Vooruitziende blik op woonkwaliteit Ki! Wï Onderhoud grootste knelpunt voor huurders De wooneditie van De Tilburgse Koerier Iwa 8888 Groene stroom WonenBreburg SmartCut snoeischaar VELUX introduceert nieuwe ir gma-k mac Upstairs Traprenovatie B Vereniging Eigen Huis organiseert gezamenlijke energie-inkoop Wit design lijn Overal in Nederland nieuwbouw bekijkei 1 IT" L. h Jweëana. Huisnummer iHuisnummei DC woning Bi wone en interim DONDERDAG 18 MAART 2ty VERSCHIJNT IN TILBURG, «I De Ben aanbod in Nederland) Verf e. Kinderkamer met Velux wit design pdsse gordijn. aan doe-l Upstairs Trapt '1966 Huisnummer 1 is de maandelijkse wooneditie van De Tilburgse Koerier met nieuws, wetenswaar digheden en achtergronden interieur van de woning. LEER een advertentie in Huisnummer 1 bel 013 - 5368805 volgende Iduisnummeri verschijnt 15 april de idie roe groot Gaat u dan nieuw Marco Leer? Het -NBLOEMSTFWaT z'e voor meer infc I I BROEKHOVEN i. Hoe Doe de meubel-ct Bel Marco Leer voc ter plaatse een eei Marco Leer Spinveld 13 - E 076-520 80 28 www.marcolei worduwlmn mwtmU. meric of oe< een strak wit uiterlijk woning exploit winstor over de huizenmarkt en het van een spoedeisend belang. En een gebrek op eigen kosten laten herstel len kan ook niet zomaar. Landelijk hebben herstellen, reparen meubels. Staat uw huis ook te koop, maar nog niet met Zaterdag 10 april landelijke Nieuwbouwdag II HTT F en vraag naar de mogelijkheden. Vereniging Eigen Huis wil deze 'ener- giebarrière' doorbreken. De vereniging bundelt de collectieve energiebehoefte van huishoudens en organiseert in samenwerking met website 'Ichoosr' een internetveiling waar iedereen zich vrijblijvend voor kan inschrijven, maakt niet uit of men lid van de eniging is of niet, of dat men huurder is of eigenaar. de huurcommissie of de rechter zal stappen als dat gebrek niet binnen een redelijke termijn wordt hersteld. Er zijn echter meer mogelijkheden. Bij een prangend probleem waar de ver huurder niets aan wil doen, kun je als huurder bijvoorbeeld een kort geding aanspannen. En je kunt als huurder het probleem op eigen kosten laten herstellen en de kosten daarvan ver rekenen met de huur. Een kort geding is alleen aan de orde als er sprake is In Huisnummer UIA [mARCo| Zijn (voor een stelde pro- VELÜX investeert uitgebreid in pro ducten die bij een bijdrage kunnen leveren aan het terugdringen van energieverbruik in gebouwen. In zes modelwoningen in het Model Home 2020 project laat VELUX concreet zien hoe gebouwen energieneutraal en energieproducerend kunnen worden gebouwd met gebruik van daglicht en behoud van een comfortabel binnen klimaat VELUX bezit productieves tigingen in tien landen, verkoopmaat schappijen in bijna veertig landen en is één van de sterkste merken in de wereldwijde sector bouwmaterialen. Producten van VELUX zijn in vrijwel de gehele wereld verkrijgbaar Kijk voor meer informatie op wwwvelux. nl/overvelux. J Met de renovatie J milieu en uw porte J service en vakmar Als bewijs van de c 3 jaar garantie De gemeenteraadsver kiezingen zijn achter de rug. De kaarten zijn geschud, de zetels ver deeld. Politici stropen de mouwen op en gaan aan het werk. Zo ook VAC Tilburg, advies commissie wonen. Ook in de nieuwe raadspe riode is het van groot belang dat opgekomen wordt voor de belangen van de bewoner. Aan de Nieuwbouwdag doen landelijk tientallen ontwikkelaars en woning corporaties mee. Al die partijen stellen zo'n 200 projecten open. Het gaat om zowel koop- als huur. Deskundige medewerkers leiden de Upstairs Traprenovatie heeft lange tijd gewerkt aan een nieuwe kleurenlijn. Een lijn die past bij het bedrijf, maar r belangrijker, die aansluit bij de behoeften en trends van consumenten. Mensen variëren vaak in hun interieur, vooral qua kleur. Upstairs speelt daar natuurlijk graag op in en heeft gezorgd voor een kleurenlijn die mooi aansluit bij de trends van nu. De nieuwe kleurenlijn, Upstairs Tradition, maakt gebruik van kleuren die perfect passen in een traditioneel elzijdig. alleen de warmte van een mooi houtdecor, maar ook de moderne uitstraling van deze kleuren. Zoals de consument gewend is, wordt op deze kleurenlijn dezelfde garantie van 10 jaar gegeven. Meer informatie is terug te vinden op website www.upstairs.nl werk De aluminium comforra (met softgrip) ligt zeer pratr de hand. In maart en april snoei je pHnt i struiken die na 21 juni (indezen of nazomer) bloeien, bijvoor! de vlinderstruik, rozen en Hyj gea 'Annabelle'. Als je een plant een beetje in model den, mag je altijd een takje pen. Verkoopadviesprijs: Kijk voor meer informatief gardena.nl Een verhuurder mag alleen sera kosten in rekening brengen vootH ringen en diensten die (schaf® zijn overeengekomen, bijvoorbedi het huurcontract De verhuurder J het servicepakket dus niet op houtje uitbreiden of inkrimpea I Het is mogelijk dat een vertad u laat weten dat het voorschol drag voor de servicekosten ra verhoogd in verband met een 1 verwachten kostenstijging'. Del huurder mag echter uitsluitend.1 voorschotbedrag verhogen als bH servicekostenafrekening van het® lopen boekjaar heeft geprB® Het moet een gespecificeerde affl ning zijn, zodat u kunt nagaan in rekening gebrachte kosten kkfl Ook moet uit de aftekeningJ bijvoorbeeld omdat u moet dat het redelijk is om het verhogen. Heeft u vragen over uw red® plichten als huurder (van te), neem dan contact op ®,j Huurderslijn, de ledenservice vj Woonbond. Deze is bereikte*! maandag tot en met donderdag® 10.00 en 13.00 uur en dinsda® tussen 18.30 en 20.00 uur. 1O moet wel lid zijn of worden I Dat de kwaliteit van nieuw te bouwen woningen nauwlettend in de gaten gehouden wordt. Dat renovatie- en herstructurerings plannen kritisch gevolgd worden. En dat onderzocht wordt of de wpningen wel aan de wensen van de bewoners voldoen. Daar is VAC Tilburg al sinds 1972 heel Een gemiddeld huishouden kan 225 euro per jaar besparen door van energieleverancier te veranderen. Toch neemt tweederde van de huis houdens die stap nog niet en zijn ze dat voorlopig ook niet van plan. Ze zien op tegen de administratieve rompslomp en alle problemen die de overstap tot gevolg kan hebben. GOIRLE, RIEL, LOON OP ZAND, UDENHOUT. B E R K E L - E N S C H O T OISTERWIJK, MOERGESTEL, HILVARENBEEK het van cruciaal belang dat er al vroeg in het bouwproces kritisch gekeken wordt naar de gebruiks- kwaliteit van woning en leefom geving. Vanuit het perspectief van de bewoner. Servicekosten De afrekening van de servicekosten is nogal ingewikkeld. Schroom niet om uw verhuurder om uitleg te vra gen, want daar heeft u recht op. Uw verhuurder is zelfs verplicht u inzage te geven in de onderliggende rekenin gen, als u daarom vraagt Weigert hij uw vragen te beantwoorden, of wordt u het niet eens over de hoogte van de afrekening, dan kunt u de huurcom missie vragen de servicekostenafre kening te toetsen of zelfs het voor schotbedrag dat u maandelijks betaalt te verlagen. Dit kan ook een woning zijn met een geliberaliseerde huurprijs, alleen dan moet u zich rechtstreeks tot de kantonrechter wenden. Er komt geen CO2 -uitstoot vrij bij het opwekken uit deze duurzame energiebron. De leverancier garandeert deze manier van elektraopwekking door productiecer- tificaten. Hiermee streeft WonenBreburg haar ambities na uit het Ondernemingsplan 2009-2012. Het mes snijdt aan twee kanten: aandacht voor duurzaamheid en geen extra kosten voor alle huurders. nl/duurzaamwooncomfort wordt stapsgewijs uitgelegd hoe optimaal gebruik gemaakt kan worden van raamdecoratie en daglicht om energie te besparen. Consumentenorganisatie doorbreekt energiebarrière dit initiatief mogen mensen die op het Huisnummer Sfeerbepalende raamdecoratie in Voor het creëren van een ruimte met een lichte en frisse uitstra ling hfeeft VELUX de collectie raamdecoratie uitgebreid met een witte lijn. In de Wit design collectie zijn de cassette en zij- geleidingen van de raamdecora tie vervaardigd van wit afjgelakt aluminium. Hierdoor passen ze perfect bij een wit interieur en wit gelakte VELUX dakramen. De Wit design lijn is onderdeel van de Slim design collectie en heeft daar- door tevens een slank profiel en een smallere cassette voor meer daglicht en uitzicht wanneer de raamdecoratie het daglicht niet hoeft te reguleren. De Wit design raamdecoratie is ver krijgbaar in 87 verschillende trendy kleuren en dessins. Met VELUX raamdecoratie kan de mate en de richting van het binnen vallende daglicht onder het schuine dak eenvoudig worden gereguleerd en de sfeer in het interieur worden bepaald. De nieuwe Wit design raam decoratie past perfect in een licht en strak interieur. Zowel handbe diende verduisterende rolgordijnen, jaloezieën, plissé gordijnen als dub bele harmonica plissés kunnen in de Wit design lijn worden uitgevoerd. En met het VELUX Pick&Click!® systeem is de Wit design raamdecora tie snel en eenvoudig te installeren op ieder type VELUX dakraam. Energie Ook de verduisterende rolgordijnen en plissé gordijnen met Wit design kunnen een aanzienlijke bijdrage leve ren aan de isolatie van dakramen. Door de raamdecoratie te sluiten creëert u een extra isolatielaag die zorgt voor een betere warmte-isolatie tot wel 33 procent Op www.velux. bezoekers rond en geven antwoord op vragen. De Nieuwbouwdag duurt van 11.00 tot 15.00 uur. De Stich ting Landelijk Nieuwbouw Portaal, die ook de partij is achter de lande lijke nieuwbouwsite niki.nl, wordt bij de organisatie ondersteund door de NVB en de Neprom, de brancheor ganisaties van projectontwikkelaars. Meer informatie: - www.nieuwbouwdag.nl overzicht van de opengest rurwoningen. jecten) - www.niki.nl (voor het nieuwbouw- onvoldoende stilgestaan. Wat na de oplevering voor hoge kosten kan zorgen. De praktijk leert immers dat bewoners van nieuwe seniorenwoningen al snel gaan vragen om aanpassingen in het kader van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Met een VAC -advies kan dit ondervangen worden. Functiebeperkingen Tijdens zijn leven doorloopt mens verschillende fasen. In al i fasen stelt hij verschillende eisen aan zijn woning en leefomgeving. Waar laat ik de buggy? Of de rolla- tor? Kunnen de kinderen allemaal een eigen computer op de kamer hebben, mét internetaansluiting? En is mijn huis geschikt om zorg in te verlenen, mocht ik of een van mijn medebewoners te maken krijgen met functiebeperkingen? Al deze vragen zijn samen te vatten onder de term gebruiks- kwaliteit; een woning en een wijk moeten voldoende gebruikskwa- liteit bezitten om leefbaar te zijn. Bij dit soort vragen wordt tijdens ontwerp, bouw en verbouw vaak Wanneer de kans op vorst is ver dwenen, is het de hoogste tijd om de tuin een snoeibeurt te geven. Om te voorkomen dat snoeien een echt 'takkenwerk' wordt, is het aan te bevelen met goed en scherp gereedschap te werken. Gardena introduceert de SmartCut snoei- schaar. Een echte krachtpatser die moeiteloos taaie takken aan kan. De nieuwe snoeischaar is onlangs door een onafhankelijk panel van 10.000 consumenten uitgeroepen tot Product van het Jaar 2010 in de categorie Tuinieren'. De nieuwe SmartCut snoeischaar van Gardena is sterk én slim. Ideaal voor het 'gewone' snoeiwerk van dunne takjes. De schaar heeft echter ook een inschakelbare hefboom- functie (met drie standen) waardoor moeiteloos takken tot 22 millimeter doorsnee geknipt kunnen worden, zonder dat je extra kracht hoeft te gebruiken. Voor dunne takjes scha kel je de hefboomfunctie weer uit De SmartCut garandeert een pre cieze en zuivere snit bij het snoei- Fraaie websites, mooie anima tiefilmpjes, glossy brochures en enthousiaste verhalen. Allemaal middelen om kennis te maken met nieuwbouwprojecten. Uitstékende middelen, maar ze kunnen niet op tegen een ervaring ter plekke. Die ervaring biedt de Nieuwbouwdag op zaterdag 10 april. Op die dag zijn overal in Nederland nieuwbouw projecten open voor het publiek. Ervaring VAC Tilburg, adviescommis sie wonen, stelt deze vragen wél. De leden van VAC Tilburg zijn enthousiaste mensen die een gedegen opleiding volgd hebben. Ze hebben ervaring met goede en slechte woningen en willen deze kennis graag met u delen. VAC Tilburg, adviescommissie wonen, is gevestigd Carré 43,5017 JE Tilburg. Tel. 013-5365365 of email: vactilburg@tiscalj.nl VAC Tilburg is aangesloten bij de Landelijke organisatie VACpunt- Wonen te Utrecht "Eerlijker kan voorlichting niet zijn", zegt directeur Rob van der Schoot van de Stichting Landelijk Nieuw bouw Portaal, die de Nieuwbouwdag organiseert. "Tijdens de Nieuwbouw dag kunnen mensen ter plekke zien hoe de woningen worden gebouwd, hoe groot de kamers zijn, daar allemaal mee kunnen, hc de tuinen of de balkons zijn, hoe de woningen ten opzichte van de zon liggen, waar ze op uitkijken en wat zich in de directe omgeving aan voorzieningen bevindt. Dat laatste is een extra pluspunt van de Nieuw bouwdag: dat je de buurt kunt leren kennen zoals die is. Als een woning je aanspreekt, wil je toch weten hoe ver het lopen is naar de dichtstbijzijnde winkels, of er scholen in de buurt zijn, óf je in de directe omgeving kunt sporten of uitgaan en of zich in de nabijheid parken, bossen of polders bevinden. Ik nodig alle bezoekers van de Nieuwbouwdag dan ook uit op 10 april meteen de omgeving van de nieuwbouwprojecten te verkennen. Dat kan bij de keuze voor een woning echt de doorslag geven." interieur, maar daarnaast ook bij de moderne inrichtingen. nog Met Grey Oak, Light Oak, Dark Oak en Smooth Walnut is n de deze nieuwe kleurenlijn zeer veelzijdig Zo krijgt men niet schriftelijk Da gel In die 'ingebrekestelling' moet u ook aangeven dat u 'het gebrek' zelf laat herstellen als uw verhuurder daartoe niet bereid is. Als uw verhuurder het niet eens is met deze gang van zaken en u de kosten toch verrekent met de huur, kan hij naar de kantonrechter. Het is belangrijk dat u dan kunt aanto nen dat de kosten redelijk zijn. Vraag daarom een paar offertes aan en gun de uitvoering aan de goedkoopste. Daarmee kunt u aantonen dat de kosten redelijk zijn. Kunt u onderhoud afdwingen? Klein en dagelijks onderhoud is in principe voor rekening van de huurder. De wetgever heeft een lijst van klussen opgesteld die daaronder vallen. È)eze lijst heet het 'Besluit kleine herstel lingen'. U vindt hem op de Woon- bondsite onder Service. Al het andere onderhoud is voor rekening van de verhuurder. De meest gestelde vraag daarover is of je onderhoud kunt afdwingen en zo ja, hoe je dat aan- L Het eerste advies dat een huur- ci aan de Huurdersjijn van de Woon- krijgt is dat hij de verhuurder telijk op de hoogte moet stellen, laarbij kan hij als het om een ernstig ebrek gaat, direct melden dat hij tiaar Het levert op jaarbasis 2.200 ton minder CO2-uitstoot Een goede reden voor WonenBreburg om voortaan alleen nog maar groene stroom in te kopen voor ver lichting, liften en warmtepompen in woongebouwen, doorlevering aan studenten en de eigen kantoren in Tilburg en Breda. Alle groene stroom is opgewekt uit waterkrachtcentrales en daardoor 100% CO2-neutraal. Het Landelijk Nieuwbouw ta een stichting zonder winstoogd met als doelstelling het vergroten J de transparantie van de wonajnJ De website Niki.nl is toegrid voor woningaanbod van alle ra die voor eigen rekening end agen ontwikkelen. Dooritj itatie in eigen behareazoJ winstoogmerk is, kan ët-Atmi ook' zónder verstorende'ISS™ den aangeboden. wf Nare verrassingen Als het om wonen gaat, heeft ieder zijn eigen wensen en voorkeuren. Maar een aantal zaken geldt voor iedereen. Niemand zit te wachten óp problemen als tegen elkaar slaande deuren, klepraampjes die nauwelijks bedienbaar zijn, radia toren die in de weg zitten, te klei ne slaapkamers of een gebrek aan wandcontactdozen. De ervaring van VAC Tilburg is dat dergelijke problemen vaak te laat aan het licht komen. Immers, als een huis gebouwd wordt is de bewoner (meestal) nog niet bekend. Als de woning klaar is, kan de huurder of huiseigenaar voor nare verras singen komen te staan. Daarom is hard mee bezig. De VAC is de enige commissie in de gemeente die (bouw)plannen beoordeelt op gebruikskwaliteit vanuit het per spectief van de gebruiker. Het doel? Woningen met kwaliteit en wijken met karakter. VELUX zorgt voor een aangenamere leefomgeving onder het dak door deze te voorzien van daglicht en frisse lucht Naast een ruim aanbod van dakramen en daglichtsystemen voor schuine daken biedt VELUX oplos singen voor platte daken. Het assorti ment van VELUX bestaat bovendien uit vele typen raamdecoratie, buiten zonweringen, rolluiken, op afstand bedienbare intelligente producten en producten aangestuurd door zonne- De inschrijving voor de eerste ener- gieveiling duurt t/m 30 november. De volgende stap is dat energiebedrijven een bod uitbrengen op de georgani seerde «koopkracht van huishoudens door een laag tarief aan te bieden voor het totaal aan inschrijvingen. Begin december ontvangt iedere deelnemer een e-mail met het winnende energie- tarief en hoeveel die besparing ople vert ten opzichte van de huidige, eigen energierekening. Pas daarna beslist de deelnemer of het aanbod aantrekkelijk genoeg is om over te stappen, meer mensen zich aanmelden, aantrekkelijker het voor energieli renders is om een scherp tarief te bieden. Vereniging Eigen Huis hanteert selec tiecriteria voor energiebedrijven die aan Verrekenen Als u de reparatie op eigen kosten wilt laten uitvoeren om die vervolgens te verrekenen met de huur, dient u de verhuurder eerst schriftelijk in gebreke te stellen. U moet hem het probleem melden en vragen het bin nen een redelijke termijn te verhelpen. Hiermee levert WonenBreburg een forse bijdrage aan het verduurzamen van de energievoorziening. En, het is een stap in de richting van het CO2-neutraal maken van de woningen. Voordeel voor de huurders: geen extra kosten. Het opwekken van elektridteit uit waterkrachtcentrales is het minst belastend voor het milieu en dat is een bewuste keuze van WonenBreburg. meedoen. Voor aanbod ingaan, regelt de nieuwe energieleverander de administratieve overstap. Als er toch iets misloopt, biedt de vereniging kos teloze juridische ondersteuning aan om de problemen op te lossen. Aan de energie-inkoopactie van Vereniging Eigen Huis zijn geen deelnamekosten verbonden. Bij een daadwerkelijke overstap naar de nieuwe energieleverander ontvan gen niet-leden het lidmaatschap van Vereniging Eigen Huis cadeau tot 1 md 2010. Leden die overstappen naar de nieuwe leverander ontvangen een energiebesparingpakket voor gebruik in huis. Op -www.eigenhuis.nl staat alle informatie over deze actie van Vereni ging Eigen Huis. OPLAGE 111.000 Onderhoud staat elk jaar weer op de eerste plaats in de top 3 van proble men waar huurders de Woonbond over bellen. Vooral de vraag welk onderhoud een huurder zelf moet doen wordt veel gesteld en ook de vraag of je als huurder een verhuur der kunt dwingen om achterstallig onderhoud te plegen. Op de tweede plaats in de top 3 van huurdersvra- gen staan de servicekosten. Huur prijs en huurverhoging staan op de derde plaats.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 14