1 Nieuw college maakt afspraken over dagelijks bestuur in komende vier jaar Coalitieakkoord 2010 - 2014 Maati Alle wc Integrale tekst van de inleiding Bezuinigen Hamming: “Vertrouwen in komende periode" 1 Tilburg heeft een nieuw college. Vijf partijen hebben afspraken gemaakt over het dagelijks bestuur van de stad in de komende vier jaar. Pvda, VVD, CDA, D66 en GroenLinks hebben een coalitieakkoord gesloten waarin vier thema's centraal staan. het coalitieakkoord is vc Jan Hamming, Marieke Moorman, Joost Möller, Roel Lauwerier, Erik de Ridder, Berend de Vries, Marjo Frenk. Het volledigt coalitieakkoord inclusief de bijlagen is te lezen op internet: www.tllburg.nl/coalltleakkoord. DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 APRIL 2010 3. Leefbaarheid Het nieuwe gemeentebestuur wil zich inzetten voor de leefbaarheid in Tilburg. Het 2. Vestigingsklimaat Het college wil het voor personen en bedrijven aantrekkelijk maken om zich in Tilburg te vestigen. De stad moet nu en in de toekomst de concurrentie met andere steden aankunnen. Daarvoor is een goede mix nodig van werken, wonen, onderwijs, voorzie ningen en cultuur. De natuur in de omgeving van de stad moet bewaard blijven. 1. Sociale stijging Het college wil de sociaal-economische positie van de Tilburgers verbeteren. Daarbij zijn leren en werken belangrijk. Mensen die echt niet zonder hulp kunnen, krijgen die ook. Andere bewoners kunnen eveneens op steun rekenen. Maar in ruil daarvoor moeten ze hun steentje bijdragen aan de stad. De verbeteringen op sociaal-econo- misch terrein verschillen per individu. Regie over het eigen leven, zelfontplooiing en maatschappelijke zekerheid: daar gaat het om. Wij slaan de handen ineen en gaan werken aan een aantrekkelijke stad. De overheid kan de ontwikkelingen in de stad niet in zijn eentje realiseren. We hebben vitale verbindingen nodig, goede en doelgerichte samenwerking met partners in de stad. Samen wil len wij werken aan het realiseren van een goed vestigingsklimaat, sociale stijging en leefbaarheid, en voor de lange termijn aan een gezamenlijk gedragen visie op de stad. Wij hebben ambities geformuleerd en aangegeven hoe we de noodzakelijke financiële ruimte kunnen vinden. De financiële ruimte die ontstaat door te bezuinigen én hogere inkomsten te creëren bedraagt bijna 23 miljoen. Deze voorstellen zullen in de Programma- Maar er zijn ook zorgen, grote zorgen. De financiële en economische crisis is niet aan onze deur voorbij gegaan. Veel bedrijven hebben het moeilijk. De werkgelegenheid staat onder druk. We zijn nog steeds een stad met een heel serieus veiligheidsprobleem. Veiligheid in bepaalde gebieden in de stad is lager dan acceptabel en lager dan in andere grote steden. Er zijn wijken waar het sociaal en economisch helemaal nog niet goed gaat. We vrezen een forse toename van mensen die van de bijstand moeten leven. De integratie in onze samenleving is zeker niet afgerond. Er zijn donkere wolken aan de financiële hemel. Meer uitgaven als ge volg van de economische crisis en veel mjnder inkomsten door bezuini gingen van het Rijk. vergroten van de veiligheid is in dit verband belangrijk. Ook het schoon houden van de stad speelt een grote rol. Schone wijken bevorderen het gevoel van veiligheid. Bewoners moeten hierbij meehelpen. Dit kan door buurtparticipatie en zelfwerkzaamheid. Het col lege wil ook mensen met een bijstandsuitkering inzetten voor het schoonhouden van de stad. Werken aan leefbaarheid en veiligheid Bevorderen van veiligheid en het schoon en heel houden van de stad zijn voorwaarden voor de leefbaarheid in de stad en in de wijken. Problemen in de wijk vinden deels hun oorsprong achter de voordeur. Daarom is het van belang de problemen daar ook op te sporen en aan te pakken; beschikbare middelen moeten gericht worden ingezet. Werken aan leefbaarheid is ook op een duurzame wijze omgaan met milieu (zoals afval) en groen in de stad. Samen werken aan een aantrekkelijke stad Werken aan een aantrekkelijke stad doen we niet alleen. Samen met inwoners, instellingen en bedrijven willen wij aan de slag. We doen een beroep op alle Tilburgers. Iedereen doet mee op de wijze die past bij zijn kennis, vaardigheden, leeftijd, gezondheid en draagkracht. Vrijwilligers, mantelzorgers, maar ook door werkzaamheden te verrichten met een bijstandsuitkering. We gaan bestaan de netwerken effectiever inzetten. We gaan nieuwe mogelijkheden van burgerparticipatie creëren. Wij sluiten niemand uit, iedereen is betrokken bij de stad. Het huidige coalitieakkoord geeft een richting voor de komende vier jaren. Maar daarmee zijn we er niet. Om te zorgen dat Tilburg ook in 2040 nog steeds aantrekkelijk is, willen we met de raad en partners in de stad de toekomstverkenningen (Toekomst Tilburg 2040) uitwerken. De gemeente Tilburg moet evenals alle andere gemeenten, provincies en Rijk bezuinigen als gevolg van de wereldwijde economische crisis. De vorige gemeentebesturen van Tilburg hebben veel in dè stad in gang gezet en gerealiseerd waardoor de concurrentieposi tie van de stad ten opzichte van andere steden aanzienlijk is verbeterd. Op alle terreinen is duidelijk dat de kwaliteit van uitvoering steeds hoog is geweest. Op een aantal terreinen moeten we pas op de plaats maken, soms een stap terug doen. Dat betekent niet dat we door de bodem van het betamelijke zakken. Wel kritisch kijken waar het minder en efficiënter kan. Bij alles wat we aanpakken willen we dat op een duurzame wijze doen. In de wereld van nu is dat geen ambitie meer, maar een ver eiste. Want alleen zo kunnen we verantwoord omgaan met wat ons het meest dierbaar is in de stad: de Tilburgers. begroting 2011 worden verwerkt en aan de raad worden voorgelegd. Tilburg is een stad met veel kwaliteiten. Maar om nu en in de toekomst de concurrentie met andere steden aan te kunnen en leefbaar te blijven zijn extra inspanningen nodig. Door in te zetten op sociale stijging, leefbaarheid en vestigingsklimaat creëren wij die vitale stad voor nu en de toekomst. Werken aan sociale stijging Werken aan sociale stijging vergt een lange adem. Sociale stijging gaat over het verbeteren van de sociaaleconomische positie van mensen. Leren en werken staan daarin centraal. Maximaal inzetten op de doelen van de wijkimpuls hoort daar bij: jongeren doen het goed op school en halen een diploma, elk huishouden heeft een kostwinner en inwoners in deze wijken leven boven de armoede grens. Nog gerichter inzetten van. activiteiten in zorg, welzijn, jeugd en onderwijs is belangrijk. En tegen het licht houden van de vele projecten die lang niet allemaal effectief zijn. Wt mogen Tilburgers v< ‘Ik ben nuchter ingestek afwegingen op basis var wat dan die onderbouwi open mogelijk in. Verder het land meer op de kaa hard voor werk. Financit lemaal betaalbaar blijft, standige keuzes maken, andere zaken wel aan de Bestuu Stabie Actiev Samer Op zo Volger Vermi Verani Beperl Vermi Beslui Jan Hamming ziet dn toekomst met vertrouwen tegemoet, ondank» de crisis. Dat zei hl] vorige week tijden* een persconferentie. Hamming voerde het woord namens de nieuwe coalitie. Zijn partij, de PvdA, kreeg de meeste stemmen en daardoor was Hamming verantwoordelUk voor de formatie. Over de koers voor de volgen de Jaren zei hij het volgende. Deze tijd vraagt om stabiel bestuur voor de stad en gedegen financieel beleid. Met oog voor samenwerking met maatschappelijke partners, overheidsorganisaties, bedrijven. Zo kunnen we goed in-spelen op ontwikkelingen zoals het toenemende belang.van de regio. En op het gegeven dat Europese regels steeds meer invloed hebben op wat we als stad mogen en moeten doen. Wij hechten bijzonder belang aan het versterken van de positionering en profilering van de regio Midden-Brabant. De innovatieve strategische agenda die nu wordt ontwikkeld in het kader van de Ideale Connectie, Hart van Brabant als regio voor social innovation, biedt een goede opstap voor strategische en praktische samenwerking op de schaal van (Midden-)Brabant. Een samenwerking van ondernemers, onderwijs en overheden. Hat gaat goed mat Tilburg. Da stad Is er In het afgelopen decen nium op veel fronten fors op vooruitgegaan. Er is veel meer werkgelegenheid gekomen, gespreid over meer sectoren. Er zijn sterke economische dragers. Het gemiddelde opleidingsniveau ven onze Inwoners Is flink gestegen. Tilburg is ook een stad met sterke en moderne onderwijsinstellingen. Een voortreffelijke universitelt, Innovatief beroepsonderwijs. Het wonen in Tilburg la aantrekkelijk, in nieuwe wijken, maar ook in veel van de oude wijken, die stevig onder handen zijn genomen. Tilburg ligt in een mooie groene omgeving, waarin het prettig toeven Is. De stad heeft een aantal culturele parels. Er Is een bloeiend sport en verenigingsleven. De kermis en het carnaval laten zien wat onze aard is: sociaal, robuust en gezellig. sterker uit de crisis korr bevindt. Als wethouder sen die ze nodig hebbei halen wat erin zit. Als ie “De opgaven waarvoor wij ons als stad gesteld zien, zijn niet mis. Veel bedrijven hebben het moeilijk. De werkgelegenheid staat onder druk. De stad heeft in bepaalde gebieden nog steeds veiligheidsproblemen. We zien een forse toename van mensen in de bijstand. We hebben meer uitgaven als gevolg van de economi sche crisis. Maar we krijgen minder geld van het Rijk door de bezuinigingen bij de landelijke overheid. Toch heb ik op grond van de onderhandelingen alle vertrouwen in de komende periode. De collegeleden hebben een coöperatieve houding. Ze zijn bereid om over hun eigen schaduw heen te stappen. Dat doen ze voor de toekomst van Tilburg.” Vestigingsklimaat Afronden verdubbel Intensiveren lobby v Nieuw NS-station Be Verbeteren mogelijk Intensiveren stadsdi Invoeren sluitende e Stimuleren aanleg gl Spoorzone: kans vo< Regionale functie vc Verkennen mogelijkl bewoners; Sterke cultuursector Aandacht voor voor; Betaalbaar wonen, v Behoud en verder oi Coalitieakkoord Tilburg 201C 2014 4. Bestuur, organisatie en dienstverlening De coalitie heeft een ruime meerderheid in de raad. Dat is een goede basis voor een stabiel bestuur. De raad krijgt de mogelijkheid om zijn rol goed te vervullen. Door het college gemaakte afwegingen gaan volledig en transparant naar de raad, als het kan met alternatieven. Dit gebeurt zo vroeg mogelijk. Organiseren en samenwerken zijn sterke punten van Tilburg. Ze zijn noodzakelijk bij de aanpak van veel maatschappelijke vraagstukken. Daarom wil het college samenwerken op alle niveaus: lokaal, regionaal, provinciaal, landelijk en internationaal. Bij de gemeentelijke dienstverlening komt de klary, de Tilburger, nog meer centraal te staan dan nu al het geval is. Overbodige en hinderlijke regels verdwijnen. Dlt is een selectie van de De gemeente moet de komende jaren fors bezuinigen. Door de econo mische crisis ontvangt Tilburg minder geld van het Rijk. Aan de andere kant stijgen de uitgaven doordat bijvoorbeeld meer geld nodig is voor uitkeringen. Ambtenaren hebben scenario’s gemaakt voor de mogelijkheden tot besparingen. Het nieuwe college heeft hierover een aantal beslissingen genomen. De raad moet die nog goedkeuren. Dat vraagt om antwoorden en keuzes. Met dit akkoord richten wij ons op een viertal samenhangende thema’s: sociale stijging, vestigingsklimaat, leefbaarheid en bestuur. Wij willen de vitale stad blijven die wij zijn en Tilburg nadrukkelijk op de kaart zetten. De vijf partijen die dit akkoord sluiten, PvdA, WD, CDA, D66 en GroenLinks, zien hiervoor veel kansen. Immers, we kunnen rekenen op een breed draag vlak in de stad en beschikken over een ruime meerderheid in de raad. We hebben goede relaties op provinciaal, landelijk en Europees niveau. Hierdoor kunnen we Tilburg goed onder de aandacht brengen. Werken «en versterking van het vestigingsklimaat Vasthouden en versterken van het vestigingsklimaat vraagt er om extra te investeren in nieuwe samenwerkingsvormen met de regio Het college heeft eei met een eigentijdse strategische agenda, breed gedragen in stad en regio. Onze heterogene economie is een pluspunt in slechtere^! 1 het beleid van het st tijden en biedt werk voor iedereen. Om voldoende werk te garanderen zijn wel extra impulsen nodig. Bereikbaarheid van werk, aan trekkelijk woningaanbod en natuur om de stad zijn belangrijke vestigingsfactoren voor burgers en bedrijven. De stedelijke ontwikke ling in de Spoorzone - met een mix van werken, wonen, onderwijs en cultuur - draagt er bij uitstek aan bij dat Tilburg voor burgers en bedrijven aantrekkelijk blijft.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 6