senioren “"■Seks gaat niet met pensioen I NI ran Themadag ouderen en seksualiteit Tentoonstelling t Toekomstig Verleden t 'Altijd blijven werken aan je relatie: door te praten én lichamelijk!' Winst voor alle partijen door werknemersvrijwilligerswerk 11 117 i Agenda Open atelierdag en kunstenaars boek Carré Lop Collecte Jantje Beton DOET DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 FEBRUARI 2010 9 lega? Petra Jansen Ihoort raag iciele van Huijgevoot elopen zaterdag Mevis aan Van Het thema ouderen en seksualiteit is ook in de filmindustrie nog steeds een taboe. De Duitse film Wolke 9, waarin een vrouw van midden zestig een gepassioneerde buitenechtelijke relatie krijgt met een man van 76, vormt hierop een uitzondering. janisaties houden op jaliteit in wijkcentrum e relatie, zowel lijk gebied." jrafen t. De De vok Ge' op... de regio' opzochten. Je had in 'moetjes', zoals ze dat Seksuele revolutie Veel ouderen vinden het moeilijk om over seks te praten. Je kunt je dus afvragen of de seksuele revolutie van de jaren '60 ons wel zoveel meer vrijheid heeft gebracht, jknnelies Kuyper: "De ene oudere praat nu leenmaal gemakkelijker over seks dan de andere. Mensen van eind 70, begin 80jaar zaten midden in die revolutie, maar zijn Inatuurlijk toch opgevoed met een behou- )nd, maakt ing heel t als in AANLEIDING IS DE PUBLICATIE NIEUW FOTOBOEK vrijwilligerswerk, een andere manier om als bedrijf een actieve ilburg bijdrage te leveren aan de kwaliteit van de samenleving. Hoe? Door de vrijwillige inzet van medewerkers in hun eigen vertrouwde Het Ouderenwerk van de Twern en diverse ouderenorga dinsdag 16 maart een themadag over ouderen en seksualiteit in wijkcentrum Poorten. Er was plaats voor 75 deelnemers; die plaatsen zijn inmiddels olgeboekt. ïezien de grote belangstelling bekijken de ouderenwerkers van de Twern of zij ook in andere wijken bijeenkomsten over dit thema kunnen organiseren. De Seniorenwijzer zal daarvan melding doen. ..en ach' 'es die; kjei louder en het Carrécomplex aan vrijwilligerswerk, een andere manier om als bedrijf een actieve in Tilt .angifte. I kunnen laag tot krijgen bij Aanmelden 16 maart •werp (zie mk alvast Ie spreker in de Rut- Uitgave van de Twern. Redactieadres: Seniorenwijzer, Postbus 3078, 5003 DB Tilburg, tel. (013) 5839999. e-mail seniorenwijzer@twern.nl, Aankondigingen van activiteiten staan (ook) op www.twern.nl. WMO en AWBZ. Op dinsdag maart is er in wijkcentrum De Base laer (Hoefstraat 175) om 14.00 uur een bijeenkomst over verande ringen in de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO) en de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ). Het gaat over wanneer en hoe je o.m hulp in de huishoudin vang/dagverzorging krijgen, prot Vroeger nam je niet de eerste nacht al je zijn zoveel r vriendje of vriendinnetje mee naar huis, Natuurlijk m< nu is dat heel normaal." Het bel< zijn, je dende seksuele moraal. En jongere gene- raties praten wel veel over seks, maar ik vraag me wel eens af of dat nou echt gaat om intimiteit en beleving, of alleen om het woordje seks en het uiterlijk." landen vrij houdi f verschuilen acht igingsopties eerd, trek je r als wethouder ;s-bestuurderinti - s die van mijn co» verschillet rders.' dat d allen op ver: hebben uit- ge heeft d« spraak over rok niet gep de nieuwe i maken.' emt Mevis de mail 'an Huijgevoorfl raadslid en wijk vermengt Taakba ipelt hij de mails rr als 'een enom olgens Mevis 'zittt en wijkraden er j :hten zich voori iek karretje te la De wethouder h evoort gevraagd in de briefte nerti toe is de CDA'erit Afwachtende houding "Wat seksualiteit betreft heb ik met vrou wen altijd het geluk gehad dat ze daar voor oper zeg altijd: laat ze dó partner een afwachtende houding t maar dat wil niet zeggen dat hij of zij voor seks openstaat. Kijk, je hoeft ii nieuwe relatie niet meteen hup met elkaar naar bed, dat komt allemaal wel. Het De meeste ouderen willen een actief en bevredigend seksleven, maar om ;_._:,‘!"ande redenen is dat niet altijd mogelijk. Er zijn er nog veel die daar over niet durven praten, maar steeds meer senioren doen dat wel. Het is dan natuurlijk wel belangrijk over goede informatie te kunnen beschikken, want de problemen kunnen op allerlei gebied aren- wTrk van De Twern en diverse oude renorganisaties op dinsdag een themadag over dit onderwer kader). De Seniorenwijzer sprak met enkele ouderen en met de or op die dag, Annelies Kuyper var. gers Nisso Groep, landelijk kenniscen trum op het gebied van seksualiteit. zijn opgevoed. Door de seksuele revo lutie in de jaren '60 had je toen mensen die het extreme die tijd ook veel noemden." "Je had daarnaast anderen die hun rela tie rustiger opbouwden. In mijn vrien denkring waren wij op dat gebied eens gezind. Zo'n lange verkeringstijd had ook zijn charmes: langzaam naar elkaar toegroeien. Ik denk dat wij ook meer van strelen hebben genoten, want je 'mocht' toch nog niet alles. Voor mij was het een heerlijke tijd, die zes jaar verkering." "Gelukkig was het schrikkeljaar toen ik mijn man leerde kennen. In een schrik keljaar mochten de meisjes de jongens vragen. Wat was ik blij! Anders had ik wat langer moeten wachten op de verke ring. Hij was namelijk nogal verlegen. Ik voelde meteen dat hij hét was en dat ié nu alweer 46 jaar geleden." fen als Berssenbrugge. Ook is er veel aandacht voor amateurfotografen uit Van den Midden en West Brabant, zowel van vroeger als van nu. De hoge kwaliteit foto's, ook van deze amateurfotogra- fie, maken van deze tentoonstelling een echte verrassing. De tentoonstelling is te bezoeken dins dag tot en met vrijdag van 9.30-17.00 uur en op de tweede zaterdag van de maand van 09.30 tot 16.00 uur. De en tree is gratis. hoezen, zodat het kwetsbare materiaal lang bewaard blijft. Kwetsbaar, niet vanwege het materi aal, maar vanwege het beeld, zijn de portretten van overleden kinderen en volwassenen. Deze beelden zijn onder andere van de bekende fotografe Van Beurden en Van der Schoot. C samenstellers van de tentoonstelling schenken veel aandacht aan de foto grafen die voorheen in de schaduw stonden van de zeer bekende fotogra- Schrikkeljaar Voor veel ouderen mag seks dan een an stonden", gaat Piet verder. "Ik taboe zijn, maar Roos (63), een vrouw 1: als een vrouw interesse heeft, met een Antilliaanse achtergror Jat wel blijken. Soms neemt je het geregeld mee dat er onderlir n aan, open over gepraat wordt. Net zij niet Nederland is ook de oudere Antilliaanse in een generatie opgegroeid met het taboe over seksualiteit. Roos vertelt: "Wij zestigers zijn de laatste generatie denk ik die zo Nieuwe relatie anders' Voor veel ouderen is seksualiteit een taboeonderwerp: Piet (67) is daarvan overtuigd. "Ouderen durven niet over seks te praten", stelt hij. Zelf staat hij wat dat betreft heel anders in het leven. "Ik ben daarover altijd heel open geweest. Mijn vrouw is twee jaar geleden overleden. Een gebrek aan inti miteit heb ik tijdens mijn huwelijk, maar ook daarna nooit gevoeld. Vrij snel nadat mijn vrouw overleed, had ik namelijk weer een nieuwe relatie, via internet. Zij woonde redelijk ver weg en uiteindelijk bleek de afstand een probleem. Nu heb ik sinds drie maanden weer een andere vriendin, ook via een datingsite, en dat gaat prima." Van 1 tot en met 6 maart wordt de jaarlijkse Jantje Beton Col lecte gehouden: een collecte voor en door het jeugdwerk in de buurt. In Tilburg lopen di verse verenigingen, zoals scou tinggroepen en Jong Nederland, voor de Jantje Beton Collecte. Vijftig procent van de opbrengst is bestemd voor deze collec terende jeugdorganisaties. De andere helft van de opbrengst gebruikt Jantje Beton voor pro jecten die ervoor zorgen dat alle kinderen in Nederland weer vrij buiten kunnen spelen. belangrijkste is dat het klikt. En mocht je partner geen seks willen, dan betekent dat niet dat je relatie slecht is." Piet is er nooit op aangekeken dat hij zo snel na de dood van zijn vrouw een nieu we partner had. "Dat gebeurt volgens mij alleen als je heel snel wisselt van partner, dat vinden mensen wel raar. Mijn kinde ren vonden mijn nieuwe relatie ook prima. Niet dat ik met ze over seks praat, dat doe je gewoon niet zo gemakkelijk. En ook in gesprekken met andere ouderen komt het thema seks niet veel ter sprake, dan wordt er lacherig over gedaan of er worden grappen gemaakt." ‘^tjjdijk kunnen er op seksueel gebied ook medische problemen ontstaan. Piet heeft een duidelijke mening over hoe je daarmee moet omgaan. "Of je nou last heb van incontinentie of geen erectie kunt “"obeer er iets aan te doen. Er vto, mogelijkheden tegenwoordig! moet je er zelf wel achter staan, slangrijkste is dat, als er problemen die uitpraat met je partner." drijf kan gebruik maken van de inzet en jarenlange expertise van de lokaal makelaar van Contour. Contour is dé organisatie voor vrijwilligerswerk en informele zorg in Tilburg e.o., die zich onder meer bezighoudt met het stimu leren van maatschappelijk betrokken ondernemen in Tilburg. De lokaal ma kelaar brengt bedrijven en maatschap pelijke organisaties met elkaar in con tact om projecten te realiseren. Heeft u interesse in een afspraak? Bel of e-mail naar Albert Rusch van Contour, 013-5434572 of info@contourtilburg.nl. Praten Het eerste wat stellen met deze proble- J men volgens Kuyper moeten doen is praten met elkaar. "Probeer samen te ontdekken wat er aan de hand is. Daarna is vaak de huisarts de aangewezen per soon om je probleem voor te leggen. De nuisarts verwijst zo nodig door naar een seksuoloog. Je kunt ook met een maat schappelijk werker gaan praten." In de praktijk kunnen ouderen zelf ook wat doen om hun probleem op te los sen. Kuyper: "Vrouwen die pijn hebben bij het vrijen kunnen gebruik maken van een glijmiddel. Maar je kunt ook proberen meer tijd te nemen voor het voorspel. Het ligt een beetje aan de situatie hoe je met dit soort problemen omgaat. Er zijn natuurlijk ook stellen voor wie het geen probleem is als de seks niet zo lekker loopt. Die vinden het goed zoals het is en hoeven niet zo nodig." \m. Regiotaxi, ing en dagop- j kunt aanvra gen. De entree is gratis. WMO en Loket Z. Hulp bij het huishouden, de Regiotaxi, rolstoelen, aanpassingen in huis: voorzieningen die de gemeente biedt in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Over de WMO en de rol daarbij van Loket Z gaat, de inloopbijeenkomst voor man- telzorgers op 11 maart in wijk centrum Spijkerbeemden (Don Sartostraat 4). De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Mantelzorgpas. Ook een man- telzorger kan wat overkomen. Wie neemt dan de zorg over? Dat kan genoteerd worden op de mantelzorgpas. Tijdens een inloopbijeenkomst voor mantel- zorgers op vrijdag 19 maart in wijkcentrum De Ypelaer (Corel- listraat 10) krijgen de bezoekers zo'n pasje en uitleg daarover. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.30 uur; de toegang is gratis. Ontwikkelingshulp effectief? Sed Vitae, de vriendenvereniging van Seniorenacademie Brabant, organiseert vrijdag 26 februari een lezing door journalist Ralf Bodelier over ontwikkelingshulp. Hij gaat o.a. in op het begrip Human Security, waarbij veilig heid voorafgaat aan ontwikke ling. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang €5, leden Sed Vitae €2,50. Film voor 50-plussers. Op dinsdag 2 maart draait Euros- coop (Olympiaplein) de film Pre- oious, een sociaal drama over een 16-jarig Afro-Amerikaans meisje in de New Yorkse wijk Harlem. Aanvang 14.00 uur; vooraf krijgen de bezoekers een kopje koffie/thee met wat lek kers. Entree €6,-. Kaarten zijn te koop aan de kassa, via internet (www.euroscoop.nl) of te reser veren via tel. (013) 5812820 (tus sen 13 en 22 uur). Hulp bij belastingaar In de gemeente Tilburg 65-plussers met een l< middeninkomen hulp de belastingaangifte. bij de ouderenadviseurs. Infor matie: www.twern.nl (voor oude ren; ouderenadvies) of tel. (013) 5350505 (werkdagen 9-12 uur). I In Regionaal Archief Tilburg is I een tentoonstelling te zien met I uniek fotomateriaal. De geschie- I denis van de fotografie komt I tot leven, waarbij Brabantse I beelden centraal staan. Van 24 I februari tot en met 2 april wordt I iedereen uitgenodigd te komen I kijken aan de Kazernehof 75 in I Tilburg. ^Aanleiding voor deze tentoonstelling is de publicatie van het fotoboek 't [Toekomstig Verleden. Dit fotoboek is [vanaf 24 februari verkrijgbaar in de •ekhandel. Regionaal Archief Tilburg ïrkte nauw samen met Pix4Profs tgeverij voor de realisering van dit ek. De auteurs Jef van Gils en Jim n Nieuwenhuijzen stelden de ten onstelling samen uit de collectie van t archief en stukken uit particuliere ■Hecties. de tentoonstelling is er veel aan- icht voor het ontstaan van de foto- afie. Fotografen waren al vroeg in van 'Wimke' Mutsaers als kleine jon- weer met de eerste vorm van foto- 9en- Deze Wimke werd later bisschop afie, de daguerréotypie, ontstaan in van 5 Hertogenbosch. 39. Deze 'foto’s' zijn eigenlijk alleen Bezoekers van de tentoonstelling krij- naf een bepaalde hoek te zien. Het 9en een beeld van de manier waarop ield van een daguerréotypie weer- archiefmedewerkers fotomateriaal ilegelt namelijk door de verzilverde vinden of aangeboden krijgen: in 'perplaat. Vanaf 1865 wordt onder overvolle dozen, in mapjes, in albums, idere gewerkt met het ferrotypie, waarvan sommigen met schitterende pen fotografische afbeelding op een banden, maar anderen bijna uit elkaar metalen, zwartgelakte plaat. Bijzonder vallen- Alles wordt uiteindelijk omge- ln de tentoonstelling is het ferrotypie Pakt °P zuurvrij papier en in zuurvrije "Natuurlijk is seksualiteit met een nieu we relatie anders dan met iemand met wie je jaren getrouwd bent geweest. Ik merk wel dat ik na mijn huwelijk wat Natuurlij) seks betreft - misschien mag ik het zo niet zeggen, maar het is wel zo - vrijer ben geworden. Sowieso is het anders om op latere leeftijd weer een relatie te beginnen. De tijden zijn ook veranderd. Vrolijker mens "Wat mij persoonlijk betreft: vrijen is heer lijk", zegt Roos. "Ik kan mij niet voorstel len dat het voorbij zal gaan. Het geeft je energie. Ik denk dat als je het goed hebt op dat gebied je een vrolijker mens bent. Volgens mij is een gebrek aan intimiteit er vaak de oorzaak van dat mensen elkaar zo afsnauwen en chagrijnig zijn. Van ouderen en zelfs van jongvolwasse nen hoor ik wel eens dat hun seksleven compleet verdwenen is. 'Och,, het is zo'n gedoe', zeggen ze dan. Dan zeg ik: 'Als je een probleem hebt, doe er dan iets aan! Als dat kan tenminste. Want er zijn instanties genoeg, maar iedereen kan natuurlijk ziek worden. De een kan er mee omgaan, een ander niet." "Als je met elkaar begint, weet je niet wat het leven je brengen zal. Aan de andere kant, je laat elkaar ook niet zo snel in de steek na zo'n lange tijd. Mijn motto is dan ook: blijven werken aan je relatie, zowel met praten als op lichamelijk gebied." Spraakzaam Roos gaat verder: "Op mijn veertiende ben ik van de Antillen naar Nederland gekomen. Ik wist dus niet zo goed hoe het op de Antillen ging met het liefdes leven van de tieners daar in die tijd. Uit gesprekken met de mensen uit de Antil liaanse ouderengroep die ik begeleid - in leeftijd variërend van 58 tot en met 82 jaar - ben ik veel te weten gekomen. Ik heb altijd gedacht dat onze ouderen niet zo spraakzaam waren als het over intimi teit gaat. Nou vergeet het maar! Verschil lende themadagen zijn gepasseerd en het is alsof ze daar de kans krijgen alsnog hun hart te luchten. Met de machocultuur bij ons hebben de vrouwen toch vaak het onderspit moeten delven. Gelukkig dat ze ook mooie en lieve dingen hebben meegemaakt, en sterke vrouwen zijn op hun oude dag." Dat de Antilliaanse ouderen in haar groep zoveel met elkaar praten heeft volgens Roos te maken met de vertrouwdheid van de groep. "Dat zouden de mannen ook eens moeten doen!" Op 19 en 20 maart steken 100.000 Ne derlanders de handen uit de mouwen tijdens NL DOET. Ook bedrijven stellen mensen, middelen, kennis, materia len of faciliteiten beschikbaar. Echter, werknemersvrijwilligerswerk kan het hele jaar door plaatsvinden, dus niet alleen tijdens NL DOET! Steeds meer bedrijven zetten vrijwil- lag deelne- ligerswerk in voor bijvoorbeeld team- >k te koop, building of een personeelsuitje. Er zijn pelijke orgaynisaties. talrijke uitdagingen! Of het nu gaat om Werknemersvrijwilligerswerk kan een individuele of groepsgewijze inzet, al bedrijf intern organiseren of het be- Zondag 28 februari van 13.00 tot 17.00 uur is het weer r-- atelierdag van atelier binner de Jan van Beverwijckstraat hebben. 3 wKn7XstbÏÏ"2rré deekun’ omgeving’ tiJden$ concrete Projecten in samenwerking met maat- stenaar en het werk" én een expositie schappelijke organisaties. Projecten die zowel de samenleving als van Carrékunstenaars in het Duvelhok uw bedrijf ten goede komen. Want...werknemersvrijwilligerswerk is aan de St. Josephstraat, zaterdag 27 een win-win situatie voor alle partijen, en zondag 28 februari tussen 13.00 en 17.00 uur. De muzikale omlijsting wordt zondag middag verzorgd door de band van John Meulendijk, Albert Bakx op djem- bee, de geopende opnamestudio van Hans Timmermans en Tom Sikkens en het leerlingenconcert van Kees van de Ven om klokslag 16.00 uur. "Neusje van de zalm is die middag misschien wel ons kunstboek," zegt Gijs van den Elshout. "We hebben een prachtig full-color boek gemaakt, met daarin een overzicht van 24 kunste naars en hun werk." Het boek is voor 10,-- verkrijgbaar tijdens de open ate lier (mid)dag. 'i Elshout: "Op nog geen kilome ter afstand van Carré, in het Duvelhok in de St. Josephstraat, is diezelfde middag en op zaterdagmiddag 27 februari de groepsexpositie 'Caleidoscoop' te be zichtigen. Ook van 13.00 tot 17.00 uur. Daar hangt ook werk van kunstenaars die niet aan de open atelierdag men. En het boek is daar ook te koop. Wie van kunst houdt, hoeft zich dus ko mend weekeinde niet te vervelen!" dan niet onder werktijd, in de vorm van een eenmalig project of een lang durige samenwerkingsverband. Iedere bijdrage met raad en daad is meer dan welkom. Om enkele voorbeelden te noemen: - Het uitvoeren van een praktische klus, bijvoorbeeld schilderen of een tuin opknappen. - Het organiseren van sportieve en re creatieve activiteiten, bijvoorbeeld een waQdelmiddag of een verwen- dag voor bewoners. - Het adviseren op het gebied van bij voorbeeld beleid of financiële admi nistratie. - Het organiseren van een cursus, bij voorbeeld een sollicitatietraining. - Het vervullen van een functie als coach voor jongeren of als maatje voor mensen met een psychiatrische achtergrond. - Het vervullen van een rol als mentor voor bestuursleden van maatschap- "Ouderen kunnen tot op hoge leëf- i tijd seksueel contact met elkaar heb ben", zegt Kuyper. "Maar er kunnen zich diverse problemen voordoen. Die worden onder andere veroorzaakt door hormonale veranderingen, zowel bij man nen als bij vrouwen. Bij mannen spelen erectieproblemen vaak een rol; in veel gevallen is dit met pillen te verhelpen. Het meest voorkomende seksuele probleem bij oudere vrouwen is pijn bij het vrijen. Door hormoonveranderingen wordt de vaginawand dunner en ook minder snel vochtig. Dit kan pijnlijke wondjes veroor zaken. Verder is bij veel stellen hun seks leven minder spannend, doordat ze al zo lang bij elkaar zijn. Wat ook meespeelt, is dat een ouder lijf nu eenmaal minder soepel is, waardoor niet elke houding even fijn is. Overigens is het wel zo dat ouderen meer genieten van seks dan jongeren. Dat komt onder meer doordat ze zich minder hoeven te bewijzen." s.' Mevis legt de ambtena 1 nr> verzoek; uitgewd daar ge apastr de problemen kunnen op allerlei get e raade liggen. Daarom houden het Ouder (jttÊÊ

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 13