1 Maatregelen geven beleid vorm 'W ft' Alle wethouders over hun portefeuille Jongste college ooit Mr" z» de vele aar een ver- Fotografie: Beeldveld/Wilfried Scholtes, team Media, gemeente Tilburg in en leefbaar wij die vitale aositie van >ren doen het armoede- e slag. We ndheid en jaan bestaan- lit, iedereen is dat Tilburg mst Tilburg economische jrrentieposi- n uitvoering :ekent niet heden tot J I beslissingen War mogen Tilburgers van u verwachten? "Ikben nuchter ingesteld. Wat is een goed argument? Daar ga ik vanuit. Ik maak mijn afwegingen op basis van een stevige onderbouwing. Mensen mogen mij ook altijd vragen wat dan die onderbouwing was, als ze nog vragen over een besluit hebben. Ik ben daar zo open mogelijk in. Verder mogen Tilburgers van mij verwachten dat ik Tilburg in de rest van het land meer op de kaart ga zetten. Tilburg is een stad met veel ambities, waar ik graag hard voor werk. Financieel krijgen we het natuurlijk moeilijk. We moeten zorgen dat het al lemaal betaalbaar blijft, dat we als stad niet op te grote voet gaan leven. Dat betekent ver standige keuzes maken. Op sommige zaken wil je namelijk écht niet bezuinigen, waardoor andere zaken wel aan de beurt komen. We ontkomen niet aan die moeilijke keuzes.” Wat is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord in uw portefeuille? “De komende jaren staan in het teken van kansen be nutten die er zijn - ondanks de economische crisis. Ik wil mensen sterker maken, dat doe je door ze aan het werk te helpen en te houden. Waar nodig helpen we mensen die in financiële of sociale problemen raken." Sociale stijging Terugdringen voortijdig schoolverlaten; Stages en leer-werkplekken onderdeel van contracten met gesubsidieerde instellingen, vooral in de zorg en de bouw; Wie een bijstandsuitkering heeft, werkt en of leert. Extra aandacht voor mensen die tussen een en drie jaar in bijstand zitten; Onderzoeken effectiviteit van sociale activering; Wet maatschappelijke ondersteuning beheersbaar maken door goede financiering; Voortzetting armoedebeleid met als uitgangspunt zelfredzaamheid; Inkomensondersteunende maatregelen voor mensen met een inkomen tot 120 procent van het minimum; Geen onderscheid allochtoon - autochtoon: iedere Tilburger een stapje vooruit. Leefbaarheid Tilburg eind 2013 niet meer in top tien van onveilige steden; Regie in de buurt nadrukkelijker in één hand; Vernieuwen afspraken met coffeeshops; Aanscherping beleid risicojongeren; Lobby voor meer rechtvaardige verdeling van politie in Nederland; Mogelijkheden bekijken om nationaal Veiligheidsinstituut in Tilburg te vestigen; Voortzetten en aanscherpen impulswijken, die extra aandacht nodig hebben. Versnellen aanpak Stokhasselt en Vogeltjesbuurt; Aanpak graffiti; Meer toezicht en handhaving in openbaar gebied; Toekomstgericht duurzaam afvalbeleid; Wegwerken wachtlijsten voor sportvoorzieningen (Udenhout); Met provincie proef beginnen om middelen jeugdzorg in te zetten bij sport; Voortzetten convenant met Willem II. Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “Dat ik mijn best ga doen voor hen. Dat klinkt natuurlijk als een open deur, maar is echt hoe ik het zie. Ik zit er niet voor mezelf maar voor de stad. Ik ga op meerdere manieren luisteren naar de inwoners. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van nieuwe media, zoals twitter. Ik twitter zelf al een tijdje, maar gebruik het ook om reacties van Tilburgers te peilen over bepaalde onderwerpen. En natuurlijk ga ik ook regelmatig ‘in levende lijve’ in gesprek met burgers en instellingen.” Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord In uw portefeuille? “De gehele portefeuille Jeugd, Onderwijs en Studenten zaken betekent veel voor me. Maar als ik één onderwerp mag noemen, dan is dat de ontwikkeling van de Spoor- zone. Dat hele gebied is zo enorm van betekenis voor de ontwikkeling van de stad: voor de werkgelegenheid, voor het onderwijs, het bedrijfsleven. De plannen zijn in middels in de grondverf gezet, de bestemmingsplannen zijn rond. Overigens krijgt dit project niet alleen vanuit mezelf, maar vanuit het hele college veel aandacht.” Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “Als oud-ondernemer kan ik me makkelijk verplaatsen in de manier van werken van ande re ondernemers die iets willen doen in Tilburg. Op bestuurlijk niveau zal ik als spreekbuis fungeren voor de ondernemers. De doelstelling van de gemeente sluit niet altijd goed aan op de praktijk. Dat wil ik verbeteren. Mijn vasthoudendheid, doorzettingsvermogen en energie om veranderingen teweeg te brengen, zal ik zonder enige terughoudendheid inzetten." Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord In uw portefeuille? “Tilburg bereikbaar houden. De veertigduizend inwo ners van de wijk Reeshof moeten hun wijk goed in en uit kunnen. Daarvoor gaan we de Bredaseweg richting de Burgemeester Letschertweg verbreden. Dat is ook belangrijk omdat daar Landgoed De Groene Kamer (nieuw ‘groen’ winkel- en recreatiegebied, red.) in de toekomst duizenden bezoekers gaat trekken. Ook de Burgemeester Bechtweg wordt verbreed. Dat is al in gang gezet, maar de financiering en besluitvorming moeten nog plaatsvinden. Daar gaan we gas op ge ven. Verder willen we het slim en duurzaam vervoer verbeteren door het Wilhelmina- kanaal te verbreden en te verdiepen. Fietsroutes moeten onderhouden en verbeterd worden. Paden met tegels krijgen bijvoorbeeld asfalt.” Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “Dat ik de plannen ga uitvoeren. Het gaat om Heel concrete zaken. Ik hou van doen en wil op een open manier communiceren. Ik ben duidelijk in watje wel en niet van mij kunt ver wachten. Ik wil benaderbaar en zichtbaar zijn. Onder meer door de burger op te zoeken en niet af te wachten. Ook op twitter en internet laat ik mij zien. Het is een enorme uitdaging om de complexheid van de regelgeving bij de ruimtelijke ordening in Tilburg te objectiveren, te versimpelen en daarmee de procedures voor Tilburgers en bedrijven te versnellen." Het nieuwe college bestaat uit de jongste wethouders die Tilburg ooit gehad heeft. En misschien heeft zelfs geen enkele andere gemeente in Nederland een dagelijks be stuur dat zo jong is. Erik de Ridder is de benjamin met 31 jaar, Berend de Vries is 32. Roel Lauwerier en Marieke Moorman vallen ook nog onder de dertigers. Ze zijn respectievelijk 33 en 39 jaar. Joost Möller is 42 en Jan Hamming is een jaar ouder. De ‘nestor’: Marjo Frenk met 48 jaar. ior de econo- ian de andere wdig is voor Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord In uw portefeuille? “Als wethouder Financiën is voor mij het financieel ka der natuurlijk erg belangrijk. In deze crisistijd moeten we goed kijken naar een toekomstbestendige, sluitende begroting, die wel genoeg ruimte laat voor ambitie. Als wethouder Economie geef ik richting aan deze ambitie door nieuwe bedrijven naar Tilburg te halen. Maar ook door bedrijven die al voor Tilburg hebben gekozen, te ‘koesteren’ en genoeg mogelijkheden te bieden. De ruime aandacht voor het thema ‘vestigingsklimaat’ in het coalitieakkoord is voor mij dus erg belangrijk.” Vestigingsklimaat Afronden verdubbeling Burgemeester Bechtweg en Bredaseweg; Intensiveren lobby verbreden A 58; Nieuw NS-station Berkel-Enschot; Verbeteren mogelijkheden vervoer over weg, spoor en water. Fietsroutes en openbaar vervoer op orde; Intensiveren stadsdistributie; Invoeren sluitende exploitatie parkeren (incl. gratis fietsenstalling); Stimuleren aanleg glasvezel naar alle woningen; Spoorzone: kans voor de stad, aankopen terrein Spoorzone-West, ambities voor kerngebied opnieuw bezien; Regionale functie voor binnenstad; Verkennen mogelijkheden dwaalgebied met weinig vergunningen, met als doel verbeteren leefbaarheid voor bewoners; Sterke cultuursector met ondernemerszin; Aandacht voor voorzieningen en wens Nachtnet te continueren; Betaalbaar wonen, voorkomen dat te veel wordt gebouwd, 500 studentenwoningen in de Spoorzone en meer particulier opdrachtgeverschap; Behoud en verder ontwikkelen van natuur ortt de stad met meer transparantie over besluitvorming. Jan Hamming, PvdA Sociale Zaken, Arbeidsmarktbeleid (re-integratie), Integratie, Sport, Wljklmpulsen, GSB, Projecten: T-Dome en Stappegoor, Wijkwethouder Reeshof Erik de Ridder, CDA Financiën, Economie, Ondememerszaken, Evenemen ten, Toerisme en Recreatie, BrabantStad, ICT-glas- vezel, Wijkwethouder Udenhout en Berkel-Enschot Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord In uw portefeuille? “Dat zijn twee zaken op het gebied van wonen, waar we echt iets aan gaan doen. Ten eerste het energie zuiniger maken van bestaande woningen. Dat levert milieuwinst op, de bewoners krijgen lagere energiere keningen en er is meer werk voor de bouw in Tilburg. Daarnaast is het heel belangrijk dat de nieuwe wonin gen in Tilburg beter aansluiten bij de behoefte van de inwoners. In het verleden zijn er te veel appartemen ten gebouwd, terwijl er meer behoefte is aan woningen met een tuintje.” Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “Ik probeer altijd zo open een eerlijk mogelijk te zijn. Daar staat GroenLinks ook voor. En voor een consistent beleid. Ik zal altijd blijven staan voor de mensen die steun nodig hebben.” Marjo Frenk, GroenLinks, Zorg en Welzijn, Cultuur, Asielbeleid, Emancipatie, MFA (Multifunctioniele Accommodatie), Wijkwethouder Tilburg-Noord Berend de Vries, D66 Grondzaken, Milieu, Wonen, Personeel Organisatie, Bestuurlijke Vernieuwing, Internationale Samenwer king, Projecten: Piushaven en Veemarktkwartier, Wijkwethouder Binnenstad Marieke Moorman, PvdA Jeugd, Onderwijs en Studentenzaken, Spoorzone, Water, Natuur en Landschap, Welstand, Monumenten en Architectuur, Wijkwethouder Oude Stad Roel Lauwerier, VVD Verkeer en Vervoer, Parkeren, Wegenonderhoud en Wijkwethouder Tllburg-West geld beschikbaar is. Het is belangrijk dat de mensen die het nodig hebben, toch de juiste voorzieningen krijgen. Daar gaan we samen met de gemeenteraad en de instellingen aan werken. Een andere uitdaging voor mij is het om Tilburg cultureel en creatief bruisend te houden, ondanks de bezuinigingen.” Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “Een sterk sociaal beleid in economisch moeilijke tijden. Een enthousiast college dat niets liever wil dan sterker uit de crisis komen. Ik geloof in kansen voor iedereen, in welke situatie je je ook bevindt. Als wethouder zitje in de positie dat je mogelijkheden kunt creëren voor men sendie ze nodig hebben. Het gaat me aan het hart dat iedere Tilburger uit zijn leven kan halen wat erin zit. Als iedereen zichzelf overtreft worden we er allemaal beter van.” Het college heeft een aantal actiepunten opgesteld voor de vier thema’s die op deze pagina’s staan. Het zijn maatregelen waarmee her beleid van het stadsbestuur vorm krijgt. Bestuur, organisatie en dienstverlening Stabiel en duaal bestuur: positief, constructief, respectvol en transparant; Actieve lobby, voortzetten BrabantStad en versterken positie regio Midden-Brabant; Samenwerken met partners in Tilburg en ontwikkelen van gezamenlijke visie op de stad; Op zoek naar nieuwe vormen van interactie, participatie en besluitvorming op buurtniveau; Volgen landelijke ambities dienstverlening; Verminderen regeldruk; Verantwoord financieel beleid; Beperkte verhoging van woonlasten; Vermindering aantal ambtenaren; Besluit nemen over gemeentelijke huisvesting. Wat mogen Tilburgers van u verwachten? “In ieder geval dat ik een heel grote inzet voor al mijn portefeuilles zal tonen en dat ik daarbij natuurlijk mijn wethouderservaring van de afgelopen jaren meeneem. Verder gaat het mij niet alleen om de projecten, maar vooral om de mensen daarachter. Je zult mij dan ook veel in de stad kunnen vinden, bijvoorbeeld op scholen en bij jeugdprojecten. Juist bij een porte feuille als Jeugd is het belangrijk om te doorvoelen waar het over gaat." jn in de laar ook op I I en duurzame Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord in uw portefeufllè? “Dat we mensen met gebreken door ouderdom of handicaps helpen om zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen woning te blijven wonen. De vorige wethouder en gemeenteraad hebben daar een mooie basis voor gelegd, daar borduur ik op voort. We moe ten hiervoor een tijdsbestendige financiering maken, dus ervoor zorgen dat ook in de toekomst mensen die zorg krijgen. Dat is nodig, want er komen steeds meer ouderen, terwijl vanuit de overheid minder Dit is een selectie van de actiepunten uit het coalitieakkoord. Een volledig overzicht staat op internet: www.tilburg.nl/coalitieakkoord. met de regio i slechtere-' 1 n werk, aaiF jke ontwikEe" oor burgers J Wat Is het belangrijkste punt uit het coalitieakkoord In uw portefeuille? “In het coalitieakkoord heeft de WD zich allereerst gericht op de voor haar belangrijke punten als veilig heid, bereikbaarheid en werkgelegenheid. Vermin dering van regels en versnelling van gemeentelijke procedures is een zeer belangrijke voorwaarde voor het creëren van werk. Als wethouder Economische Za ken heb ik gezien hoe belangrijk dit is voor bedrijven. Joost Möller, VVD Ruimtelijke Ordening, Gemeentegebouwen, Deel nemingen, Schoonhouden stad en Wijkbeheer, Integrale Dienstverlening (ICT-dienstverlening), Vergunningen, Kermis J- R

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 7