041 Alles wat je altijd al wilde weten over I Pettson Findus: vergeteldingetjes Kerstspeurtocht in Natuurmuseum 1 Koor TiKiK.0 geeft winterconcert I I 1. Kerst in jeugdtheater Van Niks Van Alles it bonnetje' |en Fluks 9 [detilburgse koerier DONDERDAG 10 DECEMBER 2009 Sambalbij? Wat hebben kerstballen en heksen met elkaar te maken? Op dinsda* verwelkomt Nog iets meer dan een week naar school en dan is het kerstvakantie. Twee weken binnen zitten is ook maar saai. Daarom brengt jeugdtheater Van Niks en Van Alles in Oisterwijk je een paar leuke voorstellingen in de vakantie. Zoek alvast iets leuks uit! Weet jij waar je achternaam vandaan komt? Sinds een paar dagen kun je dat opzoeken op een speciale web site. Uit onderzoek blijkt dat er steeds minder gekke achternamen zijn. rxer uiuiacu Op vrijdag 18 december I is er weer een disco in I wijkcentrum De Schans in Tilhi irn-Nnnrrl Data kppr is Martina :iek. title nië. ‘Qzi De Jong On Jansen De Vries Van de(n) Berg EL Van Dijk CL Bakker 'ÜnJanssen GL Visser CL Smit tl®. Meijer/Meyer I 13 uur ter 21 ■n® nrnn lag 22 december mt het theater de Waar komt de Gouden Snaai vandaan? Hoe zijn Beukers ontstaan? En waarom hebben de Wigtown Wanderers een afbeelding van een hakmes op hun gewaad. Het antwoord op al deze vragen over Zwerkbal vind je in het nieu we boek 'Zwerkbal Door de Eeuwen Heen'. Wat hebben een heksenbal en een 2000 jaar oude Romeinse olielamp met Kerstmis te maken? Waarom hangen we eigenlijk kerstballen in een boom? Ontdek het antwoord op deze vraag tussen vanaf 9 december in het mooi versierde Natuurmuseum Brabant in Tilburg. activi- I lugdijk I a. Het I Echowaaike vind je aan de I Griestraat 475 in Tilburg. j Kerstdisco De vakantie begint met een voorstelling die anders is dan je van het jeugdthea- gewend bent. Maandag december kun je name lijk kijken naar een jong- leershow door Ferko. Het begint om 14.30 uur. Voor 5 euro mag je naar bin nen. Voor dat geld krijg je niet alleen de show te zien, maar krijg je ook iets te drinken na afloop. Boven dien kun je meedoen aan een workshop om te leren jongleren. jeugd- en jongerenkoor TiKiKo ver- )t op zaterdag 12 en zondag 13 ember het traditionele winterconcert ■het Midi Theater. Het in 1989 opgerich- te koor is inmiddels uitgegroeid tot een pthousiaste groep van ruim 100 jonge Inensen en bestaat uit drie groepen: de ^spiranten (6 - 9 jaar), het jeugdkoor |10 -13 jaar) en het jongerenkoor (vanaf 14 jaar). In aanloop naar de volgende Sinds 1811 is het verplicht om een achternaam te hebben. In die tijd gaven veel mensen de naam van hun beroep op, bijvoorbeeld Bakker of Visser. Maar sommige grap penmakers gaven de naam Poepjes op. Uit onderzoek blijkt nu dat steeds minder mensen zo'n gekke achternaam hebben. Zo zijn er in Nederland nog maar 286 mensen die Poepjes heten, in 1947 waren dat er nog 563. Het is natuurlijk niet leuk als er wordt gelachen om je naam, daarom laten veel mensen hun achternaam veranderen. Daar heb je trouwens wel een handtekening van de konin gin voor nodig. Een naam die in 1947 nog niet voorkwam in Nederland, maar nu wel is Yilmaz. Dat is een Turkse naam. Het is één van de meest voorkomende namen in Turkijke, vergelijkbaar met het Nederlandse Jansen. - ww*. grote productie, die eind 2010 zal worden opgevoerd, presenteert het koor zich tijdens het komende winterconcert met o.a. muziek van Queen en stukken uit bekende musicals zoals Hairspray en High School Musical. Het concert begint op zaterdag om 20.00 uur, zondag is er een voorstelling om 14.30 en 18.30 uur. Kaarten kosten 12,50 euro en zijn ver krijgbaar via de website www.tikiko.nl. Harry Potter is er een ster in: Zwerkbal. Het is dé sport voor echte tovenaars. J.K. Rowling, schrijfster van de Harry Pot- ter-boeken, bracht onlangs een boek uit over Zwerkbal: 'Zwerk bal door de eeuwen heen'. Het is een kopie van het boek uit de schoolbibliotheek van Zweinstein, die vrijwel dagelijks door jonge Zwerkbalfans wordt geraadpleegd. Wat staat er zoal in dit boek? Nou, bijvoorbeeld dat de oudste vorm van bezem- steelwedstrijden dateert uit de tiende eeuw. Het ging om een bezemrgce in Zweden met een afstand van vijfhonderd kilo meter. En in de twaalfde eeuw werd het de sport om (als voor- Oma waait weg Oma's en opa's kunnen soms best vergeetach tig zijn. Dan kan mooie muziek ze opbeuren. Dat zie in de voorstelling 'Oma waait weg', op zondag december om 14.00 i in Theaters Tilburg. Mats heeft altijd de grootste lol met oma Willemien. Ze houdt van verkleden en van ondeugende fratsen. Van belletje trekken bij de buur man en parachutespringen op je bed. En van blazen op haar saxofoon. Met oma kun je lachen. Soms legt ze eten op haar hoofd. Vader wordt dan boos. En wel op Mats, omdat hij dan moet lachen. Maar soms is het spel ineens afgelopen. Dan worden oma's ogen dof, is haar hoofd leeggebla zen en vraagt ze veertig keer hetzelfde. Dan pakt Mats de saxofoon en speelt hij liedjes waar haar ogen van gaan glimmen. Het Utrechts Saxofoon Kwar tet zorgt voor de prachtige muziek. Bestel je kaartjes via www.theaterstilburg.nl of bel 013-543 22 20. Tilburg-Noord. Deze keer is B het een special kersteditie. 9 De disco is voor alle kin- deren uit groep 6, 7 en 8 van basisscolen in Tilburg- Noord. De entree is 1 euro. Als je een pasje hebt, is het gratis. Een pasje laten maken kost 1,50 euro. De disco begint om 19.00 en is om 21.00 uur weer afge lopen. Dj Ruweny zorgt voor de muzie deze vragen. Het museum is ook op zoek naar kinderen die hun muzikale kunsten willen vertonen en moeiteloos met de bellenkrans op de muziek mee bewegen. Probeer maar eens! Als je goed oplet kom je tijdens je ontdekkingstocht ook aller lei dieren tegen met een witte vacht of wit verenpak. De vraag is alleen of jij ze (nog) herkent. Natuurmuseum Brabant vind je aan de Spoorlaan 434 in Tilburg, schuin rechts tegenover het sta tion van Tilburg. dames Kees Koos. Zij spelen de grappige voor stelling 'Sambal bij?'. De twee vrouwen beginnen een Chinees restaurant en dat levert nogal wat verwar ring op. Weet jij al wat je eet met kerst? Misschien doe je nog ideeën op! Er is een voorstelling om 11.00 uur en bij voldoende belang stelling ook nog één om 14.00 uur. Je betaalt 6 euro en daarvoor krijg je drin ken en iets lekkers na de voorstelling. Wil jij ook naar deze twee voorstellingen? Reserveer dan even via 013-509 3612. De NWE Vorst Kabinet K en Kopergietery brengen op zondag 13 december een dansvoor- stelling in theater De NWE I Vorst voor iedereen vanaf 9 I jaar. De titel is 'Unfold'. Drie I jonge kinderen staan op het I toneel met een danser, een I muzikant, een gitaar en... I een naaimachine. 'Unfold' I is een dansvoorstelling I over dromen, kijken, verlan- I gen, groeien, niet begrijpen I en toch zo gelukkig zijn. I De voorstelling begint om I 15.00 uur. Bestel je kaartjes I via de theaterkassa: 013- I 532 85 32. Je vindt het the- I ater aan de Willem II straat I 49 in Tilburg. Kerstknutselen Wil je alvast iets leuks I maken voor kerst? Dat kan op zaterdag 12 december tijdens een kerstknutsel- middag op Het Echowaaike in Tilburg-Noord. Je kunt knutselen tussen 11.00 en 15.00 uur. Meedoen kost 2 euro. Ook de "kerstman brengt die middag een bezoekje aan Het Echo- I waaike. Je ouders kunnen I trouwens tussen 10.00 en I 15.00 uur een kijkje nemen bij de kerstmarkt op t teitenboerderij De Ri aan De Rugdijk 5a. In Natuurmuseum Brabant ligt voor jou de superleuke en leer zame speurtocht 'Kerstmis bin nen en buiten' klaar. Als je de speurtocht volgt, leer je niet alleen over kerst en de natuur maar ook over dieren in de win tertijd. Ben je tussen 4 en 12 jaar en een echte speurneus? Dan daagt het museum jou uit om alle raadsels op te komen los sen! Er is een speurtocht voor kinderen in de leeftijd 4 t/m 8 en van 9 t/m 12 jaar. Heb je jezelf al eens afgevraagd hoe die ren de winter kunnen overleven? Of waarom er van die mooie glim mende kerstballen in de kerstboom worden p gehangen? Het schijnt iets te maken te heb- ben met enge heksen! Tijdens de speurtocht krijg je antwoord op I loper van de Gouden Snaai) te jagen op een vliegensvlug gouden vogeltje, de Gouden Smiecht. In de dertiende eeuw verbood Helfrida Grons het jagen óp de Smiecht, waarna Sijmen Hamerslag de Gouden Snaai uitvond. Toen tenslotte vanaf de zestiende eeuw meta len Beukers werden gebruikt in plaats van zware keien, was de grondslag voor het huidige Zwerkbalspel gelegd. In de zeventiende eeuw werd een professionele Zwerkbalcompe- opgezet in Groot-Brittan- In de negentiende eeuw werden de laatste verbeterin gen aan Slurk (de rode bal) en doelpalen geïntroduceerd. Harry Potter is een kei in Zwerkbal. Pettson is zijn geheugen kwijt. Kan Findus hem helpen? v:ptrant«n van TiKiKo Deze week komt de nieuwe film van Pettson Findus in de bios coop. Het is alweer het vierde avontuur van de kat Findus en zijn baasje Pettson. Vanaf zondag 13 december is de film te zien in de Filmfoyer in Tilburg. De eigenwijze kat Findus en zijn vriendelijke baasje Pettson wonen samen in een leuk boerde rijtje op het Zweedse platteland. Pettson heeft een aantal handige machines uitgevonden. Maar nu heeft hij een ongelukje gehad met één van zijn machines. Er is iets op zijn hoofd terechtgeko men en daardoor is Pettson zijn geheugen kwijt. Hij haalt ook alles door elkaar. Soms denkt hij dat hij een kat is en dat Findus een mens is. Findus doet zijn best om het geheugen van Pettson op te frissen. Hij vertelt over allerlei spannende avonturen en grap pige voorvallen, die ze samen beleefd hebben. Misschien is dat de manier om Pettson van zijn 'vergetelingetjes' af te helpen. Kijk bp www.theaterstilburg.nl om

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 9