8Ö WIJZE 65 Of je nu 20 of 80 bent, de liefde dooft nooit uit in je hoofd' Bezuinigingen gemeente treffen ouderenwerk Twem 113 Onderzoeksproject over erotiek en begeerte bij ouderen COLOFON TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 10 DECEMBER 2009 FOTO: PETER LIGTENBERG wordt verwerkt in nieuwe projec- Begeerte. Voor het woord De voorstelling 'Niet ver van je 5038 SR Karei Luiijf Köesluit °»nrechtt stuurs- eda. NB. atie: www.tilburg.nl iningen. Ze hebben een drukke wond voor de boeg, "■‘t Lucas de Man Stain vorige week "We dB Bezoeken vanavond de E ing in zorg- Bijl lazelaar. Ik als Sinterklaas, Oscar is je 80e nog verliefd worden? Met die vraag begonnen eer Lucas De Man (27) en schrijver Oscar Koeken (26) w onderzoeksproject Bejaarden Begeerte. Belangrijkste ingre- iberen in de fantasie jgen van mensen te zekere hoogte, )k niet te extreem is c slui' LH 1 geeft aan de jze gemeente ^subsidieerde zorg aan klop nigen op hard nodi Twem: "In moeilijke tijden zou je welzijnswerk eigenlijk moeten int siveren. "De gemeente laat ons volgend jaar 2 procent inleveren en kan ons ook geen compensatie geven voor de stijging van lonen en prijzen", legt Twerndirecteur Jos van Balveren uit. "Voor het budget van onze organi satie in Tilburg heeft dat samen een inkrimping van circa 900.000 euro tot gevolg, waarvan ruim 130.000 euro op het ouderenwerk." ümvertoningen, muziekprogramma's en literaire middagen. Deze jetiviteiten worden altijd uitgevoerd door een jongere generatie kunstenaars. Binnenkort vinden in Theaters Tilburg bijvoorbeeld de iy-outs plaats van de voorstelling Koeken De Man: Niet ver van f bed-show, over begeerte en erotiek op hogere leeftijd. Toegang Neen voor 65-plussers. Halvering budget Seniorenwijzer; individueel advies blijft Doordat het rijk volgend jaar aanmerkelijk minder geld ge gemeenten, moet ook Tilburg de broekriem aanhalen. Deze kiest daarbij onder meer voor een bezuiniging op alle gesv instellingen. Ook de Twern moet inleveren. De gemeente heeft keu- met geli gend p weinig tijd om met ouderen te pra ten." De theatermakers conclude ren ook dat ouderen in veel instel- ken ze ouderen c lingen te weinig privacy hebben huis of een zorgir en daardoor weinig of nooit alleen Tilburgse stichting kunnen zijn met een geliefde. scommissie brengt advies uit tónt: gesprekken met ouderen over hun liefdesleven van vroeger :riijkvan gebouwen, o.m. bij en nu. Hoe versierde je toen een meisje? En welke muziek doet je ®roo7dlcembV^nb9toti;tenken aan eerste kus? Maar ook: is er in het verzorgingshuis kantoor 3, kamer 201. De iijst gelegenheid om je af te zonderen met je geliefde? De informatie uit n»ai^T^enkdfo:^gje gesprekken gebruiken de makers voor workshops, exposities, op de adressen die elders in i.*~—rv~._. jbriek staan. Meer informatie n, tel. 542 86 33. steeds kunnen loog laten aanc ren, onze opa' dialoog ele maatschappij, van dit f in Theaters Tilburg, dat de voorstelling gankelijk is voor wie voor 1945. Zij mogen wel een 'jongere' als introdu**- men. Zo hopen er naderhand flink over het thema. De Man (links) en Oscar Koeken FOTO: WILLEM POPEUER Eindsestraat 125, 143 en 14S, aat 14 en 16, Langendijk 188 rste Stuiver 7 en 40 en Voldijk vertelt ;e van burgemeester en wethou ngen heeft op grond van^"n Wet geluidhinder een ho Tilburg; e twem.nl. Kopijsluiting: donderdag in de oneven weken om 12 uur. f;® seks, liefde. Precies al die aspec- lendie wij willen onderzoeken." idee voor het project is toeval lig ontstaan tijdens een gesprek tussen de twee makers. De Man: De bezuiniging treft de hele Twern, dus ook het ouderenwerk. "Erg jammer", vindt de direc teur, "want dat staat goed op de rails. Het is een afgewogen, goed samengesteld pakket waaraan de Jos van Balveren, directeur van de ouderen in Tilburg - individueel Twem.- "/n moeilijke tijden zou je het en groepsgewijs - veel hebben." ^nswer/c eigenlijk moeten inten- wiens belang rechtstreeks I luit is getroffen, binnen zes dag waarop dit besluit aan de I verzonden tegen dit besluit en gemotiveerd bezwaarschrift t bezwaarschrift dient gericht n het college van burgemees- ers van Tilburg, Postbus I Tilburg. Tevens kan een j de voorzieningenrechter van i Breda, sector bestuursrecht 06, 4800 PA Breda. Een derge- kan pas worden gedaan als een ift is ingediend. In afwijking lande alinea geldt voor bouw- n waarvoor gelijktijdig onthef bestemmingsplan is verleende ikel 3.22 of 3.23 Wet ruimtel volgende: Tegen deze beslu.. nghebbenden die zienswijze diend over het ontwerpbesluit Hen bij de voorzieningenrttm, bank Breda, sector bestuurs- 1S 90006, 4800 PA Breda. NB. i deze besluiten geen bezwaar het college van burgemeester rrs. Status informatie over deze L ia nn j te vinden via www.tilburg.ni W H J t burgers, zoeken op status. Ijieatermakf Gemeentelijke attentie voor mantelzorgers Tilburgse mantelzorgers krijgen, als blijk van waardering, een waardebon van de gemeente. Voor hulp van een klussendienst, een grote schoonmaak, de Senioren Oppascentrale, een bloeme tje, een bezoek aan de bioscoop of een lekkere lunch. De waar debonnen worden verstrekt via Loket Z. Mantelzorgers kunnen zich melden bij één van de acht Loketten Z. Er zijn in totaal 2500 waardebonnen beschikbaar tot het eind van 2010: sinds begin september heeft Loket Z al een paar honderd waardebonnen uit gedeeld aan klanten. Meer informatie: Loket Z, tel. 0900-1231313, website www.loketz.nl Informatiebehoefte Het ouderenwerk moet het dus met ruim 130.000 euro minder doen. Van Balveren: "De inhoud van de bezuinigingen is een beslissing van de gemeente. Wij hebben aangedrongen op het zoveel mogelijk handhaven van individuele dienstverlening, bijvoorbeeld de oude renadviseurs; dat heeft de gemeente overgenomen." Dat heeft onder meer tot gevolg dat het ouderenblad Oudfit van vijf naar vier edities per jaar gaat, stelt de Twerndirecteur. "En het geld voor de Seniorenwijzer wordt gehalveerd. Ik betreur dat, want ik denk dat de behoefte aan informatie enorm groot is, zeker nu er veel veranderingen op komst zijn die hun weerslag hebben op het leven van ouderen: op het gebied van wonen, inkomen, zorg, en sociale contacten." Jos van Balveren hoopt dat de zware bezuinigingen van nu en de komende jaren de gemeente aan het denken zetten over het opvan gen van toekomstige financiële tegenvallers. "Ik pleit ervoor dat de gemeente in economisch betere tijden een fonds vormt om dit soort gaten te vullen. Dat kan bijvoorbeeld uit de rente van de opbrengst van de verkoop van Essent of de rente van het Herstructurerings- fonds." Seniorenwijzer verschijnt imaal in de twee weken in Tilburgse Koerier. ïtie: Isabella de Boer- ijen, André Coenen, Riek -Tiemens, Gerry Hovers, Jansen, Karei Luiijf (eind- teur), Loes Mertens-Ver- Mat de Vries. saactieadres: Seniorenwijzer, •chting de Twern, «icentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 013-5839999. Kopij kan gestuurd worden "aan Seniorenwijzer, p/a de [wem, Postbus 3078, 5003 DB e-mail seniorenwijzer® Opgesloten Wie dacht dat De Man en Koe- P*-*-■«-- ken veel moeite moeten doen om bed-show' is te zien op maan- senioren te laten vertellen over hun dag 28 december (20.00 uur), liefdesleven, heeft het mis. Koe- dinsdag 29 december (14.00 ken: "We beginnen zo'n bezoek uur) en woensdag 30 decem- altijd heel voorzichtig, maar na ber (20.00 uur). Kaarten zijn voor een kwartier beginnen de oude- 7,25 verkrijgbaar via tel. (013) ren vaak zelf over seks te praten. 5432220 of www.theaterstil- Het zijn gevoelens en gedachten burg.nl. Kijk voor meer infor- die pas na al die tijd naar buiten matie over het onderzoekspro- komen. Dan horen we wel eens: ject Bejaarden Begeerte op 'Ik ben al 83, maar dit heb ik nog www.bejaarden-en-begeerte.nl. nooit aan iemand verteld!"' De Man benadrukt dat het geen Petra Jansen therapeutische gesprekken zijn. zitten om oud te worden, ir begon toen over zijn opa, op zijn 85e nog verliefd werd, verliefd dat alle liedjes die hij de auto op de radio hoorde, er hem leken te gaan. Toen ver te ik over mijn opa, die op zijn e ook nog opnieuw een relatie >n. Die hij vervolgens dumpte hij 93 was met de woorden: gevoel was een beetje weg', bedachten we dat wij dat als itigers heel goed herkennen. wi> ow maakt dus geen donder uit of zes gemaakt: de individuele ondersteuning van mensen met vragen en problemen moet overeind blijven; dat heeft tot gevolg dat er op andere plekken dieper gesneden wordt. Het budget voor deze pagina bijvoorbeeld gaat in 2010 met de helft omlaag. Afgewogen pakket Hoe hard kwam de bezuiniging aan bij Van Balveren? "Ik ben vooral erg teleurgesteld. In de tien jaar dat ik bij de Twern werk, hebben we het welzijnswerk hier als vaste waarde op de kaart proberen te zet ten. We helpen mensen die met vragen komen, individuele problemen hebben, of juist opkomen voor anderen, van jong tot oud. Het gaat daarbij niet om luxeproblemen, maar om vraagstukken die directe invloed hebben op hun geluk en leefomstandigheden. We helpen mensen op weg, helpen hen zich bewust te worden van hun eigen kracht. Nu het economisch minder gaat, zijn het vaak deze groepen die te maken krijgen met minder geld, werkloosheid, schulden, of eenzaamheid. Het welzijnswerk helpt te voorkomen dat mensen bij de kloppen; in dat geval is de maatschappij duurder uit. Bezui- welzijn is dus fout. Juist in moeilijke tijden is ons werk extra lig; je zou het welzijnswerk eigenlijk moeten intensiveren!" ..burg houdt weer persoonlijke libre, waaraan in de voorronden 110 perso- finale is in café Van den Brekel (Hoefstraat 11 december vanaf 13.30 uur. op vrijdag 11 december om 14.00 in wijkcentrum De Poorten (Has- seltstraat 194). Een kaart voor tien ronden kost €4,-. Zondag 13 december verzorgt dj Helma tijdens Dansen op Zondag de muziek (ook voor stijldansen) in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Tijd: 14.00 tot 17.00 uur. Entree €1,50, inclu sief een kopje koffie. De Salon is een gezellige, maandelijkse ontmoeting van lesbi sche en homoseksuele 50-plussers uit Tilburg en omgeving. De laatste Salon van dit jaar is op donderdag 17 december van 20 tot 23 uur in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat 81). Meer informa tie: Gerrie en Cobie, tel. (013) 8507930 of Jan, tel. 5350029. Op zondag 20 december is in wijkcentrum De Ypelaer (Corel- listraat 10) tijdens een filmmiddag voor ouderen Driving Miss Daisy te zien. Kaartverkoop start om 13.00 uur, de film om 14.00 uur; Entree €3,-, inclusief iets lekkers. In zorgcentrum Reyshoeve (Gendringenlaan 15) is er vrijdag 11 december om 15.00 uur een Danscafé. Op zondag 20 decem ber verzorgt muziekgezelschap Koel Serveren om 15.00 uur een kerstconcert. Kaartjes (en consumptiemunten a €1,-) zijn vanaf een week voor een activiteit te koop bij de receptie van Reys hoeve. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is er op maandag 21 december om 10 uur gelegenheid om kerststukjes te maken. Zelf een bakje, mandje of potje en een mesje meenemen; de prijs van de bloemen zijn de enige kosten. Op woensdag 23 december kunnen kaartliefhebbers vanaf 10 uur rikken en jokeren; kosten €1,20. Een bfrjoekje open... Verlangen, verlangen naar liefde, een intieme relatie die meer inhoudt dan alleen maar handje vasthouden... Dat verlangen wordt niet minder naarmate de leeftijd vordert. De Bibliotheek Midden-Brabant dan doet een b(r)oekje open over, jawel, seks. Zo schreef Tanja de Wit een prikkelend en praktisch boek voor vrouwen én mannen om een nieuwe liefde te vinden. Van ex naar next; daten na je vijftigste geeft antwoorden op vragen als: hoe pak je het aan? Waar vind je nog een vrije, leuke man/vrouw op die leeftijd? Waarnaar verlangen mannen en wat vinden ze van vrouwen? En andersom natuurlijk. Ook Verkering na je zestigste van Sophie de Wijn is een 'gebruiks aanwijzing' die 60-plussers informatie en inspiratie biedt bij hun zoektocht naar een nieuwe levenspartner. Liever een verhaal hierover? Lees de roman Bingo van de Spaan se schrijfster Esther Tusquets. Een succesvolle 60-jarige notaris op zoek naar de zin van het leven. Tijdens een bingo-avond uit hij vriendschap met Rosa. Elke avond ontstaat een boeiend gesprek over liefde en verlangen, ouderdom, dood en het vrouw zijn. Langzamerhand keert het tij voor de notaris. Carla van Raay geeft een beeld van een 65-jarige vrijgezel-dame in Lust: het tweede leven van Gods callgiri. Zij wordt gebeld door Aaron, met wie ze dertig jaar geleden een korte verhouding had. De seksuele aantrekkingskracht is niet verdwenen en ze storten zich in een heftige affaire. Maar de twee hoofdpersonen zijn nu wel anders dan toen... Oudere, alleenstaande mensen hebben net zoveel behoefte aan seks en intimiteit als de jongere generatie. Jane Juska maakt dit duidelijk in haar openhartige boek met gewaagde avonturen Een dame op vrijersvoeten. Ze zet een contactadvertentie in haar favoriete krant, The New York Review of Books. De reacties zijn overweldigend, en ze besluit een paar mannen te ontmoeten... Senioren op vrijersvoeten van Hannie van Rijsingen geeft 50- plussers op een prettig leesbare wijze informatie, suggesties en tips over alles wat met seksualiteit, intimiteit en relaties te maken heeft. Het boek steekt senioren een hart onder de riem met het motto 'Wees nu jong, je kunt altijd nog oud worden!' Aan de hand van getuigenissen geeft het boek Seks en intimiteit na je 50ste van Isabella Demets tips en trucs rond intimiteit, pas sie en seks op latere leeftijd. wordt verwerkt in nieuwe projec- "Maar we prat ten, zoals workshops, exposities, en het geheuc filmvertoningen, muziekprogram- komen. Tot op ma's en literaire middagen. want het moet ooi Een van de hoofdonderdelen van worden." Bejaarden Begeerte is de voor stelling Koeken De Man: Niet Onzekerheden ver van je bedshow van Het Volgens Koeken is de beginvraag Zuidelijk Toneel. Van 28 tot en van hun onderzoek eigenlijk vrij met 30 december zijn de try-outs naïef gekozen. Want ja, verliefd Bijzonder is worden na je 80e kan dus nog alleen toe- prima. "Het bloed kruipt toch geboren is waar het niet gaan kan. En of je ia/aI oah r»i I OD QD on iö je op je 20e of 80e ver liefd bent. Het verschil is alleen dat de nieuwe relatie van die tachtig jarige gepaard gaat met schuldgevoelens en taboe. Bijvoorbeeld van de oudere naar de over leden partner toe. Want mag je nog wel een nieuwe relatie beginnen of jongvolwassene tijdens de daarna, of ben je dan seksuele revolutie. "Zij hebben ineens ontrouw? Vaak vaak moeite met het feit dat pa accepteren de kinderen of ma op hoge leeftijd nog aan en de buurt het ook niet een nieuwe relatie begint", zegt als een oudere weer De Man. "Terwijl ze zelf na hun ------ - gaat daten. Bovendien scheiding misschien wel een kind ’told vïïiestMebuMehtaJ lezelfde beginletters lek- hebben we het hier hebben met hun tweede partner, er klinken. "En begeerte over een generatie, die ontzeggen ze hun ouders een gen'. Dat - onder invloed van de kerk - over nieuwe liefde. Sowieso doen die igen: intimiteit, erotiek en seks nooit mocht praten, babyboomers hun eigen dingen; s al die aspec- Het is de laatste generatie waarin zo voelen ze zich bijvoorbeeld niet over gevoelens werd gepraat, te jong voor een ouderenbond. Daarom wilden we iets doen met Door deze veranderingen raakt liefde op latere leeftijd." de generatie erboven onderge sneeuwd. Daarom wilden wij die Blinde vlek 'tweede generatie' overslaan en De invloed van de kerk is nu juist jongeren zoals wij de dia- 'Ik had het erover dat ik het niet minder, maar nog steeds kunnen loog laten aangaan met de oude- ouderen met niemand praten over ren, onze opa's en oma's. Want liefde en begeerte. Koeken: "Dat dialoog is wel het sleutelwoord taboe zit in de hele maatschappij, van dit project." bijvoorbeeld ook bij het verzor gend personeel van een instelling. Voorstelling Het is een blinde vlek die we heb- Om informatie te verkrijgen ben ten opzichte van ouderen. En kozen de makers er nadrukkelijk ja, voor een deel heeft het ook wel voor om uit hun ivoren toren te 'sldgebrek te maken; verzor- komen. Zo hebben ze in Eind- personeel heeft daardoor hoven een ouderenadviespanel J waar ze met al hun liefdesvragen terechtkunnen. Daarnaast zoe- op in hun eigen ^instelling van de ng Dé Wever. Ze gaan binnenkort ook naar een congres over seksualiteit Babyboomers bij ouderen. "Om eens te horen De kinderen praten ook niet met hoe daar over dit thema wordt hun ouders over seks. Terwijl dat gesproken", legt Koeken uit. De toch de babyboomers zijn, puber informatie die ze overal opdoen, Kracht putten uit je herinneringen De toekomst positief en met zelfvertrouwen tegemoet zien: soms valt dat niet mee, zeker niet bij tegenslagen. Een steuntje in de rug kan dan welkom zijn, bijvoorbeeld door een GGz-cursus waar mee je als 55-plusser je eigen kracht en ervaringen (beter) leert gebruiken. In de cursus Op zoek naar zin denken de deelnemers met behulp van creatieve werkvormen terug aan hun verleden. Doel is je (opnieuw) bewust te worden van je eigen levenskunst en -kracht. Deze cursus van twaalf donderdagochtenden start in januari. Kosten: €25. Informatie/aanmelden: secretariaat afdeling Preventie van de GGz Breburg Groep, regio Midden-Brabant, tel. (013) 5808480. nu 20 of 80 bent en verliefd, je iwducé meene- hebt dezelfde onzekerheden en de makers dat angsten. Dat is wel een van de gepraat wordt conclusies van ons onderzoek: de Ze realiseren liefde dooft nooit uit in je hoofd." zich wel dat ze deze voorstelling Zoals een mevrouw van 96 die ze over tien jaar niet meer kunnen onlangs spraken, zei: "Mijn man is maken. Koeken: "Want de vol- al drie jaar dood. Ik heb een prima gende generatie ouderen heeft huwelijk gehad, toch was hij niet daar geen behoefte meer aan." de liefde van mijn leven. Maar die hoop ik nog te vinden!" HefMaasviering in zo, behoeve vap het bestemmings- fentrum De Hê vesttangent; gedeelte Dalem nberg West. Dit besluit heeft >p de woningen Uiterste Stuiver ^arte Piet. Vrijdag doen maar dan aai. Tegen de bovengenoemde J zorgcentrum Padua." ,p dezelfde adressen ais het inderdeel van hun onder- nzPage>egag>nggvdoor Wang» wksproject Bejaarden tijdig hun zienswijze ten aan- fc“rtO. het ”“27^ is over|9ens er en wethouders, rechtstreeks BkOZen, Omdat twee i bij d- -- de Raad van- len de beroepstermijn een k^Sbüd^^1 'hevi9 vërlange htspraak van de Raad van State, pat OVer ZOVeel dingen: iï >19, 2500 EA te Den Haag - openingstijden: zie colofon, matie staat op internet'. Nieuwe activiteitenruimte senioren De Reit Bij de aanleunwoningen van woonzorgcentrum Zonnehof is in appartement 58 een nieuwe, tijdelijke activiteitenruimte geopend. Van deze ontmoetingsplaats kunnen alle ouderen in De Reit gebruikmaken gedurende de bouw van het nieuwe woonzorg centrum. Ze kunnen er terecht voor diverse activiteiten of een kopje koffie. Op donderdag 17 december om 10.30 uur is de officiële opening door wethouder Gon Mevis. Ook dan zijn oudere wijkbewoners welkom in de ruimte op de eerste etage van het aanleuncomplex aan de Academielaan. Duitse naweeën van Tweede Wereldoorlog Voormalig legerofficier Jan Hijna, die o.m. strafrecht en internatio naal publiekrecht studeerde, verzorgt op vrijdag 11 december een lezing bij Sed Vitae, de studentenvereniging van Seniorenacademie Brabant. Het onderwerp is de vlucht en verdrijving van Duitsers en Polen vanaf 1944. Hij bespreekt ook de situatie sinds de val van de Muur. De lezing in café-restaurant Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) begint om 14.00 uur. Toegang €5,-, leden Sed Vitae €2,50. Kerstviering KB0 De Goede Herder KBO De Goede Herder organiseert dinsdag 15 december een openbare kerstviering in de grote zaal van hotel-restaurant De Postelse Hoeve. Deze begint om 14.00 uur met een dienst met zang door Dameskoor De Reit; zaal open om 13.30 uur. Daarna is er koffie en thee, gevolgd door de nostalgische disco Zo waar 't vruuger. De kerstviering wordt afgesloten met een koffietafel. Kosten: leden €15,00, niet-leden en introducés €18,50. Opgave: het bedrag met naam en adres in een gesloten envelop voor 14 december inleveren bij secretaris Ria van Bebber (Westerpark 47, 5042MG Tilburg). Informatie: tel. (013) 4675529. Ontspanning in de wijken De biljartcommissie van KBO Tilbi kampioenschappen nen deelnamen. De 166), op vrijdag KBO Goirke-Hasselt houdt uur een levensmiddelenbingo

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 13