13 jaar op vakantie1 senioren ‘Voor het eerst in I Elisabeth opent speelplek voor patiëntjes 'wijzer Ill Mantelzorger krijgt even rust dankzij 24-uurs respijtzorg Mobieltjes in Geheugenwinkel Gé Reinders met uniek orkest naar 013 Respijtzorg buitenshuis M DONDERDAG 25 MAART 2010 tgaa iemj Petra Jansen FOTOMONTAGE: PETER LIGTENBERG SAMENSPEL MET KONINKLIJKE HARMONIE ORPHEUS UIT Tl LBURG NIEUWE KINDERPATIO IS EEN PARELTJE' Gé Reinders De kinderpatio is een prachtige speelplaats geworden, met bomen, sprookjesfiguren en zelfs een groot kasteel. spon- dank- Agenda wat heb je Tegen welke aan, hoe los je We ze 11 DE TILBURGSE KOERIER muziek' op nummer 27 in de Top 2000 en honderden enthousi aste zalen. Uitgave van de Twern. Redactieadres: Seniorenv Postbus 3078, 5003 DB Ti tel. (013) 5839999. e-mail seniorenwijzer@twern.nl, Aankondigingen van activiteiten staan (ook) op www.twern.nl. Contour is eind 2008 van start Igegaan met 24-uurs respijtzorg. Al langere tijd biedt de organi- i onder de an het zie- nieuwe p :1de in zijn k i uit. "Ik arg is gereali- a van lokale spon- chtbaar hoe dank alijk i iwijzer, Hlburg, nnen seni- laken met Luisteren in je jr zijn zij voor :om in De Drie- Mantelzorger zijn is in veel gevallen een behoorlijk zware taak. Het langdurig zorgen voor vader, zus of buurvrouw kost veel energie, zeker als je daarnaast ook nog een baan hebt en een gezin. Er even tussenuitgaan voor een bruiloft of vakantie is er niet bij, want de zorg moet altijd doorgaan. Toch is het voor mantelzorgers tegenwoordig mogelijk om even bij te tanken en energie op te doen, dankzij respijtzorg. Een vrijwilliger of beroepskracht neemt dan tijdelijk de zorg over, zodat de mantelzorger bijvoorbeeld op vakantie kan. Respijtzorg is er voor een dagdeel, maar ook voor een langere periode. Vrijwilligers organisatie Contour in Tilburg is eind 2008 gestart met het aanbieden van deze laatste vorm van zorg, de 24-uurs respijtzorg. "Daarbij is de klik tussen vrijwilliger en zorg vrager heel belangrijk." Aandacht voor de mantel zorger zelf. Dat is het thema van een inloopbijeenkomst op maandag 29 maart in wijkcen trum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Mantelzorg: ervoor nodig? grenzen loop je problemen op? Hierover praten mantelzorgers met elkaar op 31 maart in wijkcentrum De Poor ten (Hasseltstraat 194). Tijd: 10 tot 12 uur. Test r: deze vrijblij' 50-plussers midde drag i de eic teur ker. vok te mei in en bij in de gemeente Tilburg bij een aantal zorg centra mogelijk. 't Heem biedt in Udenhout (De Eikelaar) en Torentjeshoef (Berkel-Enschot) verschillende vormen van opvang. Informatie tel. (013) 5229200. In de stad biedt De Wever - de grootste organisatie in Tilburg op het gebied van ouderenzorg - korte, langere en/of weerke rende opvang in verschillende instellingen. Informatie tel. 0800-3393837. Ook Zonnehof van de stichting Schakelring biedt deze mogelijkheid; tel. (013) 5942142. Logeren is eveneens mogelijk in service centrum Het Laar; tel. (013) 4657700. vergelijkbare achtergrond. Dat er een klik is tussen vrijwilliger en zorgvrager is extreem belangrijk; het gaat immers om hulpverlening bij iemand in huis." eTilburgse wethouder Gon wis heeft vrijdag 19 maart de «uwe kinderpatio in het St. isabeth Ziekenhuis officieel «opend. De patio is de speel- «k voor de patiëntjes in het ndercentrum. Hier kunnen nderen voortaan veilig buiten telen, op de eerste verdieping ui het ziekenhuis. ién. leder lied werd korps uitgevoerd. Er zo'n zevenhonderd de cd mee. Voor deze iders in 2008 de Edison tegorie wereld- t sinds 2003 in hit Bloasmuziek. 1 stond het num- tecten het ontwerp. Voor de realisatie van het project tekenden 100%BOUW en SchilderAsCOOL, de Tilburgse Op- leidingsbedrijven voor de bouw- en schilderssector. Onder leiding hun instructeurs verzorgen de studenten van SchilderAsCOOL schilderwerk (inclusief het onderhoud hiervan de komende jaren). De werk studenten van 100%BOUW namen on der andere de productie en montage van de afbeeldingen (bomen, kasteel en sprookjesfiguren) in handen. Bij respijtzorg kan meer verzorging nodig zijn dan vrijwilligers kunnen bieden. Dan is het mogelijk dat de zorgvrager enige tijd bui tenshuis verblijft, zodat de mantelzorger even de deur uit kan, of op vakantie kan gaan. Daarbij kan het gaan om regelmatige dagop vang gedurende één of meer dag(delen) per week, bijvoorbeeld van Thebe of in een zorg boerderij. Bij intervalzorg verblijft een cliënt regelmatig in een logeerkamer of TOP-kamer (tijdelijke opnameplaatsen) van een zorgcen trum of verpleeghuis. Om de mantelzorger wat langer op adem te laten komen, is ook een tijdelijke opname of opvang van maximaal zes weken mogelijk. Logeren of een tijdelijke opvang/opname is >roces s goede zorg de hoofdzaak inhuis. Maar daarnaast is, ‘ling, de om- Marieke van Positief gevoel Mevrouw Van de Berk zelf is lovend ovér de week die Tilly met haar dóorbracht. "Het was voor mij ook een beetje vakantie", zegt ze. "We hebben het heel gezel lig gehad samen. Tilly heeft me verzorgd en voor me gekookt. zijn ook uit eten geweest en heeft me begeleid naar de cardioloog." Tilly kijkt eveneens met een posi tief gevoel terug op de zorg die ze heeft verleend. "Ik vond het belangrijkste dat alle dagelijkse dingen voor mijn cliënt gewoon doorgingen. Daarnaast had ik ook momenten voor mezelf, om even boodschappen te doen en thuis de plantjes water te geven. Ik zou het zo weer doen!" Luisteren in je leunstoel Op maandag 29 maart kunne oren vrijblijvend kennis ma™ het voorleesproject Luisteren m je leunstoel. Om 14.30 uur zijn zij voor De Limburgse zanger en musi- dit voorleesproject welkom in De Drie- cus Gé Reinders gaf concerten hoek aan de Gendringenlaan 179 in met plaatselijke blaasorkesten Tilburg (Reeshof). Ontspanning en ple- onder de noemer ‘B|aos mich zier beleven aan een verhaal of gedich*- genieten van de sfeer, de gespr^ en het contact, daar gaat het bij l teren in je Leunstoel om. Het voorle 3, Veemarktstraat www.013.nl Verzorgende taken Een vrijwilliger die 24-uurs respijt zorg verleent, biedt gezelschap, houdt toezicht en neemt verzor gende taken van de mantelzorger over, zoals bijvoorbeeld, koken, het doen van de was en het verzorgen van huisdieren. Dat Gerust hart Die klik was er ook tussen mevrouw Van de Berk en haar dochter Hanneke, en vrijwilligster Tilly van Sonsbeek. "Toen ik op vakantie ging, vond ik het moeilijk om mijn moeder alleen te laten. Maar toen Tilly binnenkwam, voel de ik dat het klikte. Er viel een last van mijn schouders en ik wist dat ik met een gerust hart op vakantie kon gaan", vertelt Hanneke. Voor Tilly was dit niet de eerste keer dat ze vrijwilligerswerk deed. "Ik was hiervoor al bij drie andere organisaties actief als vrijwilliger. Ik zag in de krant een oproep van Contour voor iemand die tijdelijk de taken van een mantelzorger over wilde nemen. Toen heb ik gerea geerd." Tilly is zelf mantelzorger geweest en heeft bovendien een verpleegkundige achtergrond. f VIIUCI uc iivciiici dick» num sprekken nao hoes'en 'Blaos mich landi Luis- door'. De resultaten: een gouden lezen cd, een Edison, het lied 'Blaos- en het praten over herinneringen zijn manieren om de relatie tussen vroeger en nu levendig te houden. Neem voor meer informatie of aanmelding contact op met Tanja Raams van het Ouderen werk van De Twern, tel. 013-583 99 99 of e-mail: tanjaraams@detwern.nl. gebeurt voor minimaal 24 uur en maximaal 2 weken, bij de hulp vrager in huis. De vrijwilliger voert geen ver pleegkundige taken uit. "Omdat we werken met vrijwilligers, is de veiligheid op dat gebied niet te waarborgen", zegt Verhoeven. "De vrijwilliger mag wel vooraf door de mantelzorger klaargezette doses medicijnen aan de cliënt geven, of de zorgvrager eraan herinneren dat hij zijn medicijnen moet inne men. Maar daar houdt het op." Italiaans Pasen De geliefde componist Vivaldi staat centraal in een gloedvol concert als opmaat naar Pasen. In het concert Itali aans Pasen viert Magogo Kamerorkest het voorjaar met een aantal spranke- - lende concerti van Vivaldi. Het concert treffer vindt plaats op vrijdag 26 maart om 20.30 uur in Concertzaal Tilburg. Lente, zomer, herfst en winter zijr geen enkele andere componis een hit gemaakt als door Viv een progr teraard de virtuoze 'Lente' van Vivaldi niet ontbreken. Maar deze Italiaanse g van componist schreef ook zoveel andere werk- prachtige muziek. Magogo Kameror- )L het kest speelt een aantal van zijn mooiste concerti, zoals het Concerto voor twee celli. Tot slot klinkt Vivaldi's intense Stabat Mater, De mooiste opmaat naar een Italiaans Pasen. Kaarten zijn te be stellen via www.theaterstilburg.nl of 013 543 2220. In het artikel over gsm-telefoons in de vorige Seniorenwijzer werd voorverkoop verwezen naar telefoonwinkels en gespecialiseerde websites. Maar ook de Tilburgse Geheugenwinkel heeft mobiel tjes die geschikt zijn voor ouderen die slechter zien of anders zins baat hebben bij een eenvoudig apparaatje. De winkel heeft de Doro 334 op voorraad. Van andere toestellen ligt er een exemplaar om te bekijken. De Geheugenwinkel helpt met de bestelling, zodat de klant niet zelf internet op hoeft. Adres: Korvelplein 60, 5025 JS Tilburg; tel.(013)5446053. r Open: werkdagen 9-12 uur; tweede dinsdag van de maand ook 19-20 uur. openingsact op Pinkpop in Geleen, als winnaar van de Limburgse Nu of nooit prijs. Zijn zuidelijk geënte muziek vond ook buiten Limburg gehoor. De cd's As 't d'r op aan kump en Truuk nao aaf werden lovend besproken in de lan delijke pers. Vanaf 1996 richtte hij zich op de theaters, die hij veroverde met intieme zangoptredens. Edison Vijf jaar geleden kwam Reinders met het album Blaos mich nao hoes, een samenwerking met vijftien blaasor kesten uit Limburg. Twee jaar later kwam het vervolg op de cd Blaos mich nao hoes uit: Blaos mich 't landj door. Dit nieuwe album werd opgenomen met 12 Nederlandse blaasorkesten, satie al structurele, kortdurende respijtzorg, waarbij een vrijwilli ger bijvoorbeeld een paar dag delen in de week zorg verleent. "Om vrijwilligers te vinden voor de 24-uurs respijtzorg, hebben we gebruik gemaakt van ons bestaande vrijwilligersbestand, maar ook nieuwe mensen gewor ven", legt projectleider Ingrid Ver hoeven uit. "24-uurs respijtzorg is weliswaar intensief, maar komt slechts incidenteel voor. Iemand met een fulltime baan zou ervoor kunnen kiezen om enkele keren per jaar dit vrijwilligers werk te doen." Contour krijgt per jaar zo'n 20 tot 25 aanvragen voor 24-uurs respijtzorg. De organisatie heeft 10 tot 15 vrijwilligers die deze zorg kunnen uitvoeren. Volgens Verhoeven zijn dat er genoeg, maar nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom. Reinders rondt al deze lekkernijen af met 't Toetje', een compilatie van zijn mooiste blaosmuziekliedjes, waar onder een aantal spiksplinternieuwe. Toparrangeurs hebben de liedjes van Reinders voorzien van de juiste muzi kale begeleiding. Laat je zondagmid dag 28 maart verwennen met warme Limburgse klanken, afgewisseld met treffende conferences. Geniet bovenal ook van het prachtige samenspel tus- ,3. sen Reinders én Koninklijke Harmonie zijn door Orpheus uit Tilburg onder leiding van list zo tot Hardy Mertens, dat Reinders tijdens dit a'ivaldi. In bijzondere zitconcert in 013 begeleidt, gramma voor Pasen, mag ui- Aanvang om 16.00 uür. ie virtuoze 'Lente' van Vivaldi Huilstem eken. Maar deze Italiaanse De Limburgse zanger en musicus Gé schreef ook zoveel andere Reinders is vooral bekend door zijn Magogo Kameror- Limburgse liedjes. Zijn muziekstijl ital van zijn mooiste wordt gekenmerkt door lange zinnen en een stemgeluid dat in Limburg wel een ''meekstum'' (huilstem) genoemd wordt. Echt grote bekendheid kreeg hij in de jaren tachtig, toen hij in het Limburgs begon te schrijven en te zin gen. In 1986 stond Reinders zelfs als onnodige details, maar het is voor vrijwilliger en mantelzorger prettig als dit allemaal op papier staat. Daarnaast is er een map van de thuiszorg waar de vrijwilliger zijn informatie uit kan halen." 24-uurs respijtzorg kan volgens Verhoeven vrij snel worden inge zet, maar soms is de termijn ook wel eens te kort. Wie kortdurende of 24-uurs respijtzorg wil aanvragen of zelf vrijwilliger wil worden, kan contact opnemen met Ingrid Verhoeven van Contour, St. Annaplein 21, Tilburg; tel. (013) 5434572, e-mail info@contour- tilburg.nl. Cursussen In de meeste gevallen pakt de combinatie van cliënt en vrijwil liger prima uit, weet projectlei der Verhoeven. "Vrijwilligers zijn meestal het type mensen dat zich gemakkelijk aanpast aan een ander." Bovendien krijgt elke vrijwilliger vooraf een cursus. "Daarin wordt verteld wat 24-uurs respijtzorg inhoudt en hoe het is mantel zorger te zijn. Ook leer je hoe je zaken bij de cliënt kunt aan kaarten zonder je op te drin gen, en hoe je je eigen grenzen aangeeft. Daarnaast krijgen alle vrijwilligers, ongeacht hun werk, bij Contour een basiscursus over o.a. normen en waarden, wat er tot het takenpakket behoort, en wat de grenzen zijn", aldus Verhoeven. Huijgevoort, het hoofd van het Kin dercentrum. "De nieuwe kinderpatio levert daarom een bijdrage aan het genezingsproces. Dit is een mooi voor beeld van hoe we ook op de kinderaf deling invulling geven aan de ambitie van het St. Elisabeth om het liefste zie kenhuis van Nederland te zijn." De renovatie van de kinderpatio is mo gelijk gemaakt door een groot aantal sponsors, dat zich bijzonder betrokken voelt bijhetziekenhuisendepatiëntjes. Zo maakte Van Asten Doornen Archi- Broodbeleg Na een aanvraag voor 24-uurs respijtzorg aanvraagt, houdt Con tour een intakegesprek bij de zorgvrager thuis. Er wordt dan een uitgebreid verslag gemaakt van de situatie. Verhoeven: "We bekijken wat voor aandoening iemand heeft, of hij hulp bij het eten nodig heeft of bij het aan- en uitkleden. Belangrijk is ook of iemand hobby's heeft en of je hem of haar mee naar buiten kunt nemen. Bij een demente rende kijken we hoe laat hij eet, maar ook hoeveel boterhammen en met welk beleg. Dat lijken f kinderpatio sluit helemaal aan op belevingswereld van de kinderafde- W waar de alom bekende Efteling- W overal in het oog springt. De patio |met behulp van sprookjesfiguren, Fen en een kasteel omgetoverd i«n sprookjesbos. Wie goed kijkt Fekt hier meerdere kabouters en ^oorbeeld Klein Duimpje met zijn pimijlslaarzen. De voorheen saaie pnentuin is daardoor veranderd in F vrolijk, kleurrijk kinderparadijs. De Re omgeving daagt kinderen uit stimuleert ze om er te spelen. khot in de roos F wethouder toonde zich Rik van het initiatief var Ruis. Hij noemde de F Pareltje'. Mevis deeld Raak complimenten pots op dat dit in Tilburg is gereali- Genezingspr F Door de hulp van lokale spon- "Natuurlijk is pis hier goed zichtbaar hoe dank- in een ziekenhuis. Maar F maatschappelijk verantwoord zeker op een kinderafdeling p*rnemen is. Ik vind het resultaat geving van belang", zegt M» uit elke provincie éér door een ander korf spelen in totaal Zv. muzikanten op C J cd ontving Reine Music Award in de cate muziek. Reinders staat de Top 2000 met zijn h Van plaats 261 in 2004: mer in 2007 al op nummer 27 (na ja ren daarvoor op nummer 67 167 te hebben gestaan). En nu kómt Reinders met 't Toetje een uniek optreden ge ven met het orkest Koninklijke Harmo nie Orpheus uit Tilburg met zijn beste bloasmuziekliedjes. Meer informatie: 013, 44 in Tilburg; website w rijvaardigheid. Met blijvende test kunnen :rs in een ochtend of lag nagaan hoe hun rijge- is. De onderdelen: rit in jigen auto met rij-instruc- ur, ogen- en gehoortest, en mnistoets verkeersregels. De •Igende test in de gemeen- Tilburg is op maandag 17 zalencentrum De Druiventros (Bosscheweg 11, Berkel-Enschot). Aanmelden voor 29 april bij de Twern, Ans Doorakkers, tel. (013) 5839999. Daarbij kunnen deelnemers zich ook opgeven voor de theorieles op 12 mei (ochtend of mid dag) in wijkcentrum De Base- laer (Hoefstraat 175). Deelname kost €10, over te maken op ING-bank rek.nr. 686311655 t.a.v. de Twern Tilburg; vermeld 'rijvaardigheidstest'. Zeeuwen en de slavenhan del. Sed Vitae, de vriendenver eniging van Seniorenacademie Brabant, organiseert vrijdag 26 maart hierover een lezing door historicus Ruud Paesie. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang €5, leden Sed Vitae €2,50. Toneel. In wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) speelt toneelgroep Nooitge- dacht op dinsdag 13 april om 13.30 uur het blijspel Zusters in zaken. Kaartje incl. kopje koffie/ thee: €2,- (voorverkoop), €2,25 (13 april). Nooitgedacht speelt Zusters in zaken ook in wijkcentrum Zui derkwartier (Wassenaerlaan 38), op maandag 19 april om 13.30 uur. Kaartje incl. kopje koffie/thee: €1,50. Inschrijven t/m 16 april 2010 in het Zuider kwartier, tel. (013) 5353255. Film voor 50-plussers. Op dinsdag 6 april is in Euroscoop (Olympiaplein 2) Mamma Mia, gebaseerd op de musical met Abba-hits, te zien. Aanvang 14.00 uur; vooraf een kopje koffie/thee met wat lekkers. Entree €6,-. Indicatie Voor deze vormen van opvang is toestem ming nodig van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Informatie over deze indicaties geven de huisarts, de zorgadviseurs van de hierboven genoemde instellingen, het Zorg kantoor ((013) 5376212) en het CIZ zelf: tel. (088) 7891630. Meer informatie over alle vormen van onder steuning geven de mantelzorgconsulenten van de Twern. Wie dat in een bepaald deel van de gemeente Tilburg is, staat op www. twern.nl (doorklikken op 'voor ouderen' en dan 'mantelzorg/familiezorg'). Bellen naar het centraal bureau van de Twern kan ook: (013) 5839999. Klik Ook als een vrijwilligers zich aan meldt om 24-uurs respijtzorg te gaan verlenen, gaat Contour niet over één nacht ijs. "Tijdens een selectiegesprek vragen we natuur lijk naar iemands motivatie en of hij ervaring heeft met dit werk, professioneel dan wel privé", licht Verhoeven toe. "Verder kijken we of de vrijwilliger goed kan com municeren. Daarnaast moet hij zich kunnen aanpassen aan de cliënt en creatief zijn bij het oplos sen van problemen. Goed kunnen luisteren is ook een pre. En het is mooi als vrijwilliger en cliënt geza menlijke hobby's hebben of een annneke van Kollenburg |U (46) woont in Oisterwijk in één huis met haar moeder I Nel van de Berk (82). Hanneke I zorgt al jaren voor haar, naast een I baan van 5 uur per dag. "Mijn I moeder heeft veel fysieke proble- I men en daarom verzorg ik haar. Mijn broer en vader zijn overle- I den, dus ik ben de enige die ze I nog heeft." I Nel krijgt eens in de twee weken I bezoek van een vrijwilliger van I Contour, die een praatje komt I maken. Die tipte Contour dat hier I wel eens 24-uurs respijtzorg nodig I zou kunnen zijn. De dochter kreeg I daarop een brief en een telefoon- I tje over deze vorm van zorg. Han- I neke: "Dat kwam goed uit, want I vrienden hadden me gevraagd of I ik mee wilde op vakantie. Toen I heb ik voor een week 24-uurs I respijtzorg aangevraagd. Het was I de eerste keer in 13 jaar dat ik op I vakantie ging, ik heb er nooit eer- I der aan gedacht om de zorg uit I handen te geven, ik wilde gewoon I niemand belasten.’ Logeerkamer Tegenover al deze taken staat dat de vrijwilliger tijd en ruimte voor zichzelf moet hebben in de periode van 24-uurs respijtzorg. Zo moet er altijd een logeerkamer beschikbaar zijn, waar de vrijwil liger kan slapen en zich terug kan trekken. En de vrijwilliger moet ook tijd voor zichzelf hebben om bijvoorbeeld even zijn poes eten te geven of boodschappen te doen. Verder ontvangt de vrij williger een onkostenvergoeding van 48 euro per 24 uur. "Dat is bedoeld voor kosten zoals het onderbrengen van de hond", legt Verhoeven uit. "De vrijwilliger investeert in de klant en wij vin den dat hij dus geen kosten moet hoeven maken." heel bijzonder. Als je als kind toch in het ziekenhuis moet zijn, is deze speel plek een schot in de roos.” Vervolgens knipte Mevis samen met de 5-jarige Julie een lint door. Daarna mochten patio de patiëntjes voor het eerst de nieuwe i korte speelplaats verkennen. k ben

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 9