Ook nieuwkomers in Japan hebben problemen KERCH HOU l ^L5'9i ®l IBM 1 ontour Algemeen 3 Sint in Loon op Zand Betalingsproblemen ecco Duurzaamheids- keurmerk voor winkels Besterd Vrijwilligerswerk. Ook voor jou! enRüK Familie Tilburg in foto's gevat tu. niets tiet Gilze Cultuurprijs Hilvarenbeek voor Paul Spapens Sinterklaas bezoekt Riel en Goirle Uw oude beeldbuistelevisie is tot €500 waard! Pederson bonds coach Servië WOON ARENA SHOES KORTING op de gehele ecco collectie 349,- 6 KL, L/ Tilburg (ma. g. Bevolking bepaalt programma van nieuwjaarswensconcerten AKT^j IAAT GEZAAG WS PRIJZEN U RONDER Stadswandeling 4 B' (tilburgse koerier DONDERDAG 12 NOVEMBER 2009 VERSLAG VAN EEN REIS DOOR WETHOUDER GON MEVIS van Vandaag deel 1. Gon Mevis in de taalklas in Kani. FOTO: THIJS MALMBERG Of: ADVOCATEN RINGBAAN OOST 240 - 5011 KK TILBURG - 013-536 65 55 Fotofrafie: Ron's Photography ENTRUM* dag jur BEN JIJ GEKNIPT VOOR VRIJWILLIGERSWERK? Phalaenopsis Paul Spapens FOTO: PETER LIGTENBERG I <antrae binnen- lit de Skanselekt s, op meebesteld beslag, architra- plinten en ook (glas in lood) LOEWE. Tel: 013-543 45 72 Voorkant van het Tilburgs Familiealbum KORT Besterdplein 13 Tilburg rl zen klijn zegers van osch Gebitsprotheses Implantaten Frameprotheses Reparaties Bauknecht Condensdroge A Label TILBURG De De kan vanaf dinsda www.brabantsorl Molenwijk Tandprothetiek Hart van Brabantlaan 731 5038 LK Tilburg Tei. 013 468 2358 www.molenwijktandprothetiek.nl Deze week bericht Mr Lilian Scheepens Deze actie loopt van 1 oktober tot en met 30 november 2009, Actievoorwaarden beschikbaar bij uw loewe-partner. KZ0 advocaten presenteert vanaf deze plaats een tweewekelijkse rubriek over personen- en familierecht. voor vrijwilligerswerk en informele zorg Aktie geldig tot 5 december. Nu van 9^5» jner- iS op i bij- terrein De Broekakketi» kelijkheidIC Excl.€5,- I verwijderingsbijdrage Potmaat 12 cm. Hoogte 55-65 cm. Excl. sierpot. Per stuk €1, 10. ..€17, Brabanders mogen het programma van de concerten bepalen. Zij kunnen kiezen uit zes Franse werken. Stemmen sdag 24 november via Drkest.nl. Dirigent dit jaar Indlen u vragen hebt op het gebied van het personen- en familierecht kunt u contact opnemen met ons kantoor, telefoon 013 -536 65 55. Daarnaast kunt u ook gebruik maken van onze vragenservice op www.kzoadvocaten.nl jot, Vlaam- igebonden aplein 21 - 5038 TV Tilburg g.nl - infoecontourtilburg.nl ijkt hoe e geslo- plek te Themamiddag Senioren 50+ Goir - Bouwmeesterbuurt nc donderdag 19 i ren uit voor het I themamiddag pn nppct' I nra* Deze ludieke actie loopt nog tot 1 december a.s. Ook JIJ kunt nog kans maken op één van de 25 kappersbonnen of een Complete Hair Make Over! n’ winkel Isewpg 159 igesloten) Stel je hobby, interesse, vaardigheid of Talent beschikbaar voor maatschappelijke organisaties en plaats een vrijwil ligers- oproep in de digitale TilburgTalentbank op www.TilburgTalent. De actie ‘Ben jij geknipt voor vrijwilligerswerk?’ loopt van 18 augustus tot 1 december 2009! Kijk voor de actievoorwaarden site van Contour (www.contourtilburg. Indien u uw oude beeldbuis televisie inruilt, geniet u van een prijsvoordeel tot €500 bij aankoop van een loewe-televise. uitgenodigd mee te doen aan een traditionele Filippijnse dans. We ge nieten daarna van een mooie capoei- ravoorstelling, en krijgen meteen een mooi beeld van de vitaliteit van de Braziliaanse en Filippijnse gemeen- in Japan. De urenlange vliegreis schap. verloopt voorspoedig en het zes tien miljoen zielen tellende Tokio is overweldigend. Ik heb er zin in. Ipzondag ||h Hifi video BESTERDRING 87- 89 TILBURG TEL. (013) 543 14 89 Contour Annap www.contourtilburg.i Hart op zoek Z (MOLENWIJK (TANDPROTHETIEK I ‘nieuwkomers’. En dat is nog niet alles: iedereen die zich als I (potentiële) vrijwilliger inschrijft bij Contour ontvangt een heus Óf ga als vrijwilliger aan de slag bij één van de onderdelen van Contour, bijvoorbeeld als Coach4Juniors of Taalcoach! Of kijk op www.contourtilburg.nl voor nog meer mogelijkheden... In-en verkoop ïi. van gebruikte F meubels I j Transport \J serïice iirke - Hasselt lodigt op november oude- t bijwonen van een 'Tussen lichaam en geest’. Locatie is de ontmoe tingsruimte van MFA De Poorten, Hasseltstraat 194 in Tilburg. De presentatie wordt verzorgd door Co Wildeboer. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. Dus, ben jij of ken jij iemand die iets wil doen voor anderen wat aansluit bij jouw persoonlijke interesse, passie, ervaring, hobby of Talent? Bied je- 0 aan en maak kans op één van de 25 kappersbon nen of een Complete Hair Make Over! Kerstartikelen De Zusters van Liefde houden op zaterdag 14 november van 10.00-14.00 uur een garagever- koop van kerstartikelen. Ingang aan de Oude Dijk via het stads park (tegenover Stadstraat) in Tilburg. De toegang is gratis. is Jacob Slagter en de presentatie is in handen van Han Vogel, eerste paukenist van Het Brabants Orkest. Het eerste con cert wordt gegeven op zondag 3 januari vanaf 13.00 uur in het Provinciehuis in Den Bosch, het tweede op maandag 4 januari vanaf 20.00 uur in het Chassé Theater in Breda. Kaarten, maximaal vier per persoon, zijn te bestellen via www. chasse.nl. Ook zijn ze verkrijgbaar door te bellen naar 076-5303132 of bij de kassa van het Chassé Theater. Maandag 2 november: Ervaringen uit Kani In hetzelfde multiculturele centrum ag 1 november: Kritiek uit To- vinden de besprekingen plaats. De a Japans diversiteitsbeleid gemeente Kani presenteert met veel verve haar aanpak. In 1990 is de Japanse overheid actief migranten gaan werven. De Japanse economie floreerde en had 'handjes' nodig, vooral in de auto- en elektronica- industrie. De overheid wierf vooral de nakomelingen van Japanners die vroeg in de twintigste eeuw naar Bra zilië zijn vertrokken, toen Japan erg arm was. Maar, hoe herkenbaar voor ons, de nieuwkomers hebben slechte, tijdelijke banen gekregen, aan de taal is nooit aandacht besteed, en nu dé economische crisis toeslaat, verliezen aal hun baan; in het hele land I Zaterdag 31 oktober: Op weg naar Japan jOp uitnodiging van de Raad van Eu- Iropa en de Japan Foundation ben ik I op weg naar Japan. De Foundation had dit voorjaar een flinke bijdrage [geleverd aan een conferentie in Til- I burg over onze wijkaanpak en mul- mcultureel beleid. Ze wil stimuleren rdat Japan ook stappen-gaat zetten op het gebied van diversiteit. Van daar haar verzoek. Tilburg is sinds teen jaar lid van het Intercultural city network, waaraan elf Europese Isteden op uitnodiging van de Raad van Europa deelnemen. Daarom nen tien minuten wordt de delegatie zal ik in gezelschap van mensen uit Engeland, Oekraïne, Zwitserland, Griekenland, Frankrijk en de Raad van Europa verkeren, begeleid door experts van de Japan Foundation en een organisatie voor diversiteit .—n. De urenlange opt voorspoedig en niljoen zielen tellende Paranormale waarnemingen Harmonia heeft op maandag 16 november een openbare avond met paranormale waarnemin gen d.m.v. geboortedatum door dhr. M. Reul. Plaats: De Goede Herder, Isidorusstraat 6, Tilburg. Aanvang om 20.00 uur. Tel. info: 4557178/5470747 of www.harmonia-nl.org. Contractpension In het kader van "Nederland Leest" laten Bibliotheek Wagn plein en het Ronde Tafelhuis maandag 16 november een I zondere documentaire zien. Zo’n 300.000 Indische Nederlan ders zijn in de jaren '50 nood gedwongen naar Nederland gerepatrieerd. Vanwege de woningnood werden ze tijdelijk gehuisvest in zogenaamde con tractpensions, veelal gelegen in toeristische gebieden die een overschot hadden aan hotels. Regisseuse Hetty Naaijkens-Re- tel Helmrich probeert door mid del van interviews met diverse betrokkenen dit stukje geschie denis te ontrafelen, Zij zal deze avond bijwonen en vertellen over de totstandkoming van de film. Leden van de Indonesische vereniging KKI zijn aanwezig om over de film na te praten. Meer informatie en aanmelding: reserveringen@rondetafelhuis.nl is 40 procent van hen werkloos. In middels zijn ook hun echtgenoten en kinderen naar Japan gekomen. Ze zijn slecht verzekerd, niet voorbereid op het leven in Japan, met een andere taal, andere gebruiken, huisvesting en verzekeringen. Dus daar wordt nu allemaal in geïnvesteerd. Want, zo voegt de woordvoerder eraan toe, we hebben het de migranten tot nu toe allemaal te gemakkelijk gemaakt; al les werd voor ze geregeld. Ter plekke besluiten we dit in kleine groepjes met de migrantenvertegen woordigers te gaan bespreken. Die geven een heel andere inkleuring: 'We werkten voor en via uitzendbureaus, die niet alleen alles regelden, maar ons ook volledig afhankelijk maakten. We werkten in isolement, hoefden de taal niet te leren, maar hadden én hebben ook geen rechten. We heb ben geen stemrecht, kunnen niet de Japanse nationaliteit aannemen, zelfs onze kinderen blijven buitenlander. We vervallen nu in armoede.' Velen denken aan terugkeer naar Brazilië of de Filippijnen. Ik moest tijdens het gesprek voortdurend denken aan De actie F Iedereen die een kappersbon wil winnen of de hoofdprijs, p een totale Hair Make Over, in de wacht wil slepen, dient zich S gedurende de actieperiode aan te melden als nieuwe vrijwil- liger en/of aan de slag te gaan als vrijwilliger! Hoe? Van journalist Joep Eijkens ver schijnt op 25 november een boek vol familiefoto's en de bijbehoren de persoonlijke verhalen. Aan het boek, getiteld Tilburgs Familiealbum werkten 55 Tïlburgse families mee uit alle lagen van de bevolking. Er zijn foto's bij die je in elk familie- fotoalbum terug kunt vinden: van bruiloften tot een vakantie aan zee, Zondag 15 november is er een stadswandeling door het centrum van Oi- sterwijk. De start van de rondleiding is om 10.30 uur bij het Oude Raadhuis op de Lind. De stadswandeling eindigt rond 12.00 uur in Protestants Kerk. In deze oudste kerk van Oisterwijk, een Rijksmonument, wordt door het blok- fluitensemble Flautando een Klein concert gegeven. De kosten bedragen 3 euro per persoon, inclusief het miniconcert en een kopje koffie. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. burg (DTT) heeft op vrijdag 6 november zijn eerste beoordelingdag gehouden bij winkels op de Besterdring. Vier winkels, slechts tien procent van het totaal aantal zaken op de Besterdring, kregen daarbij het Duurzaamheidskeurmerk uitgereikt, waaronder Maya Pijpers Optiek en Schar- van Oranje Nassau/ relslager Van Ginhoven. Het Duurzaam- heidsteam is ontstaan uit het gemeente lijk initiatief Energie-idee en beoordeelt winkels op duurzaamheid. Daarbij wordt onder andere gekeken naar de toegang tot de winkel, de temperatuur in de winkel als het buiten kouder is, het energieverbruik en de soort verlichting. :ieven op het De criteria zijn opgesteld in overleg met de Ondernemers Federatie Tilburg (OFT) en Stichting Stadskern (SST). Op vrijdag 13 november beoordeelt het team win- ci .oeeK, kels op het Besterdplein en in de Nieuw- “il hem landstraat. Meer informatie is te vinden ig over- op www.tilburgwinkeltduurzaam.nl. Mevrouw Faber Hornstra Folklore on- Het Duurzaamheidsteam Tilburg (DTT) derscheiding, Nederlands Centrum heeft op vrijdag 6 november zf. voor Volkscultuur/2005 beoordelingdag gehouden bij Gouden speld, Stichting Sint Job, Ber- op de Besterdring. Vier winkels, keiEnschot/2008 Eremerk Thomas van der Noc' se academie voor streekge gastronomie/ 2008 Ridder in de Orde V" 2009. De in Hilvarenbeek geboren wieler toerist is volgens de jury van de Jan Naaijkensring 'een doener met een groot netwerk en tomeloze inzet'. Deze bezige bij heeft dan ook meer dan 50 boektitels op zijn naam staan. Ook neemt hij veel initiatie gebied van volkscultuur, religieus erf goed, kunst en sport. "Cultuur Activist" staat op zijn visitekaartje. burgermeester van Hilvarenbeek, Heer J.A.M. van Homelen, zal daarom deze edelmetalen ring c.r handigen. Dat gebeurt op 22 novem ber van 14.00 tot 17.00 uur in de Gou den Carolus in Hilvarenbeek. Lezing Egyptologe Drs. H. Nouwens houdt woensdag 18 november een lezing bij het Katholiek Vrou wengilde Berkel-Enschot over de vrouwelijke farao Hatsjepsoet Zij regeerde over Egypte van 1473 tot 1458 voor Christus. De lezing vindt plaats in cultureel centrum De Schalm aan de Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen 5 euro (inclusief koffie oftheè). Het bestuur van de provincie Noord-Brabant biedt de be volking ook dit jaar weer twee nieuwjaarswensconcerten aan. Deze vinden begin januari plaats. een publicatie over gastarbeiders in Tilburg in de jaren '70: 'Ze zien liever m'n handen dan m'n gezicht.' Daarna worden we naar een aftands gebouwtje gebracht waar kinderen van migranten Japanse taalles krij gen, ter voorbereiding op hun start in het basisonderwijs. Het gaat er ge ïnspireerd aan toe, en samen met de kinderen spelen we een 'letterbingo'. Knap lastig, want de Japanse letters (hiragana) zijn erg moeilijk te lezen. Daarna eten we geroosterde aardap pel en zien we hoe de kinderen leren de klas te poetsen, wat in Japan de gewoonte is; Later bezoeken we nog een fantas tisch theatergebouw. Speciaal is dat er een inspanning wordt geleverd mi granten te bereiken, hen deel te laten nemén aan het cultuuraanbod. Zo spelen mensen van diverse afkomst een soort volkstheater, als onderdeel van een groot festival. We krijgen gelegenheid met de deelnemers te spreken. Uit hun verhalen blijk moeilijk ze het vinden om in de ten Japanse samenleving een p vinden. van sinterklaasavond tot de eerste stappen van een kind. Maar ér zit ten ook heel bijzondere foto's met een heel bijzonder verhaal tussen. Het Tilburgs familiealbum wordt op woensdag 25 november gepre senteerd in boekhandel selexyz Gianotten in Tilburg. Het boek kost voor 1 november 20 euro, daarna 22,50 euro. keren terdeur!|_ iïlburg lET-ZELf Herfstwandeling Op Kasteel Nemerlaer kunnen belangstellenden zaterdag 14 november meedoen aan een herfstwandeling met mooie verhalen en een bourgondisch buffet. Deelnemers worden ont vangen om 10.30 uur in het sout- terain van Kasteel Nemerlaer met koffie, thee en iets lekkers. Daar na beleven zij de herfst onder begeleiding van een gids, die alle geheimen van het landgoed kent. De wandeling duurt onge veer 2 uur. Bij terugkomst wacht er een heerlijk bourgondisch buffet, en een mooi verhaal van de kasteelvrouwe Carole Vos bij de open haard. Deelname kost 17,50 euro voor volwassenen en 13 euro voor kinderen tot 10 jaar. Reserveren is noodzakelijk. Bel daarvoor 06-10 92 48 83. Sint en zijn pieten worden zon dag 15 november ingehaald in Goirle en Riel. Sinterklaas begint met een bezoek aan de kinderen in de kern Riel. De rondgang start bij het Ponydubgebouw aan de Oude Tilburgsebaan. De route gaat via de Vonderstraat, Lange Voren, Liefkenshoek, Grashoek, Tilburgseweg, Dorpstraat, Ronde Akkers, Ronsel, Hoefakkers, Oi- sterwijkplantsoen, Meijerij en de Kerkstraat naar Ontmoetingscen trum De Lèybron. Daar worden tussen 12.00 en 13.00 uur de kin deren persoonlijk toegesproken. Het programma in Goirle begint om 12.00 uur bij de Havep in de Bergstraat. Daar wordt Sinterklaas ontvangen door de burgemeester. De intocht start om 13.15 uur en verloopt via de Bergstraat, Wet houder Vekemansstraat, Thomas van Diessenstraat, Eeckelbos- straat, Wethouder de Brouwer- straaten het van Hogendorpplein. Daar is een feestelijk programma van 13.15 tot 14.30 uur. Vervol gens gaat de intocht via de Dorps straat en de Tilburgseweg naar het Kloosterplein. Wethouder Gon Mevis (Inter nationale samenwerking, Wijkaanpak) reisde vorige week op uitnodiging van de Japan Foundation en de Raad van Europa naar Japan. Daar sprak hij over de Tilburgse aanpak van wijkontwikke ling en diversiteit Voor De Tilburgse Koerier hield hij een dagboek in twee delen bij. Zondag kio op Japans diversiteitsbeleid Prof. Kitawaki van de Tokio Univeris- ty of Foreign Studies geeft vandaag een inleiding. Hij is erg kritisch over het diversiteitsbeleid van Japan. We gaan uitvinden of hij gelijk heeft. Hetland telt 127 miljoen inwoners, waarvan 2,2 miljoen van buiten landse komaf, vooral uit Noord- en Zuid-Korea, Brazilië, de Filippijnen (vooral vrouwen) en China. We rei zen per supersnelle kogeltrein en bus naar Kani, een stad van 150.000 inwoners. We vallen met de neus in k de boter, want een multicultureel [centrum organiseert een feest. Bin- ze massae Mark Pederson, coach van Destil Trap pers, gaat de nationale ijshockeyploeg van Servië coachen tijdens het we reldkampioenschap,. dat medio april in Tilburg wordt gehouden. De 41-jarige Canadees wordt bij het WK terzijde ge staan door Nicky Rohde, die ook bij Trap pers als zijn rechterhand fungeert. Ook voor het WK 2011 heeft Pederson zich als coach verbonden aan Servië. De con tacten tussen Pederson en de Servische IJshockeybond werden gelegd door Alex Andjelic, hoofd jeugdopleiding van Tilburg Trappers, skills-coach bij de Toronto Marlies en geboren Serviër. Spechten IVN-Oisterwijk en het LNMH or ganiseren op dinsdag 17 novem- ber een powerpointlezing over spechten. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom in de Voor hof, Kerkstraat 64 in Oisterwijk. Sint-Nicolaas en zijn pieten doen op zon dag 15 november Loon op Zand aan. De burgemeester, de pastoor en heel veel kinderen verwelkomen Sinterklaas voor de kiosk op het Oranjeplein, waar vanaf 11.30 uur al van alles te doen is. Daarna maakt hij een rijtoer maakt door het dorp. De route gaat door de Venloonstraat, Ger- lachusstraat, Pad door de Venloene, Doele, Van Rijckevoorselstraat, Kerkstraat en de Wetering. Om 14.30 uur zijn alle kinderen Loon op Zand welkom bij de Sint in het gemeenschapshuis De Wetering voor een gezellige middag vol verrassingen. Entreekaartjes worden uitgedeeld vanaf 14.00 uur, wees op tijd want vol is vol. Za terdag 21 en-28 november bezoekt een aantal zwarte pieten het centrum van Loon op Zand. Ook is er een leuke puzzel-kleur- wedstrijd uitgezet bij de winkels. Zater dagavond 28 november begint om 17.00 uur een gezellige avondactiviteit. Kijk voor meer informatie op www.sintinloon.nl. andelijk Bureau Inning Onderhoudsbijdrage (LBIO) heeft het druk. I Sinds 1 augustus jl. int het LBIO, naast niet-betaalde kinderali- ^■mentatie, ook niet-betaalde partneralimentatie. Maar dat is niet de enige reden voor de toename van het aantal zaken, dat door het LBIO wordt behandeld. Het LBIO verwacht een nog grotere toename van het aantal zaken, als gevolg van de kredietcrisis. Door een verandering van omstandigheden, bijvoorbeeld het intreden van werkloosheid, kan het voorkomen dat eerder vastgestelde (of overeengekomen) alimentatie niet langer kan worden betaald. Om te voorkomen dat het LBIO wordt ingeschakeld met alle vervelende (kostenverhogende) gevolgen van dien, is het wel van belang tijdig aan te kaarten dat de alimentatie de draagkracht te boven gaat. Het is immers niet zonder meer zo dat de ali mentatie op een lager bedrag wordt gesteld met ingang van het moment dat men werkloos is geworden. Van de mogelijkheid om terugwerkende kracht te verlenen aan een vermindering van alimentatie wordt door rechters immers zeer terughoudend gebruik gemaakt. De rechter kan als ingangsdatum voor de vermindering ook kiezen de datum beslissing of de datum waarop het verzoekschrift tot vermindering van de alimen tatie is ingediend. Als dat veel later is gebeurd blijft er dus een periode over, tussen het intreden werkloosheid en de vermindering van alimen tatie, waarover toch de hogere alimentatie moet worden betaald. Zelfs wanneer de rechter besluit de alimentatie met terugwerkende kracht te verminderen, kan daarnaast worden beslist dat inmiddels (door de incassoactiviteiten van het LBIO) betaalde alimentatie niet kan worden teruggevorderd. Deze is immers vaak alweer uitgegeven, overeenkom stig de behoefte. Het tijdig indienen van een verzoekschrift tot wijziging van de alimentatie kan dit soort problemen voorkomen. Vogelshow Vogelvereniging Hart van Bra bant houdt op zaterdag 14 en zondag 15 november haar jaar lijkse onderlinge wedstrijd met een grote vogelshow. Deze vindt plaats in café Bet Kolen aan de Broekhovenseweg 111 in Tilburg. De leden tonen een groot aantal vogels van zeer goede kwali teit, waaronder kleurkanaries, postuurkanaries, Europese cul- tuurvogels en tropische duiven. Bezoekers zijn wëlkom op zater dag tussen 12.00 en 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. De tweejaarlijkse cultuurprijs van Hilvarenbeek, de Jan Naaijkensring, wordt uitgereikt aan Paul Spapens (59). Deze journalist, schrijver en volks kundige uit Moergestel is voor zijn vele inspanningen eerder beloond met de onderstaande onderscheidingen: Feniks Vrouwen zijn elke woensdag van 17.00 tot 19.00 uur welkom om aan te schuiven bij de eetgroep van Feniks. Een lekkere, gezonde maaltijd met toetje en koffie na, in het gezelschap van andere vrouwen. Kinderen zijn ook wel kom. Wie actief bezig wil zijn, kan zich aansluiten bij de nordic walking groep. Wandel mee in de herfstbossen, onder enthou siaste, deskundige begeleiding. Verder kunnen vrouwen elke maandag tussen 16.00 en 17.00 uur meedoen aan Chi Kung, een Chinese bewegingsleer. Door deze rustige en soepele manier van bewegingen, ontspan je li chaam en geest en komt je ener giestroom weer op gang. Neem voor meer informatie contact op met Feniks via 013-542 18 96 of kijk op www.fenikstilburg.nl. ^Losse stoelend Z Spiegels modern/ klassiek Fauteuills I K tilburgs

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2009 | | pagina 3