oplichting en inbraak voorkomen se Eenvoudige maatregelen kunnen lEN senioren s Kadosjop-Atelier 'T klein Verschil van Amarant .1^ Bf ƒ1 113 een Tips tegen inbraak Wat u zelf kunt doen tegen overvallen 8 Agenda I I Oplichting voorkomen: aanvullende tips Test fietsvaardigheid °mdat de twee geen herkenbare bedrijfsbadge of -kleding droe- Mogelijk wilden ze alleen of er bij haar wat te halen DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 22 APRIL 2010 p Petra Jansen FOTO POLITIE MIDDEN EN WEST BRABANT. BART VAN HATTEM Tbegeïe’ hier kor wel om de dader te achterhalen. WWW.plUj Theresia in de schijnwerpers, Voortijden wijk irateur. ding. Het winkelpersoneel is steeds paraat klanten te ontvangen. Ziet u een ovenral gebeuren? Bel dan on middellijk 112. Zo kan de politie meer daders arresteren. geldt: situ- >rake dan Vraag een collectant, meteropnemer of reparateur om een legitimatiebewijs. FOTO: BART VAN HATTEM Laat vreemden een openbaar t. Controleer F-'1 Eventueel telefonisch controleren bij het dag “pleegd, 3.00 uur. jewoon aan ting op de totaal die Uitgave van de Twern. Redactieadres: Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg, tel. (013) 5839999. e-mail seniorenwijzer@twern.nl, Aankondigingen van activiteiten staan (ook) op www.twern.nl. Creatief Tijdens een rondleiding in het atelier wordt een praatje gemaakt met en kele cliënten. Soms vergezeld van een hier Sommigen en wo- enkeling thuis. De di- bus of met gaat vaak lullen, maar leringen die spullen gezeten. Het niet alleen om dure spL ook om dierbare herinnf worden weggehaald." PRACHTIGE WINKEL EN ATELIER MET BIJZONDERE MEDEWERKERS aan. Vertrouw je het niet, bel dan met het betreffende reparatie- of energiebedrijf. Doe ondertussen wel de deur dicht." van inbraak of oplichting zelf verkleinen. Van Ho< geeft een aantal tips om oplichting t'Bejaarde opgelicht met babbeltruc', 'juwelen weg bij inbraak'. I,* De kranten staan vol met dit soort berichten. En altijd denk je: C. dat zal mij niet overkomen! Totdat je na een kort bezoekje van die zogenaamde nieuwe buurvrouw merkt dat al je geld weg is. Duizenden mensen, onder wie vele ouderen, raken elk I jaar dierbare bezittingen kwijt door oplichting of een inbraak in hun woning. Toch kun je zelf veel doen om deze ellende te i voorkomen. "Als.iemand vraagt of ie even bij je mag bellen, is dat bijna altijd een smoes. Iedereen heeft tegenwoordig J? immers een mobieltje." De politie Midden en West Bra bant ziet dat het aantal gewa pende overvallen in 2009 licht is gedaald ten opzicht van vorig jaar. Korpschef Frans Heeres is echter nog niet zorgenvrij: "Ondanks de zeer lichte daling van de overvallen (van 214 naar 201moeten we alert blijven. De landelijke trend laat immers nog steeds een stijging zien." ferme handdruk of oogcontact. Stuk voor stuk doen ze allemaal ontzettend hun best. De cliënten met een heel laag niveau tekenen kleurige lijntjes die later in diverse producten werden verwerkt. drie dagen werkzaam in de winkel. Ze werkt zelfstandig en wanneer zij vragen heeft kan ze beroep doen op de begeleiding. An- nemieke is getrouwd en woont in de Tilburgse wijk Groenewoud. Zij komt met de fiets en rijdt er ongeveer twin tig minuten op. "Af en toe doe ik ook schilderen in het atelier. Dat vind ik ook leuk” zegt Annemieke. En Anja vertelt: "In deze winkel worden veel dingen gemaakt, zoals kaarten, slingers, boe kenleggers, spiegels, fotolijsten, tasjes en schilderijen. Waar iemand niet goed De organisatie is in handen van ouderenwerkers van de Twern, de gemeente Tilburg, GGD Hart voor Brabant, Fietsforum Tilburg, KBO en de Fietsersbond. Na afloop krijgt iedere deelnemer een certificaat. Deelname is gratis en voor een lunch wordt gezorgd. Opgave voor 15 mei. Informatie/aanmeldingsformulieren: wijkcentrum De Poorten, Hasseltstraat 194, tel. (013) 4649210 (ouderenwerker Wendy Zwekars) wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175, tel. (013) 5435909 (ouderenwerker Pablo van der Horst) Bij deze mevrouw rinkelde de alarmbel op tijd, maar elk jaar worden vele andere ouderen wel slachtoffer van diefstal of oplich ting aan huis. Jaarlijks zijn er 125.000 pogingen om 60-plussers aan de deur op te lichten; in één op de vijf gevallen lukt dat. Willem van Hooijdonk, persvoor lichter van de politie Midden- en West-Brabant, heeft geen over zicht van het aantal diefstallen in deze regio bij ouderen, wel cijfers over de gehele bevolking hier. 'In 2009 werd in Tilburg, Goirle, Hilvarenbeek en Oisterwijk samen 1737 keer aangifte gedaan van diefstal en inbraak in een woning. Dat zijn dus zo'n vier a vijf inbra ken per dag." Volgens Van Hooijdonk is een inbraak in je eigen woning een van de ergste dingen die je kun- nen overkomen. "Er wordt inbreuk gemaakt op je privacy, een vreem- de heeft met zijn handen aan jouw Nieuwlandstraat 58a, De Soete Inval, dl. t/m zat. 10.00-17.00 en don. tot 21.00 Veldhovenring 36, Ta pijttegel h u is Tilburg, project- en woningstoffering ma. 13.00-17.00, din. t/m vrij. 0930-1730 zat. 0930-14.00 Besterdring 54, Postzegel-Munthandel Den Besterd www.verledentotheden.nl Legitimatie te voorkomen. "Laat allereerst De kans dat je slachtoffer wordt nooit zomaar een onbekende bin- •g kun je nen, kijk eerst door de deurspion fooijdonk of het raam wie er is. Doe je toch ''''1-1'+-- open, hou dan de ketting op de deur. Wil je iemand helpen, laat de persoon dan buiten wachten en doe de voordeur dicht om het gevraagde, zoals een glas water of een pen, te halen. Staat er een onbekende aan de deur die bijvoorbeeld zegt reparateur of collectant te zijn, vraag dan altijd om een legitimatiebewijs. Daar hebben oplichters een grote hekel Wist u dat er in Tilburg een cadeauwinkel zit van Amarant die een ruim assortiment aan artikelen kent, dat gemaakt is door cliënten meteen beperking? Deze kleurrijke winkel is te vinden aan het Wil- minapark 74, waar begeleiding en medewerkers zich dagelijks stief inzetten om prachtige cadeauartikelen te produceren, team bestaat uit vijf begeleiders, ier helpen stagiaires en vrijwil- IJers een handje mee. Het is alweer negen en half jaar geleden, dat amarant de deuren van deze vrolijke *rnkel voor de klanten heeft geopend. e dagbesteding buiten het terrein an Amarant is een volwaardige tijd- esteding, waarbij de cliënten graag 'erken. In het kader van integratie in I «samenleving is dit succesvolle pro- M opgezet. Politiekeurmerk Ook ordinaire inbrekers kun je het moeilijk maken het huis binnen te komen, zegt Van Hooijdonk. "Bij voorbeeld met de maatregelen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen, dat al verplicht is voor nieuwbouw woningen. Die aanpassingen aan een woning helpen inbraak, van dalisme en overlast te voorkomen. Denk aan inbraakwerend hang en sluitwerk. Voor een bestaande woning kun je het Politiekeurmerk aanvragen bij een erkend bedrijf; er komt dan een adviseur langs om samen de woning te bekijken. Als je alle maatregelen van het keurmerk laat uitvoeren, kost dat best veel geld. Vind je het te duur, laat dan in elk geval de belangrijk ste dingen aanpassen, zoals het slot op de voor- en achterdeur. Het loont zeker, want door de aan passingen van het Politiekeurmerk daalt de kans op een inbraak met 90 procent." Hulp De politie is alert en tijdens de risico- uren laat men extra agenten surveil leren. Daarnaast is de recherche druk bezig om daders van overvallen op te sporen. De politie kan uw hulp goed «rvelsewegno.Schuurkes «kapper zonder afspraak m t/m zat. 10.00-17.00 Nijverstraat 42, Wjkgebouw Theresia "ö-13.00-16.00 W'lhelminapark 74 Kadosjopen I Fier’t Klein Verschil ^nd door mensen met verschil t/mvrij. 10.00-15.00 Woning Uit de cijfers blijkt dat er elke woningovervallen worden gepk met name tussen 19.00 en 23.0( Meestal bellen de daders ge en dringen uw huis binnen zodra u opendoet. Preventie begint dus bij uw voordeur. Zorg dat u vóóraf weet voor wie u de deur opendoet. Bijvoorbeeld door een spionnetje in de voordeur of door een kettinkje of kierstandhouder. Handlanger De persvoorlichter raadt ook aan om pakketjes nooit zomaar met een af te rekenen. "Bedenk eerst of je echt iets besteld hebt. Som mige nepkoeriers vragen je het bedrag te pinnen en geven dan het verkeerde pasje terug, waarna ze je rekening leeghalen. Geef sowieso nooit je bankpas of pin code af. Oplichters doen zich zelfs voor als bankmedewerker. Maar een echte bankmedewerker komt nooit aan de deur. Daarnaast is het verstandig om, als je de voor deur opent voor een onbekende, te zorgen dat de achterdeur dicht is. Vergeet niet dat oplichters of inbrekers vaak een handlanger hebben. Terwijl de een je af leidt aan de voordeur, sluipt de ander achter binnen." Ouderen voelen zich soms onzeker in het verkeer. Maar voor soci ale contacten en om gezond te blijven is het goed dat ze zo lang mogelijk blijven fietsen. Om dat op een veilige manier te (blijven) doen is er op donderdag 3 juni in wijkcentrum De Poorten een informatiedag voor fietsende 55-plussers. Het programma bevat theorie over verkeersregels, verkeerstech nische adviezen, oefentips, gymnastiek, tests van reactiesnelheid, gehoor en ogen, een fietstocht als praktijkoefening, en een keuring van de fiets door een fietsenmaker. Ook de voor- en nadelen van de elektrische fiets worden belicht. Overvallen zijn grofweg te verdelen X in twee categorieën: overvallen op ondernemers en overvallen op wonin gen. Vooral als het weer vroeg donker is, proberen de daders hun slag te slaan. In het donker worden ze min der snel herkend en zijn ze sneller uit beeld verdwenen. neens stonden ze bij mevrouw Verhoeven aan de deur: twee jongeman nen die haar enthousiast begroetten. Ze claimden van 'MUlfrgeluk ,i een energiebedrijf te zijn, maar ■4^ mevrouw Verhoeven rook onraad, Ondernemers De overvallen worden vaak gepleegd door jonge daders die het vooral voor zien hebben op zaken waar contant geld rondgaat (tankstations, cafeta ria's en kleine ondernemers). Ze slaan toe via een hit-and-run methode op momenten dat er geen klanten zijn. Verder blijkt dat de verdachten vaak gebruik maken van (nep)vuurwapens. Mocht u onverhoopt bij een overval aanwezig zijn, werk dan vooral mee en neem geen risico. Neem het signa lement goed in u op en alarmeer na de overval meteen de politie via 112. opendmaandag Werk zoveel mogelijk met PIN-trans- 09.30 tot 16.00 acties en room de kassa regelmatig af. Beveiligingscamera's kunnen een overval niet voorkomen, maar helpen Goedgelovig Wanneer het gaat om oplichting aan de deur, ook wel bekend als de babbeltruc, zijn ouderen relatief vaak het slachtoffer, weet de persvoorlichter. "Zij zijn vaak goedgelovig. Op zich een goede eigenschap natuurlijk, maar niet als onbekenden er misbruik van maken." Van Hooijdonk ziet in zijn werk legio smoezen voorbijkomen waarmee kwaadwillenden mensen proberen te neppen. "Oplichters zijn creatief en nemen vele gedaanten aan: koerier, collectant, dagbladbezor- ger, postbode. Een bekende truc is de onbekende die binnen even wil bellen. Meestal een smoes, want iedereen heeft tegenwoordig een mobieltje. Laatst is er nog iemand opgelicht die zogenaamd de nieuwe buurvrouw aan de deur had. En die wilde graag een glaas je water. Terwijl de bewoonster dat ging halen, werden kostbare spul len uit haar woning gestolen." Zo'n zestien medewerkers zijn dagelijks aan het werk. Somm zijn woonachtig bij Amarantc nen onder begeleiding, een er woont zelfstandig of nog tb enten komen met de fiets, de taxi. Ook begeleiden we stagiaires in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Zij zijn -f- afkomstig van de ZMLK scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen." Pas na een indicatie kunnen de cliën ten die een bijdrage aan de productie willen leveren bij 'T klein Verschil hun dagbesteding invullen. Wel moet een nieuweling passen in het geheel. "We werken voornamelijk met hout-, verf Volwaardige dagbesteding begeleidster vertelt: "De cliënten le hier komen variëren qua niveau. Oude sok Je kunt meer doen om inbrekers buiten de deur te houden. Van Hooijdonk: "Wat je vooral niet moet doen, is al je geld in een oude sok bewaren. Dat zien we nog regelmatig. Als het gestolen wordt, ben je niet verzekerd. Zorg daarnaast voor sociale controle. Ga je op vakantie, geef de buren even een seintje dat je weg bent. Of vul de Vakantiekaart van de politie in als je langer dan een week weg bent. De politie con troleert dan tijdens de normale surveillances minimaal één keer je woning. Bij terugkomst ligt er een kaart waarop staat wanneer de politie is geweest en of er nog bijzonderheden waren. Verder is het niet verstandig om sleutels aan de binnenkant van het slot te laten zitten. Ladders en ander klimmateriaal kun je beter achter slot en grendel opbergen. En heb je waardevolle spullen, zet ze dan niet in het zicht. Tenslotte g« bel bij onraad of verdachte s aties altijd de politie. Is er spr van een spoedsituatie, bel 112. Is het minder ernstig, bel dan 0900-8844." •Meer informatie over het Politiekeurmerk Veilig Wonen (PKVW): www.politiekeurmerk. nl. Kijk voor erkende PKVW- bedrijven op www.preventie- certificaat.nl. Vraag vooraf of er kosten aan het advies verbon den zijn. •De Vakantiekaart is verkrijg baar op elk politiebureau of via www.politiemwb.nl (klik op 'preventief en dan 'vakantie'). en tekenmaterialen. Van pulp, papier- maché, prikwerk en hout maken we de leukste cadeauartikelen. Veel arti- 1 kelen in de winkel zijn ook op andere I instellingen en dagbestedingprojec- I ten gemaakt. We hebben een vast I klantenbestanden en werken ook op Annemieke is I bestelling. Verder streven we ernaar, I dat de producten zoveel mogelijk ge- maakt worden door cliënten met een beperking. We hebben in ons assorti- li ment kaarsen, lampen, serviesgoed, f schilderijen, houten kinderspeelgoed, sieraden, slingers, bloempotten, vazen en allerlei leuke hebbedingetjes." Mantelzorgers en profes sionele zorg. Vaak moet een mantelzorger op zoek naar pro fessionele zorg voor de zieke partner, vader of moeder, kind of goede vriend. Hoe dan de weg te vinden in 'zorgland' is het thema van de inloopbijeenkomst voor mantelzorgers in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) op maandag 26 april van 19.30 tot 21.30 uur. Aan de orde komen o.m. de mogelijkheden voor zorg, aanvraag, indicatie, zorg in natura, en het persoonsgebon den budget (PGB). De toegang is gratis. WMO en Loket Z. Hulp bij hét huishouden, de Regiotaxi, rolstoelen, aanpassingen in huis: voorzieningen die de gemeente biedt in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Over de WMO en de rol daarbij van Loket Z gaat de inloopbijeenkomst voor mantel zorgers op woensdag 28 april van 10 tot 12 uur in wijkcentrum De Poorten (Hasseltstraat 194). Toegang gratis. Medische rijbewijskeuring. Elke vierde maandag van de maand kunnen 70-plussers voor een voordelige rijbewijskeurin gen terecht in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156). De komende keuringen zijn op 26 april en i.v.m. Pinksteren op woensdag 26 mei. Kosten: €30. Meebrengen: een ingevulde Eigen Verklaring (verkrijgbaar bij de gemeente), een flesje urine, een overzicht van alle medicijnen die u gebruikt, de bril die u in de auto draagt, en een legitimatie bewijs. Een afspraak maken is nodig: tel (013) 5436664. Meer informatie: www.rijbewijskeurin- gen.com. Test rijvaardigheid. Met deze vrijblijvende test kunnen 50-plus automobilisten in een ochtend of middag nagaan hoe hun rijgedrag is. De onderdelen: rit in de eigen auto met rij-instructeur, ogen en gehoortest, en kennistoets verkeersregels. De volgende test in de gemeente Tilburg is op maandag 17 mei in en bij zalen centrum De Druiventros (Bos- scheweg 11Berkel-Enschot). Aanmelden voor 29 april bij de Twern, Ans Doorakkers, tel. (013) 5839999. Daarbij kunnen deel nemers zich ook opgeven voor de theorieles op 12 mei (ochtend of middag) in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Deel name kost €10, over te maken op ING-bank rek.nr. 686311655 t.a.v. de Twern Tilburg; vermeld 'rijvaardigheidstest'. j Laat nooit zomaar een onbekende binnen. 'Laafde onbekende of collectant buiten staan en sluit de buiten deur terwijl u haalt wat u wilt geven. geen gebruik maken van uw toilet; verwijs naar ibaar toilet. =r het legitimatiebewijs van meteropnemer of repar< telefonisch controleren bij het bedrijf of de instellir Sluit de deur terwijl u belt. Een collectant moet een legitimatiebewijs en vergunning van de gemeente bij zich dragen. Doe de deur dicht om uw portemon nee te halen. Laat niemand gebruik maken van uw (mobiele) telefoon. Eventueel kunt u voor iemand bellen terwijl die buiten wacht. Betaal geen (porto)kosten voor pakjes die u niet hebt besteld. Als iemand een dienst aanbiedt, zoals messen/scharen slijpen of schoorsteenvegen, leg dan van tevoren (schriftelijk) de prijs vast. Dat voorkomt (enorme) rekeningen achteraf. I I Pas op met kopen aan de deur. Vraag de verkoper gerust op een ander tijdstip te komen, zodat u kunt overleggen. A Bij een aankoop boven €34 hebt u wettelijk recht op acht dagen Bj bedenktijd; daarbinnen kunt u annuleren. gebruiken. Als u in de omgeving van een winkel, cafetaria of tankstation iets ziet wat u niet vertrouwt, bel dan 0900-8844. Bijvoorbeeld iemand die verdacht lang voor een winkel staat en regelmatig naar binnen kijkt, of' iemand dié uitgebreid de beveiliging bekijkt van een tankstation. Vertel de politie waar en hoe laat u dit heeft ge zien en geef een zo nauwkeurig moge lijke omschrijving van de persoon. Wilt u anoniem blijven? Dan kunt u bellen met Meld Misdaad Anoniem, 0800- 7000. Ziet u daadwerkelijk een overval plaatsvinden, bel dan onmiddellijk 112. De politie komt dan met grote spoed naar de plek des onheils. U vindt een aantal tips waardoor u de kans op een overval kunt verkleinen, op onze web site: www.politiemwb.nl onder Specials. Doe de snelle inbraaktest op www.politiemwb.nl Preventie Inbraak- test) voor een globale indruk van de beveiliging van uw woning. Op vakantie? Doe de Vakantietest en vul de vakantiekaart in! Zie www.politiemwb.nl Preventie Vakantietips. Inbraakwerend hang- en sluitwerk, voorzien van het keurmerk SKG 2 sterren met R. Meer informatie www.politiekeurmerk.nl. Nooit sleutels aan de binnenzijde van het slot laten zitten. •Goede verlichting bij toegangsdeuren. Hou het groen om de woning laag. Merk waardevolle voorwerpen met postcode en huisnummer. Maak foto's van waardevolle voorwerpen. Berg waardevolle spullen op in een kluisje thuis of bij de bank. Maak van uw huis geen etalage. Berg ladders of ander klimmateriaal op achter slot en grendel. Bel bij onraad of verdachte situaties direct de politie. in is, is een ander weer wel goed in. Ik teken ook vaak figuren op vellen en daarna prik ik die figuren weer uit. Zo worden er slingers van die voorwer pen gemaakt." Als "bewoners" van de wijk Theresia heeft de winkel ook het boek "Theresia in de schijnwerpers, door tijd en wijk" in het assortiment opgenomen. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan de cliënten. Kadosjop-Atelier Tklein Verschil aan het Wilhelminaparlf74 is geop—J- tot en met vrijdag van uur (tel. 013-5451581). Website: www. kleinverschil.nl.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 13