of Voor tweede keer in 25 jaar weer stemmen met potlood Algemeen 3 Pieter Vreedeplein zoekt nieuw gezicht VVV verhuisd naar Nieuwlandstraat TOF Bijeenkomst Wereldpodium over ontwikkelingshulp Instellingen ontwikkelen cultuurwijzer Kinderkunst siert Korenbloemstraat ■Ml I* ÉÉN IBETALING! GÉÉN UITBETALING! Bezuinigingen of meevallers? '25) DONDERDAG 11 FEBRUARI 2010 DE TILBURGSE KOERIER MaxHavelaar DEELNEMERS GEZOCHT IN CATEGORIEËN WOMEN, MEN EN KIDS FOTO: PETER LIGTENBERG :ine met een Verkiezingen voor hc cxrxvvtr I11 Laat u door de politiek niet bedotten, FOTO: PETER LIGTENBERG ADVOCATEN RINGBAAN OOST 240-5011 KK TILBURG - 013-536 65 55 Fotofrahe: Ron's Photo liken biedt tuurwijzer.nl/. R. Brekelmans, Tilburg KORT KZO ADVOCATEN h de showroom BRIEVEN VAN LEZERS alleen met carnaval zijn we allemaal zotten. Meepesaant doemet, Ja, wij doen het! rij zèn Carnavalle, gullie ók? klijn zegers van osch Het Wereldpodium houdt volgende week donderdag, 18 februari, vanaf 16.00 uur in Sociëteit De Harmonie aan de Stationsstraat 26 een bijeenkomst over het rapport 'Minder pretentie, meer ambitie' van de Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Peter van der Bruggen temidden van het informatiemateriaal voor de leden van de stembu reaus, met op de achtergrond een kaart met daarop de kiesdistricten in de gemeente Tilburg. FOTO: PETER LIGTENBERG Pieter Vreedeplein is op zoek naar een nieuw gezicht. Het win kelgebied in de Tilburgse bin nenstad organiseert daarom een modelcontest. Als winnaar of winnares van deze wedstrijd win je een hoofdrol in de mediacam pagne van Pieter Vreedeplein, zo ben je onder andere het covermodel van het magazine Pieter. Ook win je een profes sionele fotoshoot en een model lencursus. Daarnaast maak je kans op een modellencontract bij modelmanagement Sessibon Bookings. Opbouw van vakantiedagen tijdens ziekte blijft beperkt VOORBEREIDINGEN OP GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN AL IN OKTOBER BEGONNEN show dedr lijk verant nemers zi leveren. KZO advocaten presenteert vanaf deze plaats een tweewekelijkse rubriek over personen- en familierecht. ten; viai JTHESES 13- 5441484 ZORG^ t rapport c vragen ror Deze week bericht Mr MarHet Hollants advocaat en scheidingsmediator i 18 ;ma dan van volde ‘t en veiligheid? En leid, burgers en be- bijdragen aan een www.c e-mail burgg opner 013-51 cover van Pieter magazir oplage van 90.000 stuks. geschilderde >rt het pleint' Tilbur Een van de vrolijk gekleurde borden in de Korenbloemstraat. 4 pand aan de ïksenketel was thema's als klimaat hoe kunnen overheii drijven het beste bijdragen CC1, betere wereld? WRR-lid dr. Monique Kremer, één van de auteurs, licht de belangrijkste con- "Een mooi, maar pittig project." Zo omschrijft Peter van der Brug gen van de gemeente Tilburg de organisatie van de gemeente raadsverkiezingen, waarvoor hij medeverantwoordelijk is. De voorbereidingen op de uitvoering van deze omvangrijke klus zijn begin oktober vorig jaar al van start gegaan. >n de ndigt door naive .male, die op 19 april jehouden in MustSee. Op _5 april is de fashionshow, k 15 finalisten strijden om Hooggevoeligheid Eye See You Integrale Hulpverle ning verzorgt op donderdag februari een lezing met als ther 'Hooggevoeligheid als kwaliteit'. Op donderdag 25 februari is er een lezing over hooggevoelige kinderen. Deze lezingen vinden van 20.00 tot 22.00 uur plaats in De Schalm, Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Aanmelding is verplicht. Mail naar info@eye-see- you.nl of bel 06-38 30 75 23. Meer informatie: www.eye-see-you.nl. diner. Van 2 tot en met 4 maart zijn er-zo'n honderd ambtenaren in touw om al les in goede banen te leiden. Zo m ten op alle stembureaus stemhol en stembussen worden afgei een grote logistieke operatie. De culturele instellingen in Tilburg hebben gezamenlijk een online culturele stemwijzer ontwikkeld, waarmee iedereen eenvoudig kan zien welke partij het beste bij zijn of haar culturele visie past. De J cultuurwijzer staat sinds 10 februari online op http://tilburg.decu!- tuurwiizer.nl/ den door de vakjury ook een publieks prijs uitgereikt wordt. voormalige informatiebalie uit Stadswinkel Centrum is eveneens gedeeltelijk verhuisd naar de Nieuwlandstraat. De VW is geopend op maandag van 13.00 tot 18.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 18.00 uur en op za terdag van 10.00 tot 16.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.vwtilburg.nl. Kijk voor meer informatie op website pietervreedeplein.nl Indien u vragen hebt op het gebied van het personen- en familierecht kunt u contact opnemen met ons kantoor, telefoon 013-536 65 55. Daarnaast kunt u ook gebruik maken van onze vragenservice op www.kzoadvocaten.nl dusies toe. De Keniaanse schrijver en politicoloog Josh Maiyo reageert. Vervolgens buigen GroenLinks-wet- houder Gon Mevis (Internationale Samenwerking) en de Nijmeegse on derzoeker Sara Kinsbergen zich met lokale bestuurders, serviceclubs en particuliere initiatieven over de vraag wat de aanbevelingen van de WRR be tekenen voor lokale mondiale betrok kenheid. De entree is gratis en inschrijven is mo gelijk via www.wereldpodium.nu. loesdielissen@raadtilburg.nltel.: 013-5400152 Tilburg Berkel-Enschot Udenhout Kleurrijke, geschilderde platen sieren sinds kort het pleintje aan de Koren bloemstraat in Tilburg. De schilderijen zijn een initiatief van de kinderraad en de schoolloopbaanbegeleiding om het pleintje op te fleuren. Op de borden geven kinderen zaken aan die zij belang rijk vinden in de wijk, zoals niet te hard rijden, vrolijke kinderen, huisdieren en- bloemen in de wijk. De schilderwerken zijn een onderdeel van een project om de route tussen basisschool De Zuid wester en het wijkcentrum aan de Ca- pucijnenstraat te verbeteren. Inmiddels is ook bij het wijkcentrum een veilige oversteekplaats gemaakt. Het plan is ge realiseerd met hulp van onder andere de gemeente Tilburg en Verrijk je Wijk. Wanneer Inschrijven kan vanaf 27 februari op pietervreedeplein.nl. De inschrijving sluit op 6 april. Vanaf 27 februari kan er direct gestemd worden op de deelnemers, deze voorronde eindig* op 8 april. Deze winnaars gaan naar de halve finale, die op 19 wordt gehouden in MustSee. zondag 25 april is de fashic waarin de 1! de titel. jurg. nitiatief van Theaters Tilburg, icentrum en Natuurmuseum hebben de meeste cultu- in Tilburg deze “mwijzer samen- ele ambities van ere partijen zijn en aan de hand »n kan iedereen zijn me- c onderwerp toetsen. De -maat gemaakt De gemeente Tilburg bereidt zich noodgedwongen voor op een grote bezuinigingsoperatie. Ondanks dat Tilburg, als zesde stad van Nederland, I bet minst van de vier grote Brabantse steden aan cultuur uitgeeft, liggen er toch plannen klaar om het Tilburgse cultuurbudget met ruim 10% te kor ten. Dit is het grootste bezuinigings voorstel in de heroverwegingen terwijl cultuur één van de kleinere kostenpos ten is op de gemeentelijke begroting. Zon bezuiniging zou een aderlating voor de lokale culturele instellingen n met het iderBrug- ■e contact gezocht. Je kunt wel uit en laten invliegen, maar >r gekozen om met ership aan te gaan. Feniks verhuist Vanaf maandag 22 februari is Feniks, stedelijk centrum voor emancipatie, te vinden op een nieuwe locatie: NS Plein 17, 5014 DA Tilburg. Alle activiteiten en groepen verhuizen mee. Het is nu al mogelijk in te schrijven voor bijvoorbeeld de Oriëntaalse dans, de Knutselclub, Tegenwind (voor 40+ vrouwen) en de Klussencur- sus. Kijk op www.fenikstilburg voor alle activiteiten en natuurlijk ook het programma van Interna tionale Vrouwendag. Tel. 013-542 18 96. Wie is de baas in Tilburg? Wat doet de gemeenteraad precies? Heb ik als in woner ook invloed op de gemeente? Al deze zaken en nog veel meer wordt besproken in een interactieve bijeen komst in de bibliotheek. Waarbij naast uitleg ook voldoende ruimte is voor vragen en discussie. Sprekers zijn Stijn van Rooij (politicoloog) en Janneke Oosterhuis (econoom). Aanvang om 19.30 uur op donderdag 18 februari in Bibliotheek Tilburg Centrum aan het Koningsplein. De toegang is gratis. Op 25 januari verhuisde de VW naar het Nieuwlandstraat waar eerder de winkel De Hek gevestigd. Het pand aan de Nieuwlandstraat biedt het vertrouwde VW-assortiment, maar bezoekers aan Tilburg kunnen ook op een interactieve manier kennismaken met de stad. De In de Nederlandse wet is geregeld dat een werknemer per jaar I tenminste 4 weken vakantie opbouwt. Ook tijdens een periode van I ziekte vindt opbouw van vakantiedagen plaats, maar die opbouw is beperkt; bij langdurige arbeidsongeschiktheid wordt over een periode van maximaal een half jaar verlof opgebouwd. De werknemer kan dan na herstel nog wel gewoon een vakantie genieten, maar er is geen stuw meer van verlofdagen ontstaan tijdens de lange ziekteperiode. Volgens een Europese Richtlijn en een uitspraak van het Europese Hof van Justitie heeft een werknemer echter recht op vakantie van tenminste 4 weken per jaar, ongeacht de gezondheidstoestand van de werknemer. De kantonrechter Utrecht paste in oktober vorig jaar dit Europees recht toe op een vordering van een langdurig zieke werkneemster. Deze werkneemster claimde bij einde van haar dienstverband de uitbetaling van 40 verlofdagen die zij in twee jaar ziekte had opgebouwd, naast de dagen die zij voorafgaand en na haar ziekte had opgebouwd. In totaal ging het om 58 dagen die volgens de rechter allemaal uitbetaald dien den te worden. Het Gerechtshof Amsterdam, een hoger rechtscollege, bepaalde onlangs anders. Weliswaar is de Nederlandse wet in strijd met de Europese regelgeving, en onze wetgever moet de wet gaan aanpassen, maar een werknemer kan geen rechtstreeks beroep doen op de Europese Richtlijn. Het is de vraag hoe ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, hierover zal gaan beslissen, en of onze wetgever bereid is de wet aan te pas sen aan de Europese Richtlijn. Voorstelbaar is dat onze wetgever zal proberen om onder aanpassing uit te komen. Bij de totstandkoming van het wetsartikel heeft de wetgever namelijk heel uitdrukkelijk voor een beperkte opbouw gekozen. Bij onbeperkte opbouw van vakantie tijdens ziekte zouden de kosten voor de werkgever onredelijk hoog oplopen. Voor dat standpunt is wel iets te zeggen. Iedereen maakt kans om hét gezicht te worden van het fashionplein van Til burg. Er worden deelnemers gezocht in drie categorieën: Women, Men en Kids. Iedere categorie kent uiteindelijk één winnaar, die een fotoshoot wint. De winnaars van de categorieën Wo men en Men winnen daarnaast een geheel verzorgde modellencursus van meerdere weekenden, inclusief over nachtingen. Daarbij komen zaken als catwalklopen, fotografie, styling en visagie aan de orde. De hoofdprijswin naar zal als gezicht van Pieter Vreede plein de rest van het jaar regelmatig te zien zijn in de mediacampagne van Pieter Vreedeplein, waaronder op de betekenen, terwijl dit slechts een marginale bezuiniging van 0,3% op levert. Het openbare leven in Tilburg en de leefbaarheid van de stad wordt aangetast in ruil voor een summiere besparing. Op 3 maart zijn de gemeenteraads verkiezingen in Tilburg. Het moment waarop alle burgers kunnen oordelen over de prestaties van het stadsbe stuur en hun mening kunnen geven over de plannen voor de toekomst. Dat moment is van groot belang voor de toekomst van het culturele klimaat Op twee artikelen op de voorpagi na van uw blad van 4 februari wil ik graag reageren met enkele tips. Dit aansluitend op de column Bezuini gen van Aldert van der Burg en het artikel met de kop Gemeente, cor poraties en bewoners willen woon lasten minima aanpakken. Deze tips besparen de gemeente Tilburg een hoop geld en leveren veel van uw lezers alleen maar financiële voordelen op, omdat UWV, Belas tingdienst Huurtoeslagen en de gewone Belastingdienst hier - mis schien ongewild - als 'sponsor' gaan optreden. Bezuiniging - of beter geld overhou den - kan bij de gemeente Tilburg voor ongeveer een miljoen euro per jaar door zo'n 50 tot 75 bijstandsge rechtigden aan een Wajonguitke- ring van het UWV te helpen. Dat kan via een gratis screening door een extern adviesbureau. De ge meente is overigens sinds novem ber 2009 van deze suggestie op de 'Verwend' De burgers die de stembureaus be mannen, worden 3 maart al om 7.00 uur 's ochtends op het stembureau verwacht, waarna tussen 7.30 en 21.00 uur de deuren voor de kiezers zijn geopend. Van der Bruggen: "We zijn de afgelopen 25 jaar verwend met eerst de stemmachines en later de stemcomputers, maar bij deze ge meenteraadsverkiezingen stemmen we weer met het rode potlood." Aan leiding hiervoor is een besluit dat het kabinet in mei 2008 heeft genomen na berichten over onbetrouwbare stemcomputers, die Van der Brug gen afdoet als 'totale lariekoek'. "Dit heeft wel voor negatieve beeldvor ming gezorgd, waardoor de politiek nu geen enkel risico meer durft te nemen." Zelf heeft hij weinig moeite met stemmen met het potlood, al noemt hij het 'absoluut niet meer van deze tijd'. Op de verkiezingsdag zelf is er vanaf 6.00 uur 's ochtends een coördinatie- team beschikbaar voor vragen vanuit de stembureaus. De gemeente heeft gezorgd voor honderd 'tellers', die vanaf 21.00 uur meehelpen tellen van de stemmen. Van d gen: "Hiervoor hebben we cor met Fontys ge zendkrachten wij hebben ervoor Fontys een partner Eetstoornissen Op donderdag 11 maart organi seert de afdeling Eetstoornissen in Tilburg een .informatiemid dag voor verwijzers, cliënten en hun naasten, en geïnteresseerde collega's. De middag wordt ge houden op de locatie Lage Witsie- baan 4 tussen 15.00 en 17.30 uur. Het programma op 11 maart t informatie over het behan delaanbod voor de verschillende eerstoornissen. De informatie wordt aangeboden in parallelle bijeenkomsten voor enerzijds professionals en anderzijds voor (potentiële) cliënten en hun naas ten. Er is volop ruimte om vrag te stellen en informatie of ervari gen uit te wisselen. Aanmelden voor deze midd mogelijk tot 7 maart via we www.ggzmb.nl/eetstoornissen of °-mail eetstoornissen@ggzbre- ggroep.nl U kunt ook contact r,r,nemen met dhr. Rovers via tel. -5808080. tellen van alle stemmen is gebeurd, maakt de voorzitter van elk stembu reau proces-verbaal op, het officiële uitslagdocument met daarin ook ge gevens over het aantal blanco en on geldige stemmen. Van der Bruggen verwacht dat tussen 23.00 en 00.00 uur de uitslag bekend is. In het rapport gaat de WRR in op al lerlei vragen rond ontwikkelingshulp. Waar kunnen we hulp het beste op richten? Hoe gaan we om met nega tieve bijeffecten, zoals afhankelijkheid van hulp? Hoe verbreden we hulp naar DeTilburgers kunnen bij de gemeen teraadsverkiezingen van 3 maart aanstaande terecht bij 75 stembu reaus (bij de volgende verkiezingen wellicht bij 76, als er mogelijk een nieuw stembureau in Koolhoven wordt gerealiseerd). Het grootste is De Poorten in de Hasseltstraat. In dit kiesdistrict, zoals Van der Brug- het noemt, wonen bijna 5.000 gerechtigden. Het kleinste is thuis in Jeruzalem. In de di recte omgeving van dit stembureau vallen ruim 900 stempassen in de brievenbus. De kiezers zijn echter niet aan één stembureau gebonden: om de opkomst te bevorderen, kun nen ze ook bij deze gemeenteraads verkiezingen op elk stembureau in de gemeente hun stem uitbrengen. Volgens Van der Bruggen stemt 20 procent van de kiezers in Tilburg in een ander district dan waar ze wo nen. Voordat het zover is, moet er wel veel worden geregeld. "De organisatie verschilt niet met die van de verkie zingen voor de Tweede Kamer, Pro vinciale Staten of het Europees Par lement", zegt Van der Bruggen. "We moeten, ongeachte het verwachte opkomstpercentage, steeds dezelfde kermis optuigen. Zo moeten we ervoor zorgen dat de stembureaus voldoende zijn bemand. Die tellen in totaal 375 mensen. We streven ernaar om dit voor 20 procent met eigen personeel te doen en voor 80 procent met geëngageerde burgers. Dan hebben de verkiezingen ook meer draagvlak, vinden wij." De men sen die de hele dag stembureaus bemannen, krijgen een vergoeding van 130 euro plus een lunch en een Deze onderwijsinstelling levert on geveer 85 studenten." Op diverse momenten wordt een tussenstand doorgegeven aan de kandidaat-raadsleden en andere ge ïnteresseerden die zich op de avond van de verkiezingen in het gemeen tehuis hebben verzameld. Als het inTilbi Op ini 013 Pope Brabant rele instellingen online culturele ster gesteld. De culturele de Tilburgse politieke in kaart gebracht van stellingen I ningoverditor uitkomst is een op me stemadvies. Alle politieke partijen hebben hun medewerking verleend, behalve Trots op Nederland, Wel staan alle culturele paragrafen op deze website. Iedereen die het culturele leven in Tilburg een warm hart toedraagt, wordt van harte uitgenodigd de cultuurwijzer te ge bruiken. Excursie Op donderdag 18 februari wordt een actieve excursie voor kind en volwassene gehouden in Nationaal Park De Loonse en Drunense Duinen. Tijdens deze gezinsdoewandeling wordt er an ders dan gewoonlijk een actieve rol gevraagd van de deelnemers. Daardoor is deze wandeling voor iedereen spannend om mee te maken. De twee üur durende wandeling start om 13.00 uur bij café De Drie Linden, Giersbergen 8 in Drunen. Aanmelden voor deze gratis excursie is niet nodig. Honden zijn niet toegestaan en de wandeling is niet geschikt voor buggy's. Bureau Ver(?)Antwoord organi seert in samenwerking met de Stichting Duurzaam Tilburg op donderdag 18 februari de bijeen komst 'Max Havelaar voor Neder lands voedsel'. De bijeenkomst vindt plaats in het Huis van de Wereld aan de Spoorlaan 346 in Tilburg. Aanvang 20.00 uur. Aan de avond wordt medewerking verleend door Wim Baltussen (be stuurder FNV Bondgenoten), Ma rijke Bijl (OndersteuningsKomitee Illegale Arbeiders) en Kempe van der Heide (bestuurslid van de Ne derlandse Akkerbouw Vakbond). Zij zullen vanuit hun deskundig heid en positie aangeven hoe een faire prijs voor Nederlandse boeren en tuinders tot stand zou moeten komen. Is het Max Have laar keurmerk een goede optie of moet die faire prijs op een andere wijze tot stand komen? En hoe garanderen we goede arbeidsom standigheden en beloning voor de arbeiders? Meer informatie bij Bureau Ver(?)Antwoord via jan@ bureauverantwoord.nl of tel. 013- 542 55 87. Halve finale De eerste voorronde vindt plaats op pietervreedeplein.nl Op deze website kun je je inschrijven maar ook je stem uitbrengen. Van iedere categorie gaat de top 10 door naar de halve finale, die wordt gehouden in bioscoop MustSee op 19 april. Daarnaast deelt de vakjury per categorie nog vijf wildcards uit. Tij dens de halve finale bepaalt de vakjury welke 15 deelnemers een finaleplaats krijgen. De 15 finalisten lopen mee op een echte catwalk tijdens de fashion- w op zondag 25 april, waar naast drie prijswinnaars die gekozen wor- Ticket Service 013 Popcentrum en Ticket Ser vice Nederland, een dochteron derneming van het wereldwijd opererende ticketingbedrijf Tic ketmaster, hebben een nieuwe meerjarige overeenkomst aeslo- ten over de verkoop, di en marketing van tick Tilburgse poppodium, afgelopen jaar 240.000 bezoekers trok, zet hiermee haar jarenlange samenwerking met Ticket Service voort. Nieuw in de samenwerking is dat 013 zelf de servicekosten voor haar tickets bepaalt. Die kos- i zijn voor de verkoop van tickets i internet behoorlijk verlaagd. Ton van de Ven Van 2 februari tot en met 31 au gustus vindt in het Anton Pieck Museum in Hattem een tentoon stelling plaats over het werk van Ton van de Ven. Ton van de Ven ontwierp attracties als het Spook slot en de Fata Morgana in de Efte- ling. Ook was Ton van de Ven crea tief directeur van het pretpark. De expositie met de naam "Dromen met een Geleende Hand" bestaat uit ruim zeventig ontwerpteke ningen van de attracties die Ton van de Ven maakte. Meer infor matie: www.antonpieckmuseum- hattem.nl hoogte. Het gaat hier hoofdzakelijk om wat oudere cliënten van de so ciale dienst (van 30 tot 60 jaar), die niet meer bemiddelbaar zijn. Voor delen voor de betrokkenen zijn on der meer een netto maandinkomen dat afgerond 50 euro hoger ligt en het niet gekort worden bij samen woning. Verlaging van de woonlasten kan - naast allerlei energiebesparingen - door hulp te bieden aan de meer >30 procent van de huurders die de Belastingdienst niet of on- Joende huurtoeslag ontvangen. Dit kan gaan om enkele tientallen euro's tot soms wel 100 euro bf meer per maand. Misschien is daar voor - tijdelijk - een uitbreiding van de Formulierenbrigade nodig, maar ook vrijwilligers en maatschappe- itwoord werkende onder zullen graag hun bijdrage WWOLLEH iPRIJS:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2010 | | pagina 3