,50) of 120 km (€4,50). Alle routes zijn voorzien van duidelijk geplaatste pijlen. Ook krijgen de deelnemers een goede route beschrijving met straatnamen. Start tussen 8.00 en 11.30 uur; sluiting om 17.00 uur. Beweegmiddag Reeshof Op dinsdag is er in zorgcentrum Rey (Gendringenlaan 15) een midd?^ waarop senioren uit de hele v.,.. vrijblijvend kunnen meedoen aan bijv, (zitjdansen, yoga, een bingo en gezondheidstestjes. Tijd: 14.00 tot 16.30. Toegang gratis. Wijklunch Reeshof. Op dins dag 18 mei is er voor de eer ste keer in ontmoetings De Driehoek (Gendringenl 179) een gezellige wijklunch soep, brood, beleg, jus, koffie/thee en fruit. Tijd: tot 12.45 uur. Inschrijving a €4,- tot vrijdag 15 mei in De Drie hoek. Open: op werkdagen van 9 tot 12 uur (behalve ma.) en van 14 tot 17 uur. Bij voldoende belangstelling wordt de wijklunch maandelijks georganiseerd. Wandelen in de wijk. Ook vanaf zorgcentrum De Bisterste de (Herbothstraat 2) is er nu een wijkwandeling van circa 4,5 km. Een gratis routekaart is verkrijg baar bij De Bijsterstede. Rond veel andere wijk- en zorgcen tra bestaan al zulke routes met gratis kaarten. Meer informatie: www.tilburg.nl/wijkwandelen. Ik denk dat de kapel Moederdag bij de Hasseltse kapel. mensen - ondanks de leegloop van de kerken - best interesse hebben in religie, alleen niet meer gebruiken. Het kan jn de traditionele setting zoals ibliek trekken, zoals vroeger." curator Koen Delaere. Het project is een samenwerking van stu denten van de Masteropleiding Fine Arts jastdocentenvandie ding en kunstenaars. Ze hebben posters ontworpen die te zien zijn in de expositie kent en ook kunnen worden meegenomen 0 vrij- zolang de voorraad strekt. Uitgangspunt asten, van het onderzoek was het onderscheid dit jaar verrast worden met een het dat de Franse cultuursocioloog Michel de bijzonder cadeau. :ieke Certeau maakt tussen 'strategie' en tac- tiek'. Onder leiding van Bas van den Hurk, Destichtir t de Zonne- docent aan AKV St. Joost is de tekst van ontmoetin- Certeau bestudeerd en dat heeft geleid kan tot de ontwikkeling van de posters. Di. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. Gesloten do. 13 en vr. 14 mei.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 11